• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dla kogo drugi kierunek studiów?

Elżbieta Michalak
9 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Formalnie od 1 stycznia 2012 r. uczelnie publiczne mogą pobierać od studentów opłaty za drugi kierunek studiów. Formalnie od 1 stycznia 2012 r. uczelnie publiczne mogą pobierać od studentów opłaty za drugi kierunek studiów.

Nie wszyscy będą mogli studiować teraz dwa, czy trzy kierunki za darmo. Studenci z niższą średnią, którzy w październiku 2012 r. rozpoczną studia dzienne na dwóch kierunkach, będą musieli za jeden z nich zapłacić. Prawo do darmowej edukacji na więcej niż jednym kierunku zachowają tylko najlepsi studenci.



Czy drugi kierunek studiów powinien być bezpłatny?

Formalnie od 1 stycznia 2012 r. uczelnie publiczne mogą pobierać od studentów opłaty za drugi kierunek studiów. Z początkiem nowego roku wszedł w życie przepis znowelizowanej w 2011 r. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, który to umożliwia. Na trójmiejskich uczelniach powyższe zmiany wejdą w życie dopiero za rok, czyli w roku akademickim 2012/2013, a obecnie studenci mogą nadal bezpłatnie studiować na drugim i kolejnym kierunku studiów.

Rekordziści studiują nawet 3, czy 4 kierunki, podczas gdy inni młodzi ludzie nie dostali szansy nawet na jeden. Często z braku miejsc.

- Znam ludzi, którzy ciągną np. trzy kierunki, ale co z tego? Przecież żadnemu z nich nie mogą się w pełni poświęcić. Liczą, że im się uda, że część ocen zostanie przepisana, a wykładowcy spojrzą na nich bardziej przychylnym okiem. Być może ustawa coś zmieni i studiować więcej niż jeden kierunek będą mogli tylko pasjonaci i miłośnicy nauki. - mówi Ania, studentka UG, 3 rok prawa.

Tak jest. Ustawa nie zamyka drzwi do drugiego, bezpłatnego kierunku studiów. Wciąż można go podjąć, ale prawo do darmowej edukacji mają tylko najlepsi studenci, czyli Ci, którzy otrzymują stypendium rektora (dawne stypendium naukowe). O kryteriach przyznawania tego stypendium pisaliśmy wcześniej.

- Od roku akademickiego 2012/2013 każdy nadal może rozpocząć naukę na drugim kierunku studiów, ale aby utrzymać po pierwszym roku prawo do bezpłatnego kształcenia student musi spełnić kryteria wynikające z otrzymania stypendium rektora na drugim kierunku studiów. - wyjaśnia Bartosz Loba, rzecznik prasowy MNiSW. - Student, który na pierwszym roku studiów nie spełnił kryteriów otrzymywania stypendium rektora dla najlepszych studentów, może się liczyć z koniecznością opłaty za drugi kierunek studiów, zgodnie z umową i na zasadach określonych przez senat uczelni.- dodaje.

Takie rozwiązania ma dać szansę na studia osobom, które do tej pory takiej możliwości nie miały (mowa nawet o 40 tys. dodatkowych miejsc na studiach bezpłatnych). Ustawa gwarantuje więc szerszy dostęp do studiów bezpłatnych, pomaga uniknąć zbędnego blokowania miejsc innym i wprowadza nowe, sprawiedliwe zasady dostępu do studiów.

Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztował studenta drugi kierunek studiów. Zarządzenie rektora przygotowywane jest zawsze na dany rok, więc teraz, tak na UG jak i PG, trwają ustalenia dotyczące płac za drugi kierunek studiów w roku akademickim 2012/2013.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (110) 2 zablokowane

  • Nieprawdą jest, że drugi kierunek studiów jest jeszcze darmowy. W roku akademickim 2011/2012 studenci zostali zmuszeni pod groźbą relegowania z uczelni do podpisania z nią umowy, która stanowi, że każdy student ma prawo studiować za darmo jedynie do 180 pkt ECTS. Każdy semestr to 30 pkt ECTS, co oznacza, że studia licencjackie to razem 180 pkt ECTS. Studia na drugim kierunku są doliczane do bazowej puli 180 pkt, co oznacza, że student przez 3 lata studiować będzie przez 12 semestrów (3x2x2), co daje w sumie 360 pkt ECTS. Jako, że dysponuje jedynie 180 pkt, za pozostałe 180 musi dopłacić. De facto oznacza to, że studia na więcej niż jednym kierunku są płatne, i to już od tego roku.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

14. Weekend Architektury

wykład, spotkanie, debata

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest rolnictwo ekologiczne?

 

Najczęściej czytane