• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najnowsze kierunki na trójmiejskich uczelniach

Marzena Klimowicz-Sikorska
5 czerwca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Na Wydziale Biologii UG będzie można studiować jeden z najnowszych kierunków na tej uczelni - biologię medyczną. Na Wydziale Biologii UG będzie można studiować jeden z najnowszych kierunków na tej uczelni - biologię medyczną.

Niektóre kierunki studiów pojawiają się już po rozpoczęciu rekrutacji. Choć zgodnie z prawem musiały być przedstawione rok temu, to, czy zostaną uruchomione ostatecznie zależy od decyzji senatu danej uczelni. Jakie kierunki pojawiły się w "ostatniej chwili" na trójmiejskich uczelniach?



Czy twoim zdaniem trójmiejskie uczelnie państwowe i niepaństwowe mają ciekawą ofertę kształcenia?

Uniwersytet Gdański ogłosił właśnie powołanie kolejnego nowego kierunku studiów - bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna (o nowościach na trójmiejskich uczelniach pisaliśmy w marcu), na który rekrutacja w tym roku akademickim już trwa.

- Kierunek ten był dostępny w ofercie już rok temu, jednak zgodnie z prawem uruchomiony mógł być dopiero w momencie zatwierdzenia go uchwałą senatu - mówi Beata Czechowska-Derkacz rzecznik UG.

Sprawdź nasz katalog wszystkich uczelni w Trójmieście.

Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna to trzyletnie studia stacjonarne pierwszego stopnia przeznaczone dla 60 studentów, które będą prowadzone na Wydziałach Chemii oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki.

- To unikatowy, międzywydziałowy i interdyscyplinarny kierunek wyposażający absolwenta w szeroką wiedzę w zakresie chemii i fizyki, opartą na gruntownej znajomości matematyki oraz umiejętności pracy laboratoryjnej, a także znajomości przepisów prawa określającego stosowanie materiałów radioaktywnych i źródeł promieniowania jonizującego - dodaje rzecznik.

Jak zapowiadają władze uczelni, studia te mają przygotować kadrę dla instytucji nadzorujących działalność z wykorzystaniem materiałów jądrowych i źródeł promieniowania jonizującego, monitorujących środowisko oraz warunki pracy w działalności technicznej, przemysłowej i medycznej, a także jednostek zajmujących się ochroną radiologiczną i bezpieczeństwem jądrowym, zwłaszcza w perspektywie uruchomienia energetyki jądrowej w Polsce.

- Daje to możliwość zatrudnienia w jednostkach takich jak stacje sanitarno-epidemiologiczne, instytucje i firmy certyfikujące urządzenia stosowane m. in. w placówkach służby zdrowia, przedsiębiorstwach przemysłowych, laboratoriach diagnostycznych i kontrolnych - mówi rzecznik.

Z pozostałych nowych, choć wprowadzonych kilka miesięcy temu kierunków na UG, są: biologia medyczna, gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, ichtiologia morska, wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej oraz studia w języku angielskim - European and International Business Law and EU Administration.

Gdzie można znaleźć po nich pracę? Jak zapewnia UG absolwenci biologii medycznej mogą szukać zatrudnienia w placówkach służby zdrowia, naukowo-badawczych, rehabilitacyjnych, pedagogicznych, resocjalizacyjnych, ośrodkach terapii uzależnień, w szkolnictwie, a także w sporcie, wojsku czy policji.

Z kolei gospodarka wodna i ochrona zasobów wód to zawód dla przyszłych specjalistów od przeprowadzania i interpretacji pomiarów hydrologicznych, hydrochemicznych i hydrobiologicznych w terenie i laboratorium, którzy będą zajmować się m.in.: sporządzaniem dokumentacji hydrologicznych, oceny zasobów wodnych i prognozowania zaopatrzenia w wodę.

European and International Business Law and EU Administration to studia na Wydziale Prawa i Administracji UG, które będą prowadzone w języku angielskim. Mają kształcić specjalistów swobodnie poruszających się w europejskiej i międzynarodowej przestrzeni gospodarczej. Absolwenci będą mogli starać się o pracę w administracji publicznej i instytucjach międzynarodowych, będą mogli podejmować działalność gospodarczą na skalę europejską i międzynarodową;

Natomiast ichtiologia morska to studia dla przyszłych pracowników m.in. krajowych i międzynarodowych instytucji administrujących i zarządzających zasobami morza oraz ochroną środowiska morskiego, placówek akademickich, morskich instytucji naukowych i biur konsultacyjnych.

Na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej kształcić się będą przyszli specjaliści w zakresie przekazów audiowizulanych, promocji kultury filmowej i audiowizualnej, krytycy i badacze kina oraz nowych mediów. Oprócz tego w tym roku akademickim UG włączyła studia z matematyki, fizyki i fizyki medycznej w języku angielskim.

Z nowości wprowadzonych niemal na ostatnią chwilę jest m.in. prawo w biznesie, na które już odbywa się rekrutacja w Wyższej Szkole Bankowej. - Jest to kierunek dla osób, które chcą w trzy lata zdobyć wiedzę prawniczą i biznesową - mówi Karol Łykowski rzecznik prasowy WSB. - Student ma do wyboru dwie specjalności: prawo i finanse oraz prawo i zarządzanie. Po jego ukończeniu student może kontynuować naukę na kierunku prawniczym lub ekonomicznym.

Oprócz tego uczelnia ta wprowadziła nowe specjalności jak m.in.: kryminalistyka, eko-informatyka czy pedagogika i psychologia człowieka.

Z kolei Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni wprowadziła m.in. specjalność transport metropolitalny oraz inżynierię i logistykę transportu, które można studiować w ramach kierunku: transport. Natomiast na kierunku zarządzanie uruchomiono takie specjalności jak: reklama i marketing oraz zarządzanie międzynarodowe w języku angielskim.

Natomiast od nowego roku akademickiego wyższa szkoła Ateneum wprowadza do oferty filologię II stopnia.

W ostatniej chwili do grona uczelni, które dołączyły do oferty rekrutacyjnej nowy kierunek znalazła się Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, która otrzymała kilka dni temu od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego uprawnienia do otwarcia 3-letnich studiów prawniczych.

Miejsca

Opinie (56)

  • Co to, do cholery, jest eko-informatyka? (3)

    Oszczędne generowanie kodu?

    • 27 0

    • przy zgaszonym świetle

      • 5 0

    • A kto pójdzie na biologię? Nawet do tego barokowego nowego budynku?

      trzeba wymyśleć jakieś skrzyżowanie świni z czaplą to może
      jakoś łoś się nie połapie że traci czas z leśnymi dziadkami zamiast wyjechać do UK

      • 8 3

    • Też się nad tym zastanawiam.

      w ogóle kto takie bzdury wymyśla. Informatyk to informatyk, a specjalnością może być administracja, programowanie, webdevelopment, czy nawet papierologia w informatyce dumnie zwana analizą ;) a nie jakieś takie wymysły jak eko-informatyka czy informatyka w ekonomii. A co to niby za różnica czy ja klepie kod dla szpitala czy dla giełdy? Mam wymagania, mam konsultacje z klientem i jazda.

      • 6 0

  • I to ma być odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku pracy?

    IT IT IT IT IT - kiedy w końcu wykładowcy to zrozumieją? No tak ... ciężko się przebranżowić komuś kto ukończył studia dziesiątki lat temu ...

    • 5 6

  • Przestancie zwalac na uczelnie i studentow. Nikt nie kazał wam studiowac. kazdy ma wolna wole i wybiera co chce. Jak wam sie nie podoba to pilnujcie wlasnego nosa i swojej roboty aby ktos wam jej nie podwinal.

    • 3 5

  • Nowe kierunki a kadra stara..

    Nowe kierunki studiów.. Piękne nazwy.. A wykłady prowadzą starcy, mało ciekawie, kompletnie nienowocześnie.. Teoria książkowa, zero praktycznych zastosowań.. Wkuwanie wzorów na pamięć nie wiadomo po co i na co..?
    Masa pisania i papierów, mało praktyki i rzeczywistego oglądania danego przedmiotu w jego zastosowaniach..
    I uczymy się dużo, a na koniec i tak nam się ta wiedza mało przydaje..
    Do tego zdarzają się profesorowie i doktoranci lubiący poniżać studenta, codzienność naszych uczelni..

    A ty studencie studiuj albo nie, twój wybór..

    Ja obecnie już idę na studia aby zobaczyć podstawy i kierunki.. Nauczyć wszystkiego będę się musiał sam.. Odkąd to wiem, odnoszę sukces..

    • 12 0

  • Wykładowcy narzekają ze jest niski poziom nauczania a sami za niego odpowiadają!!

    studia powinny byc w 100% płatne wtedy skonczyła by sie sielanka bo GUANiarstwie szkoda było by kasy.Najlepiej wiedzą ci co placa za zaoczne!!

    • 6 1

  • Kolejny artykuł..

    Pani Klimowicz-Sikorskiej, bez większego pojęcia o rzeczywistości i bez większego przygotowania. O politechnice nie wspomniała nawet a tam też są nowe kierunki.

    • 7 0

  • Nie zapomnę jak jedna z prywatnych szkółek dała w swojej ofercie i reklamie kierunek: KIEROWANIE MOTYWACJĄ (2)

    to były studia podyplomowe... No sami powiedzcie czy to nie jest żenujące???

    • 9 0

    • Jeżeli prywatna to nie (1)

      gorzej jak płacą wszyscy na nielicznych co nie mają innego pomysłu na życie
      jak kurczowe trzymanie się etatu

      • 2 0

      • u nas można kurczowo trzymać się zlecenia.. i po co garba mieć od roboty skoro nic i tak nie dostaniesz

        • 2 0

  • powiem wam jedno, co obserwuję od wielu lat.
    Szkoły wyższe, niższe i takie sobie są dla tych co żyją sobie z tych szkół.
    Tutaj nie ma wyjątku czy to prywatna czy panstwowa. Nie chcę wymieniać kierunków ani nazw uczelni, ale powiem jedno ktoś powinien mieć trochę oleju w łepetynie przynajmniej jeśli chodzi o budżet panstwa. Prywaciarze czemu nie tak jak z tv prywatną.
    Nie będę się rozpisywał, ale wiadomo o co chodzi? Hmmmm...

    • 4 0

  • ah te uczelnie

    Część teorytyczna na dobrym poziomie ale praktyczna leży i kwiczy, zwłaszcza przy IT, na ostatnim semestrze powiedziałem sobie "pitolę to", nie nauczyli mnie praktycznie niczego przydatnego - podczas studiów pracowałem w firmie świadczącej outsourcing IT, to czego uczą na studiach kompletnie nie przystaje do sytuacji na rynku. Praktycznie nic z tego nie przyda się w małych i średnich firmach, które wypełniają polski rynek. Większość tego co uczą jest nastawiona na wielkie firmy itp. Teraz zamiast papierka mam 7 lat doświadczenia przy praktycznie każdym systemie MS oraz dużej części unix/linux w wersjach klienckich i serwerowych, bazach danych, wsparciu technicznym użytkowników itp, mam certyfikaty MS oraz Cisco. To wszystko zdobyte podczas pracy i mniej niż 10% tego co jest przydatne było przerabiane na studiach. Wiem że nie dostanę pracy w korporacji, bo tam wymagają świstka papieru oraz tytułu przed nazwiskiem ale mam pracę w każdej średniej/małej firmie, która normalnie przeprowadza rekrutację.

    • 7 0

  • wstyd (1)

    Szczerze wstydziłabym się studiować coś na tych wszystkich wsb swjp skfhsk slkhi wrtha i innych...

    • 5 6

    • Ja studiuowałam na UG i WSB. I zdecydowanie uważam że lepiej było na WSB. Wykładowcy przyanjmniej przychodzili na zajęcia, wymagali wiedzy. Na UG jedna z Pań która była prodziekanem powiedziała nam kiedyś że jej nie obchodzi czy będzie mówila dla jednaj czy dwudziestu osób, bo ona za to dostaje pieniądze. Na koniec postawiła wszystkim trzy i tyle... Więc zdecydowanie wole WSB.

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Rukwiel nadmorska to:

 

Najczęściej czytane