• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

80 lat Lasów Państwowych

22 czerwca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Z Jerzym Krefftem, rzecznikiem prasowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku rozmawia Marek Cygański

- W tym roku Lasy Państwowe obchodzą 80-lecie istnienia. Proszę powiedzieć do jakiej wysokości rośnie w tym czasie popularna sosna?

- Do około 22 metrów. Jednak wiek pełnej dojrzałości to 120 lat. Wówczas sosna dochodzi do około 30 metrów. Zależy to oczywiście od różnych czynników, na przykład warunków glebowych.

- Czy to prawda że polskie lasy to prawdziwy ewenement w skali europejskiej? Blisko 30 procent powierzchni naszego kraju to lasy. Czy tak jest w innych krajach Europy?

- Tak zwany wskaźnik lesistości nie jest u nas jeszcze taki jak w innych państwach. W tej dziedzinie gonimy kraje skandynawskie. Fenomenem z pewnością jest to, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ciągle zwiększamy powierzchnię lasów. Po II wojnie światowej było to niespełna 21 procent, obecnie blisko 28. Realizujemy program zwiększania lesistości do 2020 i wówczas osiągniemy 30 procent. Jest jeszcze coś, co wyróżnia nas na tle innych krajów. Większość lasów jest państwowa. Pozwala to na prowadzenie bardzo rozważnej gospodarki leśnej. W tej dziedzinie wyprzedza nas jedynie Kanada.

- A jak na tle kraju wypada Pomorze? Czy struktura naszych leśnictw jest inna niż w pozostałych regionach?

- Lasy Państwowe są w trakcie reorganizacji. Na Pomorzu dochodzimy powoli do modelu optymalnego. Poza Gdańskiem tylko Zielona Góra wprowadziła podobne rozwiązania. Chodzi o to, aby struktura leśnictw była dostosowana do powierzchni lasów oraz zadań jakie stoją przed leśnikami na danym terenie. Warto wspomnieć, że Lasy Państwowe to instytucja samofinansująca się. Oznacza to, że musimy sprostać wymaganiom gospodarki rynkowej. Czasami oburzamy się na wycinanie drzew, jednak nie doceniamy wartości drewna. To często surowiec niezastąpiony, najbardziej naturalny i ekologiczny materiał konstrukcyjny i użytkowy. I co najważniejsze pozyskiwany prawie wyłącznie w wyniku cięć pielęgnacyjnych.

- Na drzewa czyhają niestety szkodniki. Czy na Pomorzu jest to jakiś problem?

- Ostatnio dał się nam we znaki kornik drukarz, który atakuje świerki. W ostatnich dwóch latach leśnicy wykonali ogromną pracę i udało się go powstrzymać. Drzewa zaatakowane przez kornika po prostu umierają, jednocześnie stając się bazą dla rozrodu szkodników. Wykonujemy również opryski zapobiegawcze wobec innych szkodników.

- Obok naturalnych wrogów, lasom szkodzą z pewnością także ludzie. Czy zaśmiecanie oraz pożary to duży problem na Pomorzu?

- W ostatnich latach nie mieliśmy dużych pożarów. Mamy dobrze rozwiniętą sieć obserwacyjną i łączność. Dzięki temu pożary nie obejmują więcej niż 3 hektarów lasu. Toteż i straty są mniejsze, choć aby odbudować taki las leśnicy muszą pracować wiele lat.
Zaśmiecanie to już inny problem. Od wielu lat staramy się walczyć z tym zjawiskiem. Efekty przyniesie być może ściślejsza współpraca z władzami samorządowymi.

- Od kilku lat Lasy Państwowe tworzą tak zwane leśne kompleksy promocyjne. Czy także na Pomorzu istneje tego typu kompleks?

- Program ten jest realizowany od 1995 roku. W całym kraju powstały już 143 takie kompleksy. Nasz pomorski to Lasy Oliwsko Darżlubskie, obejmujące nadleśnictwa Gdańsk i Wejherowo. Na terenie tym testowane są nowe metody gospodarki leśnej. Jednak o wiele ważniejsza jest funkcja edukacjyjna. Realizujemy ją między innymi w ośrodku edukacji przyrodniczo-leśnej w leśnictwie Muza w okolicach Wejherowa. W siedzibie Nadleśnictwa Gdańsk przy ulicy Morskiej w Gdyni, funkcjonuje również Izba Przyrodniczo-Leśna. Zapraszamy do niej młodzież szkolną. Na zamku w Gniewie prezentujemy wystawę leśną. Można na niej poznać historię lasów państwowych, zasady gospodarki leśnej oraz sposoby wykorzystania drewna.
Głos Wybrzeża

Opinie (52)

  • Oj.Ludzie a grzyby z lasu też są państwowe....

    chlip,chlip,chlip,chlip,chlip,chlip,chlip,chlip,....

    • 0 0

  • POZYTYWNI

    Tak się złożyło że w mojej klasyfikacji profesji, które uszlachetniają osobowość i charakter człowieka, leśnicy i lotnicy są na zdecydowanej pozycji pierwszej.
    Obie profesje obcują na codzień z żywiołami przyrody i to niewątpliwie harmonizuje sposób życia i bycia ludzi lasu i przestworzy.
    Takie wnioski nasuwają mi wieloletnie doświadczenia i obserwacje tych nacji ludzkich.
    No a sam jestem byłym stoczniowcem, którego las od lat kilkudziesięciu regeneruje i którego przodkowie posiadali 14 tys. hektarów kniei.
    Leśnicy są wciąż jeszcze fanatykami swojej profesji - zadowalającymi się marnym wynagrodzeniem. I to im zostanie = bo wszak : WSZYSTKICH nas krzepi las.
    GRĄDŹL

    • 0 0

  • Las i leśnicy

    Znam osobiście kilku lesników i z tym romantyzmem zawodu, to niestety mit. Oczywiście trafiają się tu i ówdzie rodzynki, ale ludzie, którzy ten las i naturę kochają to nie jest w zawodzie element dominujący. Większość to urzędasy, które wybrały ten zawód bo taka tradycja w rodzinie itp.

    Natomiast nie ukrywam, że państwowość lasów bardzo mi się podoba, jak również fakt, że Lasy Państwowe lasów nie grodzą i można do nich wejśc również mi odpowiada. A prowadzone od lat podchody w kierunku ich prywatyzacji bardzo mnie martwią.

    Czekam na głosy liczynych tu młodych (i nie tylko) liberałów, trobicieli wszelkiego lewactwa, którym taka oaza socjalizmu powinna spędzać sen z oczu, bo jak wiadomo, prywatny zawsze będzie lepeij gospodarował, bo co państwowe to niczyje itd itp. ;)

    • 0 0

  • nemo
    80 lat temu nie było socjalizmu w Polsce a jeżeli był to siedział po kryminałach (tam gdzie jego miejsce)
    nie widzę związku z tym co piszesz:)

    • 0 0

  • Zapomniano o jednym waznym pytaniu

    Ile hektarow lasow zostalo przekazane kosciolowi i innym hochsztapelrowm :))) w cenach promocyjnych... lub za darmo :))

    • 0 0

  • Mama, Basia

    Nie chcę być czarnowidzem, ale właśnie ta medialna paplanina to zły zwiastun.
    Ale nie mogę sobie /przynajmniej na razie/ wyobrazić np. w Borach Tucholskich tabliczki "zakaz wstępu", bo jak "bonię dydy" od razu takie cóś bym ściągał, łamał, przewracał...
    Miejmy nadzieję że "rzundy" w Polsce nie pogłupieją do reszty!

    • 0 0

  • Najlepsza Państwowa Firma w Polsce

    Lasy Państwowe to najlepsza i chyba jedyna państwowa firma w Polsce, która przynosi zyski. Dlaczego ? Ano wydaje mi się, zę pracują tam ludzie z zangażowaniem, a nie tylko żeby jak najszybciej się nachapać. Poza tym leśnicy to nie dziady (patrz kolej i służba zdrowia). Dlatego: NIECH LAS W POLSCE NA ZAWSZE ZOSTANIE PAŃSTWOWY !!!

    PRECZ Z PRYWATYZACJĄ LASÓW RAZ NA ZAWSZE !!!

    • 0 0

  • Pytanie

    • 0 0

  • Pytanie

    Pytanie do internautów:
    Co czeka Lasy Państwowe, gdu PL w UE:
    1. Inne państwa UE będą na nas się wzorować.
    2. My będziemy zmuszeni przyjąć leśną politykę prowadzoną w innych krajach UE

    • 0 0

  • nic nie czeka
    były są i będą
    tylko pod zarządem "lasów państwowych" mają szanse przetrwać

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane