• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdyńska "trójka" uczy najefektywniej. Licea w rankingu EWD

Wioleta Stolarska
31 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Na pierwszy miejscu wśród trójmiejskich szkół znalazło się III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Na pierwszy miejscu wśród trójmiejskich szkół znalazło się III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Które liceum najlepiej i najefektywniej uczy w Trójmieście? Gdzie uczniowie robią największe postępy w nauce? Po raz kolejny według wskaźnika EWD na czele rankingu znalazło się III LO w Gdyni, zaraz za nim uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, a na trzeciej pozycji V LO w Gdańsku. Dane dotyczące wskaźnika przyrostu wiedzy w ogólniakach, czyli tzw. Edukacyjnej Wartości Dodanej, w latach 2020-2022 opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.



Czy podczas wyboru szkoły kierujesz się rankingami?

EWD to wskaźnik efektywności nauczania w danej szkole, który pozwala zmierzyć wkład szkoły w wyniki nauczania. Do jego wyliczenia wykorzystywane są dane egzaminacyjne dla trzech roczników maturzystów - tym razem pod lupę wzięto lata 2020-2022.

Wynik to efekt porównania wyników egzaminu maturalnego - czyli wyniku "na wyjściu" ze szkoły - z wynikami z egzaminu gimnazjalnego - czyli wynikami "na wejściu" do szkoły. Wskaźniki EWD służą do porównywania pracy dydaktycznej szkół.

Do publicznej wiadomości podaje się trzyletnie wskaźniki ze względu na większą rzetelność ich oszacowań zależną w dużej mierze od liczby danych. Poza tym wieloletnie wskaźniki egzaminacyjne są mniej narażone na losowe wahania niż jednoroczne i dzięki temu są bardziej rzetelną miarą wyników i efektywności nauczania poszczególnych szkół. Wskaźniki EWD z uwagi na sposób ich obliczania służą do porównywania pracy dydaktycznej szkół.

Co istotne, z powodu likwidacji gimnazjów w 2019 roku tegoroczne wyniki EWD są ostatnimi z serii tych, które porównywały wyniki matury krajowej z wynikami egzaminu gimnazjalnego. Jeśli w kolejnych latach analizy EWD nadal będą prowadzone, dotyczyć będą porównania wyników egzaminu ósmoklasisty w szkole podstawowej z maturą kończącą szkołę średnią.

Ranking szkół średnich w Trójmieście. Najlepsze licea i technika 2022 Ranking szkół średnich w Trójmieście. Najlepsze licea i technika 2022

Gdzie najlepiej i najefektywniej uczą licea w Trójmieście?



Po raz kolejny okazało się, że najbardziej efektywnie i najlepiej na Pomorzu uczą nauczyciele w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

- Łącznie w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz humanistycznych gdyńska "trójka" osiągnęła najwyższe wskaźniki EWD w Trójmieście i na Pomorzu, a także znalazła się w wąskim gronie kilku liceów o najwyższej wartości wskaźnika EWD w Polsce - mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni. - Bez wątpienia wskaźnik EWD dla III LO w Gdyni byłby jeszcze wyższy, gdyby w obliczeniach uwzględniano wyniki maturalne z języka angielskiego oraz innych języków obcych (w III LO nauczane są poza językiem angielskim także języki: francuski, hiszpański, niemiecki i rosyjski), a przede wszystkim gdyby uwzględniano wyniki matury międzynarodowej, do której przystępuje i znakomicie zdaje 25 proc. wszystkich absolwentów gdyńskiej "trójki" z danego rocznika. W 2022 r. III LO w Gdyni ukończyło 203 absolwentów, którzy osiągnęli znakomite wyniki na maturze krajowej (163) organizowanej przez CKE - Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie (poprzez OKE-Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku) oraz na maturze międzynarodowej (40) organizowanej przez IBO - International Baccalaureate Organization - podkreśla.
Licea w Trójmieście z najwyższym wskaźnikiem EWD (okres 2020-2022):
  1. III Liceum Ogólnokształcące - Gdynia 11
  2. I Liceum Ogólnokształcące - Gdańsk 7,6
  3. V Liceum Ogólnokształcące - Gdańsk 6,6
  4. I Liceum Ogólnokształcące - Sopot 5,7
  5. II Liceum Ogólnokształcące - Sopot 5,4
  6. Gdańskie Liceum Autonomiczne 5,3
  7. II Liceum Ogólnokształcące - Gdańsk 4,5
  8. III Liceum Ogólnokształcące - Gdańsk 3,9
  9. ex aequo: VIII Liceum Ogólnokształcące - Gdańsk, XX Liceum Ogólnokształcące - Gdańsk 3,8

Licea i technika z Trójmiasta w rankingu Licea i technika z Trójmiasta w rankingu "Perspektyw". Która szkoła jest najlepsza?
Licea (wybrane) o najwyższym wskaźniku EWD w Polsce - łącznie w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz humanistycznych:
  1. V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego - Kraków 13,6
  2. XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego - Warszawa 12,9
  3. XIII Liceum Ogólnokształcące - Szczecin 11,8
  4. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV - Warszawa 11,1
  5. III Liceum Ogólnokształcące - Gdynia 11
  6. Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej - Wrocław 10,6
  7. XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, 2 SLO im. Pawła Jasienicy oddział Solec, II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku 10,4
  8. V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie 10,2
  9. XVIII LO im. Jana Zamoyskiego, Warszawa 10
  10. XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, XVII LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie 9,5
  11. V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej 9,3
  12. XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej Kielce 9
  13. Bednarska Szkoła Realna, VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie 8,9
  14. III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach 8,7
  15. I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie 8,6
  16. LXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie 8,3
  17. XLI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Warszawie 8,2
  18. Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu 8
  19. II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Słupsk 7,8

W skali kraju wskaźnik EWD ma z definicji wartość równą zeru. Wartość dodatnia EWD wskazuje na ponadprzeciętną w skali kraju efektywność nauczania, wartość ujemna na niższą niż przeciętna efektywność.

Miejsca

Opinie (148) 6 zablokowanych

  • Ale głupoty wynikające z treści (2)

    Moja córka w szkole podstawowej nie otrzymała promocji do następnej klasy ale tym się nie przekonaliśmy. W technikum była jedną z najlepszych uczennic z listami pochwalnymi na czele. Po maturze zdała na Politechnikę o kierunku Budowa Portów i Nadbrzeży to było dla nie wystarczająca wiedza ukończyła wydział Elektroniki -- przysięgam nigdy nie dawaliśmy dzieciakom ( naszym ) żadnych korepetycji gdyż nie było nas na nie stać mamy czworo dzieci). Bieda aż piszczała ale wszystkie wykształcone i jesteśmy z tego dumny i rodzicami . Pozdrawiam Zofia

    • 10 14

    • Dlaczego głosowałaś na NIE

      • 0 0

    • Budowa Portów i Nabrzeży? To pewno na Politechnice Szczecińśkiej, w Gdańsku nie ma takiego kierunku.

      U nas jest tylko Inżynieria Morska i Brzegowa.

      • 4 0

  • Na pewno nie te ktore wpuszczaja do kadr oszolomow od 4 liter

    • 2 0

  • Jedna sprawa to szkoła a druga

    to nauczyciele. W ambitnym liceum może być nauczyciel który postawi 6 a w innym za taką samą wiedze inny nauczyciel da 5.

    • 9 0

  • Niestety, ale

    w 3ce to uczniowie sami uczą się efektywnie pomimo kadry nauczycielskiej...

    Po prostu lepszy młody materiał ludzki.

    • 15 6

  • III to bardzo przecietne szkola, napedzana renoma a nie realnymi dokonaniami (2)

    przecietni nauczyciele, szkola jedzie na tym prowincjonalnym jakze polskim poczuciu elitarnosci bo maja "wykładowy" angielski ( jedna wielka fikcja ) i mature miedzynarodowa (po wyjsciu Wielkiej Brytanii z UE, praktycznie nieprzydatna - ilosc miejsc gdzie mozna w UE studiowac w j.angielskim jest bardzo skromna )

    • 14 14

    • Ilość jest nieograniczona tylko wysokość czesnego zmieniła się z 9800 funtów na 20-40 tys. (1)

      • 8 1

      • zmieniła sie nie tylko wysokosc czesnego....

        zmienily sie rowniez limity przyjec - gdy UK bylo w UE pule miejsc na taka medycyne byly duzo wieksze niz teraz gdy trafilismy do koszyczka reszta swiata....
        powtorze - ilosc miejsc gdzie mozna w UE studiowac w j.angielskim jest bardzo skromna )
        mozna oczywiscie uderzac do UK ale teraz to raz, ze sporo drozsze, dwa na wartosciowe kierunki studiow jest teraz DUZO trudniej sie dostac.... bo w rekrutacji preferowani sa kandydaci z regionu Wspolnoty Brytyjskiej.

        • 4 1

  • IX LO (3)

    Niestety, ale IX LO nie przygotowuje do matury!!

    • 9 0

    • A dlaczego? Mozesz napisać cos więcej? (1)

      • 3 0

      • Nie uczą, tego, co potrzebne.

        Raczej tego, co potrzebne na studiach, s to trochę za wcześnie. Po prostu, na klasówkach nie ma tego, co było na lekcjiach. Tak jest tam z każdego przedmiotu. Zatem wygląda na to, że dyrektorka, tak wymaga. Pańcia, jak z korporacji, której nikt nie lubi.

        • 1 2

    • mam dziecko w X w LO w Gdyni i w 9 LO w Gdyni. Obie szkoły są SUPER!!!

      jak chcesz sie uczyć to szkoła pomaga. Nie ma gonitwy, wyjeżdżają , imprezują i ..zdają matury bez większych kłopotów.

      • 1 0

  • gdyńskie VI LO tak spadło?

    Kiedyś konkurowało z III LO, a teraz nawet nie ma w rankingu. Smutne.

    • 10 1

  • dorosłe życie to też rywalizacja (1)

    chyba , że nie chcesz w niej uczestniczyć ,
    wybory życiowe po prostu sterowane przez rodziców raczej na poczatku
    A Kossak był wymagający jako nauczyciel gegry, Szczuta też i Stradałowicz pi**a...

    • 3 0

    • Geografia wg Kossaka: wyjmijcie Roczniki i mapki.

      Ze Szczutą jako mat-fiz nie miałem zajęć (spotykałem go z Tytusem i Z. od PO koło Antałka albo Kandelabrów)

      • 0 0

  • A jak ze wskaźnikiem PKM?

    szkoły do których uczniowie najczęściej dojeżdżają PKMką podobno dają największą szansę na karierę w zarządzie dużej firmy. Ważny jest też wskaźnik PKS i HGW

    • 13 0

  • niestety wszyscy tutaj na forum maja swoje racje, ale ogólnie mało dbaja o nasze dzieci, za mało szkół , kiepskie warunki w szkołach, dzieci powinny siedziac w lawkach jednoosobowych , by moc skupic sie na nauce i nauczycielu, powinnybyc smaczne stołowki w szkołach z salatkami, i dobrymi produktami, zdrowymi, no a mała ilosc nauczycieli przedmiotów ścisle naukowych obniza poziom nauczania , bo jest duzo zastepst nauczycieli, którzy tylko odwalaja ta godzine zastepczą, bo sie za bardzo nie znaja . No i religia naprawde powinna byc wycofana ze szkól a zamiast tego dac tym dzieciaczkom lekcje wyrównawcze na które brak kasy Zeby chociaz tacy katecheci uczyi laciny , a tak to nie ma sensu, io dzieci sie wybijaja z merutum nauk ścisłych . No ale może sie poprawi coś, miemy nadzieje, bo polskie uczelnie w rankingach europejskich i swiatowych to chyba poza 1000?

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do kości płaskich u człowieka zaliczamy:

 

Najczęściej czytane