• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tęczowy Piątek w ponad 100 szkołach w Polsce. Młodzież przeciwko homofobii

Wioleta Stolarska
27 października 2023, godz. 12:30 
Opinie (656)
Co roku Marsz Równości idzie ulicami Gdańska. Co roku Marsz Równości idzie ulicami Gdańska.

27 października ponad 100 szkół w Polsce, w tym 18 na Pomorzu, świętuje Tęczowy Piątek. Organizatorem tegorocznego Tęczowego Piątku jest Fundacja GrowSPACE, która zachęca młode osoby ze szkół do budowania "safe space", czyli bezpiecznej przestrzeni w swojej szkole oraz zwrócenia uwagi na obecność osób LGBTQ+ w społecznościach szkolnych.



Czy wśród twoich znajomych są osoby LGBTQ?

Młodzi ludzie w wielu szkołach w całej Polsce będą dziś świętować "Tęczowy piątek". Akcja odbywa się co roku i przez ostatnie kilka lat nie cieszyła się poparciem władz oświatowych. W pierwszej edycji Tęczowego Piątku wzięło udział 75 szkół, w 2018 roku aż 200, w tym roku zgłosiło się 100. Na temat przewodni wybrano "safe space". Szkoła ma być dla młodzieży LGBT+ bezpieczną przestrzenią - wolną od dyskryminacji ze strony systemu, nauczycieli i innych uczniów.

- To nie powinien być tylko jeden dzień. Każdego dnia powinniśmy obchodzić taki mały tęczowy piątek w szkołach i wspierać młodzież - mówiła Nina Katka, koordynatorka woj. pomorskiego w fundacji GrowSPACE, uczennica III LO w Gdańsku.
Znana para stworzyła pierwszy komiks edukacyjny dla młodzieży LGBTQ+ Znana para stworzyła pierwszy komiks edukacyjny dla młodzieży LGBTQ+

Świętujemy, żeby pokazać potrzebę bezpieczeństwa, równości, szacunku



Życie młodych osób nieheteronormatywnych [osoby, które nie są heteroseksualne i nie podejmują tradycyjnych roli płciowych, tj. lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści i osoby "queer" - dop. red.] nie należy do najłatwiejszych. W związku ze swoją orientacją seksualną są one narażone na krzywe spojrzenia, komentarze, prześladowanie i przemoc. Wyzwiska, szarpanie i złośliwe żarty to dla młodych osób LGBT codzienność.

- Jako osoby uczniowskie, ale też grono pedagogiczne chcemy, żeby szkoły były bezpieczną przestrzenią. Nasza szkoła jest bezpieczną przestrzenią, ale nie wszędzie tak jest, właśnie dlatego świętujemy "Tęczowy piątek", żeby pokazać potrzebę bezpieczeństwa, równości, szacunku, bo tylko wtedy będziemy mogli skorzystać z możliwości edukacyjnych placówek, jeżeli będziemy się tam czuli bezpiecznie - mówiła Nina Katka.
- Byliśmy, jesteśmy i będziemy po stronie osób, młodzieży, którzy potrzebują szczególnego wsparcia. Osoby o różnej tożsamości są zawsze wśród nas, w Gdańsku, które jest miastem równości, wspieramy je w różny sposób nie tylko podczas Marszu Równości, ale też np. pracując na rzecz standardów obsługi osób LGBT w różnych instytucjach, szkoląc nauczycieli, powołaliśmy rzecznika praw ucznia. Empatia jest bardzo ważna, ale nie wystarczy, musimy mieć też wiedzę, jak wspierać i wyrównywać szanse - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta miasta do spraw rozwoju społecznego i równego traktowania.
Jak podkreślała, "bezpieczną przestrzeń tworzą społeczności szkolne - rodzice, nauczyciele, uczniowie. Taka przestrzeń musi być dla każdego".


"Każdego dnia powinniśmy obchodzić taki mały tęczowy piątek". "Każdego dnia powinniśmy obchodzić taki mały tęczowy piątek".

Potrzeba bezpiecznej przestrzeni dla uczniów



Z danych Fundacji GrowSPACE wynika, że jedna na trzy osoby przynajmniej raz czuła w polskiej szkole przemoc rówieśniczą. To nie jest tylko przemoc fizyczna czy psychiczna, ale także cyberprzemoc, przemoc relacyjna.

- Jestem dumna z zaangażowania społecznego naszych uczniów, z tego, że nie boją się mówić o sprawach ważnych. Na co dzień jako nauczyciel widzę, że jest potrzeba budowania bezpiecznej przestrzeni, tak by każdy mógł być sobą i nie bał się być sobą, bo człowiek przestraszony nie jest w stanie niczego się nauczyć - mówiła Małgorzata Gradolewska, nauczycielka biologi w III LO w Gdańsku.
Od nowego roku szkolnego 2023/24 w Gdańsku pracę rozpoczął rzecznik praw ucznia, którego zadaniem jest koordynowanie działań na rzecz przestrzegania i promocji praw ucznia.

Od nowego roku szkolnego 2023/24 będzie rzecznik praw ucznia Od nowego roku szkolnego 2023/24 będzie rzecznik praw ucznia

Ponad połowa osób uważa, że ich sytuacja jest trudna



Dane Fundacji GrowSPACE wskazują, że w polskich szkołach aż 93 proc. społeczności wie o obecności osób LGBTQ+ w ich szkole. Ponad połowa (53 proc.) uważa, że ich sytuacja jest trudna lub niewystarczająco dobra.

W tym roku - jak podkreślają organizatorzy - szczególnie ważne jest to, by dotrzeć z Tęczowym Piątkiem do małych miejscowości, w których osoby LGBTQ+ bardziej narażone są na dyskryminację.

Korekta płci u nastolatków. Korekta płci u nastolatków. "Potrzeba regulacji procesu"

Akcja przez lata na celowniku władz oświatowych



Przez ostatnie lata organizatorzy akcji i szkoły, które się w nią angażowały, musiały liczyć się z nieprzyjemnościami ze strony władz oświatowych, stawiających sobie za cel walkę z "ideologią LGBT". W 2018 r. kuratoria oświaty skontrolowały placówki, które wzięły udział w akcji. W sprawie interweniował rzecznik praw obywatelskich, który pytał ministerstwo edukacji, skąd to zainteresowanie akurat w odniesieniu do tej inicjatywy.

Miejsca

  • III LO Gdańsk, Topolowa 7 (Wrzeszcz)

Opinie (656) ponad 100 zablokowanych

  • Jeśli myślicie, że nie znacie osób LGBT to znaczy, że znacie ale one znają też was i nie uważają was za osoby, przed którymi można się bezpiecznie wyoutować.

    • 2 8

  • Głosowaliscie? (1)

    To oni urządza wam życie PO ,,europejsku,,

    • 11 0

    • możesz jaśniej? możesz mi wyjaśnić co rozumiesz pod pojęciem życie po europejsku?

      • 0 5

  • Czy mnie mężczyźnie hetero jakakolwiek propaganda mogłaby przekonać że mam być homoseksualistą ?! Puknijcie się w te wasze gorące głowy i dajcie spokojnie żyć tym hetero i tym homo . Niech was nie interesuje co ludzie robią w swoich łózkach, zróbcie to dla tych ludzi i dla siebie żebyście do końca nie sfiksowali . Zajmijcie się swoimi a nie cudzymi sprawami .

    • 3 1

  • I tak z cechy robi się cała subkultura.

    Młodzież nigdy nie była tak słaba psychicznie jak w dzisiejszych czasach, a wszechobecność homoseksualizmu w popkulturze, który wprost twierdzi, że jeżeli nie możesz się odnaleźć, to Cię przyjmiemy w szyki LGBTQ2S+. To prowadzi do zaburzeń i dewiacji. Co jest tego powodem?
    1. Zwiększona tolerancja na wszystko - żeby przypadkiem kogoś nie urazić. Widać to na przykładzie nie tylko "osób queer", ale nawet w wojnie rosyjsko-ukraińskiej czy działaniach palestyńczyków na zachodzie.
    2. Brak modelu ojca - pokolenie X nie daje sobie rady z wychowywaniem dzieci, często rodzic przyzwyczajony do konsumpcjonizmu wychodzi z założenia, że "jak mi coś nie pasuje, to to zmieniam", co kończy się separacjami lub rozwodami, na czym dziecko cierpi najbardziej. Nie naprawiamy już uszkodzonych rzeczy, po prostu je wymieniany.
    3. Media społecznościowe - nie jest problemem znalezienie zwolenników dowolnej teorii w internecie. A jak już ich znajdziesz (nawet jeżeli będą to płaskoziemcy, antyszczepionkowcy, zwolennicy totalnej biologii), to budujesz sobie wokół nich swój świat i swoją tożsamość, zamykając się na swoje realne otoczenie. Stąd wysyp introwertyków, którzy najlepiej czują się z nosem w telefonie, a nie potrafią odnaleźć w prawdziwym świecie.

    Jednak na szczęście nie cała młodzież ma takie problemy i wśród młodych ludzi są cudowne postacie. Jednak tacy zazwyczaj siedzą cicho.

    • 5 0

  • Po wyborach do Sejmu RP.

    Ikona klasy średniej Henryka Krzywonos- Strycharska stanowiąca zaplecze intelektualne KO ponownie została wybrana do Sejmu RP. Ukończyła 6 klas szkoły gdyż nauczyciele się uwzięli.
    Ma zostać wybrana na stanowisko rotacyjnego Marszałka Sejmu.

    • 5 0

  • Są dwie płcie

    Reszta to choroba

    • 7 0

  • Lepiej dla tych nieudoczonych żeby zajęli się nauką! Bo poziom ich wiedzy jest tragiczny.

    • 1 0

  • Dziś jest wtorek

    • 0 0

  • Przeraża mnie

    ten terroryzm lgbt

    • 7 0

  • Nie ma takiego pojęcia jak homofobia

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

14. Weekend Architektury

wykład, spotkanie, debata

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jemioła nie jest:

 

Najczęściej czytane