• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

4 PO...mysły

Marek Cygański
14 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Likwidacja Senatu, zmniejszenie liczby posłów do 230, zniesienie imunnitetu parlamentarnego oraz wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. To pomysły Platformy Obywatelskiej.

Partia ta rozpoczeła kampanię zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ustrojowego. Aby mogło do niego dojść, potrzeba ich 500 tysięcy. Wczoraj przedstawiciele Platformy Obywatelskiej spotkali się z dziennikarzami obok fontanny Neptuna, przy punkcie zbiórki podpisów. Niestety, wielkim nieobecnym był lider partii Donald Tusk, którego obowiązki zatrzymały w Warszawie.

- Zaczęliśmy w niedzielę i już zebraliśmy w Gdańsku 2 tysiące podpisów - chwalił się lider PO w Gdańsku, prezydent miasta Paweł Adamowicz.

- To wypowiedzenie wojny klasie próżniaczej. Nasze propozycje mają rozpocząć zmianę państwa na lepsze. Liczymy, że właśnie na Pomorzu zbierzemy najwięcej podpisów - mówił poseł Platformy Sławomir Nowak. Jego zdaniem byłoby idealnie, gdyby referendum udało sie połączyć z wyborami parlamentarnymi 2005.

- Senat jest czasami nazywany izbą kropki i przecinka - twierdził Nowak, który parlamentarzystą jest od kilku miesięcy.

- W Radzie Miasta Gdańska jest obecnie 34 radnych. Przed reformą było ich 60. Nie wpłynęło to na jakość pracy rady - argumentował z kolei Paweł Adamowicz.

W trakcie akcji przechodniom rozdawano "niebieskie książeczki". Można w nich znaleźć tekst przygotowany przez Donalda Tuska, kronikę Platformy Obywatelskiej, deklarację ideową oraz notki biograficzne czwórki liderów partii. - Senat należy zlikwidować, a jego kompetencje przekazać prezydentowi, wzmacniając tym samym jego uprawnienia - napisał w "niebieskiej książeczce" Tusk.

- Jestem zdecydowanie za utrzymaniem Senatu. Przy obecnym poziomie kultury legislacyjnej, istnienie izby wyższej jest niezbędne, bowiem gwarantuje jakość uchwalanego prawa - mówi marszałek Senatu Longin Pastusiak. Zwraca jednocześnie uwagę, że w tej kadencji Senat przygotował 6 tysięcy poprawek, a 85 procent z nich, zostało później uwzględnione przez Sejm. - W ten sposób posłowie przyznali się po prostu do błędu. A Senat ma jeszcze możliowość występowania z inicjatywą ustawodawczą. Korzystaliśmy z tego prawa 20 razy - podkreśla Pastusiak. Pytany o to, czy jego obecne stanowisko nie jest sprzeczne z propozycjami likwidacji Senatu, przedstawianymi przez SLD w trakcie kampanii wyborczej w 2001 roku, marszałek stwierdził: w programie wyborczym kolicji SLD-UP z przed trzech lat nie ma ani słowa o zniesieniu Senatu. Przyznaję, że z taką propozycją występowała część posłów lewicy.

Na stronie internetowej Sojuszu można znaleźć program wyborczy. W części pod nazwą "Aktywniejsza, mniej kosztowna władza" za najważniejszy punkt uznano zmniejszenie liczby ministerstw oraz urzędów centralnych, agencji i funduszy. O Senacie ani słowa.

Z propozycjami Platformy Obywatelskiej nie zgadza się też niedawny lider tego ugrupowania, obecnie poseł niezależny. - Nie można kierować się tylko kryterium czy coś jest drogie i może być tańsze. Najtaniej rządziłaby jedna partia, a jeszcze lepiej - monarchia - mówi "Głosowi" były marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Zarzuca on dwóm postulatom PO niespójność.

- Jestem zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych. Dają one szansę wyboru swojego przedstawiciela przez około 100 tysięcy wyborców. Kandydaci mieliby wówczas szansę dotarcia do każdego z nich. Jednak zmniejszając liczbę posłów tworzymy okręgi od 300 do 400 tysięcy wyborców. Czyli mechanizmy wyboru pozostaną te same, liczą się pieniądze na kampanię - podkreśla Płażyński.

Były marszałek Sejmu nie zgadza się również z argumentem że zmniejszenie liczby posłów poprawi jakość ich pracy. - Zmniejszyła się liczba radnych pomorskiego sejmiku. Czy zwiększyła się przez to jakość? Przecież sejmik jest zakładnikiem radnego Kurskiego - stwierdził Maciej Płażyński.
Głos WybrzeżaMarek Cygański

Opinie (129)

  • MW niewygodne?

    • 0 0

  • grisza
    co złego jest w młodzieży wszechpolskiej bo nie znam sprawy??

    • 0 0

  • pomoge ci kolego
    "3. Młodzież Wszechpolska zamierza dokonać odnowy moralnej i narodowej młodego pokolenia, wypowiadając wojnę doktrynom głoszącym samowolę, liberalizm, tolerancjonizm i relatywizm. Pragniemy wyprzeć z życia narodu podłość, fałsz i brud.
    4. Środkami naszej działalności czynimy pracę formacyjną w duchu narodowym i katolickim, aktywną i szeroko prowadzoną walkę z zagrożeniami narodu i Kościoła, a także żywe uczestnictwo w życiu politycznym i społecznym."

    odnowa moralna młodego pokolenia??
    a mosz cos na przeciw:)??
    jesteś za fałszem podłościa i brudem??

    • 0 0

  • tu http://serwisy.gazeta.pl/metroon/1,0,2183647.html - tu, ja Tobie tego nie odblokuję niestety ;)

    i tutaj: http://www.wszechpolacy.pl/ - poczytaj forum

    i chcesz powiedzieć, że nie słyszałeś o romusiowych bojówkach w brunatnozielonych mudurkach?

    • 0 0

  • zaraz bojówki:)
    pobili kogos??
    jakieś ekscesy??
    może trzeba bedzie zdelegalizować:)
    jak widzisz z cytatów młody kolego udałem sie na strone wszechpolaków a pouczanie starego internauty jest, że tak powiem nie na miejscu:P

    • 0 0

  • aha
    każda gazeta byle nie "syjonistyczny szmatławiec" i "niemiecka gadzinówka":)))
    od tych dwóch dyżurnych gazet nie przyjmuje NIC
    za mało wiarygodne i zbyt często pudłowały:)

    • 0 0

  • albo to
    "Na jesieni 1939 roku Giertych wziął czynny udział w kampanii wrześniowej, walcząc jako oficer marynarki na Helu. Po kapitulacji został osadzony w obozie jenieckim, z którego uciekał sześciokrotnie. Zdemobilizowany w 1947 roku, zdecydował się pozostać na emigracji, gdzie pracował najpierw jako niewykwalifikowany robotnik w hucie szkła, u rymarza, w piekarni, wreszcie jako subiekt w angielskich księgarniach. Od połowy 1947 do końca 1948 roku przebywał na Morzu Śródziemnym, gdzie kierował, nadającą do kraju, polską radiostacją „Maria”. W 1961 roku uzyskał z angielskiego ministerstwa oświaty prawo nauczania w angielskich szkołach średnich, gdzie uczył głównie języka francuskiego. Sytuację bardzo utrudniał mu fakt, iż nigdy nie zdecydował się przyjąć obywatelstwa Wielkiej Brytanii. W roku 1961, głównie z inicjatywy Bieleckiego, został usunięty z SN. Zajął się wówczas działalnością we własnym zakresie, głównie w formie publicystyki historyczno-politycznej i pracy wydawniczej. Zmarł 9 października 1992 roku"

    pokaz mi zyciorys tatusia pana rokity i reszty
    ten wyżej tylko POZAZDROŚCIĆ (bez pogladów politycznych)

    • 0 0

  • pobić próbowali... niestety za wysokie progi dla nich...

    pobicie to zresztą nie ich metoda, wolą zastraszać anonimowo, rzucić w okno kamieniem, albo wprost obrzucić kamieniami i wyzwiskami pokojową demonstrację, albo z tłumu rzucić jakiś niewybredny komentarz...takie tam, no SA z wczesnych lat normalnie...

    zamiast czytać to co sobie wymalowali na stronie (też zresztą głupawo) poczytaj forum - tam się włos jeży.

    ja Ciebie gallux nie pouczam ja tylko usiłuję Ciebie zrozumieć, w wielu sprawach się zgadzamy, ale za nic nie jestem w stanie zrozumieć, że PO wytykasz piskorskiego a nie widzisz wrzodaków i innych pękokretynów. kumam, że masz jakąś ansę niechęć uczulenie czy co, ale na mój gust jak na osobę zazwyczaj kierującą się rozsądkiem to romek przesłonił Tobie świat i odebrał myślenie

    • 0 0

  • Witam zmianę popołudniową,

    szczerze podziwiam cię Gallux, masz charrrakter!
    A ten Giertych, co mu się zmarło - to nie tatuś Romka, bo tatuś siedzi w Brukseli. Mimo, że bardzo nie chciał, ale musiał....

    • 0 0

  • poddaję się nie zrozumiem... jakmasz ochote to poczytaj tutaj skoro wyborczej się brzydzisz: http://www.jerzyrobertnowak.com/artykuly/Nasza_Polska/jrn_vs_giertych_2.htm

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane