• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ulotka o narkotykach na Dniach Mózgu. UG: takie ulotki nie powinny być dostępne

Piotr Kallalas, Wioleta Stolarska
5 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (116)
aktualizacja: godz. 12:54 (5 kwietnia 2023)
Podczas Dni Mózgu jedna z organizacji miała rozdawać ulotki o amfetaminie, kokainie i szałwii. Podczas Dni Mózgu jedna z organizacji miała rozdawać ulotki o amfetaminie, kokainie i szałwii.

Podczas tegorocznych Dni Mózgu w Trójmieście, które odbywały się m.in. na Uniwersytecie Gdańskim, jedna z organizacji rozdawała ulotki dotyczące narkotyków. Można było się z nich dowiedzieć między innymi, jakie skutki czy efekty wywołuje kokaina - na broszurach zostały również zamieszczone informacje dotyczące dawkowania czy przeciwwskazań.



Czy ulotka z informacjami o narkotykach - jak je zażywać i czym to grozi - jest kontrowersyjna?

Dni Mózgu na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego odbywały się 17 marca. Na odwiedzających czekało mnóstwo różnego rodzaju atrakcji: wykłady (dla młodzieży i dorosłych), warsztaty laboratoryjne, stoiskowe czy gra terenowa. Ich celem była popularyzacja wiedzy o mózgu.

Ulotka o amfetaminie, kokainie i szałwii



W czasie imprezy Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, miała rozdawać ulotki dotyczące "dowolnej substancji z rodziny amfetamin", kokainy czy szałwii. Z broszury można się dowiedzieć, w jakiej formie występują te narkotyki, jak mogą być zażywane czy co grozi za ich posiadanie, ale też jak długo po zażyciu są wykrywane w organizmie itp.

Jak informuje SIN podczas Dni Mózgu organizacja prezentowała trzy wykłady:
  • Alkohol - neurologiczne zagrożenia. Opis wyników najnowszych badań dotyczących negatywnego wpływu alkoholu na funkcje poznawcze.
  • Skoncentrowany umysł w rozproszonym świecie - praktyczne wprowadzenie. Wprowadzenie do zagadnienia pracy głębokiej, czyli poprawie jakości i satysfakcji z wykonywanej pracy poprzez unikanie rozpraszania się; ponadto poruszone będą tematy krzywej Yerkesa-Dodsona (eustres vs dystres), stan flow, skutki multitaskingu czy higiena stosowania social media.
  • Po pierwsze nie szkodzić (sobie): lekomania. Epidemiologia, przyczyny, skutki i metody przeciwdziałania nadużywaniu i uzależnieniu od farmaceutyków, ze szczególnym naciskiem na leki psychoaktywne.

Jak wyjaśniają przedstawiciele organizacji, wykłady były ograniczone wiekowo (15+) głównie ze względu na skomplikowaną tematykę i co za tym idzie wykorzystywany naukowy język specjalistyczny, który może być niezrozumiały dla młodszych osób.

- Na stronie internetowej Dni Mózgu nasze stanowisko było oznaczone jako 17+, czyli przeznaczone dla osób powyżej 17 roku życia. Stoisko znajdowało się w ogólnodostępnym holu. W tym holu znajdowały się wszystkie pozostałe stoiska - nie podzielono przestrzeni ze względu na ograniczenia wiekowe. Brak podziału spowodował, że do naszego stoiska podchodziły też osoby młodsze - wtedy dostosowywaliśmy treści do ich wieku, np. rozmawiając o napojach energetycznych, które stanowią problem wśród dorastającej młodzieży. Nie poruszyliśmy wtedy tematów pozostałych substancji, które znajdują się na naszych ulotkach - informuje Katarzyna Smukowska ze Społecznej Inicjatywy Narkopolityki.
Jak podkreśla, podczas imprezy ulotki SIN nigdy nie są rozdawane w sensie dosłownym: nikt ich nikomu nie podaje do ręki.

- Ulotki są rozłożone na stole i osoby odwiedzające stoisko mogą się nimi częstować. Duże zainteresowanie naszym stoiskiem uniemożliwiło kontrolę nad tym, kto bierze ulotki ze stoiska. Organizatorzy Dni Mózgu wiedzieli, że na naszym stoisku będą ulotki i inne materiały które można brać, ale nie autoryzowali ich treści. Nasze ulotki dotyczą przede wszystkim szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz redukcji tych szkód. Poza tym mamy m.in. ulotki z listą miejsc pomocowych w Trójmieście, do których mogą się kierować osoby, które mają problem z nadużywaniem substancji - podkreśla.
  • Ulotka o narkotykach miała być rozdawana na imprezie, w której uczestniczyły dzieci i młodzież.
  • Ulotka o narkotykach miała być rozdawana na imprezie, w której uczestniczyły dzieci i młodzież.
  • Ulotka o narkotykach miała być rozdawana na imprezie, w której uczestniczyły dzieci i młodzież.

Radny pyta miasto o ulotkę o narkotykach



W tej sprawie interweniował radny Gdańska Przemysław Malak, który złożył interpelację do prezydent Gdańska.

- W Dniach Mózgu uczestniczyły dzieci, uczniowie szkół podstawowych. Wydawać by się mogło, że podczas takiego wydarzenia, skierowanego do dzieci gdańskich szkół, wszelkie materiały rozdawane dzieciom powinny być dokładnie sprawdzone przed ich dystrybucją - czytamy w interpelacji.
Jak podkreśla radny, informacje na ulotce brzmią jak swoista instrukcja zażywania narkotyków:

Ws. ulotek radny skierował interpelację do prezydent Gdańska. Ws. ulotek radny skierował interpelację do prezydent Gdańska.
- Zapoznając się z tymi treściami, miałem wrażenie, że czytam instrukcję tego, w jaki sposób należy zażywać narkotyki. Świadczą o tym następujące sformułowania: "Nigdy nie dziel się rurką!", "kiedy używasz po raz pierwszy, zwróć uwagę na dawki. Zawsze zaczynaj od mniejszej (najwyżej połowy tej, którą planujesz, i zwiększaj dawkę tylko, jeżeli czujesz się z tym komfortowo", "pomyśl o Twoim zażywaniu: czy zakłóca Ci życie? Tak? W takim razie trzeba ograniczyć i przestać na chwilę.", "Szanuj substancję, szanuj siebie" - pisze w interpelacji.

Uczelnia wszczyna postępowanie



O komentarz poprosiliśmy również Uniwersytet Gdański, który jest współorganizatorem Dni Mózgu - imprezy odbywającej się już od kilkunastu lat w Trójmieście.

- W tym roku zaproszona przez organizatorów z Wydziału Biologii UG Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, działająca legalnie i współpracująca z samorządami i organizacjami (m.in. z Narodowym Instytutem Leków czy Instytutem Psychiatrii i Neurologii), dystrybuowała kontrowersyjne ulotki. Wygłoszony przez SIN wykład został zamknięty i ograniczony wiekowo (powyżej 15 lat). Niemniej jednak zgadzamy się, że podczas wydarzenia skierowanego do młodzieży szkolnej takie ulotki nie powinny być dostępne poza salą wykładową. Zespół kanclerski zbadał sprawę pod kątem organizacji wydarzenia i poinformował rektora o braku właściwego nadzoru organizatorów nad wydarzeniem, a rektor skierował jeszcze w marcu do rzecznika dyscyplinarnego do spraw postępowania etycznego nauczycieli akademickich UG prośbę o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie wobec osoby odpowiadającej za organizację imprezy - informuje mgr Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzecznik prasowy UG.

IMPREZY I WYDARZENIA Zobacz jakie imprezy i wydarzenia są w Trójmieście w najbliższych 7 dniach

sie 23
Marc Rebillet
Kup bilet

Jak przekonuje, w związku z tym incydentem wprowadzone zostaną też odpowiednie procedury kwalifikowania materiałów dostarczanych przez współorganizatorów i uczestników wydarzenia.

- Jednocześnie prosimy osoby, które w przyszłości podczas wydarzeń organizowanych na terenie UG dostrzegą zachowania lub materiały, które uznają za niepokojące, o niezwłoczne poinformowanie o tym fakcie organizatorów wydarzenia - dodaje Magdalena Nieczuja-Goniszewska.
Uczelnia podkreśla, że w przyszłości nie będzie już współpracować ze Społeczną Inicjatywą Narkopolityki. Miasto z kolei nie skomentowało tego zdarzenia, w związku z tym musimy poczekać na odpowiedź na interpelację.

Miejsca

Opinie (116) 1 zablokowana

  • Dobrze wiadomo, że porady typu "nie bierzcie narkotyków" nie działają bo jak ktoś w końcu się z nimi zetknie np. na imprezie w gronie znajomych to jeśli będzie chciał, to i tak spróbuje. Warto wtedy wiedzieć, że nie należy się dzielić rurką i że pierwszy raz nie można wziąć tak dużo jak kolega, który brał wcześniej. Poza tym skoro te ulotki są takie złe to czemu trojmiasto.pl udostępnił je na portalu, który czytają osoby w każdym wieku? Do brania narkotyków zachęcają filmy i muzyka.

    • 29 2

  • A gdzie byli opiekunowie? (2)

    Byłam na tej imprezie z dwójką dzieci w wieku szkolnym. Widziałam stoisko SIN. Podeszliśmy do nich, jak do wielu innych, i po zapoznaniu się z tematyką poszliśmy dalej, bo uznałam, że nie jest to jeszcze temat dla kilkulatków. Co nie znaczy, że nie odbyłam z chłopcami krótkiej rozmowy na ten temat. Chciałabym tu podkreślić po pierwsze tematykę imprezy: Dni Mózgu - substancje takie jak narkotyki mają ogromny wpływ na nasz mózg i obecność tego tematu była wręcz obowiązkowa. Po drugie - dzieci i młodzież w większości byli tam z nauczycielami (był to piątek w trakcie dnia). Odpowiedzialność za udział w eksperymentach czy wykładach była po stronie opiekunów. Nikt nie rozdawał na tej imprezie ulotek. Ta nagonka to burza w szklance wody. Jedyny zarzut to faktycznie brak oznaczenia wiekowego - stoiska były pomieszane, nie było stref podzielonych na wiek. Jednym ze stoisk było np. też nt. stref erogennych, gdzie kilkulatki bawiły się erotycznymi gadżetami. I co? I nic. Opiekunowie, rodzice, nauczyciele byli obecni na tej imprezie i to oni powinni czuwać nad udziałem swoich podopiecznych.

    • 25 5

    • A starsi? (1)

      Ale zdaje sobie Pani sprawę że nie wszystkie dzieci chodzą z opiekunami? Co z 14-15 latkami? Jestem sobie w stanie wyobrazić że jakiś dzieciak nie chce nawet spróbować bo nie wie jakie to ma działanie, jak zażywać, jakie dawki i się może na tym "przejechać". Po zapoznaniu się z ulotką wie już jak i ile zażyć. Mamy pewność że pokusa nie wzrośnie?

      • 2 9

      • Bardzo naciągana teoria, wręcz fikołek myślowy. Chętny, bądź nie, i tak dowie się informacji od srodowiska rówiesniczego, ew. użyje wyszukiwarki :/

        • 8 1

  • (2)

    wejdźcie na stronę sin i zobaczcie z kim współpracuje: z miastem Gdańsk, z miastem Warszawa.
    a wstyd, że UG na to pozwala aby takie organizacje wchodziły na ich teren.
    Tylko abyśmy ćpali, nie myśleli...

    • 6 20

    • Tylko abyśmy ćpali, nie myśleli...

      A wystarczy włączyć TVP, efekt ten sam a taniej.

      • 0 1

    • Sądzę, że UG jest jak najwłaściwszym miejscem, sporo młodzieży i młodych dorosłych, którzy mogą się dowiedzieć, jak się nie zabić, bądź zrobić sobie poważnej krzywdy. Bo skoro jest powszechnie wiadomo, że niepełnoletnia młodzież pija po kryjomu alkohol, to łatwo się domyślić, że z narkotykami to wygląda tak samo. Jeżeli te osoby i tak wezmą, to niech zrobią to tak, by się nie zabić.

      • 1 0

  • SIN (1)

    Czy nazwa ma sugerować "grzech"?
    Jest oczywiste, że organizacja w zawoalowany i przewrotny sposób promuje narkotyki, stwarzając iluzję "przecjeż wszyscy biorą/próbują, ty też możesz tylko rozumnie. Po czym wywalają w ulotce pełną instrukcję zażywania... Bezczelność!
    I jeszcze widać pełno ich adwokatów na forum, z ich demagogicznym pseudo tłumaczeniem...

    • 5 7

    • Mają instrukcje poprawnego zażywania, by osoby, które I tak to zrobią, chociaż nie zrobiły sobie krzywdy. Proszę pomyśleć, skoro młodzież sięga po alkohol, który również zaliczany jest do narkotyków, to oczywistym jest, że sięga również po inne substancje z tej grupy. Informacje na temat tych substancji są ogólnodostępne w internecie i mozna znalezc tam rowniez informacje nieprawdziwe, ktore potencjalnie mogą komuś zaszkodzic. Edukowanie grupy zainteresowanej jest bardzo dobrym posunieciem, a patrząc na niektorych ludzi, to sądze ze przydalaby sie taka ulotka odnosnie spożywania alkoholu. I tak na marginesie interpretacja z angielskim godna Edyty Górniak i Halloween :D

      • 1 0

  • Ja nie rozumiem tego (1)

    Jak można promować narkotyki? We lbach się ludziom przewróciło od dobrobytu.

    • 3 3

    • Terleckiego spytaj... ponoć nie przeszkadzają w dojściu do koryta

      • 2 0

  • (5)

    Skandaliczne to tutaj jest zachowanie UG w postaci uginania się pod presją mediów szukających taniej sensacji. Zrywanie współpracy z organizacją która robi świetną robotę edukacyjną oraz postępowanie wyjaśniające przed rzecznikiem dyscyplinarnym dla organizatorów wydarzenia które od wielu lat z sukcesem rozbudza pasję do nauki? Takie postępowanie UG sugeruje, że uczelnia nie kieruje się wynikami badań naukowych, a populistycznymi pobudkami.

    A co do badań: przeciętny wiek inicjacji alkoholowej (alkohol to narkotyk!) to 13 lat i 2 msc, pierwsze upicie się przeciętnie w wieku 14 lat i 9 msc (CBOS 2016), a 1/4 polskich nastolatków paliła marihuanę (WHO 2016). To się po prostu dzieje. Tylko edukacja może sprawić, że te młode osoby będą świadome zagrożeń płynących z używania substancji oraz będą wiedziały jak zrobić to bezpieczniej jeśli i tak się na to decydują. Za to nie są znane żadne badania o tym, że ulotka edukacyjna może nakłonić młodą osobę do spożycia substancji.

    • 12 5

    • Nie wszystko co pisza (1)

      W ulotkach to NAUKA.
      Uczelnia ma też pewną misję do wykonania i nie moze to byc wkladanie do glowy uczniom z podstawowki informacji ile moga miec narkotykow przy sobie legalnie. Ug nie ma obowiązku promować każdej inicjatywy jaka komuś przyjdzie do glowy

      • 3 4

      • ale nigdzie w tych ulotkach nie ma informacji ile narkotyków można mieć przy sobie legalnie

        • 5 0

    • SIN nadużył zaufania organizatorów (2)

      Wystawili ulotki beż uzgodnienia tego z organizatorami, wiedząc, że tam będą młodsze dzieci. Gdyby zrobili to w sali gdzie były wykłady zamknięte ro ok.
      A tak UG nie powinno współpracować z SIN bo zachowali się nie fair narażając organizatora na klopoty

      • 4 7

      • w artykule jest, że organizator wiedział, że SIN ma ulotki, co oznacza, że gdyby chciał to by mógł poprosić o wgląd do nich wcześniej albo mógł po prostu podzielić przestrzeń i nie stawiać ich w holu ze wszystkimi (tak samo stoisko edukacji seksualnej). to nie jest jakaś wiedza tajemna, że organizacja zajmująca się redukcją szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych ma treści dokładnie o tym czym się zajmuje XD to tak jakby się oburzyć, że stoisko edukacji seksualnej ma prezerwatywy i ulotkę o tym jak mieć bezpieczniejszy seks.

        • 5 5

      • to nie ma nic do nadużywania zaufania. nie zrobili tego bez uzgodnienia z organizatorem, organizator wiedział czym się zajmują i wiedział że mają ulotki na stoisku. gdyby organizator im powiedział że się mają rozstawić tam gdzie są wykłady zamknięte to właśnie tam by się rozłożyli.

        • 4 5

  • (3)

    Bardzo fajnie że w artykule zamieszczono skan tej ulotki, by jej zasięgi były większe i dotarły do szerszego grona odbiorców.

    • 7 1

    • I zaznaczono nawet w skanach ulotek najważniejsze informacje, tak by czytelnikowi one nie umknęły. Czy zatem autorzy artykułu są teraz na celowniku Radnych?

      • 4 0

    • Szach-mat :)

      • 3 0

    • Cieszę się, że się zgadzasz, że to dobrze :) Może komuś to pomoże nie zrobić sobie krzywdy

      • 0 0

  • Uklad xamkniety

    Jakis czas temu pracowalem na UG I w wyniku zmowy kilku pracownikow Tak I z rektoratu jak I 1 tzw specjalisty stracilem prace ,bo w perfidny sposob nie przedluzonoi 3 umowy a bylem juz w wieku 60 lat,przyplacilem to ciezka depresja I probs ssmobojcza,bo my chce w dzisiejdzych czassch zatrudnic starego grzyba .Zycze tym osobom aby przeszly to Samo co ja,a konkluzja jest taka UG to taki swoisty uklad zamkniety towarzysko I rodzinnie zwiazany ze soba ludzi bez empatii I dxacunku dla drugiej osoby

    • 5 3

  • A na tym uniwersytecie to jeszcze płcie rozróżniają?

    • 0 0

  • Ojeju jeju

    bo jeszcze się ktoś dowie, że narkotyki istnieją... nie rozumiem, czemu nie chcą zalegalizować dragów - przecież państwo by na tym zarabiało.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klif położony poza strefą oddziaływania fal, to:

 

Najczęściej czytane