• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Barmani chcą walczyć z pijanymi kierowcami

Ewa Palińska
18 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Klienci barów lubią się przechwalać, że po wypiciu szybkiego drinka wsiadają za kółko. Barmanom jednak nie jest do śmiechu, kiedy słyszą takie słowa, i najchętniej odmówiliby sprzedaży alkoholu. Klienci barów lubią się przechwalać, że po wypiciu szybkiego drinka wsiadają za kółko. Barmanom jednak nie jest do śmiechu, kiedy słyszą takie słowa, i najchętniej odmówiliby sprzedaży alkoholu.

"Jedno piwko, bo wsiadam za kółko", "szybka cytrynówka, bo jestem autem", "mały koniaczek, a potem wszystkich porozwożę" - to jedne z wielu tekstów, jakie podczas odbierania zamówień od klientów słyszą barmani. - Skoro kierowcy nie boją się prawa, które już zostało zaostrzone, to czy ja mogę odmówić takiej osobie sprzedania alkoholu, zakładając, że może dojść do popełnienia przestępstwa? - zastanawia się Marta, pracująca za barem w jednym z modnych trójmiejskich klubów.



Wydarzenia kulinarne w Trójmieście - Kalendarz imprez



Czy zdarzyło ci się prowadzić auto pod wpływem alkoholu?

Wydawać by się mogło, że w czasach, kiedy tak dużo mówi się o szkodliwości alkoholu oraz o tragicznych skutkach prowadzenia auta pod jego wpływem, liczba podchmielonych czy pijanych kierowców powinna maleć.

Trójmiejscy barmani są jednak innego zdania. Według nich podchodzimy do kwestii prowadzenia samochodu po alkoholu jeszcze bardziej niefrasobliwie niż wcześniej.

- Tylko w miniony weekend obsługiwałam takich osób przeszło 20 - opowiada Marta, pracująca za barem w jednym z modnych trójmiejskich klubów. - "Jedno piwko, bo wsiadam za kółko", "szybka cytrynówka, bo jestem autem", "mały koniaczek, a potem wszystkich porozwożę", "lej pani, do rana wytrzeźwieję" - to jedne z wielu tekstów, jakimi raczą nas klienci. Niektórzy tylko żartują, ale nam nie jest do śmiechu. Kiedy polewam alkohol osobie, która deklaruje, że zaraz wsiądzie za kółko, czuję się, jakbym ja sama była na jej miejscu. Skoro kierowcy nie boją się prawa, które już i tak zostało zaostrzone, to czy ja mogę odmówić takiej osobie sprzedania alkoholu, zakładając, że może dojść do popełnienia przestępstwa?
Mimo zaostrzenia przepisów i kampanii profilaktycznej nadal nie brakuje osób, które wsiadają za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu. Mimo zaostrzenia przepisów i kampanii profilaktycznej nadal nie brakuje osób, które wsiadają za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu.

Jedno piwo to nie piwo?



Zgodnie z przepisami prawa dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila.

- Jeśli alkomat wskaże tyle lub mniej, sprawa jest czysta i nasi klienci o tym wiedzą - opowiada Marta. - Zdarzają się tacy, którzy wypiją jedno małe piwko, potem siedzą dwie-trzy godziny i dopiero wsiadają za kółko. Kiedy sprzedaję im to piwo, nie mam jednak pewności, że za chwilę nie podejdą po drugie czy trzecie. Oni sami też w pewnym momencie zaczynają tracić silną wolę.
- Zdarzyło nam się kilkakrotnie skonfiskować kluczyki osobom, co do których mieliśmy pewność, że za dużo wypiły - opowiada jeden z trójmiejskich barmanów. - Oczywiście odgrażały się strasznie, ale kiedy mówiliśmy, że wezwiemy policję, aby sprawdziła ich zdolność do prowadzenia pojazdu, to podchmieleni kierowcy z reguły pokornieli. Pomagaliśmy im zamówić taksówkę, a po kluczyki zapraszaliśmy na następny dzień. Kiedy zgłaszali się pod odbiór, z reguły było im bardzo wstyd i nie drążyli tematu. Z agresywnym zachowaniem spotkaliśmy się tylko dwa razy. Wtedy musieliśmy wezwać policję i po kontroli alkomatem okazało się, że pan, któremu nie pozwoliliśmy odjechać, miał w wydychanym powietrzu przeszło 3 promile alkoholu.
Czy alkohol wychodzi z mody? Czy alkohol wychodzi z mody?

O jeden żart za daleko?



Na jednym z forów prawnych toczyła się dyskusja zainicjowana przez barmanów, którzy szukali podstawy dla odmowy sprzedania alkoholu osobie deklarującej, że zamierza po jego spożyciu usiąść za kierownicą. Niestety prawnicy nie byli w stanie pomóc.

- Zwracali uwagę na fakt, że ktoś może jedynie żartować, a na podstawie podejrzeń nie wzywa się policji - opowiada Krzysztof, od 10 lat pracujący za barem jednego z trójmiejskich klubów. - Jeszcze inni podkreślali, że zgodnie z art. 135 Kodeksu wykroczeń (DzU z 2010 r. nr 46, poz. 275 ze zm.) ten, kto zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny. Wygląda więc na to, że mamy związane ręce.
Dlaczego barmani w ogóle podnieśli taki temat i przejmują się tym, co stanie się z ich klientami po opuszczeniu lokalu, w którym pracują?

- Stojąc za barem po prostu widzimy i słyszymy więcej niż inni. Mamy przez to świadomość, jak wielu kierowców po alkoholu prowadzi auta i chcemy zrobić cokolwiek, żeby temu przeciwdziałać - tłumaczy Marta. - W statystykach uwzględnia się tylko te osoby, które zostały złapane. Co z resztą? Co z tymi, którzy mają do domu kilkaset metrów, którzy jeżdżą po terenie osiedli zamkniętych, wracając z suto zakrapianej imprezy u znajomych? Co z tymi, którzy wsiedli do samochodu tylko na chwilę i których znajomi przekonują: "no odwieź nas do domu, przecież jesteś tak dobrze zbudowany, a wypiłeś najmniej z nas"? O tym, że to najmniej to co najmniej pięć piw, nikt na takim etapie imprezy nie pamięta. Wracając do zadanego pytania - chcemy walczyć z wsiadaniem za kółko po alkoholu z uwagi na własne bezpieczeństwo. Przecież my też jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego, podobnie jak nasi bliscy.
Polskie prawo rozróżnia dwa stany związane ze spożyciem alkoholu i kierowaniem pojazdu mechanicznego, kiedy to kierowca zostaje ukarany i obligatoryjnie zatrzymane zostaje prawo jazdy.

  • Stan po użyciu alkoholu - gdy stężenie alkoholu osoby kierującej pojazdem wynosi więcej niż 0,2 promila, ale nie więcej niż 0,5 promila.
  • Stan nietrzeźwości - gdy stężenie alkoholu wynosi więcej niż 0,5 promila.


Zgodnie z prawem prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub środków o podobnym działaniu jest wykroczeniem i grozi za to zakaz prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat, grzywna nie niższa niż 2,5 tys. zł oraz 10 punktów karnych (15 punktów od 17 września 2022 r.).

Tymczasem prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia, a ponadto zakaz prowadzenia pojazdów minimum na rok, co skutkuje w rzeczywistości cofnięciem uprawnień. Dodatkowo taka osoba musi zapłacić karę pieniężną (nie mylić z grzywną) na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 do 60 tys. zł. Do konta punktowego kierowcy dopisywane jest 10 "oczek", a od 17 września to 15 punktów.

Opinie (69) ponad 10 zablokowanych

  • Nie wejdę do lokalu w którym donoszą (1)

    zacznie się od alkoholu a skończy na sprawach obyczajowych

    • 15 10

    • Nie martw się, wyrzucę z roboty barmankę

      co donosi lub nie chce obsługiwać klienta

      • 4 4

  • Wiele lat pracowalam za barem I nie spotkalam sie ani razu z opisywanymi Tu sytuacjami. Napewno nie raz ktos po wypiciu siadal za kierownice ale w zyciu ani mi ani innym bym mogla to podsluchac sie nie chwalil.

    • 44 2

  • Absurd (1)

    To tak jakby ktoś po kradzieży portfela miał wyrzuty sumienia i dawał ofierze drobne na powrót do domu. Alkohol i tytoń to legalny narkotyk. Gdyby państwo z chciwości zalegalizowalo kradzież i pobierało podatek VAT i akcyzę od skradzionej kwoty. Kolejnym absurdem jest sprzedaż alkoholu na stacji benzynowej... Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych i zerowy limit promil dopuszczalności do jazdy samochodem. Bo jak jest minimalny, to jest tak, że po wypiciu pijący w pubie mało kto ma silną wolę i alkomat w kieszeni. Podatki z alkoholu kontra straty społeczne są 2 do 1. Większe straty niż korzyści. Jak w tym przysłowiu/piosence Krok to przodu dwa do tyłu...

    • 9 14

    • Pies ogrodnika a nie abstynent ;)
      Ja, chociaż sam od lat nie piję żadnego alkoholu, mam w de.., czy jest on dostępny na stacji paliw, w kwiaciarni czy w papierniczym. Bo co mnie to obchodzi?
      Kto chce pić ten źródło znajdzie. Jestem na tyle stary, że pamiętam wódkę po 13 czy piwo po 10. Zmniejszyło to spożycie? W życiu! Zwiększyło jedynie meliniarskie patologie i zagrożenie dla zdrowia z powodu picia alko niepewnego pochodzenia.

      • 6 2

  • Jedno piwo to nie piwo, a dwa piwa o pół piwa

    • 4 7

  • Uważnie przeczytajcie tytuł

    • 2 1

  • To mogą zacząć od zamknięcia swoich lokali.

    • 8 5

  • Niech się wezmą w pierwszeństwie za 'celebrytów'

    Wczoraj kolejna osoba złapana po pijaku i po spowodowaniu kolizji. A to stali bywalcy lokali.

    • 13 0

  • Tu jest Polska, kraj pijaków. (5)

    Tu zupełnie normalne jest jeżdżenie po pijaku, bo nikt pijakowi nie ma prawa mówić, czy może wsiadać za kierownik, czy nie.

    • 6 15

    • (4)

      No tak.. Polska, kraj pijaków...
      Nie to, co np. Niemcy, które mają wyższe limity na alko za kółkiem i biją nas na głowę w statystycznym spożyciu (13,4l vs. 11,6l - dane za 2018)

      • 9 3

      • Kraj pijaków, a nie ludzi spożywających alkohol. (2)

        W Polsce wciąż natykasz się na upojonych ludzi na ulicach, w komunikacji publicznej co rusz ktoś wyciąga zza pazuchy puszkę z browarem, najwięcej alku sprzedaje się w poniedziałkowy poranek (a nie w piątkowy czy sobotni wieczór), wypadków po pijaku jest bez liku... Tak, Polska to kraj pijaków.

        • 5 12

        • (1)

          Pojedź gdzies dalej niz do Kościerzyny i wtedy napisz jak jest na tym cudownym zachodzie.

          • 3 2

          • Jedyna nacja z tzw. Zachodu, która może z Polakami konkurować

            w prymitywnym opilstwie, to Brytole.

            • 1 0

      • Tylko że Niemcy piją kulturalnie, a polacy po to by się nawalić

        • 1 2

  • Czy znany Jerzy S (1)

    przed potrąceniem motocyklisty pił w barze, czy na ławeczce? Do lustra czy z kolegami? Zastanawiające jest , że nie stać go było na taksówkę . Co by nie było. należy mu się sprawiedliwy sąd. Ten bez doktryny N..

    • 10 12

    • Jak śmiesz szkalować autorytet tefałenowy? Nie możesz być prawdziwym, nowoczesnym i inteligentnym Polakiem!

      • 7 12

  • Jeden barman który mieszka w Gdańsku a jest (2)

    Z Gruzji ostatnio odmówił sprzedaży alkoholu bo stwierdził że Polacy za dużo piją

    • 5 2

    • Niech jedzie do siebie (1)

      I tam dla swoich będzie mentorem. Trzeba poinformować jego pracodawcę.

      • 3 1

      • sam muslim

        Jak Allah nie widzi, też by się napił

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot (1 opinia)

(1 opinia)
240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Niedzielne obiady z muzyką na żywo

187 zł
muzyka na żywo

Wakacyjny live cooking | Kulinarne podróże z The Kitchen

170 zł
degustacja, spotkanie

Kultura

Najczęściej czytane