• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Trójmieście

Krzysztof Kochanowicz
12 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat W niedzielę auto warto zostawić w garażu
Trochę historii:
Idea "Dnia Bez Samochodu" narodziła się w 1998 roku we Francji. Jej celem jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu (między innymi takich jak rower), promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.

W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska. W 2004 roku do kampanii przyłączyło się aż 109 polskich miast w tym również Gdańsk.

Nie jeżdżę samochodem do kiosku. Dbam o klimat swojego miasta.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Trójmiasta, by pozostawili swoje samochody i spróbowali dotrzeć do pracy komunikacją miejską, rowerem, pieszo... Jest to najlepszy sposób na zadbanie o dobry klimat naszej aglomeracji. Spróbujmy, a może na trwałe zmienimy własne nawyki komunikacyjne. Może okaże się, że dojazd tramwajem, autobusem, rowerem, lub pójście piechotą jest szybszy, zdrowszy i przyjemniejszy?


> Już 22 września, w Europejskim Dniu bez Samochodu, wszyscy kierowcy, za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego są właścicielem lub współwłaścicielem, będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej w zarówno w Gdańsku jak i Gdyni.

Z tej okazji w Gdańsku...

> 22 września o godz. 14:30 nastąpi otwarcie pierwszego w Gdańsku "kontrapasa" rowerowego. Specjalny pas ruchu, którym rowerzyści będą mogli poruszać się "pod prąd", zostanie wydzielony na jednokierunkowym odcinku ulicy Ogarnej. Kontrapas rowerowy oraz wyłączenie rowerzystów spod zakazu ruchu na fragmencie ulicy Ogarnej otworzy bardzo ważne połączenie wschodnich dzielnic Gdańska ze Śródmieściem. Trasa ta stanowi naturalne przedłużenie drogi rowerowej biegnącej z dzielnicy Stogi oraz tranzyt dla ruchu rowerowego generowanego z dzielnicy Rudniki.

> W sobotę, 19 września zapraszamy mieszkańców Trójmiasta na wycieczkę rowerową zakończoną ogniskiem na polanie przy leśniczówce Gołębiewo. Trasa przejazdu będzie prowadziła nadmorską drogą rowerową z Gdańska, przez Sopot do Gdyni i następnie Doliną Świemirowską w kierunku Leśniczówki Gołębiewo. Wycieczkę prowadzi Grupa Rowerowa Trójmiasto.

> W dniach 14-18 września, w godz. 11:00-15:00 sobieszewska Wyspa Skarbów, oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury przeprowadzi warsztaty ekologiczne. Zajęcia propagować będą ekologiczne podejście do środków transportu oraz życia na co dzień.

> W szkołach na lekcjach wychowawczych zostaną przeprowadzone pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach publicznych. Zajęcia poprowadzą policjanci z Komendy Miejskiej Policji; lekcje biologii i geografii odbędą się pod tematem "Hałas i jego źródła w moim otoczeniu" ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia uciążliwości ruchu samochodowego. Uczniom zostanie przybliżony projekt mapy akustycznej Gdańska. Piątek, 18 września, będzie dniem bez dzwonka szkolnego i dniem ciszy na korytarzu szkolnym.

> W poniedziałek, 21 września nastąpi rozstrzygnięcie i wręczenie nagród przez Prezydenta Miasta Gdańska w dwóch konkursach:
- "Rower to jest to!" - konkurs dla przedszkolaków na najciekawszą gazetkę promującą rower, jako ekologiczny środek transportu;
- "Popraw klimat swojego miasta" - konkurs na pracę plastyczną (plakat), nawiązującą do tegorocznego hasła kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu;

> We wtorek, 22 września Szkoła Podstawowa nr 79 organizuje wycieczkę rowerową dla uczniów częścią trasy rowerowej Szlak punktów widokowych Trójmiasta.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie Urzędu Miasta Gdańska




Z tej okazji w Gdyni...

> W Gdyni Europejski Dzień bez Samochodu połączony będzie z 80-leciem uruchomienia komunikacji miejskiej. Jedną z atrakcji ma być zlot pojazdów niezmotoryzowanych tj. rowerów, hulajnóg, deskorolek, rolek, wózków dziecięcych itp., który odbędzie się w niedzielę, 20 września około południa na Skwerze Kościuszki.

O godzinie 12.00 na placu pod Kinem Gemini zapraszamy na konkurs z wiedzy o Europejskim Dniu bez Samochodu, a potem na wspólne zdjęcie, które 22 września - w Europejskim Dniu bez Samochodu - zostanie zamieszczone na stronie internetowej Miasta Gdyni.

20 września Skwer Kościuszki będzie zamknięty dla ruchu samochodowego, dzięki czemu będzie okazja do swobodnego spacerowania i poruszania się po skwerze naszymi "ekologicznymi pojazdami". Będzie można zobaczyć jak pięknie wygląda skwer bez zaparkowanych tam samochodów.

> także niedzielę o godz. 10.30, z pl. Kaszubskiego ulicą Świętojańską w kierunku Urzędu Miasta wyruszy parada współczesnych i historycznych autobusów oraz trolejbusów komunikacji miejskiej.

Będzie np. SAN z 1959 roku i pojazdy z końca lat 70-tych oraz 80-tych. Po paradzie, na Bulwarze Nadmorskim od godz. 11 do godz. 15 będzie można spokojnie obejrzeć wszystkie autobusy. Trolejbusy zostaną zaprezentowane na Węźle Franciszki Cegielskiej - zapowiada Mariusz Józefowicz z ZKM w Gdyni.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie Urzędu Miasta Gdyni


W ramach tygodniowej akcji, poza wieloma lekcjami wychowawczymi w trójmiejskich szkołach, policja planuje wzmożone kontrole pojazdów pod względem emisji spalin oraz wycieków oleju i paliwa.

Opinie (66) 2 zablokowane

  • stalowa plecionka + U-lock, a i tak mi rower zajumali :/

    • 0 0

  • Idiotyczna nowomowa!

    Kto wymyśla takie idiotyczne nazwy,w jakiej encyklopedii jest hasło "zrównoważony transport"?"Dzień bez samochodu" to rozumiem i popieram.

    • 1 0

  • zrównoważony transport

    to po prostu każdy inny transport niż odbywający się środkami indywidualnej motoryzacji i nie przekraczający pojemności przestrzeni miejskiej

    Chodzi o to, by ludzie zauwazyli, że jak wielu zrezygnuje z samochodu, to wszystkim (również tym, którzy jadą samochodami) było wtedy łatwiej.

    Jak w Sztokholmie wprowadzili na trzy miesiące opłaty za wjazd do centrum, wszyscy odetchnęli i zgodzili się na wprowadzenie tego na stałe.

    Nas także to czeka - byle prędzej.

    • 0 0

  • a ja już pół roku do pracy tylko na rowerze-namawiam wszystkich

    ROWER POWER!!! A ja już od kwietnia jeżdżę do pracy na rowerze i mam z tego tytułu tylko korzyści: zaoszczędziłem mnóstwo kasy na paliwie, codzienna porcja aktywności fizycznej dla zdrowia, nie stoję w korkach (szczególnie piątkowe powroty z pracy procentują), idealnie dopasowany czas dojazdu i powrotu (z dokładnością do kilku minut mogę określić ile czasu zajmie mi dojazd lub powrót- dzięki temu mogę dłużej pospać ;-). Gorąco wszystkich namawiam: wspaniały poranny rozruch dla organizmu przed pracą, zdrowie, lepsza forma fizyczna- same korzyści.
    POZDROWER
    Marchos

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Popołudniowa wycieczka rowerowa po pracy, nad Jezioro Marchowo

30-50 zł
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Zawody Rowerowe Cross Country Sobieszewo

100 zł
zawody / wyścigi

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum