• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tęczowy Piątek w ponad 100 szkołach w Polsce. Młodzież przeciwko homofobii

Wioleta Stolarska
27 października 2023, godz. 12:30 
Opinie (656)
Co roku Marsz Równości idzie ulicami Gdańska. Co roku Marsz Równości idzie ulicami Gdańska.

27 października ponad 100 szkół w Polsce, w tym 18 na Pomorzu, świętuje Tęczowy Piątek. Organizatorem tegorocznego Tęczowego Piątku jest Fundacja GrowSPACE, która zachęca młode osoby ze szkół do budowania "safe space", czyli bezpiecznej przestrzeni w swojej szkole oraz zwrócenia uwagi na obecność osób LGBTQ+ w społecznościach szkolnych.



Czy wśród twoich znajomych są osoby LGBTQ?

Młodzi ludzie w wielu szkołach w całej Polsce będą dziś świętować "Tęczowy piątek". Akcja odbywa się co roku i przez ostatnie kilka lat nie cieszyła się poparciem władz oświatowych. W pierwszej edycji Tęczowego Piątku wzięło udział 75 szkół, w 2018 roku aż 200, w tym roku zgłosiło się 100. Na temat przewodni wybrano "safe space". Szkoła ma być dla młodzieży LGBT+ bezpieczną przestrzenią - wolną od dyskryminacji ze strony systemu, nauczycieli i innych uczniów.

- To nie powinien być tylko jeden dzień. Każdego dnia powinniśmy obchodzić taki mały tęczowy piątek w szkołach i wspierać młodzież - mówiła Nina Katka, koordynatorka woj. pomorskiego w fundacji GrowSPACE, uczennica III LO w Gdańsku.
Znana para stworzyła pierwszy komiks edukacyjny dla młodzieży LGBTQ+ Znana para stworzyła pierwszy komiks edukacyjny dla młodzieży LGBTQ+

Świętujemy, żeby pokazać potrzebę bezpieczeństwa, równości, szacunku



Życie młodych osób nieheteronormatywnych [osoby, które nie są heteroseksualne i nie podejmują tradycyjnych roli płciowych, tj. lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści i osoby "queer" - dop. red.] nie należy do najłatwiejszych. W związku ze swoją orientacją seksualną są one narażone na krzywe spojrzenia, komentarze, prześladowanie i przemoc. Wyzwiska, szarpanie i złośliwe żarty to dla młodych osób LGBT codzienność.

- Jako osoby uczniowskie, ale też grono pedagogiczne chcemy, żeby szkoły były bezpieczną przestrzenią. Nasza szkoła jest bezpieczną przestrzenią, ale nie wszędzie tak jest, właśnie dlatego świętujemy "Tęczowy piątek", żeby pokazać potrzebę bezpieczeństwa, równości, szacunku, bo tylko wtedy będziemy mogli skorzystać z możliwości edukacyjnych placówek, jeżeli będziemy się tam czuli bezpiecznie - mówiła Nina Katka.
- Byliśmy, jesteśmy i będziemy po stronie osób, młodzieży, którzy potrzebują szczególnego wsparcia. Osoby o różnej tożsamości są zawsze wśród nas, w Gdańsku, które jest miastem równości, wspieramy je w różny sposób nie tylko podczas Marszu Równości, ale też np. pracując na rzecz standardów obsługi osób LGBT w różnych instytucjach, szkoląc nauczycieli, powołaliśmy rzecznika praw ucznia. Empatia jest bardzo ważna, ale nie wystarczy, musimy mieć też wiedzę, jak wspierać i wyrównywać szanse - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta miasta do spraw rozwoju społecznego i równego traktowania.
Jak podkreślała, "bezpieczną przestrzeń tworzą społeczności szkolne - rodzice, nauczyciele, uczniowie. Taka przestrzeń musi być dla każdego".


"Każdego dnia powinniśmy obchodzić taki mały tęczowy piątek". "Każdego dnia powinniśmy obchodzić taki mały tęczowy piątek".

Potrzeba bezpiecznej przestrzeni dla uczniów



Z danych Fundacji GrowSPACE wynika, że jedna na trzy osoby przynajmniej raz czuła w polskiej szkole przemoc rówieśniczą. To nie jest tylko przemoc fizyczna czy psychiczna, ale także cyberprzemoc, przemoc relacyjna.

- Jestem dumna z zaangażowania społecznego naszych uczniów, z tego, że nie boją się mówić o sprawach ważnych. Na co dzień jako nauczyciel widzę, że jest potrzeba budowania bezpiecznej przestrzeni, tak by każdy mógł być sobą i nie bał się być sobą, bo człowiek przestraszony nie jest w stanie niczego się nauczyć - mówiła Małgorzata Gradolewska, nauczycielka biologi w III LO w Gdańsku.
Od nowego roku szkolnego 2023/24 w Gdańsku pracę rozpoczął rzecznik praw ucznia, którego zadaniem jest koordynowanie działań na rzecz przestrzegania i promocji praw ucznia.

Od nowego roku szkolnego 2023/24 będzie rzecznik praw ucznia Od nowego roku szkolnego 2023/24 będzie rzecznik praw ucznia

Ponad połowa osób uważa, że ich sytuacja jest trudna



Dane Fundacji GrowSPACE wskazują, że w polskich szkołach aż 93 proc. społeczności wie o obecności osób LGBTQ+ w ich szkole. Ponad połowa (53 proc.) uważa, że ich sytuacja jest trudna lub niewystarczająco dobra.

W tym roku - jak podkreślają organizatorzy - szczególnie ważne jest to, by dotrzeć z Tęczowym Piątkiem do małych miejscowości, w których osoby LGBTQ+ bardziej narażone są na dyskryminację.

Korekta płci u nastolatków. Korekta płci u nastolatków. "Potrzeba regulacji procesu"

Akcja przez lata na celowniku władz oświatowych



Przez ostatnie lata organizatorzy akcji i szkoły, które się w nią angażowały, musiały liczyć się z nieprzyjemnościami ze strony władz oświatowych, stawiających sobie za cel walkę z "ideologią LGBT". W 2018 r. kuratoria oświaty skontrolowały placówki, które wzięły udział w akcji. W sprawie interweniował rzecznik praw obywatelskich, który pytał ministerstwo edukacji, skąd to zainteresowanie akurat w odniesieniu do tej inicjatywy.

Miejsca

  • III LO Gdańsk, Topolowa 7 (Wrzeszcz)

Opinie (656) ponad 100 zablokowanych

  • czy bedzie piatek matematyczny

    Z rownaniami rozniczkowymi bez komputera, algebra dyskretna i zagadniemiem splotu?

    • 29 0

  • Co to znaczy społeczność lgtbcgdaryi*+=~????
    Nie ma czegoś takiego to tytuł określający inne tzw preferencje . To prywatna sprawa. Nie wolno tego narzucać innym.

    • 29 0

  • Pszeszczeń i pszeszczeń - wszędzie pszeszczeń.

    • 12 0

  • szkoła

    Jak miło ,że moi uczniowie tylko się dzisiaj uczyli.

    • 22 1

  • Tęczowe piątki !

    To ,że ludzie powinni tolerować swoje odmienności to powinno być oczywiste i nauczane w szkołach i zwłaszcza w rodzinach jak lekcje dobrego wychowania. Ale organizowanie happeningów przez nie wiadomo jakie i nieznane szerzej organizacje i nakłanianie czy przymuszanie młodzieży do udziału w nich bez wiedzy i zgody rodziców oraz przyzwalanie na to przez dyrekcje szkół uważam za niedopuszczalne. To rodzice mają prawo decydować o sposobie wychowywania swoich dzieci i kształtowania ich światopoglądu a nie jakaś organizacja nie wiadomo przez kogo powołana i finansowana.

    • 26 1

  • Czy to jest legalne że wkraczają do szkół

    W Arizonie walczą w szkołach z tą ideologią.

    • 29 1

  • Tęcza

    Z tymi tęczowymi to przesada, niech oni będą tolerancyjni i się normalnie zachowują.

    • 24 1

  • Tęcza

    Tęcza na niebie to takie piękne zjawisko, a ci nietolerancyjni tęczowi to obrzydzili

    • 27 1

  • Stanowczo protestuje przeciw temu nielogicznemu szalenstwu

    Koncerny międzynarodowe, zgeriaczałe lewactwo w najważniejszych instytucjach UE i autorytety oraz celebryty z polskojęzycznych mediów jak TVN i wyborcza od lat prowadzą kampanię medialną, której przesłanie generalnie sieje zamęt w głowach polskiej młodzieży, która w ten sposób odchodzi od zasad w jakich funkcjonują zdrowe społeczeństwa.
    Nie możemy tolerować działań, które wywołują zaburzenia pośród zwykłych dzieci, które zaczynaja się utożsamiać z czymś czego nie czuja i potem szukają pomocy pośród heteroseksualnych lekarzy, psychologów i psychiatrów. To przykre, ze zaślepienie ideologiczne zbiera żniwo pośród młodzieży, która toleruje szkodliwość i podstępne wpływu marginesu społecznego uzurpującego sobie przywilej bycia lepszym i wymagającymi wsparcia większego niż heteroseksualni, którzy musza zakładać rodziny , płodzić dzieci i wydawać góry pieniędzy na wychowanie i edukacje tym samym zwiększajac potencjał biologiczny narodu.
    Żal mi wszystkich lgbtq&a, nadają czasy, gdy ludzie zobojętniają

    • 30 2

  • Czy rodzice nie mogą się sprzeciwić temu g... (1)

    • 39 2

    • Ja jestem za.

      Ty przeciw. Normalne. Tym bardziej po 8 latach szczujni pisowskiej. Na tym polega wybór. Wybór z religią, eutanazją, aborcją, szczepieniami, chodzeniem na judo, na marsze, wiece, basen, do lasu. Wybór. Świadomy. Tylko dla siebie i najbliższych. Nie decydowanie za innych. Każdy dla siebie. Bez krzywdzenia innych. Da się.

      • 2 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Q-Hack: Quantum hackathon

50 zł
warsztaty, spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeźba terenu przeważa w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane