• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

A gdyby tak...? 21 propozycji dla miasta

Zygmunt Zmuda Trzebiatowski
5 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (155)
Podyskutujmy o wprowadzeniu zasady, że na wsparcie sportu zawodowego miasto nie można wydać ani gorsza więcej niż na sport dla dzieci i młodzieży. Podyskutujmy o wprowadzeniu zasady, że na wsparcie sportu zawodowego miasto nie można wydać ani gorsza więcej niż na sport dla dzieci i młodzieży.

Tydzień temu wśród wad bardzo długiego sprawowania władzy wymieniałem brak innowacyjności, myślenia out of the box i brak chęci zadawania sobie pytań. To bierze się ze złudnego poczucia, że zna się już wszystkie odpowiedzi. Wtedy ani się nie chce samemu zadać pytań, ani nie ma się ochoty słuchać tych, którzy je zadają. Skorzystam więc z prawa felietonisty, by zadać je samemu sobie i czytelnikom, rzucając je w wirtualną przestrzeń.



Czy władze twojego miasta zaskoczyły cię pozytywnie jakąś swoją decyzją?

Część z osób skorzysta zapewne z radością z opcji "smerf maruda", starając się wykazać naiwność pytań lub niedouczenie pytającego, ale przecież doskonale wiemy, że czasem pomysł jest po to, by zainspirować i uruchomić dyskusje, która doprowadzi do innych, nowych rozwiązań.

Jak to mówi stare powiedzenie: "Wszyscy wiedzieli, że się nie da, dopóki nie przyszedł ktoś, kto o tym nie wiedział i to zrobił".

Może to droga do wyjścia z tego zaklętego kręgu?

A zatem zapraszam do twórczej zabawy, bez napinki i z otwartością. Do uznania, że każde zadane przez mieszkańca pytanie warte jest uczciwego zastanowienia się.

Poniżej moja pula. Liczę, że ją poszerzycie.

A WIĘC GDYBY TAK:


  1. Podjąć uchwałę lub rezolucję zobowiązującą władze miasta do redukcji zadłużenia o określony procent każdego roku? Tylko spełnienie tego warunku pozwalałoby na przyznanie nagród, premii czy jak tam sobie życzą - nazwać to, co i tak co roku sobie przyznają... Nie ma zmniejszenia zadłużenia - nie ma premii (wyłączamy z tej puli niezrealizowane wydatki na zaplanowane, a niezrealizowane inwestycje).
  2. A gdyby tak wprowadzić zasadę, że urzędnicy mogą otrzymać roczną premię tylko wówczas, gdy miastu uda się zmniejszyć poziom zadłużenia? - zastanawia się Zygmunt Zmuda Trzebiatowski.  A gdyby tak wprowadzić zasadę, że urzędnicy mogą otrzymać roczną premię tylko wówczas, gdy miastu uda się zmniejszyć poziom zadłużenia? - zastanawia się Zygmunt Zmuda Trzebiatowski.
  3. Zdecydować, że poza sytuacjami nakazanymi prawem nie tworzy się w Gdyni już żadnych stałych instytucji czy jednostek organizacyjnych? Czyli miasto mierzy się z tematami czy problemami w ramach posiadanych zasobów, być może chwilowo zmieniając zakresy obowiązków albo czasowo kontraktując ludzi, ale nie tworząc stałych jednostek, wymagających corocznego utrzymania i kosztów
  4. Rozważyć możliwość sprzedaży Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego? Zrezygnować z funkcji zarządzania obiektem i jego przestrzenią, szukania i obsługi najemców, remontów, napraw, modernizacji itd.? W ramach sprzedaży zapewnić sobie korzystny wieloletni najem części powierzchni i przeznaczyć ją WYŁĄCZNIE dla podmiotów związanych z innowacyjnością i nauką, mających realne osiągnięcia w tym zakresie?
  5. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Redłowie. Czy miasto powinno sprzedać ten kompleks biurowy? Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Redłowie. Czy miasto powinno sprzedać ten kompleks biurowy?
  6. Zlikwidować Agencję Rozwoju Gdyni, TBS Czynszówka? Zlikwidować lub połączyć ze sobą miejskie spółki komunikacyjne tak, by została jedna?
  7. Wycofać urzędników z wszystkich rad nadzorczych spółek komunalnych (tych, które pozostaną po likwidacji i połączeniach) i skierować tam zewnętrznych ekspertów?
  8. Podjąć próbę sfinansowania konkretnych miejskich inwestycji przy pomocy "para - obligacji komunalnych"? Krótko mówiąc - zamiast od banku pożyczyć od własnych mieszkańców, w zamian oferując nie tylko spłatę na uczciwych warunkach, ale określone preferencje w dostępie do usług publicznych? Np. budujemy lodowisko, a wszystkim osobom, które kupiły "obligacje" na ten cel, w pakiecie dajemy możliwość skorzystania np. z puli darmowych wejść na ślizgawkę, puli biletów do GCF czy Teatru Muzycznego, czy Eksperymentu, czy Muzeum Miasta Gdyni? Obywatele, zamiast inwestować w nie wiadomo co, zachowują się patriotycznie, wspierają miasto, finansując znany im cel, w zamian, poza spłatą obligacji, zyskując coś jeszcze.
  9. Czy sprawdziłby się pomysł finansowania niektórych miejskich inwestycji poprzez sprzedaż obligacji komunalnych mieszkańcom, którzy poza ustalonymi odsetkami otrzymywaliby także pakiet wejść, np. do teatru czy na lodowisko? Czy sprawdziłby się pomysł finansowania niektórych miejskich inwestycji poprzez sprzedaż obligacji komunalnych mieszkańcom, którzy poza ustalonymi odsetkami otrzymywaliby także pakiet wejść, np. do teatru czy na lodowisko?
  10. Połączyć wybory do rad dzielnic lub głosowanie w budżecie obywatelskim z konkretnymi pytaniami konsultacyjnymi badającymi poparcie dla konkretnych inicjatyw (poszerzenie strefy płatnego parkowania, ustalenie priorytetów inwestycyjnych itd.)?
  11. Uruchomić burzę mózgów nt. ściągania do miasta osób z konkretnej grupy wiekowej (np. rodzin z małymi dziećmi), oferując korzystne warunki wynajmu lokali komunalnych w zamian za deklaracje zamieszkania określony czas, płacenia PIT w Gdyni, przekazywania 1 proc. na gdyńskie OPP i innych konkretnych zobowiązań?
  12. Stworzyć konkretny model zachęt do bycia mieszkańcem Gdyni, tworzący osobom planującym przeprowadzkę do sąsiednich gmin realny dylemat?
  13. Stworzyć program wynajmu miejskich lokali usługowych za 1 zł, kontraktując konkretne usługi i jednocześnie nakładając konkretne obowiązki na najemców (np. preferencje dla seniorów, dostępność toalety, możliwość ekspozycji prac lokalnych artystów)
  14. Przyjąć zasadę, że nieruchomości gruntowe o powierzchni większej niż ustalona lub wartości wyższej niż ustalona nie mogą być sprzedawane, jeśli dla danego terenu nie uchwalono planu miejscowego?
  15. Traktując poważnie troskę o środowisko, ale i o koszty - zlikwidować papierowe wydanie "Ratusza"?
  16. "Ratusz" to 20-stronicowe pismo, ukazujące się zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, zawierające - jak określono w podtytule - "informacje i rady prezydenta Gdyni". "Ratusz" to 20-stronicowe pismo, ukazujące się zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, zawierające - jak określono w podtytule - "informacje i rady prezydenta Gdyni".
  17. Skasować system służbowych samochodów dowożących kluczowych urzędników do i z pracy?
  18. Stworzyć system, w którym na wsparcie sportu zawodowego nie można wydać CHOĆBY ZŁOTÓWKI WIĘCEJ niż na sport amatorski i szkolenie dzieci i młodzieży?
  19. Stworzyć system nagród i premii dla urzędników, których pomysły na optymalizację pracy instytucji lub obniżenie kosztów funkcjonowania zostały wdrożone?
  20. Po kadencji wymieniać ze sobą osoby zajmujące funkcje wiceprezydentów, przydzielając im inne niż dotychczas zakresy obowiązków, przeciwdziałając rutynie i powstawaniu "księstw"?
  21. Wprowadzić jawność wszystkich etapów procedury konkursowej na kluczowe stanowiska, w tym stanowiska dyrektorów szkół (możliwość udziału widzów na etapie prezentacji koncepcji zarządzania placówką, słuchania odpowiedzi na zadawane pytania?
  22. Wprowadzić REALNE konkursy na stanowiska wiceprezydentów? Tak - to prezydent ich powołuje i odwołuje, ale żeby miał do dyspozycji zgłoszenia wszystkich potencjalnie chętnych do takiej pracy
  23. Skończyć z praktyką, że w wielkim gmachu urzędu miasta na 10 Lutego nie ma na stałe ani sekretarza miasta, ani wiceprezydenta, ani prezydenta?
  24. Wprowadzić obowiązek, że w trakcie kadencji prezydent musi zorganizować co najmniej 2 spotkania otwarte w każdej z dzielnic - w pierwszej i drugiej części kadencji?
  25. Wprowadzić zakaz udziału Gdyni w jakichkolwiek konkursach, plebiscytach i rankingach wiążących się z aportem finansowym miasta?


Opinie wyrażone w felietonie są osobistymi poglądami autora.

O autorze

autor

Zygmunt Zmuda Trzebiatowski

- W poprzednim życiu przez pięć kadencji radny miasta Gdyni, obecnie na odwyku samorządowym. Prawnik, felietonista, mikroprzedsiębiorca, mieszkaniec Chyloni. Kocha Gdynię, ale nie bezkrytycznie. Nieutrudzony w próbach podejmowania dialogu, niezależnie od przeszkód. Felietony Zygmunta Zmudy Trzebiatowskiego w Trojmiasto.pl

Opinie (155)

  • Tak!

    Tylko demokracja bezposrednia jak w Szwajcarii.
    Dobre postulaty-napisane przez osobe,ktora ma doswiadczenie w samorzadzie.

    • 9 2

  • (1)

    Pkt 1 Zmniejszenie zadłużenia oznacza mniej inwestycji, zwłaszcza po tym jak pis obciął samorządom sporą część kasy
    Pkt 6 Finansowanie inwestycji obligacjami komunalnymi stoi w sprzeczności z pkt 1

    • 3 5

    • Wystarczy nie budować dziadowskich pomników za miliony czy wieszać kuriozalnych kredensów zwanych Infoboxami z celem: na złom

      zaprzestać wywalania pieniędzy na b.drogie kwiaty, zastąpić je takimi, które kwitną długo i nie wymagają zbyt obfitego podlewania. Wkopywanie cebulek tulipanów, które kwitną najwyżej 2,2,5 tygodnia jest z perspektywy ogrodnika wręcz niemoralne i ma swoją cenę. Wbicie słupków na Jana z Kolna, żeby zrobić na złość ludziom, kupcom, matkom odprowadzającym pociechy do przedszkola też chyba gratis nie było. A to sa tylko drobiazgi w porównaniu z prawdziwymi pieniędzmi, które codziennie się wyrzuca na ulicę.

      • 1 0

  • (11)

    Pracowałem w ZDIZ i pamiętam go jak był radnym. Nie słuchał nas przez co miasto wydało niepotrzebnie kilkaset tysięcy złotych na sygnalizację Kartuska - Raduńska. A to tylko jeden z przykładów jego buty i ignoranctwa. Argumentowaliśmy statystykami i badaniami ruchu że sama budowa azylu dla pieszych wystarczy, ale on na spotkaniu obiecał mieszkańcom więc tak ma być "bo tak". Teraz w felietonach nawołuje do podejmowania dialogu.

    • 56 12

    • (4)

      Slusznie. To mieszkańcy wybierają radnych, nie - urzędnicy. Skuteczny radny, brawo!

      • 8 7

      • (2)

        Mieszkańcy chcieli mieć światła tamujące ruch, mimo że eksperci twierdzili że są niepotrzebne, no to mają, proszę bardzo

        • 13 2

        • tamuje ruch nadmiar samochodów i nie...ialna jazda wielu kierowców (1)

          Mieszkańcom (nie tylko "pieszym") potrzebne są bezpieczne i wygodne możliwości przechodzenia na drugą stronę jezdni by nie tworzyły one tzw. efektu barierowego. Można to zapewnić przede wszystkim podejmując działania na rzecz redukcji skali i uspokojenia ruchu kołowego. Problem z wdrażaniem takich rozwiązań wynika m.in, z przekonania, że uspokojenie ruchu powoduje spadek przepustowości (wzrost korków) i wydłużenie czasu jazdy użytkowników samochodów, co jest jedynie przejawem braku zdolności do rzetelnej refleksji wielu kierowców wypowiadających się na tym forum.

          • 3 1

          • Kazdy mieszkaniec jest pieszym. I to nie w cudzyslowie, tylko pojmując znaczenie wyrazu literalnie. Każdy idzie na

            Bywa, że przesiada się na rower, wsiada do samochodu. Ale część swojego życia spędza jako pieszy w ruchu.

            • 0 0

      • Nie zgadzam się. Jednak urzędnicy to mieszkańcy, ich żony, rodziny z pociotkami włącznie też są mieszkańcami

        i glosują na pana, który ich karmi

        • 1 0

    • być może (1)

      a może też jest tak, ze atakując osobą autora chcesz zdyskredytować treści.

      Nie wiem, wiem za to, ze p. Zygmunt występuje pod własnym nazwiskiem, Ty zaś podsrywasz zza węgła, anonimowo.

      • 17 6

      • *osobę

        • 1 2

    • Pomysły jak z lekcji wos-u. A wystarczyl by jeden.

      Wprowadzenie odpowiedzialności finansowej i karnej za podejmowane decyzje..

      • 7 3

    • Każdy dzień szczura przy korycie ze szkodą dla Gdyni

      • 7 1

    • Te statystyki i badania ruchu to są z tego samego źródła, które kazało zlikwidować światła na skrzyżowaniu Świętojańska/Armii Krajowej?

      • 5 1

    • Mam nadzieję, że już w tym zdiz nie pracujesz... Rano i po południu Kartuską zapylają ile kucy pod maską imigranci zarobkowi z Koleczkowa, Bojana i okolic - bez świateł można na przejściu doczekać emerytury zanim ktoś się łaskawie zlituje...

      • 5 0

  • Gdynia - wielkie rozczarowanie (1)

    Mieszkałem w Orłowie za prezydentury Pani Cegielskiej. Była dynamika, pomysły, miasto starało się wyjść z postkomunistycznego marazmu. Potem Pan Szczurek nastał... Początkowo było podobnie, choć nigdy nawet nie zbliżył się do poziomu Pani Cegielskiej. A potem.... jazda w dół. W dodatku niemal mocarstwowe ambicje Szczurka wzięły górę nad współpracą, choćby w zakresie metropolii... Lotnisko.... Nic dodać, nic ująć.... Gdynia traci, a szkoda....

    • 26 1

    • te dobre początki Szczurka...

      ... to były końcówki przedsięwzięć zainicjowanych przez F. Cegielską.
      Bardzo bym chciał usłyszeć, jaki jest chociaż jeden dobry, zrealizowany przez obecnego Prezydenta projekt.

      • 7 0

  • Populizm (5)

    Nieco wyczuwam populizm w treści tego artykułu. Władza, która trwa długo nie musi być złą władzą! Wszystko zależy od ludzi. Jakoś nie wyobrażam sobie u nas rządzących bolszewików z PiS...

    • 10 11

    • (1)

      Też tak myślałam aż nam się Szczurek zdegradował totalnie

      • 7 1

      • Niestety tak....

        Patrz post wyżej

        • 2 0

    • populizm level max (1)

      Już po pierwszym postulacie przestałem czytać dalej, to oznaczało by całkowite wstrzymanie inwestycji miejskich i większości remontów

      • 2 8

      • Bo inwestować można tylko zwiększając dług?

        • 4 3

    • Długo trwająca władza korumpuje. I to nie wynika z chciejstwa autora czy pozostałych internautów. Ot. przykład literacki z

      «Mnie to kadzą» rzekł hardzie do swego rodzeństwa
      Siedząc szczur na ołtarzu podczas nabożeństwa.
      Wtem, gdy się dymem kadzidł zbytecznych zakrztusił
      Wpadł kot z boku na niego, porwał i udusił.

      Ignacy Krasicki

      • 1 0

  • Utopia

    My Polacy, nie jesteśmy gotowi na takie zmiany.

    • 0 7

  • Opinia wyróżniona

    (4)

    Fajne hasła. Jak rozumiem pomysły w oparciu o które można w twórczej dyskusji wypracować konkretne rozwiązania. A tu połowa znów piszczy, że "bez sensu". Ludzie odwykli od konstruktywnego podejścia. Obecne władze tego oduczyły - nikogo nie pytając o nic.

    • 56 13

    • No bo część z tych postulatów naprawde jest bez sensu (3)

      Pkt 14 na sport amatorski wydawać co najmniej tyle co na zawodowy. A czy on się zastanowił ile kosztuje sport amatorski, ile zawodowy, i jakie jest zapotrzebowanie na jeden i drugi?
      Pkt 1 zmniejszać zadłużenie, ale ani słowem się nie zająknął że to oznacza mniej inwestycji, w zamian pisząc coś o premiach urzędników
      Pkt 6 emisja obligacji, co jest sprzeczne z jego własnym pomysłem redukcji zadłużenia

      • 6 10

      • Myślę że się zastanowił bo wielu się zastanawia. Nie chodzi o to jakie jest zapotrzebowanie nz sport zawodowy tylko czemu zawodowców ma finansować podatnik. To zadanie gminy? Jasne że nie dlatego ukrywa się je w puli "promocja miasta przez sport" i tworzy na te zadania fikcyjne konkursy.

        • 18 4

      • Nie kumasz że to lista przykładowych pomysłów o których można by twórczo pomyśleć a nie - spójny program wyborczy? Np.jakie są wady i zalety zobowiązania władz do zmniejszania zadłużenia? Albo jak sprawić by tematy były dowożone na czas?

        • 12 4

      • jak mierzyć "zapotrzebowanie" na sport amatorski i sport zawodowy?

        Ze sportu amatorskiego korzystają głównie ci, którzy go uprawiają, ze sportu zawodowego głównie ci, którzy go oglądają. Obie grupy mają pewne części wspólne, wg. mnie w długim okresie nakłady na sport amatorski przynoszą realne korzyści w postaci wzrostu jakości życia w mieście.

        • 6 3

  • Opinia wyróżniona

    Ciekawe pomysły (1)

    Część można by zrealizować od zaraz. Niestety większość z nich godzi bezpośrednio w urzędników, więc szanse realizacji minimalne.

    • 80 13

    • Trzeba więc wybrać innych urzędników :)

      Niestety problem nie jest taki prosty, problemem nie są urzędnicy, tylko wyborcy :)

      • 13 2

  • (3)

    Po wygraniu wyborów prezydenckich będzie Pan miał szansę te postulaty wprowadzić w życie.

    • 4 5

    • (2)

      No raczej nie bo on nie kandyduje

      • 5 1

      • na prezydenta Gdyni nie kandyduje, bo nikt go nie wybierze, ale listę do Senatu PiS go może wystawić (1)

        • 2 3

        • Wystawić to można tyłek do słońca ale nie kandydata bez jego zgody. Skąd taki pomysł? ZZT nigdy do ogólnopolskiej polityki się nie pchał

          • 5 2

  • pytanie, z kim pan Żmuda ma powiązania że portal drukuje jego (1)

    teksty

    • 8 15

    • Chyba z mieszkańcami. No i chyba z Trójmiastem. Mieszka w Gdyni.

      • 8 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane