• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec I etapu rekrutacji do szkół średnich. Ilu chętnych? Kiedy listy przyjętych?

Wioleta Stolarska
5 lipca 2024, godz. 11:00 
Opinie (47)
12 lipca 2024 r. do godz. 15 szkoły opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. 12 lipca 2024 r. do godz. 15 szkoły opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

W piątek, 5 lipca, o godz. 15 kończy się pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich na rok 2024/2025. To ostatnie godziny na uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty lub złożenie nowego wniosku. 12 lipca 2024 r. do godz. 15 szkoły opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.




- Przypominamy, że do 5 lipca 2024 r. do godz. 15 trwa uzupełnianie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz złożenie nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zmianę szkół, do których kandyduje - informuje nabor-pomorze.edu.com.pl.
Nowy ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl Nowy ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl

Ilu chętnych do najlepszych szkół średnich?



Sprawdziliśmy, ilu kandydatów złożyło aplikacje do najlepszych szkół średnich w Trójmieście.

Do III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni podania złożyły do tej pory w sumie 352 osoby, w tym 192 zdecydowało, że będzie to ich szkoła pierwszego wyboru - liczba dostępnych miejsc to 112.

V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku również zamierza przyjąć 112 uczniów - chętnych w sumie jest 729 kandydatów, 162 z pierwszej preferencji (szkoła pierwszego wyboru). I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku przyjmie w nowym roku szkolnym 145 nowych uczniów - chętnych w sumie jest 1096, w tym z pierwszej preferencji 208.

II Liceum Ogólnokształcące w Sopocie przygotowało 86 miejsc - chętnych w sumie jest 673, w tym z pierwszej preferencji 110.

Do XX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdańsku na 130 miejsc chętnych w sumie jest 839 kandydatów, w tym z pierwszego wyboru 111.

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni na 112 ma 831 chętnych kandydatów ogółem, w tym 176 z pierwszego wyboru. Z kolei II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku przyjmie 120 uczniów w nowym roku, a chętnych ogółem jest aż 1260, w tym z pierwszego wyboru 145.

V Liceum Ogólnokształcące w Gdyni na 84 miejsca ma 448 chętnych kandydatów ogółem, w tym 65 z pierwszego wyboru.

Technikum Łączności nr 4 w Gdańsku przyjmie w nowym roku szkolnym aż 203 nowych uczniów - chętnych w sumie jest 692, w tym z pierwszej preferencji 212.


Ile klas i szkół można wybrać w rekrutacji?



Podczas rekrutacji na rok szkolny 2024/2025 obowiązują następujące limity dot. wyboru klas i szkół:
  • Gdańsk - bez ograniczeń
  • Gdynia - bez ograniczeń
  • Sopot - 3 szkoły


Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024



W środę, 3 lipca, poznaliśmy wyniki egzaminów ósmoklasisty 2024. Jak podaje Centrum Informatyczne Edukacji, w 2024 r. uczniowie ósmych klas najlepiej poradzili sobie z językiem angielskim, gdzie średni wynik wyniósł 66,25 proc., średni wynik na egzaminie z polskiego to 59,14 proc. Z kolei na egzaminie z matematyki średnia była niższa i wyniosła 51,06 proc. Po godz. 10 krajowe średnie wyniki uczniów opublikowała również CKE to: 61 proc. z polskiego, 52 proc. z matematyki i 66 proc. z angielskiego. Choć egzaminu nie można nie zdać, to wyniki są niezwykle ważne podczas rekrutacji do szkół średnich. Zobacz, jak sprawdzić wyniki i kiedy odebrać zaświadczenie ze szkoły.

ZOBACZ - VULCAN Rekrutacja 2024 - przewodnik/instrukcja dla kandydata


Czy przyjęcie do szkoły średniej zależy od progów punktowych?



Próg punktowy dotyczący danej szkoły to liczba punktów, jaką w rekrutacji w konkretnym roku zgromadził ostatni kandydat (z najniższym wynikiem), którego przyjęto do danej klasy.

Jednak próg ten nie ma wpływu na wyniki postępowania rekrutacyjnego w rekrutacji w kolejnym roku. Jest to jednak istotna wskazówka dla uczniów, którzy zamierzają aplikować do wymarzonej szkoły.

Przypominamy, jak wyglądają progi punktowe w poszczególnych szkołach w Trójmieście, obowiązujące podczas rekrutacji w 2023 r. Ile trzeba było mieć punktów, żeby dostać się do danej klasy?

Progi punktowe w rekrutacji do szkół średnich. Jakie były? Progi punktowe w rekrutacji do szkół średnich. Jakie były?

Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2024/2025 - terminy



Według informacji z Rozporządzenia Pomorskiego Kuratora Oświaty najważniejsze terminy w rekrutacji do szkół średnich po 14 czerwca to:
  1. do 11 lipca 2024 r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym okoliczności zweryfikowanych przez wójta (burmistrza lub prezydenta) wskazanych w oświadczeniach.
  2. 12 lipca 2024 r. do godz. 15:00 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
  3. do 16 lipca 2024 r. - wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie.
  4. od 19 lipca 2024 r. do godz. 15:00 - potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedstawienia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego (o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej), a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
  5. 22 lipca 2024 r. do godz. 14:00 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
  6. 22 lipca 2024 r. do godz. 14:00 - poinformowanie przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej kuratora oświaty o liczbie wolnych miejsc w szkole.
  7. do 23 lipca 2024 r. - opublikowanie przez właściwego kuratora oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.

Miejsca

Opinie (47) 1 zablokowana

  • Opinia wyróżniona

    Kto mi wytłumaczy? (7)

    Co to oznacza, jeżeli do mojej klasy/szkoły pierwszego wyboru zgłosiło się 20 osób, a miejsc jest 30?

    • 3 0

    • (6)

      Tak na prawdę nie ma wielkiego znaczenia ilość osób chętnych z 1go wyboru tylko liczba punktów, jeśli jest 20 chętnych na 30 miejsc z 1go wyboru teoretycznie jesteś na liście ale jeśli z 2go, 3go, 16go wyboru ktoś będzie miał więcej punktów automatycznie zostanie przyjęty do tej klasy. Pytanie czy Twoja liczba punktów pozwoli na zachowanie miejsca w tej klasie, odpowiedź 12.07

      • 6 0

      • Dziękuję (5)

        Czyli 12.07 mogę być na liście przyjętych, ale jak zgłoszą się z innych klas/szkół osoby z większą ilością punktów, to 22.07 może się okazać że jestem w czarnej D?

        • 1 0

        • 12.07 będziesz na liście zakwalifikowanych, a nie przyjętych (1)

          22 będą ostateczne listy przyjętych

          • 3 1

          • 12 zakwalifikowany

            Rowna sie przyjety jesli tylko zlozysz deklaracje. Nie prawda ze po 12 moze cie zastapic ktos kto mial wiecej pkt. System do 12 zakwalifikuje wg kolejnosci wyboru i koniec. Ci co maka wiecej pkt ale zle wybierali maja szanse w dogrywce na wolne miejsca

            • 1 0

        • (2)

          Nie, już się nie mogą zgłosić, ale mogą mieć tę szkolę na 2 czy 15 miejscu i jeśli mają więcej punktów to mają pierwszeństwo.

          • 6 1

          • Są tacy co składają papiery do 15 szkół? (1)

            • 3 0

            • A dlaczego nie? Uniknie się ryzyka zostania z niczym, jeśli np egzamin poszedł dużo gorzej niż przewidywało się. Zawsze już będzie jakaś szkoła wybrana, ewentualnie, na spokojnie zostaje pisanie odwołania - ale nie szuka się czegokolwiek.

              Wybranie kolejnych 10 szkół nic nie kosztuje, nie musisz ich odwiedzać, zanosić papierów - totalnie nic. Wystarczy po prostu dodać je do elektronicznego wniosku.

              • 3 0

  • Beznadziejni nauczyciele, przede wszystkim matematycy (2)

    Słabi, leniwi, nie umiejący przekazać wiedzy Wyżywają się na dzieciach, poniżają, straszą, wysyłają na korepetycje. Tylko chcą podwyżek. Pytam za co?. Cała klasa chodziła na korepetycje, A pani matematyczka za co bierze pieniądze? Nigdy nie korzystałam z korepetycji, a potrafiłam wszystko ogarnąć. Jak to jest, że dzieciaki nic nie rozumieją jak nauczycielka tłumaczy na lekcji, a jak rodzic wytłumaczy pojmuje w mig. Nauczyciele nadużywają swojej władzy, odwalają kolejne tematy, nie zależy im aby uczeń zrozumiał,a potem pretensje,że słabe wyniki. Jak to możliwe aby z egzaminu z matematyki większość uczniów klasy miała od 0 do 20%, a tylko 4 osoby powyżej. O czym to świadczy? Co w klasie 30 osobowej jest 26 d**ili matematycznych, czy pani nauczycielka matematyki jest beznadziejnym nauczycielem?
    Natomiast polski poszedł dzieciakom dobrze, a angielski jeszcze lepiej. Praca nauczyciela powinna być oceniania przez pryzmat tego jaki poziom z danego przedmiotu osiągają uczniowie. To jest wskaźnikiem ich skuteczności. To nie prawda,że dzieci nie chcą się uczyć. Chcą, ale jak nic nie mogą zrozumieć do z czasem się poddają.

    • 9 7

    • No

      Dokładnie świadczy to o tym, o czym napisałaś. Na dodatek, nie urodzi sowa sokoła.

      • 1 0

    • Nie generalizujmy

      Jest też drugą stroną medalu. Fakt- są słabi nauczyciele. Ale też ,,z piasku bicza nie ukręcisz". Jeżeli dziecko jest niezdolne lub leniwe, to przecież nawet najlepszy nauczyciel nie nauczy go na piątkę bo nie jest cudotwórcą.

      • 3 0

  • (2)

    Egzamin rzeczywiście nie był trudny, ale weżmy pod uwagę, że zdawały go dzieciaki będące prawie 2 lata na zdalnej nauce.
    Jedni uczniowie pracowali uczciwie inni nie, nauczyciele tez różnie do takiej pray podchodzili. Do tego doszło "okrajanie" materiału tzw. podstawy programowej, z moich obserwacji wynika, że niedługo w szkole podstawowej nie będzie piewiastków, a bryły wraz ze wzorami są wprowadzane na koniec 8 klasy (wcześniej są tylko siatki), moja córka miała je w kwietniu, a więc mało czasu na przyswojenie materiału i utrwalenie; do tego doszło że nie mogą być zadawane prace domowe i praca jakakoliwek nad samodzielnym (nie w 30-osobowej klasie) utrwaleniem czy powórzeniem materiału
    jest abstrakcją (lepiej spędzic czas na Youtoube, itp, my rodzice sami na to przyzwalamy); nie jestem za zadawaniem mega prac domowych z dnia na dzień, np. rozprawka na jutro itd ale uwierzcie mi Państwo że będzie tylko gorzej z powodu tego zakazu; przyszłoroczny egzamin jeszcze bardziej to pkaże; pozdrawiam

    • 6 3

    • Kiedy ten rocznik miała naukę zdalną? W 4 i 5 klasie, kiedy tak naprawdę powtarza się materiał z wcześniejszych lat.

      • 3 1

    • Przestańcie ludzie ciągle pisać o nauczaniu zdalnym, to już stare dzieje.

      • 3 0

  • Pytanie (1)

    Powiedzmy że mam 160pkt

    Liceum YYY klasa matematyczna - próg 165pkt
    Liceum YYY klasa matematyczno-fizyczna próg 155pkt

    Jeśli złożyłem I wybór do Liceum YYY ale klasy matematycznej (moja liczba pkt poniżej progu = nie dostałem się) to mogę dostać się do mat-fiz (mieszczę się w progu?)
    Jeśli nie to - Czy można złożyć papiery do różnych klas tej samej szkoły tak żebym nie musiał szacować: na wszelki wypadek składam do mat-fiz bo próg był 155pkt a nie do mat bo tam było 165 więc moje 160pkt może nie wystarczyć?

    I ostatnie pytanie: szczególne osiągnięcia z wiedzy, sportowe, artystyczne - rozumiem że olimpiady wiedzy, a za co jeszcze???

    • 2 0

    • Dostaniesz się do tego drugiego wyboru-w tym przypadku mat-fizu. Możesz składać do wszystkich klas w danej szkole.

      Co roku jest inna lista konkursów, dostępna na stronie kuratorium. Jeśli szukasz aktualnej to np. na stronie gdyńskiej trójki w zakładce rekrutacja znajdziesz dla obecnego rocznika.

      • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co jest naturalnym wrogiem mszycy?

 

Najczęściej czytane