• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

36 rannych po wypadkach na hulajnogach elektrycznych w rok

Szymon Zięba
26 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Dwie jadące hulajnogą dziewczynki zostały potrącone przez volkswagena. Dwie jadące hulajnogą dziewczynki zostały potrącone przez volkswagena.

Rosnąca popularność hulajnóg elektrycznych sprawia, że rośnie też liczba incydentów drogowych z udziałem ich kierowców. W ubiegłym roku policjanci z Trójmiasta odnotowali w sumie 43 takie wypadki i 60 kolizji. Poszkodowanych zostało 36 osób. W tym roku statystyki dotyczące hulajnóg będą wyglądać gorzej, biorąc pod uwagę, że w wypadku z udziałem tego pojazdu zginęła już jedna osoba.



Jak często korzystasz z hulajnogi elektrycznej?

Najpierw jadąca na hulajnodze elektrycznej 51-letnia kobieta zginęła po zderzeniu z samochodem, do którego doszło na wysokości skrzyżowania ulic Potokowej i Dolne MłynyMapka.

Niewiele ponad tydzień później policjanci pracowali na miejscu wypadku na ul. MiszewskiegoMapka, gdzie dwie jadące hulajnogą dziewczynki zostały potrącone przez volkswagena.

- Dwie jadące hulajnogą dziewczynki w wieku 12 oraz 13 lat zostały potrącone przez volkswagena. W wyniku zdarzenia jedna z dziewczynek doznała urazu ręki i została przewieziona do szpitala. 38-letni kierowca volkswagena był trzeźwy. Funkcjonariusze prowadzą oględziny, zabezpieczają ślady oraz ustalają okoliczności zdarzenia - informował Mariusz Chrzanowski z KMP Gdańsk.
To tylko dwa zdarzenia, do których doszło w ostatnim czasie, a w których udział brały osoby poruszające się na hulajnogach elektrycznych.

Przypomnijmy: latem ubiegłego roku weszły w życie nowe regulacje dotyczące hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch. Ich użytkownicy od tego czasu poruszają się przede wszystkim drogami rowerowymi lub jezdnią.

15:07 24 KWIETNIA 22 (aktualizacjaakt. 16:31)

Miszewskiego stoi kierunek Grunwaldzka (227 opinii)

Tuż po godz. 14.00 policjanci ruchu drogowego odebrali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na ul. Miszewskiego.
- Dwie jadące hulajnogą dziewczynki w wieku 12 oraz 13 lat zostały potrącone przez volkswagena. W wyniku zdarzenia jedna z dziewczynek doznała urazu ręki i została przewieziona do szpitala. 38-letni kierowca volkswagena był trzeźwy. Funkcjonariusze prowadzą oględziny, zabezpieczają ślady oraz ustalają okoliczności zdarzenia - informuje Mariusz Chrzanowski z KMP Gdańsk.
Zobacz więcej
Tuż po godz. 14.00 policjanci ruchu drogowego odebrali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na ul. Miszewskiego.
- Dwie jadące hulajnogą dziewczynki w wieku 12 oraz 13 lat zostały potrącone przez volkswagena. W wyniku zdarzenia jedna z dziewczynek doznała urazu ręki i została przewieziona do szpitala. 38-letni kierowca volkswagena był trzeźwy. Funkcjonariusze prowadzą oględziny, zabezpieczają ślady oraz ustalają okoliczności zdarzenia - informuje Mariusz Chrzanowski z KMP Gdańsk.
Zobacz więcej


Nowe przepisy, ale też rosnąca popularność tych jednośladów mają niestety przełożenie na wypadki i kolizje, w których udział biorą użytkownicy hulajnóg.

Wypadki i kolizje w 2021 r. Policjanci odnotowali:



W Gdańsku:

  • 31 wypadków,
  • 26 rannych osób,
  • 44 kolizje.

A do największej liczby niebezpiecznych incydentów doszło przy al. HalleraMapka.

W Gdyni:

  • 8 wypadków,
  • 6 rannych,
  • 11 kolizji.

Tu policjanci wskazują ulice Władysława IVMapka, BenisławskiegoMapkaMorskąMapka jako najniebezpieczniejsze dla użytkowników jednośladów.

W Sopocie:

  • 4 wypadki,
  • 4 rannych,
  • 5 kolizji.

A najniebezpieczniej było na al. Wojska PolskiegoMapka i al. NiepodległościMapka.

Jadąca na hulajnodze elektrycznej 51-letnia kobieta zginęła po zderzeniu z samochodem. Do wypadku doszło w środę, 13 kwietnia 2022 r., rano w Gdańsku.
 Jadąca na hulajnodze elektrycznej 51-letnia kobieta zginęła po zderzeniu z samochodem. Do wypadku doszło w środę, 13 kwietnia 2022 r., rano w Gdańsku.

Jedziesz hulajnogą elektryczną? Pamiętaj:



  1. Korzystać z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych mogą wyłącznie osoby pełnoletnie.
  2. Młodsi muszą uzyskać kartę rowerową lub prawo jazdy co najmniej kategorii: AM, A1, B1 lub T.
  3. Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10. roku życia. Wyjątkiem od tej zasady jest poruszanie się na hulajnodze w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
  4. Kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone.
  5. Jeśli brak jest drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą powinien korzystać z jezdni, o ile dopuszczalna prędkość na tym odcinku nie jest większa niż 30 km/h.
  6. W przypadku gdy brak jest drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolony ruch przekracza 30 km/h, kierujący hulajnogą może skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. Musi jednak jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych i zachować szczególną ostrożność. Ma też obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu.
  7. Na hulajnogach można przejeżdżać przez przejazdy dla rowerzystów, ale w przypadku przejść dla pieszych należy przeprowadzić hulajnogę przez jezdnię.




Tego nie wolno robić, gdy kierujesz hulajnogą elektryczną



Zabrania się:

  • jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
  • czepiania się pojazdów;
  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika;
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy.

Prawidłowe parkowanie hulajnogi elektrycznej



Użytkownik hulajnogi ma obowiązek pozostawienia hulajnogi elektrycznej na chodniku w  miejscu wyznaczonym przez zarządcę drogi.

Gdy nie ma takiego miejsca, można zaparkować hulajnogę na chodniku, ale pod dwoma warunkami:

  • hulajnoga elektryczna musi stać jak najbliżej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni,
  • hulajnoga elektryczna musi stać równolegle do krawędzi chodnika, szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych ma mieć co najmniej 1,5 m.


We dwójkę na hulajnodze. Nielegalnie i niebezpiecznie.

Opinie (312) 9 zablokowanych

  • Jest coraz glupiej:)

    Kiedy maxymalnie podwyzszenie kar dla uzytkownikow hulajnog moze tez do 30 tys a kierwcom dajmy z milon kary a co albo kara smierci na drugie wykroczenie. Ej sluzbisci fanatycy karania gdzie jestescie pisowi pokazcie ten artykul zara zrobia kary

    • 1 3

  • Czy te dane nie są wystarczające (4)

    Czy te dane nie są wystarczające żeby całkowicie zabronić takich pojazdów na drogach?
    Czy koniecznie musimy zaczekać az dojdzie to tragedii?

    Przepisy są kompletnie niżyciowe - hulajnogi poruszają się z ogromnymi prędkościami, mimo ze przepisy nakazują poruszać się z niskimi prędkościami można przejrzeć oferty rynkowe, gdzie nierzadko z "mrugnięciem oka" sprzedawca informuje że hulajnoga rozpędza się do 50. 80 czy nawet 100km/h, czyli faktycznie jest osiągami bliżej motocykla.

    Ludzie takim sprzętem jeżdżą po chodnikach, co zresztą wielokrotnie widać co tam się dzieje.

    Przepisy są tu bezradne - taka hulajnoga leci chodnikiem z prędkością rzędu 50km/h (a może i więcej) i wpada bez żadnej zapowiedzi, wyjeżdża zza roku na przejście dla pieszych i przelatuje.
    Ale formalnie to kierowca ma się go spodziewać, rozglądać nie wiadomo ile metrów w każdą stronę mimo że nie ma widoczności, bo są budynki i inne przeszkody.

    A trudno sobie wyobrazić zeby policja z radarmi patrolowała chodniki i karała jeżdżących hulajnogami z niebezpieczną prędkością

    • 2 4

    • Ty masz czelność wprowadzać komunę na drogi ? Wprowadzić monopol jedynie słusznego

      środka transportu ?

      Wg wielu moich krewnych i znajomych z USA, powiedziało mi, że w tym kraju panuje wolność transportowa - masz prawo z domu wyjechać na czymkolwiek chcesz i nikt ci nie ma prawa tego zabronić. Nawet na wrotkach jechać ulicą pełną samochodów.

      Chodniki są tam tylko do chodzenia - wszyscy inni korzystają z jezdni. I nie ma tam durnych ograniczeń prędkości dla hulajnóg, tylko tyle ile jest dla wszystkich.

      • 0 1

    • Koniecznie idź do lekarza od głowy. Takiemu jak Ty powinno się zakazać korzustania z komputera i internetu bo ewidentnie pada Ci na mózg.

      • 0 0

    • I zapytaj się Zięby albo innego redaktora z innego portalu - czy są ludzie, którzy mimo wszystko

      respektują orzeczony przez sądy dla nich zakaz jazdy samochodem i nie wsiadają przez ten okres czasu za kierownicę.

      I tu jak radzą sobie tacy ludzie na wsiach w PL, gdzie nie ma już zbiorkomu (PKS się zwija). Czy jak nie mają możliwości odwiezienia przez członków rodziny lub znajomych do pracy czy gdzie indziej (np. do Trójmiasta do pracy czy zakupy) to czy korzystają z takich środków transportu jak rower czy hulajnoga ?

      Lepiej jak taka osoba jednak tego zakazu przestrzega i jedzie na rowerze lub hulajnodze, a nie ładuje się do auta i jeszcze dodatkowo jedzie na procentach lub pod wpływem narkotyku, gdzie w przypadku drogowych recydywistów nie jest to rzadkie i nie rzadkie też jest powodowanie przez nich niebezpiecznych wydarzeń drogowych.

      To, że ktoś odsiedział 12 lat za spowodowanie po pijaku śmiertelnego wypadku i ma orzeczony dożywotni zakaz jazdy samochodami czy motocyklami nie powinno oznaczać wcześniejszej emerytury dla niego jak ma 35 lat - po wyjściu z ZK powinien pójść do roboty (jaki nie z innych legalnych źródeł kasy jak najem, wygrana w totka - jakiś mały procencik takich ludzi z radości zaczyna popijać i wsiadać pod wpływem za kierownicę), a nie obijać się bo stracił prawko na zawsze. Wtedy co ? Ma jeździć nielegalnie samochodem jak mieszka na wsi i nie ma "zbiorkomu" ?
      Jak ma 5 czy 10 km ("z buta" za daleko) do pracy to rower (hulajnoga) idealnie się nadaje dla takich jak on.

      • 0 0

    • 40tys wypadków rocznie i 500tys kolizji powodują samochodziarze. ginie ponad 2.5tys osób kosztuje to nas wszystkich 44mld zł.

      te dane są wystarczające by całkowicie zakazać jazdy samochodem

      • 0 0

  • Panie Zięba, w pańskiej statystyce brakuje orzeczenia win kto spowodował kolizje oraz ogólnej liczby

    użytkowników hulajnóg i przejechanych przez nich kilometrów co dało by obraz, co ile statystycznych km użytkownik hulajnogi ulega zdarzeniu drogowemu jak kolizje i wypadki.

    To samo z kierowcami i ich pojazdami.

    • 2 0

  • Musi jednak jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych....

    i zachować szczególną ostrożność haha ... ciekawe jak to robią gdy podczas jazdy robią sobie selfie, a na liczniku mają ponad 25KMH, gdy człowiek idzie średnio 5kmh...?
    Zabrania się:
    *przewożenia innej osoby... a to dobre bo ciągle jeżdżą na hulajnodze po kilka osób
    *jazdy po jezdni obok innego uczestnika ... to zapraszam na ścieżki rowerowe...
    *jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie...kto to niby sprawdza???(nie kto powinien, tylko kto faktycznie to robi?)

    • 5 0

  • Sąsiad wylądował w szpitalu z krwiakiem podtwardowkowym... (1)

    ... Po potrąceniu przez hulajnogę. Był na chodniku. Hulajnogista zbiegł z miejsca wypadku.

    • 3 1

    • zdrowia

      dla sąsiada

      • 0 0

  • Zlikwidować lub wysoko opodatkowac korzystanie z infrastruktury moejskiej

    • 1 1

  • Prawo (1)

    Dlaczego nikt nie respektuje prawa drogowego? Stało się normą, że po chodniku pędzą rowery i hulajki a pieszy jest dla nich intruzem. Przejście a przejazd też się różnią. Tylko prawo jest żeby je łamać.

    • 2 2

    • a kierowcy nie ustępują pierwszeństwa dodaj

      • 0 1

  • Powinny być specjalne pasy drogowe dla hulajnóg. Problem wtedy zniknie. Wygospodarować po pasie na każdej z szerszych jezdni.

    • 3 2

  • Wszystko jest dla ludzi.

    Myślących.

    • 2 0

  • Fatalne ścieżki (2)

    To efekt nie tyle brawury prowadzących hulajnogi, ale źle zaprojektowanych ścieżek rowerowych gdzie się poruszają.

    • 0 3

    • a co jest w nich źle zaprojektowane? (1)

      • 1 0

      • Dziury

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane