• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nauczyciele odchodzą przez zarządzanie i porównania do papieru toaletowego. Urząd: polityka kadrowa

Wioleta Stolarska
23 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (440)
X LO w Gdyni jest jedną z placówek, która osiąga wysokie wyniki z egzaminów maturalnych w Trójmieście. X LO w Gdyni jest jedną z placówek, która osiąga wysokie wyniki z egzaminów maturalnych w Trójmieście.

Z końcem roku szkolnego niemal 10 nauczycieli zrezygnowało z dalszej pracy w gdyńskim X Liceum Ogólnokształcącym. Sytuacją są zaniepokojeni rodzice uczniów, jak przekonują - ich dzieci wybrały ją m.in. ze względu na świetne wyniki nauczania. O powodach rezygnacji grupa pedagogów napisała w liście do rodziców. - Wprowadzenie atmosfery lęku, działania o znamionach mobbingu, utrudnianie pracy w innych szkołach, łamanie RODO, nieszanowanie naszego życia prywatnego - wyliczają. Co będzie dalej z nauczycielami w X LO? - Obecne problemy traktujemy jako przejściowe i element prowadzonej polityki kadrowej - przekonuje gdyński magistrat.



Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście

Czy kadra nauczycielska ma wpływ na poziom edukacji w szkole?

Z końcem roku szkolnego jedno z gdyńskich liceów opuszcza spora grupa nauczycieli, to m.in.: matematycy, informatycy, nauczyciele angielskiego, polskiego, fizyki czy chemii. O swojej decyzji i jej powodach poinformowali rodziców uczniów.

- Dowiedzieliśmy się prawie na sam koniec roku szkolnego, to nie jedna czy dwie osoby, ale nawet 10 nauczycieli, a grono pedagogiczne nie jest tam ogromne. Nasze dziecko wybrało tę szkołę, by dobrze się przygotować do matury, placówka ma świetne wyniki i z całym szacunkiem dla dyrekcji ale to zasługa nauczycieli, właśnie tych, którzy odchodzą. Czy dyrektorka nie zdaje sobie sprawy, że to im zawdzięcza dobre opinie rodziców i uczniów? Przekonywanie, że ludzie do pracy się znajdą, to żaden argument. Nie każdy nauczyciel uczy tak samo, ma to samo podejście do uczniów i jest w stanie osiągnąć z nimi ten sam wynik, przecież młodzież sama sobie nie zawdzięcza tego, co wyniesie z liceum, a od tej wiedzy zależą ich wyniki matury i dalsza przyszłość. To również nie w porządku wobec nas, wysłaliśmy dzieci do szkoły, która miała poziom, a teraz nie wiemy, co będzie - pisze nasz czytelnik, jeden z rodziców.
Jak przekonuje, nauczyciele, którzy opuszczają szkołę, cieszyli się uznaniem wśród uczniów, to również pedagodzy z długim stażem po 15 a nawet niemal 30 lat pracy w zawodzie.


Porównywanie z papierem toaletowym i odsyłanie na kasę do sklepu



O powodach swojej rezygnacji nauczyciele poinformowali rodziców w specjalnym liście. Podkreślają, że uznają "za konieczne przedstawić, co jest prawdziwym powodem podjęcia decyzji o odejściu tak dużej grupy nauczycieli z X LO".

- Są wśród nas doświadczeni i oddani naszej młodzieży wychowawcy i nauczyciele wiodących przedmiotów maturalnych, dzięki którym szkoła cieszyła się dotąd bardzo dobrą opinią i uznaną marką jako jedno z najlepszych liceów na Wybrzeżu. To efekt niezwykłych zdolności Państwa dzieci i naszej pełnej oddania oraz zaangażowania wieloletniej pracy. Osiągnięcia i losy naszych uczniów zawsze są dla nas priorytetem. Z wieloma absolwentami utrzymujemy nadal kontakt i jesteśmy dumni z ich życiowych osiągnięć. W naszej szkole jest niewielkie grono nauczycieli. Tu więc organizacja pracy, dbałość o dobrą atmosferę nie powinna być trudna. A jednak aktualny system zarządzania powoduje, że dla wielu z nas od lat panuje fatalna atmosfera pracy. Powoduje ona nadmierne zmęczenie, również emocjonalne, wręcz wypalenie zawodowe. Wprowadzenie atmosfery lęku, motywowanie i nagradzanie lojalnych, spolegliwych nauczycieli, działania o znamionach mobbingu, utrudnianie pracy w innych szkołach, łamanie RODO, nieszanowanie naszego życia prywatnego, brak dbałości o doświadczonych pedagogów, którzy reprezentują swój własny system wartości powoduje, że nie jesteśmy w stanie dłużej pracować w X LO. Czujemy się ludźmi wartościowymi, których obraża motywowanie do pracy, takie jak wskazanie różnic miedzy nauczycielem dyplomowanym a "papierem toaletowym, który się chociaż rozwija" oraz odsyłanie tych, którym się praca pod tym zarządem nie podoba, "na kasę do Biedronki". To nie jest prywatna "moja szkoła", jak twierdzi dyrekcja, ale nasza wspólna placówka, czujemy się jej częścią od wielu lat - piszą pedagodzy.
Przyznają, że dyrekcja szkoły mimo wcześniejszych informacji o chęci rezygnacji z pracy nie próbowała sytuacji naprawić.

- Słyszymy jedynie, że "nie ma ludzi niezastąpionych", a do pracy w naszej szkole jest bardzo dużo chętnych. Jednocześnie dyrekcja wielokrotnie powtarzała publicznie, że dla niej "najcenniejsi są nauczyciele skromni dydaktycznie, ale za to, na których może liczyć". Słowa takie padają na (decyzją samej pani dyrektor) nagrywanych radach pedagogicznych. Nie czujemy się w tej szkole szanowani. Nie docenia się naszych kompetencji, wieloletniego doświadczenia, nie dostrzega wartościowych relacji z uczniami. Czujemy się nie tylko nauczycielami, fachowcami przygotowującymi do egzaminu maturalnego, ale przede wszystkim wychowawcami, którzy wspólnie z Państwem prowadzą tych niezwykłych młodych ludzi do dorosłości! Nasze potrzeby i aspiracje - wbrew temu, co twierdzi dyrekcja - od wielu lat związane były przede wszystkim z X LO - przekonują.
Chętnych do szkół średnich nawet kilka razy więcej niż miejsc Chętnych do szkół średnich nawet kilka razy więcej niż miejsc

Przejściowe problemy i polityka kadrowa



O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy gdyński magistrat.

- W gdyńskiej edukacji dzieje się bardzo dobrze, od nowych inwestycji, poprzez dodatkowe, nowe zajęcia, wyniki egzaminów zewnętrznych i indywidualne sukcesy uczniów oraz absolwentów. Jeżeli występują problemy, to każdą sytuację bardzo szczegółowo analizujemy. Ruch kadrowy traktujemy jako coś, co musi następować. Oczywiście, gdy skala zmian jest duża i budzi niepokój, staramy się poznać szczegóły. Nie uznaję za prawdziwe stwierdzenie, że przyczyną zmian w X LO jest zły sposób zarządzania. Jestem przekonany, że najlepszą ocenę placówce mogą wystawić sami uczniowie i absolwenci. Sposób zarządzania szkołą powinien być także ukierunkowany przede wszystkim właśnie na ich dobro. Biorąc zatem pod uwagę osiągnięcia uczniów placówki, zainteresowanie szkołą, jak i wyniki nauczania, można ocenić, że sposób zarządzania jest jak najbardziej odpowiedni. Obecne problemy traktujemy jako przejściowe i element prowadzonej polityki kadrowej - poinformował Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.

Miejsca

Opinie (440) ponad 10 zablokowanych

  • Polska zbliza sie do punku - gdzie za duzo wodzow a za malo indian.

    • 4 0

  • Nauczyciele nie lubia zmian i nie chca sie doksztalcac (6)

    Jak wiekszosc artykulow w mediach... nadmuchane do granic mozliwosci. Artykul z pewnoscia sponsorowany przez biednych, pokrywdzonych nauczycieli. Nauczyciele odchodza? i bardzo dobrze, znam ich doskonale to najwyzsza pora zeby sie wyniesli z tej szkoly. Szkola sie rozwija idzie z duchem czasu jest pro uczen, a nauczyciele mysla ze pracuja juz od X lat to moga dzialac taka jak dzialali w latach 90. Nie chca zmian, nie chca sie rozwijac tylko najchetniej przez 40 lat kazaliby wkuwac sie na pamiec tego samego i uzywali tych samych, raz przygotowanych materialow. Im mniej tam takich nauczycieli tym lepiej.

    • 3 25

    • ale mówisz o tych co odeszli z XLO? (5)

      z których kliku (większość?) jest powoływana corocznie conajmniej do sprawdzania matur (ale także do weryfikacji sprawdzania matur, jako EPS, czyli jeszcze wyższy level), a skoro jest to znaczy że kuratorium corocznie potwierdza ich kompetencje i rozwój

      • 3 1

      • (4)

        to akurat nie jest dowod na nic, poza spelnianiem ustawowych wymogow

        • 1 3

        • oczywiscie że jest to dowód (3)

          niekompetentny nauczyciel szybciutko byłby wyłapany i odrzucony w tym procesie corocznym, nikt z kierownictwa egzaminatorów nie chce sobie obniżać poziomu sprawdzalności

          • 3 1

          • (2)

            Pewnie, że tak, jak najbardziej, ale to nadal o niczym nie świadczy. Można być nauczycielem z ogromną wiedzą i nagrodami, ale całkowicie nienadającym sie do nauczania i osiągać wysokie wyniki. Jednocześnie przerzucając odpowiedzialność nakręcania sobie wyników na uczniów

            • 2 0

            • tu się możemy zgodzić (1)

              nawet widać, że przykładem takiego nauczyciela może być dyrektor - pewnie to też się nie podobało odchodzącym

              • 0 0

              • To ciekawe, bo odchodzi min matematyk, dla którego wiele dzieciaków przychodziło do XLO, dzięki któremu wszyscy zdawali na wysokim poziomie. Podobnie było z j. polskim. Zostanie pan emerytowany fizyk, którego przerzucają ze szkoły do szkoły. Ni cholery nie potrafi uczyć, wymaga tylko, przez co 90% klasy na korepetycje chodzić musi.

                • 5 0

  • jakby czuli sie czescia szkoly to by sie angazowali (1)

    gdyby czuli sie czescia tej szkoly, czy z nia zwiazani jak to okreslili to by to wykazywali, angazowali sie, podejmowali inicjatywe, a nie bojkotowali wszystko jest im nie na reke, wszystko co zaburza ich wygodne zycie i bezwysiklowe pracowanie najlepiej w kilku placowkach na raz. W koncu! Usunac nauczyciele od tak nie mozna, ale to swietna nowina dla szkoly, ze odchodza. Bez nich ta szkola moze osiagnac jeszcze wiecej. Dorosli ludzie, nasi mentorzy majacy nas wprowadzac w zycie, a czasem mam wrazenie, ze sa mniej dojrzali i inteligentni niz my....

    • 3 16

    • nie ma niezastąpionych oczywiście

      na pewno teraz przyjdą bardziej pracowici i inteligentni (chociaż oczywiście wątpliwe że bardziej pracowici i inteligentni niż wy), a ci co odeszli będą obniżać poziom w innych znanych trójmiejskich liceach

      • 2 0

  • Odchodzą tylko "starzy" nauczyciele... przypadek? (5)

    Mlodzi, ambitni, z nowymi pomyslami, rozwijajacy się potrafiacy zaangazowac, działający inaczej niż w latach 90' nie narzekają, działają i robią z nami fajne rzeczy w fajny sposób... odchodzą tylko Ci, którym materiały napisane 30 lat temu juz nie będą wystarczać....

    • 4 23

    • hmm

      głowę dam że w tych komentarzach, tu na forum wpisało się conajmniej kilku młodych byłych z XLO, którzy wytrzymali ten mobbing tylko małą część czasu który wytrzymali doświadczeni

      • 3 1

    • Nie tylko starzy (2)

      Jedna nauczycielka odchodzi na wcześniejszą emeryturę. Inni są w środku swojej kariery, przechodzą do lepszych szkół, bo tam są doceniani.

      • 6 0

      • (1)

        albo nie beda musieli sie wysilac, bo zadowoli wszystkich to ze pracuja juz od 30 latu, wiec z definicji sa "dobrzy"

        • 1 4

        • i pewnie dlatego tym odchodzącym

          nie wysilającym się nowi dyrektorzy mówią 'nie zmieniajcie zdania, zostańcie u nas, dacie radę przetrwać ten hejt'

          • 3 1

    • "Mlodzi, ambitni, z nowymi pomyslami, rozwijajacy się potrafiacy zaangazowac..."

      Czytaj: nieswiadomi i naiwni...

      • 0 0

  • jako uczen sie ciesze (7)

    jako uczen sie ciesze, odchodza moze i nauczyciele z dlugim stazem pracy, z wiedza, ale bez zaangazowania nie potrafiacy przekazywac tego co potrafia, a przede wszystkim nierozumiejacy nas...

    • 5 14

    • po co trolujesz?

      • 2 2

    • dobrze że dopisujesz że jako uczeń (5)

      bo podobno wszyscy nauczyciele co zostali są też wściekli na styl zarządzania, tylko nie zdążyli złożyć wypowiedzeń :D

      • 3 1

      • (3)

        nie wiem jak to wyglada od tamtej strony, ale z perspektywy ucznia p. dyrektor rozwiazuje wszystkie problemy, pomaga nam jak moze. Szkola jest nietypowa, system zarzadzania jest inny niz w "klasycznych" szkolach. Ona zwyczajnie nie jest archaiczna, jest nowoczesna i ten styl jest bardziej dosotoswany do wspolczesnych czasow i bardziej motywujacy

        • 1 8

        • Podaj przykład rozwiązanej sprawy w ostatnim roku szkolnym

          • 4 0

        • A obuwie nadal trzeba zmieniać , (1)

          czy już nie?

          • 0 0

          • Taka to nowoczesność szkoły kapciowej

            • 0 0

      • Tak do końca to nie wiadomo

        • 0 0

  • hahahahah mobbing (2)

    stawianie oczekiwań rozwoju, dostosowywanie się do XXI wieku, do nowych realiów, do rynku, do mentalności dzieciaków i ich potrzeb to jest mobbing?

    • 4 12

    • pani emerytka dyrektorka to na pewno się dalej doszkala i wie, jak do XXI wieku się dostosować XD

      • 4 1

    • mobbing to nadużywanie pozycji pracodawcy

      co zdarzało się niejednokrotnie - a niedostosowywanie się do norm to pozostawmy do oceny innym dyrektorom - takim którzy potrafią to ocenić (ponieważ obecna dyrekcja także tego nie potrafi)

      • 4 0

  • Problem z panią dyr P. nie jest nowy

    nie jeden lubiany nauczyciel przez nią odszedł, w poprzednich latach.

    • 14 3

  • To samo (1)

    To samo można powiedzieć o XV LO w Gdańsku.
    Pani dyrektor również trzyma tych najwierniejszych miernych.
    Poziom kształcenia w tej placówce spada z roku na rok.
    Inne słabsze licea gdańskie już zaczynają tą placówkę prześcigać w rankingach.
    Nauczycieli pasjonatów w tej placówce jest całkiem niewielu.

    • 3 3

    • to dobrze że proces weryfikacji folwarków

      się rozpoczął, nie ma co się bać zmiany, a najlepsi trafią do dyrektorów mających szacunek dla pracy podwładnych

      • 2 0

  • To nie kwestia "złego zarządzania" (11)

    W mojej opinii to nie jest kwestia "złego" zarządzania. Byłem związany z tą szkołą, przcdwałem w niej przez rok. Wiadomo, że w komentarzach można wiadro pomyj wylać, zawsze ukształtuj się jakiś silniejszy front, a szczególnie ten, który stoi za danym artykułem. Szkoła nie jest żle zarządzana (zresztą jak o tym mogą wypowiadać się ludzie, którzy o zarządzaniu placówkami edukacyjnymi nic nie wiedzą, albo tylko myślą że wiedzą. Ludziom wydaje się że poradziliby sobie ze wszystkim lepiej zanim sami się nie zderzą z rzeczywistością.)

    Szkoła przeszła ogromną transformację od czasów dyrektora Sienkiewicza. Poczyniła ogromne postępy i tak, jest zarządzana inaczej, ale to nie znaczy że źle. Szkoła nie jest zarządzana jak klasyczna szkoła do której wszyscy się przyzwyczaili od wspomnianych w artykule 30 lat. Nauczyciele, jak każdy człowiek przyzwyczaja się do schematów do tego co zna i jest dla niego bezpieczne, nie chce wychodzić ze swojej strefy komfortu i wprowadzać zmian - to normalny mechanizm. Szkoła jest postępowa, wprowadza sporo zmian, które są ukierunkowane na ucznia, a nie na nauczyciela, co dla tych może okazać się niewygodne, czy wręcz mobbingowe (jest różnica między mobbinigiem a oczekiwaniami i wymaganiami). Nauczanie blokowe, system oceniania (który nie naciska na zdobywanie 5 ze wszystkiego, bo każdy przedmiot jest najważniejszy), higieniczny dla ucznia sposób układania przedmiotów trudnych z tymi łatwiejszymi....

    Prawda jest taka, że jeżeli nie chcesz współtworzyć jakiejś organizacji, dołączyć do tego postępu (historia pokazuje, że lata transformacji przebiegły z sukcesem) to tak.. odejdź na kasę do dyskontu i to nie jest powód do obrażania się , czy też oczerniania. Każdy ma prawo nie chcieć dostosowywać się do zmian, ale odejdź wtedy z honorem i nie oczerniaj szkoły. Nauczyciela nie można po prostu zwolnić, w firmie jeśli pracownik nie spełnia oczekiwań dostaje wypowiedzenie, więc po latach rozmawiania, tłumaczenia też bym powiedział idź na kase

    • 4 18

    • (4)

      tutaj nauczyciele nie dostali wypowiedzenia, tylko sami odeszli, jak w żenującej firmie, więc porównanie z sytuacją na wolnym rynku jak najbardziej ok - nie widzieć wyraźnych elementów mobbingu w tej szkole po tym artykule, i upierać się ,ze jest super, to już trzeba mieć w tym własny, niemały interes

      • 4 2

      • (3)

        Dziękuję za wyraźne wskazanie największego problemu Internetu - wyrabiania opinii i osądzania na podstawie artykułu (cytując powyższy komentarz "po tym artykule")

        • 2 2

        • (2)

          Nie po tym artykule tylko po bezpośrednich rozmowach z odchodzącymi nauczycielami.

          • 1 1

          • (1)

            Te artykuł z całą pewnością również jest za sprawą tych właśnie nauczycieli. Nawet domyślam się którego matematyka. Tak czy inaczej nadal mamy tylko jeden słuszny punkt widzenia. Dziękuję

            • 1 3

            • Bardzo dobrze, że dał znać mediom. Sprawy nie da się tak łatwo zamieść pod dywan, w końcu dyrektorka niech się sama postara w swojej pracy.

              • 2 2

    • (1)

      Pani Madzia na dzisiejszej radzie kazała wam bronić swojego tylka w komentarzach?

      • 4 4

      • nie kazała

        tylko poprosiła o dodatkową dyspozycyjność, w ramach zaangażowania godnego XXI wieku

        • 1 4

    • Skad wiesz o transformacji (1)

      od czasu Sienkiewicza i jednocześnie o bieżących sprawach szkoły, skoro pracowałeś tylko rok? Coś mi tu nie gra.. :) Nawet kłamać nie potrafisz :) Kim jesteś? :) Zainteresowani tematem juz wiedzą :)

      • 5 2

      • trochę nie rozumiem... co ma piernik do wiatraka? praca i orientowanie sie w historii i zmianach? dwie inne bajki

        • 0 2

    • Jakbyśmy słuchali pani dyrektor piwowarskiej.

      • 5 1

    • Święte słowa! Ktoś to w końcu napisał. Dziękuję!!

      • 0 4

  • (3)

    nigdy nie rozumialem idei komentarza/opinii. Tworzą sie tylko g*wnoburze ludzi, którzy nie mają pojecia o sytuacji albo reprezentują tych dla których powstał artykuł. Zero meryterycznej rozmowy, a każda próba jest obrażana

    • 2 3

    • no tak, czyli jak w XLO dotychczas

      to chyba raczej nie jest problem, jeśli ktoś od strony dyrekcji pisze, to przyzwyczajony

      • 3 0

    • (1)

      Idea komentarzy jest taka, że dzięki nim jest więcej odsłon strony i przychodu z reklam. Mam nadzieję, że pomogłem.

      • 1 1

      • no tak hajs sie musi zgadzac, reszta nie jest istotna

        • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Wakacje w Centrum Nauki Experyment (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Źródła energii odnawialnej to:

 

Najczęściej czytane