• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ulotka o narkotykach na Dniach Mózgu. UG: takie ulotki nie powinny być dostępne

Piotr Kallalas, Wioleta Stolarska
5 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (116)
aktualizacja: godz. 12:54 (5 kwietnia 2023)
Podczas Dni Mózgu jedna z organizacji miała rozdawać ulotki o amfetaminie, kokainie i szałwii. Podczas Dni Mózgu jedna z organizacji miała rozdawać ulotki o amfetaminie, kokainie i szałwii.

Podczas tegorocznych Dni Mózgu w Trójmieście, które odbywały się m.in. na Uniwersytecie Gdańskim, jedna z organizacji rozdawała ulotki dotyczące narkotyków. Można było się z nich dowiedzieć między innymi, jakie skutki czy efekty wywołuje kokaina - na broszurach zostały również zamieszczone informacje dotyczące dawkowania czy przeciwwskazań.



Czy ulotka z informacjami o narkotykach - jak je zażywać i czym to grozi - jest kontrowersyjna?

Dni Mózgu na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego odbywały się 17 marca. Na odwiedzających czekało mnóstwo różnego rodzaju atrakcji: wykłady (dla młodzieży i dorosłych), warsztaty laboratoryjne, stoiskowe czy gra terenowa. Ich celem była popularyzacja wiedzy o mózgu.

Ulotka o amfetaminie, kokainie i szałwii



W czasie imprezy Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, miała rozdawać ulotki dotyczące "dowolnej substancji z rodziny amfetamin", kokainy czy szałwii. Z broszury można się dowiedzieć, w jakiej formie występują te narkotyki, jak mogą być zażywane czy co grozi za ich posiadanie, ale też jak długo po zażyciu są wykrywane w organizmie itp.

Jak informuje SIN podczas Dni Mózgu organizacja prezentowała trzy wykłady:
  • Alkohol - neurologiczne zagrożenia. Opis wyników najnowszych badań dotyczących negatywnego wpływu alkoholu na funkcje poznawcze.
  • Skoncentrowany umysł w rozproszonym świecie - praktyczne wprowadzenie. Wprowadzenie do zagadnienia pracy głębokiej, czyli poprawie jakości i satysfakcji z wykonywanej pracy poprzez unikanie rozpraszania się; ponadto poruszone będą tematy krzywej Yerkesa-Dodsona (eustres vs dystres), stan flow, skutki multitaskingu czy higiena stosowania social media.
  • Po pierwsze nie szkodzić (sobie): lekomania. Epidemiologia, przyczyny, skutki i metody przeciwdziałania nadużywaniu i uzależnieniu od farmaceutyków, ze szczególnym naciskiem na leki psychoaktywne.

Jak wyjaśniają przedstawiciele organizacji, wykłady były ograniczone wiekowo (15+) głównie ze względu na skomplikowaną tematykę i co za tym idzie wykorzystywany naukowy język specjalistyczny, który może być niezrozumiały dla młodszych osób.

- Na stronie internetowej Dni Mózgu nasze stanowisko było oznaczone jako 17+, czyli przeznaczone dla osób powyżej 17 roku życia. Stoisko znajdowało się w ogólnodostępnym holu. W tym holu znajdowały się wszystkie pozostałe stoiska - nie podzielono przestrzeni ze względu na ograniczenia wiekowe. Brak podziału spowodował, że do naszego stoiska podchodziły też osoby młodsze - wtedy dostosowywaliśmy treści do ich wieku, np. rozmawiając o napojach energetycznych, które stanowią problem wśród dorastającej młodzieży. Nie poruszyliśmy wtedy tematów pozostałych substancji, które znajdują się na naszych ulotkach - informuje Katarzyna Smukowska ze Społecznej Inicjatywy Narkopolityki.
Jak podkreśla, podczas imprezy ulotki SIN nigdy nie są rozdawane w sensie dosłownym: nikt ich nikomu nie podaje do ręki.

- Ulotki są rozłożone na stole i osoby odwiedzające stoisko mogą się nimi częstować. Duże zainteresowanie naszym stoiskiem uniemożliwiło kontrolę nad tym, kto bierze ulotki ze stoiska. Organizatorzy Dni Mózgu wiedzieli, że na naszym stoisku będą ulotki i inne materiały które można brać, ale nie autoryzowali ich treści. Nasze ulotki dotyczą przede wszystkim szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz redukcji tych szkód. Poza tym mamy m.in. ulotki z listą miejsc pomocowych w Trójmieście, do których mogą się kierować osoby, które mają problem z nadużywaniem substancji - podkreśla.
  • Ulotka o narkotykach miała być rozdawana na imprezie, w której uczestniczyły dzieci i młodzież.
  • Ulotka o narkotykach miała być rozdawana na imprezie, w której uczestniczyły dzieci i młodzież.
  • Ulotka o narkotykach miała być rozdawana na imprezie, w której uczestniczyły dzieci i młodzież.

Radny pyta miasto o ulotkę o narkotykach



W tej sprawie interweniował radny Gdańska Przemysław Malak, który złożył interpelację do prezydent Gdańska.

- W Dniach Mózgu uczestniczyły dzieci, uczniowie szkół podstawowych. Wydawać by się mogło, że podczas takiego wydarzenia, skierowanego do dzieci gdańskich szkół, wszelkie materiały rozdawane dzieciom powinny być dokładnie sprawdzone przed ich dystrybucją - czytamy w interpelacji.
Jak podkreśla radny, informacje na ulotce brzmią jak swoista instrukcja zażywania narkotyków:

Ws. ulotek radny skierował interpelację do prezydent Gdańska. Ws. ulotek radny skierował interpelację do prezydent Gdańska.
- Zapoznając się z tymi treściami, miałem wrażenie, że czytam instrukcję tego, w jaki sposób należy zażywać narkotyki. Świadczą o tym następujące sformułowania: "Nigdy nie dziel się rurką!", "kiedy używasz po raz pierwszy, zwróć uwagę na dawki. Zawsze zaczynaj od mniejszej (najwyżej połowy tej, którą planujesz, i zwiększaj dawkę tylko, jeżeli czujesz się z tym komfortowo", "pomyśl o Twoim zażywaniu: czy zakłóca Ci życie? Tak? W takim razie trzeba ograniczyć i przestać na chwilę.", "Szanuj substancję, szanuj siebie" - pisze w interpelacji.

Uczelnia wszczyna postępowanie



O komentarz poprosiliśmy również Uniwersytet Gdański, który jest współorganizatorem Dni Mózgu - imprezy odbywającej się już od kilkunastu lat w Trójmieście.

- W tym roku zaproszona przez organizatorów z Wydziału Biologii UG Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, działająca legalnie i współpracująca z samorządami i organizacjami (m.in. z Narodowym Instytutem Leków czy Instytutem Psychiatrii i Neurologii), dystrybuowała kontrowersyjne ulotki. Wygłoszony przez SIN wykład został zamknięty i ograniczony wiekowo (powyżej 15 lat). Niemniej jednak zgadzamy się, że podczas wydarzenia skierowanego do młodzieży szkolnej takie ulotki nie powinny być dostępne poza salą wykładową. Zespół kanclerski zbadał sprawę pod kątem organizacji wydarzenia i poinformował rektora o braku właściwego nadzoru organizatorów nad wydarzeniem, a rektor skierował jeszcze w marcu do rzecznika dyscyplinarnego do spraw postępowania etycznego nauczycieli akademickich UG prośbę o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie wobec osoby odpowiadającej za organizację imprezy - informuje mgr Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzecznik prasowy UG.

IMPREZY I WYDARZENIA Zobacz jakie imprezy i wydarzenia są w Trójmieście w najbliższych 7 dniach

sie 23
Marc Rebillet
Kup bilet

Jak przekonuje, w związku z tym incydentem wprowadzone zostaną też odpowiednie procedury kwalifikowania materiałów dostarczanych przez współorganizatorów i uczestników wydarzenia.

- Jednocześnie prosimy osoby, które w przyszłości podczas wydarzeń organizowanych na terenie UG dostrzegą zachowania lub materiały, które uznają za niepokojące, o niezwłoczne poinformowanie o tym fakcie organizatorów wydarzenia - dodaje Magdalena Nieczuja-Goniszewska.
Uczelnia podkreśla, że w przyszłości nie będzie już współpracować ze Społeczną Inicjatywą Narkopolityki. Miasto z kolei nie skomentowało tego zdarzenia, w związku z tym musimy poczekać na odpowiedź na interpelację.

Miejsca

Opinie (116) 1 zablokowana

  • "Ulotki o porażającej treści" :D

    • 11 4

  • (3)

    Kiedy będzie ta legalizacja marihuany alkohol jest bardziej szkodliwy i jest legalny

    • 13 10

    • Nigdy (2)

      Każde narkotyki w Polsce były i będą nielegalne.

      • 2 5

      • Nie mówcie mu o medycznej marihuanie dostępnej w Polsce od kilku lat, bo zawału dostanie.

        • 3 2

      • Podałbyś numery na eurolotka na piątek? Bo widzę masz wgląd w przyszłość.

        • 0 1

  • Opinia wyróżniona

    To jakieś kolosalne nieporozumienie (5)

    W kinie, telewizji i Internecie połowa filmów sensacyjnych jest o handlu narkotykami i ich zażywaniu. Na uczelniach wyższych w Polsce, poza jednostkowymi przypadkami, wszyscy są pełnoletni. Nie wiem, jak taka treść ulotki może kogokolwiek skłonić do zażywania narkotyków. Warto mieć świadomość, jak się to robi, by się orientować, co się dzieje wokół nas, choćby po to, by uniknąć wkręcenia się w niewłaściwe towarzystwo.

    • 104 24

    • Tja, a druga połowa filmow jest o zabijaniu

      Czy powinniśmy zatem wiedzieć jak dobrze i higienicznie zabijać? Mieszasz fikcję filmową z życiem . Jak chcesz zobaczyć prawdziwe życie po narkotykach to zapraszam na oddział odwykowy.

      • 14 15

    • (2)

      Chyba właśnie rola dorosłych jest bronić dzieciaki przed takimi tresciami??? To ze to wszystko istnieje nie znaczy ze trzeba dzieciakom pozwalac to ogladac .....Naprawdę ludzie dzieci nie macie? I pozwalacie na oglądanie wszystkiego już od najmłodszych lat??? Po co młode umysły zatruwać takimi tematami... nie lepiej pokazywać im coś wartościowego
      a o zagrozeniach po prostu rozmawiać?

      • 11 13

      • Dlatego na religię nie chodzą!

        Trzeba ich chronić od każdego zatruwania umysłów!

        • 9 6

      • Dzieci

        Moje dzieci będą miały edukację na temat jak szkodzą narkotyki oraz jak jak brać je bezpiecznie jeżeli już muszą. To nie znaczy że będą je brać jeśli taką wiedzę otrzymają.

        • 0 1

    • To ogólny problem organizowania na UG coraz większej liczby wydarzeń, skierowanych głównie do dzieci. Ja rozumiem popularyzację nauki, ale powoli zmieniamy się w lokalną atrakcję dla szkół. To nie jest podstawowa rola uczelni, ani podstawowe zadanie nauczycieli akademickich.

      • 7 0

  • Ale o co chodzi?

    Terlecki, klej jest okej

    • 5 5

  • Wyniki ankiety (7)

    Wyniki ankiety w artykule są porażające!! Ludzie serio otwórzcie oczy, nie można przyzwalać na udostępnianie takich informacji dzieciom!! nawet jeżeli mogą znaleźć takie informacje w internecie itp. Jezeli pozwalamy dystrybuować takie informacje, na tego typu imprezach to dajemy jednak swoje przyzwolenie że te informacje są ok i wręcz godzimy się na wzbudzanie zainteresowania narkotykami od najmłodszych lat....

    • 20 28

    • LOL

      • 5 2

    • (3)

      No i taka to mentalność, cenzurujmy, udawajmy, że nie ma. Po prostu większość gdańszczan jest już trochę bardziej świadoma.
      Mamy statystyki na temat tego, jak działania promujące edukację i redukcję szkód, a nawet i depenalizacje wpłynęły na problemy z narkotykami w niektórych krajach, Portugalia, Szwajcaria. Bardzo pozytywnie, mniej przedawkowań, mniej zarażeń wirusem HIV, więcej osób wychodzących z nałogów. Po prostu kierujmy się zdrowym rozsądkiem, a nie uprzedzeniami, stereotypami i półprawdami.

      • 7 5

      • Nie chodzi o cenzurowanie

        Czy o to ze narkotyki nie istnieja. Ale te ulotki nie edukowały o szkodliwosci, tylko wręcz zachęcały do brania.... tutaj jest spora różnica....

        • 2 5

      • Wolisz żeby dziecko miało rzetelne informacje (1)

        Czy żeby całe jego informacje pochodziły od kumpla który powie "chodź, wciągniemy, będzie fajnie!"?

        • 5 2

        • Skad wiesz ze byly rzetelne ? :)

          • 1 0

    • W krajach europy zachodniej, pilotażowo wprowadza się darmową heroinę dla uzależnionych, podobno z bardzo pozytywnymi skutkami wychodzenia z uzależnienia. Narkotyki są dostępne już tyle lat i każdy może z czystym sumieniem powiedzieć, że wojna z narkotykami sprowadza bardziej katastrofalne skutki, niż szukanie dróg do legalizacji substancji. Uświadamianie i dystrybucja takich informacji jak na ulotkach jest wg mnie potrzebna, do tworzenia świadomych obywateli. To że zamkniemy oczy na narkotyki, nie znaczy że magicznie znikną. A radny pewnie robi to tylko dla rozgłosu, najlepiej zbadać go samego czy przypadkiem nic nie zażywa :p

      • 5 4

    • Proszę nie przesadzać

      Informacje te są tak naprawdę łatwo dostępne, udawanie, że młodzież nie wie o istnieniu narkotyków, czy że ich nie próbuje jest bardzo naiwne. Trzeba patrzeć realistyczne i pozwalać na edukację, która może tak naprawdę uratować czyjeś życie. Nie udawajmy, że narkotyki nie istnieją, a uświadamiajmy.

      • 1 0

  • Lepiej żeby dostali informacje na ulotce z prawdziwymi informacjami (1)

    Niż szukali w necie na jakichś podejrzanych stronach

    • 17 8

    • Skąd masz pewność, że informacje z ulotki są na 100% lepsze niż te w internecie?

      • 0 2

  • Nie to, żeby te ulotki deprawowały czy zdradzały jakieś wielkie tajemnice (1)

    Ale pokazują dobitnie na co wydawana kasa podatników przez te niezliczone organizacje społeczne, które prześicgają się w zabieganiu o dotacje.

    • 13 23

    • najlepsza jest ta fundacja syna kuzyna ministra kultury - ile tam kasy poszło dla chłopaka , niech ma na start na zachęte ! jak mawiał klasyk w filmie...

      • 4 1

  • (3)

    SIN pisze na swojej stronie,ze jednym z ich celów jest testowanie substancji psychoaktywnych...wtf?dlaczego jeszcze prokuratura sie nimi nie zajela?

    • 9 9

    • dlatego (2)

      Pewnie dlatego, że nie robią nic niezgodnego z poslkim prawem, pozdrawiam cieplutko.

      • 6 1

      • (1)

        Usluga testowania substancji psychoaktywnych na pewno jest zgodna z polskim prawem...

        • 0 4

        • Ale informowanie o możliwości używania odczynników do testowania T substancji owszem i to robi SIN.

          • 2 0

  • (1)

    1. Alkohol to również narkotyk.
    2. Mimo to jestem zwolennikiem legalności zarówno jego jak i innych substancji psychoaktywnych.
    3. W takim samym stopniu nie popieram alkopropagandy jak i narkopropagandy.
    Owszem, być może powinno sie rozdawać ulotki: "jak masz już pić to wybierz piwo", "jeśli upiłeś się za mocno to masz problem i zgłoś się po pomoc". Natomiast sformułowania z tych ulotek nie są zimnym informacjami, a zimalskim językiem stanowiącym zachętę. O ile popieram w teorii "politykę minimalizacji szkód" o tyle organizacje, które się tym zajmują zwyczajnie propagują zażywania i to jest problem jaki z nimi mam. Oczywiście, big polmosy ze swoją propagandą są złe, ale nie jednemu psu burek, narkopropagandowcy są tak samo źli.

    Natomiast dorosły człowiek powinien mieć prawo samodzielnie zdecydować czy chce się napić piwka czy nie i tak samo czy chce się szprycować heroiną czy nie albo czy chce wypalić blanta. Rząd powinien mieć na ten temat ttyle samo do powiedzenia co w temacie tego czy mam się szczepić na covid. nie ich biznes, jestem dorosły i rząd niech się ode mnei odwali (niezależnie od tego jaka partia ten rząd tworzy). Nie potrzebują niańki a jak będę potrzebował to pójdę i ją sobie wynajmę bez pomocy rządu.

    • 1 8

    • Nie do końca. Znaczna część przestępstw jest popełniana pod wpływem alkoholu, przy ogólnej dostępności dołączyłby szerszy wpływ niektórych innych narkotyków (np. amfetaminy). A to już coś więcej, niż tylko osobista sprawa zażywającego.

      • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    Nie mówmy o narkotykach, to znikną (2)

    Takie rozumowanie zdaje się przedstawiać radny. Tymczasem substancje psychoaktywne istnieją, część jest legalnie dostępna w sklepach, część nielegalna pomimo dostępności w przyrodzie, część syntetyzowana. Ale wszystko jest dostępne i używane, więc chyba lepiej znać skutki, zagrożenia i efekty, niż leczyć, wsadzać do więzień i grzebać na cmentarzach. Coś podobnie, jak z mówieniem o seksie niepełnoletnim: brak edukacji prowadzi do chorób, niepotrzebnych aborcji i niechcianych ciąż, nie powoduje że młodzież seksu nie uprawia.

    • 57 12

    • A po co masz brać? (1)

      Nie masz co robić w życiu? Ludzie pod wpływem substancji psychoaktywnych robią różne rzeczy, są agresywni. Co to za przyzwolenie być ćpunem.

      • 1 5

      • a co?

        co cię to interesuje, po co ktoś ma brać? to tylko i wyłącznie tej osoby prywatna sprawa. ja się ciebie nie pytam, czy pijesz alkohol i dlaczego.

        • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Wskaż rośliny uprawiane na olej:

 

Najczęściej czytane