• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tęczowy Piątek w ponad 100 szkołach w Polsce. Młodzież przeciwko homofobii

Wioleta Stolarska
27 października 2023, godz. 12:30 
Opinie (656)
Co roku Marsz Równości idzie ulicami Gdańska. Co roku Marsz Równości idzie ulicami Gdańska.

27 października ponad 100 szkół w Polsce, w tym 18 na Pomorzu, świętuje Tęczowy Piątek. Organizatorem tegorocznego Tęczowego Piątku jest Fundacja GrowSPACE, która zachęca młode osoby ze szkół do budowania "safe space", czyli bezpiecznej przestrzeni w swojej szkole oraz zwrócenia uwagi na obecność osób LGBTQ+ w społecznościach szkolnych.



Czy wśród twoich znajomych są osoby LGBTQ?

Młodzi ludzie w wielu szkołach w całej Polsce będą dziś świętować "Tęczowy piątek". Akcja odbywa się co roku i przez ostatnie kilka lat nie cieszyła się poparciem władz oświatowych. W pierwszej edycji Tęczowego Piątku wzięło udział 75 szkół, w 2018 roku aż 200, w tym roku zgłosiło się 100. Na temat przewodni wybrano "safe space". Szkoła ma być dla młodzieży LGBT+ bezpieczną przestrzenią - wolną od dyskryminacji ze strony systemu, nauczycieli i innych uczniów.

- To nie powinien być tylko jeden dzień. Każdego dnia powinniśmy obchodzić taki mały tęczowy piątek w szkołach i wspierać młodzież - mówiła Nina Katka, koordynatorka woj. pomorskiego w fundacji GrowSPACE, uczennica III LO w Gdańsku.
Znana para stworzyła pierwszy komiks edukacyjny dla młodzieży LGBTQ+ Znana para stworzyła pierwszy komiks edukacyjny dla młodzieży LGBTQ+

Świętujemy, żeby pokazać potrzebę bezpieczeństwa, równości, szacunku



Życie młodych osób nieheteronormatywnych [osoby, które nie są heteroseksualne i nie podejmują tradycyjnych roli płciowych, tj. lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści i osoby "queer" - dop. red.] nie należy do najłatwiejszych. W związku ze swoją orientacją seksualną są one narażone na krzywe spojrzenia, komentarze, prześladowanie i przemoc. Wyzwiska, szarpanie i złośliwe żarty to dla młodych osób LGBT codzienność.

- Jako osoby uczniowskie, ale też grono pedagogiczne chcemy, żeby szkoły były bezpieczną przestrzenią. Nasza szkoła jest bezpieczną przestrzenią, ale nie wszędzie tak jest, właśnie dlatego świętujemy "Tęczowy piątek", żeby pokazać potrzebę bezpieczeństwa, równości, szacunku, bo tylko wtedy będziemy mogli skorzystać z możliwości edukacyjnych placówek, jeżeli będziemy się tam czuli bezpiecznie - mówiła Nina Katka.
- Byliśmy, jesteśmy i będziemy po stronie osób, młodzieży, którzy potrzebują szczególnego wsparcia. Osoby o różnej tożsamości są zawsze wśród nas, w Gdańsku, które jest miastem równości, wspieramy je w różny sposób nie tylko podczas Marszu Równości, ale też np. pracując na rzecz standardów obsługi osób LGBT w różnych instytucjach, szkoląc nauczycieli, powołaliśmy rzecznika praw ucznia. Empatia jest bardzo ważna, ale nie wystarczy, musimy mieć też wiedzę, jak wspierać i wyrównywać szanse - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta miasta do spraw rozwoju społecznego i równego traktowania.
Jak podkreślała, "bezpieczną przestrzeń tworzą społeczności szkolne - rodzice, nauczyciele, uczniowie. Taka przestrzeń musi być dla każdego".


"Każdego dnia powinniśmy obchodzić taki mały tęczowy piątek". "Każdego dnia powinniśmy obchodzić taki mały tęczowy piątek".

Potrzeba bezpiecznej przestrzeni dla uczniów



Z danych Fundacji GrowSPACE wynika, że jedna na trzy osoby przynajmniej raz czuła w polskiej szkole przemoc rówieśniczą. To nie jest tylko przemoc fizyczna czy psychiczna, ale także cyberprzemoc, przemoc relacyjna.

- Jestem dumna z zaangażowania społecznego naszych uczniów, z tego, że nie boją się mówić o sprawach ważnych. Na co dzień jako nauczyciel widzę, że jest potrzeba budowania bezpiecznej przestrzeni, tak by każdy mógł być sobą i nie bał się być sobą, bo człowiek przestraszony nie jest w stanie niczego się nauczyć - mówiła Małgorzata Gradolewska, nauczycielka biologi w III LO w Gdańsku.
Od nowego roku szkolnego 2023/24 w Gdańsku pracę rozpoczął rzecznik praw ucznia, którego zadaniem jest koordynowanie działań na rzecz przestrzegania i promocji praw ucznia.

Od nowego roku szkolnego 2023/24 będzie rzecznik praw ucznia Od nowego roku szkolnego 2023/24 będzie rzecznik praw ucznia

Ponad połowa osób uważa, że ich sytuacja jest trudna



Dane Fundacji GrowSPACE wskazują, że w polskich szkołach aż 93 proc. społeczności wie o obecności osób LGBTQ+ w ich szkole. Ponad połowa (53 proc.) uważa, że ich sytuacja jest trudna lub niewystarczająco dobra.

W tym roku - jak podkreślają organizatorzy - szczególnie ważne jest to, by dotrzeć z Tęczowym Piątkiem do małych miejscowości, w których osoby LGBTQ+ bardziej narażone są na dyskryminację.

Korekta płci u nastolatków. Korekta płci u nastolatków. "Potrzeba regulacji procesu"

Akcja przez lata na celowniku władz oświatowych



Przez ostatnie lata organizatorzy akcji i szkoły, które się w nią angażowały, musiały liczyć się z nieprzyjemnościami ze strony władz oświatowych, stawiających sobie za cel walkę z "ideologią LGBT". W 2018 r. kuratoria oświaty skontrolowały placówki, które wzięły udział w akcji. W sprawie interweniował rzecznik praw obywatelskich, który pytał ministerstwo edukacji, skąd to zainteresowanie akurat w odniesieniu do tej inicjatywy.

Miejsca

  • III LO Gdańsk, Topolowa 7 (Wrzeszcz)

Opinie (656) ponad 100 zablokowanych

  • Chore szkoda dzieciaków

    • 3 1

  • Uważam, że to jest chore. (1)

    1. Wg Google: 'Według badania przeprowadzonego w 2021 roku przez Williams Institute, szacunkowo 1,2 miliona dorosłych Amerykanów w wieku od 18 do 60 lat identyfikuje się jako osoby niebinarne'
    Amerykanów jest ok. 300mln osób, czyli os. niebinarne stanowią ok. 0,4% społeczeństwa.
    2. Demokracja to są rządy większości. Pytam się więc dlaczego zdecydowana mniejszość niebinarna (ok. 0,5%) terroryzuje swoją retoryką zdecydowaną większość społeczeństwa i stara się jej narzucić swój punkt widzenia?
    3. Osoby niebinarne zawsze istniały w społeczeństwie - z tym raczej nie można dyskutować. Ja mam 50 lat, szkołę podstawową zaliczyłem w latach 80tych, średnią na początku lat 90tych, a wyższą w IIgiej połowie lat 90tych. Czemu wtedy nie było takich problemów jak teraz z takimi osobami, nikt sobie "w łeb nie strzelał" z powodu braku tolerancji i takie osoby żyły sobie w społeczeństwie i dla nikogo to nie był problem?
    4. Ogólnie nie dziwię się, że coraz więcej młodzieży ma problem z określeniem się kim są i do czego dążą. Jeżeli od najmłodszych lat nie wychowuje się ich mówiąc im kim są (chłopiec, dziewczynka) i jakie role w życiu ich czekają (np. kobieta rodzi dzieci, mężczyzna bierze odpowiedzialność za swoją rodzinę, w tym i upośledzone dziecko, mężczyzna broni swojego kraju i jak trzeba to ginie na wojnie) to w miałki, niepewny umysł dzieci/młodzieży można wlać dowolną ideologię i każdemu można zasiać niepewność czy są kobietą czy mężczyzną.
    5.Podsumowując: biała rasa, ta która najszybciej i najbardziej się rozwijała w histori, teraz najszybciej idzie na dno. Kobiety nie chcą rodzić, jak zajdą w ciąże to chcą skrobać, mężczyźni nie są gotowi wziąć odpowiedzialności ani za rodzinę ani za ojczyznę, wszyscy oczekujemy, że to państwo zagwarantuje nam godne życie itp. Do czego to doprowadzi? Ano do tego, że najpierw sami doprowadzimy do depopulizacji swojej rasy, a potem coraz to silniejsi Azjaci i muzełmanie odbiorą nam ziemię, wolność i resztki wiary.
    pozdr.

    • 5 1

    • w punkt

      • 1 0

  • powininni jeszcze chodzi po domach i puka do drzwi i okien...

    co za czasy...

    • 1 0

  • demoralizacja i deprawacja to nie jest dobry kierunek

    • 1 0

  • Chiny patrzą na Europę i śmieją się, bo sama sobie podrzyna gardło

    • 2 1

  • Biedne dzieci.

    • 1 0

  • Tęczowy piątek.

    Magister historii Donald Tusk to jedynie hochsztapler. I nic więcej.

    • 0 0

  • Nauczyciele gdzie są wartości!

    Wstyd mi za Was. Zmieńcie się . A jak nie to odejdźcie od dzieci . Wstyd. Szkoła ma uczyć a nie psuć.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Wakacje w Centrum Nauki Experyment (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta są związane z ekosystemem jeziora?

 

Najczęściej czytane