• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

A gdyby tak...? 21 propozycji dla miasta

Zygmunt Zmuda Trzebiatowski
5 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (155)
Podyskutujmy o wprowadzeniu zasady, że na wsparcie sportu zawodowego miasto nie można wydać ani gorsza więcej niż na sport dla dzieci i młodzieży. Podyskutujmy o wprowadzeniu zasady, że na wsparcie sportu zawodowego miasto nie można wydać ani gorsza więcej niż na sport dla dzieci i młodzieży.

Tydzień temu wśród wad bardzo długiego sprawowania władzy wymieniałem brak innowacyjności, myślenia out of the box i brak chęci zadawania sobie pytań. To bierze się ze złudnego poczucia, że zna się już wszystkie odpowiedzi. Wtedy ani się nie chce samemu zadać pytań, ani nie ma się ochoty słuchać tych, którzy je zadają. Skorzystam więc z prawa felietonisty, by zadać je samemu sobie i czytelnikom, rzucając je w wirtualną przestrzeń.



Czy władze twojego miasta zaskoczyły cię pozytywnie jakąś swoją decyzją?

Część z osób skorzysta zapewne z radością z opcji "smerf maruda", starając się wykazać naiwność pytań lub niedouczenie pytającego, ale przecież doskonale wiemy, że czasem pomysł jest po to, by zainspirować i uruchomić dyskusje, która doprowadzi do innych, nowych rozwiązań.

Jak to mówi stare powiedzenie: "Wszyscy wiedzieli, że się nie da, dopóki nie przyszedł ktoś, kto o tym nie wiedział i to zrobił".

Może to droga do wyjścia z tego zaklętego kręgu?

A zatem zapraszam do twórczej zabawy, bez napinki i z otwartością. Do uznania, że każde zadane przez mieszkańca pytanie warte jest uczciwego zastanowienia się.

Poniżej moja pula. Liczę, że ją poszerzycie.

A WIĘC GDYBY TAK:


  1. Podjąć uchwałę lub rezolucję zobowiązującą władze miasta do redukcji zadłużenia o określony procent każdego roku? Tylko spełnienie tego warunku pozwalałoby na przyznanie nagród, premii czy jak tam sobie życzą - nazwać to, co i tak co roku sobie przyznają... Nie ma zmniejszenia zadłużenia - nie ma premii (wyłączamy z tej puli niezrealizowane wydatki na zaplanowane, a niezrealizowane inwestycje).
  2. A gdyby tak wprowadzić zasadę, że urzędnicy mogą otrzymać roczną premię tylko wówczas, gdy miastu uda się zmniejszyć poziom zadłużenia? - zastanawia się Zygmunt Zmuda Trzebiatowski.  A gdyby tak wprowadzić zasadę, że urzędnicy mogą otrzymać roczną premię tylko wówczas, gdy miastu uda się zmniejszyć poziom zadłużenia? - zastanawia się Zygmunt Zmuda Trzebiatowski.
  3. Zdecydować, że poza sytuacjami nakazanymi prawem nie tworzy się w Gdyni już żadnych stałych instytucji czy jednostek organizacyjnych? Czyli miasto mierzy się z tematami czy problemami w ramach posiadanych zasobów, być może chwilowo zmieniając zakresy obowiązków albo czasowo kontraktując ludzi, ale nie tworząc stałych jednostek, wymagających corocznego utrzymania i kosztów
  4. Rozważyć możliwość sprzedaży Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego? Zrezygnować z funkcji zarządzania obiektem i jego przestrzenią, szukania i obsługi najemców, remontów, napraw, modernizacji itd.? W ramach sprzedaży zapewnić sobie korzystny wieloletni najem części powierzchni i przeznaczyć ją WYŁĄCZNIE dla podmiotów związanych z innowacyjnością i nauką, mających realne osiągnięcia w tym zakresie?
  5. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Redłowie. Czy miasto powinno sprzedać ten kompleks biurowy? Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Redłowie. Czy miasto powinno sprzedać ten kompleks biurowy?
  6. Zlikwidować Agencję Rozwoju Gdyni, TBS Czynszówka? Zlikwidować lub połączyć ze sobą miejskie spółki komunikacyjne tak, by została jedna?
  7. Wycofać urzędników z wszystkich rad nadzorczych spółek komunalnych (tych, które pozostaną po likwidacji i połączeniach) i skierować tam zewnętrznych ekspertów?
  8. Podjąć próbę sfinansowania konkretnych miejskich inwestycji przy pomocy "para - obligacji komunalnych"? Krótko mówiąc - zamiast od banku pożyczyć od własnych mieszkańców, w zamian oferując nie tylko spłatę na uczciwych warunkach, ale określone preferencje w dostępie do usług publicznych? Np. budujemy lodowisko, a wszystkim osobom, które kupiły "obligacje" na ten cel, w pakiecie dajemy możliwość skorzystania np. z puli darmowych wejść na ślizgawkę, puli biletów do GCF czy Teatru Muzycznego, czy Eksperymentu, czy Muzeum Miasta Gdyni? Obywatele, zamiast inwestować w nie wiadomo co, zachowują się patriotycznie, wspierają miasto, finansując znany im cel, w zamian, poza spłatą obligacji, zyskując coś jeszcze.
  9. Czy sprawdziłby się pomysł finansowania niektórych miejskich inwestycji poprzez sprzedaż obligacji komunalnych mieszkańcom, którzy poza ustalonymi odsetkami otrzymywaliby także pakiet wejść, np. do teatru czy na lodowisko? Czy sprawdziłby się pomysł finansowania niektórych miejskich inwestycji poprzez sprzedaż obligacji komunalnych mieszkańcom, którzy poza ustalonymi odsetkami otrzymywaliby także pakiet wejść, np. do teatru czy na lodowisko?
  10. Połączyć wybory do rad dzielnic lub głosowanie w budżecie obywatelskim z konkretnymi pytaniami konsultacyjnymi badającymi poparcie dla konkretnych inicjatyw (poszerzenie strefy płatnego parkowania, ustalenie priorytetów inwestycyjnych itd.)?
  11. Uruchomić burzę mózgów nt. ściągania do miasta osób z konkretnej grupy wiekowej (np. rodzin z małymi dziećmi), oferując korzystne warunki wynajmu lokali komunalnych w zamian za deklaracje zamieszkania określony czas, płacenia PIT w Gdyni, przekazywania 1 proc. na gdyńskie OPP i innych konkretnych zobowiązań?
  12. Stworzyć konkretny model zachęt do bycia mieszkańcem Gdyni, tworzący osobom planującym przeprowadzkę do sąsiednich gmin realny dylemat?
  13. Stworzyć program wynajmu miejskich lokali usługowych za 1 zł, kontraktując konkretne usługi i jednocześnie nakładając konkretne obowiązki na najemców (np. preferencje dla seniorów, dostępność toalety, możliwość ekspozycji prac lokalnych artystów)
  14. Przyjąć zasadę, że nieruchomości gruntowe o powierzchni większej niż ustalona lub wartości wyższej niż ustalona nie mogą być sprzedawane, jeśli dla danego terenu nie uchwalono planu miejscowego?
  15. Traktując poważnie troskę o środowisko, ale i o koszty - zlikwidować papierowe wydanie "Ratusza"?
  16. "Ratusz" to 20-stronicowe pismo, ukazujące się zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, zawierające - jak określono w podtytule - "informacje i rady prezydenta Gdyni". "Ratusz" to 20-stronicowe pismo, ukazujące się zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, zawierające - jak określono w podtytule - "informacje i rady prezydenta Gdyni".
  17. Skasować system służbowych samochodów dowożących kluczowych urzędników do i z pracy?
  18. Stworzyć system, w którym na wsparcie sportu zawodowego nie można wydać CHOĆBY ZŁOTÓWKI WIĘCEJ niż na sport amatorski i szkolenie dzieci i młodzieży?
  19. Stworzyć system nagród i premii dla urzędników, których pomysły na optymalizację pracy instytucji lub obniżenie kosztów funkcjonowania zostały wdrożone?
  20. Po kadencji wymieniać ze sobą osoby zajmujące funkcje wiceprezydentów, przydzielając im inne niż dotychczas zakresy obowiązków, przeciwdziałając rutynie i powstawaniu "księstw"?
  21. Wprowadzić jawność wszystkich etapów procedury konkursowej na kluczowe stanowiska, w tym stanowiska dyrektorów szkół (możliwość udziału widzów na etapie prezentacji koncepcji zarządzania placówką, słuchania odpowiedzi na zadawane pytania?
  22. Wprowadzić REALNE konkursy na stanowiska wiceprezydentów? Tak - to prezydent ich powołuje i odwołuje, ale żeby miał do dyspozycji zgłoszenia wszystkich potencjalnie chętnych do takiej pracy
  23. Skończyć z praktyką, że w wielkim gmachu urzędu miasta na 10 Lutego nie ma na stałe ani sekretarza miasta, ani wiceprezydenta, ani prezydenta?
  24. Wprowadzić obowiązek, że w trakcie kadencji prezydent musi zorganizować co najmniej 2 spotkania otwarte w każdej z dzielnic - w pierwszej i drugiej części kadencji?
  25. Wprowadzić zakaz udziału Gdyni w jakichkolwiek konkursach, plebiscytach i rankingach wiążących się z aportem finansowym miasta?


Opinie wyrażone w felietonie są osobistymi poglądami autora.

O autorze

autor

Zygmunt Zmuda Trzebiatowski

- W poprzednim życiu przez pięć kadencji radny miasta Gdyni, obecnie na odwyku samorządowym. Prawnik, felietonista, mikroprzedsiębiorca, mieszkaniec Chyloni. Kocha Gdynię, ale nie bezkrytycznie. Nieutrudzony w próbach podejmowania dialogu, niezależnie od przeszkód. Felietony Zygmunta Zmudy Trzebiatowskiego w Trojmiasto.pl

Opinie (155)

  • Najpierw rozliczyć z obietnic...póki co w Gdyni tragedia.Na szczęście wprowadzono kadencje bo 50 lat by niektórzy na stołku siedzili a mieszkańcy mimo marazmu zadowoleni.

    • 22 0

  • (4)

    "wszystkim osobom, które kupiły "obligacje" na ten cel, w pakiecie dajemy możliwość skorzystania np. z puli darmowych wejść na ślizgawkę, puli biletów do GCF czy Teatru Muzycznego, czy Eksperymentu, czy Muzeum Miasta Gdyni? " To jest zabawne, do Eksperymentu czy Muzeum mozna pójśc raz albo dwa, nie więcej. Świetna zachęta.

    • 16 9

    • (1)

      Eksperyment czasem zmienia wystawę, poza tym często organizuje różne wydarzenia tematyczne czy zajęcia dla dzieci.

      • 5 0

      • 'czasem' czyli raz na kilak lat? A jak ktoś ma już prawie dorosłe dzieci? Do Eksperymentu i tak z automatu chodza wszystkie szkoły z okolic, a dorosły pójdzie raz. To jest zachęta aby wywalać kasę na te para-obligacje? Śmiech na sali ..

        • 0 2

    • Wiesz jak działają obligacje?

      Przecież tu jest mowa o dodatkowej zachęcie, a nie o tym, że będą Cię spłacać biletami na atrakcje.

      • 5 0

    • Nie skumałeś że to przykład? Chodzi o zasadę

      • 3 0

  • A mi się marzy miejska strzelnica (5)

    Sport strzelecki jest coraz popularniejszy, czy to z nowoczesnych konstrukcji, czy też z czarnoprochowych/pneumatycznych albo z łuków/kusz. Niestety ogólnodostępnych strzelnic miejskich nie ma. Strzelnice komercyjne życzą sobie nawet 60zł za wejście i to z własną bronią na strzelnicę typu otwartego, czyli na otwartym powietrzu, gdzie strzela się do wałów ziemnych.
    A może by tak usypać wały ziemne przy obecnych wysypiskach śmieci? Teren ten jest mało atrakcyjny rekreacyjnie, krajoznawczo i zapachowo, więc ludzi chodzi tam niewielu. Najczęściej okalają go tereny przemysłowe, więc hałas nie będzie przeszkadzał. W przypadku Szadółek mamy jeszcze obwodnicę, która hałasuje. Dodatkowo wysypiska to najczęściej tereny mniej lub bardziej miejskie, więc miasto mogłoby część z nich udostępnić w zasadzie bez kosztowo (tylko usypanie wałów ziemnych przy wykorzystaniu pojazdów i materiału ziemnego z wysypisk).
    Posiadanie broni palnej wiąże się ze spełnieniem wielu procedur oraz odpowiednią certyfikacją, więc każdy jej posiadacz odpowiada za jej wykorzystanie tak samo jak kierowca samochodu za jego prowadzenie. Strzelcy mogą korzystać ze swojej broni bez opieki instruktora (jak kierowcy z samochodów), a brakuje im do tego tylko ogólnodostępnych, darmowych strzelnic. Strzelcy "pneumatyczni", czy też łucznicy mogą niby strzelać gdzie chcą, ale dla bezpieczeństwa ogólnodostępna strzelnica również by się im przydała.
    Strzelectwo to sport jak każdy inny, więc pewien małoinwazyjny wkład miasta w propagowanie tego pięknego sportu byłby miłym urozmaiceniem, a - w związku z sytuacją na Ukrainie - nawet wskazaniem. Co sądzicie?

    • 15 4

    • Fajne

      • 2 0

    • ja sądzę, ze jak zapiszesz się do klubu to będziesz miał wejście za darmo (1)

      • 2 0

      • Czyli kolejna opłata - członkowska. Dla kolekcjonera zbędny wydatek.

        • 1 0

    • Hahah strzelcy bez opieki instruktora (1)

      czy Ty pamiętasz, że mieszkasz w Polsce? Chcesz pozwolić ludziom strzelać bez nadzoru przy obwodnicy i przy działającym zakładzie pracy?

      • 1 3

      • Kolega pewnie nie wie, że na każdej innej strzelnicy posiadacze broni też strzelają bez instruktora z broni osobistej.

        Drobne porównanie: samochodem jeździsz bez opieki instruktora? Jesteś w stanie ponieść konsekwencje swoich działań? To nie zakazuj innym ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny. Poza tym nikt Ci nie każe tam chodzić jak się boisz.

        • 3 0

  • krytyka dla krytyki (1)

    Od jakiegoś czasu pod każdym artykułem o tym co dzieje się w Gdyni są niemal wyłącznie negatywne komentarze. Zakładam, że jest to obraz aktualnego nastawienia mieszkańców do obecnych włodarzy. Ale kiedy pojawia się felieton wpisujący się w ten obraz, na autora również wylewa się krytyka. W takim razie kto zna lekarstwo na bolączki miasta? Kto byłby dobrym kandydatem do rządzenia Gdynią? Jak widzę obecna władza nie, ale ktoś z tzw. opozycji też nie. Często słychać głosy, że nie ma kandydatów. Nie ma takich, którzy mieli już szansę rządzić miastem i sprawdzić się w tej roli. Jednak jeśli nie zostanie taki wybrany, to nigdy się nie przekonamy czy nie byłby lepszy.

    • 23 1

    • Krytyka płynie z Urzędu Miasta i jego licznych filii, a proszę pamiętać, ilu tam pracuje urzędników. Nadto trzeba dodać ich

      ojców i matki, a nawet dziadków młodych urzędników, którzy nie będą podcinać gałęzi, na której wygodnie siedzą. To jest morze ludzi próbujących powstrzymać nieuchronną zmianę warty.

      • 2 0

  • system służbowych samochodów dowożących kluczowych urzędników do i z pracy (2)

    Jak to dziala?

    • 21 0

    • normalnie

      w gdańsku jest kilka służbowych aut z kierowcami i np. codziennie jedno rano jedzie po panią janczarek pod dom, przywozi ją do urzędu, a po pracy odwozi... za wszystko płaci "miasto"

      • 21 0

    • piesek czeka aż jaśnie pan wstanie, zawiezie go do pracy natępnie waruje aż jaśnie pan o 14 zażyczy sobie podórz do domu

      przy okazji zajadą na zakupy

      • 8 1

  • Już było 21xTAK. (2)

    Ktoru urząd i urzędnicy oddadzą władze i nie wysychające źródełko kasy? Jeszcze się tacy nie znaleźli.

    • 13 1

    • Za to jak widać znaleźli się tacy, którzy bardzo chętnie ją spróbują przejąć. (1)

      Nawet kosztem łamania kodeksu wyborczego :)

      • 1 4

      • Aha. Ma inne zdanie czyli będzie kandydować? To polowa Gdyni by startowala

        • 3 0

  • Wprowadzić Strefę Czystego Transportu (2)

    Jak najszybciej to powinien być priorytet

    • 3 13

    • może trochę jaśniej? (1)

      .

      • 1 0

      • Może wystraczy przeczytać ustawę, która obliguje miasta do wprwadzenia takich stref

        Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że zaczną obowiązywać najpóźniej we wrześniu 2021 roku. Od tego momentu polskie miasta będą miały 18 miesięcy na przygotowanie się i utworzenie odpowiednich stref.

        • 0 5

  • Czyżby prywatny folwark autora tekstu? (4)

    Niezależnie czy się zgadzam bądź nie z tym co Pan pisze Panie Żmuda-Trzebiatowski uważam, że uprawia pan tu po raz kolejny prywatę.

    • 12 20

    • (2)

      Tak jest napisane że to jego prywatne opinie. Gdzie problem?

      • 9 0

      • (1)

        Że każdy powinien mieć taką możliwość

        • 1 2

        • To pisz.

          • 6 1

    • Bo się podpisuje? Bo działa z otwartą przyłbicą?

      • 2 0

  • (4)

    Tego pana minusuje z zasady

    • 6 20

    • (2)

      Z zasady minusuję gości, którzy minusują z zasady

      • 7 3

      • OK, ale (1)

        Ten pan w sposób przewidywalny lansuje tu przede wszystkim siebie. Propozycje reform w UM niezgodne z ustawami i przeczące pozostałym, jak ktoś tu słusznie wypunktował. Szkoda czasu na dyskutowanie. Poza tym zdaje się miał swoje pięć minut. I co? I nic.

        • 1 7

        • No, nie skumaleś. To nie są propozycje refirm tylko przykłady pytań, nad którymi można by się zastanowić by wygenerować zupełnie nowe rozwiązania. A które pytania są sprzeczne z ustawami?

          • 1 0

    • Masz powyrywane klawisze?

      • 0 0

  • Popieram!

    • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane