• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aktywiści chcą zaprzestania wyrębów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Ewa Palińska
26 kwietnia 2024, godz. 13:30 
Opinie (298)
  • Utworzenie rezerwatu na terenie sopockich lasów ma m.in uchronić las przed wycinkami. Póki to nie nastąpi, takie widoki, jak na zdjęciach, mogą stać się dla spacerowiczów codziennością.
  • Utworzenie rezerwatu na terenie sopockich lasów ma m.in uchronić las przed wycinkami. Póki to nie nastąpi, takie widoki, jak na zdjęciach, mogą stać się dla spacerowiczów codziennością.
  • Utworzenie rezerwatu na terenie sopockich lasów ma m.in uchronić las przed wycinkami. Póki to nie nastąpi, takie widoki, jak na zdjęciach, mogą stać się dla spacerowiczów codziennością.
  • Utworzenie rezerwatu na terenie sopockich lasów ma m.in uchronić las przed wycinkami. Póki to nie nastąpi, takie widoki, jak na zdjęciach, mogą stać się dla spacerowiczów codziennością.
  • Utworzenie rezerwatu na terenie sopockich lasów ma m.in uchronić las przed wycinkami. Póki to nie nastąpi, takie widoki, jak na zdjęciach, mogą stać się dla spacerowiczów codziennością.
  • Utworzenie rezerwatu na terenie sopockich lasów ma m.in uchronić las przed wycinkami. Póki to nie nastąpi, takie widoki, jak na zdjęciach, mogą stać się dla spacerowiczów codziennością.

Po pół roku oczekiwania Koalicja Las Jest Nasz otrzymała z Nadleśnictwa Gdańsk odpowiedź na petycję, podpisaną przez ponad 3 tys. osób, domagających się wstrzymania wycinek w najbardziej cennych społecznie i przyrodniczo obszarach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - w leśnictwie Matemblewo i Renuszewo, czyli w popularnych "Lasach Oliwskich", oraz przeznaczenia ich na funkcje społeczne i przyrodnicze. Stanowisko Lasów Państwowych jest jasne - wyręby nie zostaną powstrzymane - poinformowali aktywiści podczas specjalnej konferencji prasowej.



Stworzenie rezerwatu na terenach leśnych wokół miasta, wchodzących w skład Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, to nie jest nowy pomysł - sopoccy radni zaprezentowali go już przed rokiem. Główną ideą było ograniczenie wycinek drzew.

Rezerwat w sopockich lasach? Ochroni drzewa, ale czy będzie można pójść na grzyby? Rezerwat w sopockich lasach? Ochroni drzewa, ale czy będzie można pójść na grzyby?

3 tys. mieszkańców Trójmiasta opowiedziało się przeciwko wycinkom



Czy interesujesz się tym, co w kwestii wycinki drzew dzieje się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

Od maja do września w Sopocie odbywały się konsultacje społeczne na temat ochrony i użytkowania lasów na terenie Sopotu oraz utworzenia rezerwatu przyrody "Lasy Sopockie". Za ochroną lasu opowiedziało się wówczas ponad 3 tys. osób.

Petycja do Nadleśnictwa Gdańsk - PDF


Zgłoszono m.in. wnioski, aby w wystąpieniu o utworzenie rezerwatu do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - jedynego organu mającego kompetencje w tej sprawie - zaznaczyć wyraźnie, że szlaki i ścieżki przeznaczone do ruchu pieszego zostały również dopuszczone do ruchu rowerowego, a także postulat, by w opracowywanym w przyszłości planie ochrony rezerwatu dopuścić także możliwość wprowadzania psów na smyczy.

Rezerwat Rezerwat "Lasy Sopockie" coraz bliżej? Wniosek trafił do RDOŚ

Podczas czwartkowej konferencji prasowej aktywiści Koalicji Las Jest Nasz opowiedzieli o tym, co zawierała odpowiedź na ich petycję. A nie były to informacje dla nich budujące.

- Od początku roku nowe władze Lasów Państwowych przekonują nas, że zaczyna się nowy rozdział w historii ich instytucji. Spotykają się z aktywistami, instytucjami ochrony przyrody, naukowcami i samorządami. Niestety dla nas sprawy nie wyglądają obiecująco - alarmuje Paweł Szutowicz, radca prawny i aktywista "Koalicji Las Jest Nasz". - Po pół roku i po licznych monitach kierowanych również do aktualnego dyrektora RDLP Gdańsk otrzymaliśmy odpowiedź Nadleśnictwa Gdańsk. Można ją streścić w kilku prostych zdaniach: Tam, gdzie wycięliśmy, to wycięliśmy. Tam, gdzie nie wycięliśmy, to nie wycięliśmy. A tam, gdzie będziemy ciąć, to będziemy ciąć - bo mamy Plan Urządzenia Lasu.
Odpowiedź Nadleśnictwa Gdańsk na petycję - PDF




O planach ratowania trójmiejskich lasów podczas konferencji prasowej opowiedzieli (od lewej) Mikołaj Lewandowski - aktywista "Koalicji Las Jest Nasz", Aleksandra Gosk - radna Sopotu oraz Paweł Szutowicz - radca prawny, aktywista "Koalicji Las Jest Nasz". O planach ratowania trójmiejskich lasów podczas konferencji prasowej opowiedzieli (od lewej) Mikołaj Lewandowski - aktywista "Koalicji Las Jest Nasz", Aleksandra Gosk - radna Sopotu oraz Paweł Szutowicz - radca prawny, aktywista "Koalicji Las Jest Nasz".

Leśnicy mają szeroki wachlarz możliwości, z których nie chcą korzystać



Aktywiści alarmują, że wyręby są prowadzone pełną parą. Ich efekty na bieżąco można obserwować m.in. na żółtym szlaku między Doliną Ewy a ulicą Spacerową. Wycinane są tam np. drzewa biocenotyczne, które zgodnie ze słowami rzecznika RDLP Gdańsk miały być objęte szczególną ochroną.

Z kolei w leśnictwie Cisowa trwa wycinka w miejscu, które spełnia unijną definicję starolasu i powinno pozostać nietknięte. Tymczasem zainicjowane cięcia pozbawią las cech starolasu, co z kolei pozwoli leśnikom na jego dalszą gospodarczą eksploatację.

- Z korespondencji z leśnikami wynika, iż sposobem na złagodzenie niezadowolenia społecznego nie jest wstrzymanie wycinek, lecz wspólne sadzenie drzewek na wyrębach lub wieszanie budek lęgowych w miejsce wyciętych drzew dziuplastych - mówi Paweł Szutowicz z "Koalicji Las Jest Nasz". - Leśnicy twierdzą, że dopóki będzie takie prawo, jakie jest, to oni muszą ciąć. Ale to nie jest prawda! Mają szeroki wachlarz możliwości, by zmienić swoje działanie. Przykład? Dziś TPK jest lasem ochronnym, ale ten status nie chroni go przed wycinkami. A mógłby - gdyby minister zmienił swoją decyzję. Jedynym podmiotem, który zgodnie z prawem może wystąpić o taką zmianę, jest dyrektor Generalny Lasów Państwowych.


Co mogą samorządy? Niestety niewiele



Z kolei Aleksandra Gosk, radna Sopotu i jedna z inicjatorek "Koalicji Las Jest Nasz", podkreśla, że obecnie nawet władze samorządowe są dziś praktycznie bezradne wobec wyrębów prowadzonych na ich terenie.

- Samorządy nie posiadają efektywnych narzędzi, aby wpływać na politykę leśną prowadzoną przez Lasy Państwowe - podkreśla Aleksandra Gosk. - Temat ten był szeroko poruszany na Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach. Wielokrotnie Lasy Państwowe odwoływały się do PUL jako narzędzia regulującego politykę leśną czy do zarządzenia nr 58. Problem polega jednak na tym, że Plany Urządzania Lasów obarczone są wadą prawną, o czym mówi TSUE, a zarządzenie nr 58 - jak wskazuje praktyka i nasze doświadczenie - nie działa i nie da się na jego podstawie wyznaczać terenów cennych przyrodniczo, a nawet społecznie.
Radna Sopotu zachęca jednak samorządy do tego, aby w miarę możliwości tworzyły wyższe formy ochrony przyrody, takie jak parki narodowe.

- Jest to o tyle istotne, że samorządy skutecznie do tej pory korzystały z prawa weta i blokowały tworzenie takich miejsc, nie widząc w tym korzyści dla gminy i mieszkańców - zaznacza Aleksandra Gosk.

Czy jest nadzieja dla lasu?



Aktywiści z "Koalicji Las Jest Nasz" nadzieję na poprawę sytuacji widzą w nowym Planie Urządzania Lasu oraz w... społeczeństwie, które włączy się w tworzenie tego dokumentu.

- W tym roku kończy się obowiązujący przez ostatnie 10 lat Plan Urządzenia Lasu, który określa zakres wyrębów. Niebawem ruszają konsultacje nad nowym Planem na kolejne 10 lat. Bardzo ważne jest, żebyśmy wszyscy wzięli w nich udział i zgłosili jak najwięcej uwag. Domagajmy się zgodności nowego PUL-u ze wszystkimi zaleceniami Planu Ochrony. Zawalczmy o drastyczne ograniczenia dla pozyskiwania drewna z naszych lasów - mówi Mikołaj Lewandowski, aktywista "Koalicji Las Jest Nasz".
Zapowiada też, że w najbliższym czasie Koalicja prowadzi szkolenia dotyczące tego, jak działa Plan Ochrony TPK, jak go egzekwować i w jaki sposób zgłaszać uwagi w trakcie konsultacji.

Jak zostać Strażnikiem TPK?



W ochronę lasu przed wycinką aktywiści zamierzają włączyć mieszkańców oraz wszystkich tych, którzy sprzeciwiają się wycinkom. Głównym zadaniem strażników PTK będzie weryfikacja tego, czy podczas wycinki nie dochodzi do naruszeń.

- Bezpłatne szkolenia planujemy przeprowadzić we współpracy z radami dzielnic, tak aby odbywały się blisko mieszkańców i były dostępne dla wszystkich. Poza tym zamierzamy bardzo aktywnie włączyć się w sam proces konsultacji nowego PUL-u. Będziemy o nim jak najszerzej informować oraz wspierać mieszkanki i mieszkańców w analizie planowanych zapisów oraz wnoszeniu uwag - wskazuje Mikołaj Lewandowski.
Aktywiści zapowiadają też cykl spacerów przyrodniczo-edukacyjnych, dzięki którym
każda chętna osoba będzie mogła zostać strażniczką lub strażnikiem TPK, który w razie potrzeby zgłosi niezgodność kropek na drzewach z wytycznymi Planu Ochrony czy też próbę wycinki drzewa biocenotycznego. Pracują również nad uruchomieniem nowej strony, na której znajdzie się wiele materiałów edukacyjnych.

Więcej informacji i dane kontaktowe do aktywistów znajdują się na stronie internetowej Koalicji Las Jest Nasz.

Miejsca

Opinie (298) 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • I tak zrobią tak jak chcą (3)

    Lasy państwowe to państwo w państwie i zmiany polityczne tego nie zmienią.

    • 25 43

    • i dobrze (1)

      jeszcze by brakowało zeby panstwo myslalo ze na wszystkim zna się lepiej ...

      • 2 8

      • Poprzednia władza tak właśnie myślała.

        • 1 0

    • Zboże też wycinają coraz intensywniej

      koło mnie wycięli całe pole żyta, czy ktoś w końcu odpowie za tą zbrodnie na naturze?

      • 2 2

  • macie to na co głosowaliście (11)

    • 6 1

    • Opinia wyróżniona

      samorząd może dużo np. uchwalajac madre plany miejscowe w gdanskiej otulinie TPK (10)

      czy wiecie ze decyzją miejskich planistów otulina TPK idzie do zabetonowania, przecięcia dwupasmówkami i zagęszczenia zabudowy kilkukrotnie? jeziorka i zbiorniki idą do obetonowania

      • 28 8

      • nieprawda. Będą 1.4 oaz 2.77 pasmówki oraz 0.8krotnie większy beton

        • 0 8

      • A gawiedź niech się ekscytuje wycinką gospodarczą drzew. (2)

        Urbanizacja Otuliny to śmierć lasów TPK. Nie rozumiem dlaczego aktywiści nie podnoszą tego tematu?

        • 10 1

        • Aktywista (1)

          Podnosimy :) I staramy się działać również w tym temacie :) Po prostu niektóre kwestie się lepiej przebijają do mediów inne gorzej - ale zachęcamy by interesować się też tematem i jeżeli ktoś ma możliwość pomóc budować nacisk społeczny na to, by zaniechać betonowania otuliny

          • 4 1

          • jak pomóc? gdzie się zwócić?

            zabudowa ekstensywna jednorodzinna zostaje właśnie zamieniona na intensywną wielorodzinną, usługi, hale i do tego dwie czteropasmówki przecinające otulinę

            • 2 0

      • Ale przecież TPK został uratowany??? (1)

        • 3 1

        • las umiera po cichu

          • 2 2

      • za 40 lat wnuki tych ludzi im "podziękują". no nic, Polak mądry po szkodzie

        • 4 0

      • Gdzie o tym mozna poczytac wiecej?

        • 1 0

      • dobrze ze pokazuje zdjecia tych szkodników lewackich

        • 2 2

      • lewacka propaganda tutaj jest w rozkwicie jakiego sprzeciwy w milionowej aglomeracji zebrali kilka tysiecy podpisów które nikt

        Podpisy moglisobie sami wypisywac jak im sie podoba bez zadnej weryfikacji chocby i z dugiego konca kraju albo spisane z nagrobków na cmentarzu!

        • 1 2

  • Pewnie wina PiSu (11)

    To nic, że Plan Urządzania zatwierdzało KałO, ale wina PiSu

    • 87 23

    • niczyja wina (3)

      normalna konserwacja lasu - teraz to jeden drugiego w szklance wody by utopil, ale drzewko uciete to truma na pol zycia. obluda i infantylizm

      • 9 11

      • lasu sie nie pielęgunuje o ile nie chcesz go wycinać (2)

        tzw pielęgnacja to tylko element uprawy leśnej - nic wiecej.
        Jesli nie masz w planach pozyskania drewna to nie pilegnujesz a pozwalasz rosnać po swojemu.

        • 7 7

        • (1)

          Czy masz wykształcenie leśnicze?
          Jeżeli nie to dlaczego się udzielasz w temacie w którym nie masz kompetencji? tylko po to zeby okradać pracodawcę z czasu za który ci łajzo płaci?

          • 8 5

          • LOL

            masz zero argumentów kolego. Wielkie zero.

            • 3 3

    • człowieku - PO zatwierdzało PULe na lata 2010-2020. (3)

      Obecnie mamy 2024.

      • 12 9

      • Głupi, czy niedouczony? (2)

        PUL dla Nadleśnictwa Gdańsk uchwalono w 2014 roku (na okres od 01.01.2015) i obowiązuje do końca bieżącego roku.
        Dokładne informacje znajdziesz na oficjalnych stronach rządowych (jest na gov.pl).

        • 15 0

        • I nie ma w nim ani słowa o masowym wyrębie... (1)

          • 0 6

          • A jaka jest definicja masowego wyrębu?
            Na załączonych zdjęciach raczej tego nie widać..

            • 3 0

    • Kontrakty długoterminowe, mówi ci to coś? (2)

      • 6 2

      • Absolutnie nic (1)

        zalinkuj informacje o jakimkolwiek tego typu "kontrakcie długoterminowym".

        • 3 0

        • Jednym z takich długoterminowych kontraktów jest CPK, drugim elektrownia atomowa... - ale to można już blokować lub zatrzymać... - mimo iż długoterminowe!

          • 3 0

  • Ach ci aktywisci (9)

    A może tak do pracy iść.Zaraz pod postacią ochrony lasu zaczną się zbiórki kasy.

    • 69 59

    • Większość z nich zarabia lepiej, niż Ty (3)

      i to z pracy poza aktywizmem. Ludzie interesują się tym, co się dzieje wokół nich.

      • 14 11

      • (2)

        buheheh napisz coś jeszcze.

        • 4 8

        • Jeden z powyższych jest informatykiem w dużej firmie (1)

          drugi prawnikiem w uznanej kancelarii. Google nie gryzie, natomiast lenistwo śmierdzi.

          • 8 4

          • czyli znają się na rolnictwie/leśnictwie

            jak dziki na gwiazdach, typowe mieszczuchy odklejone od rzeczywistości

            • 1 4

    • a skąd wiesz, że nie pracują? (2)

      Znam temat i wiem, że Ci ludzie działają po godzinach, w prywatnym czasie.

      • 13 4

      • udowodnij czy tylko trolujesz?

        • 2 6

      • powinni najpierw skonczyc prawdziwe studia, takie nie humanistyczne

        zanim zaczną pouczać ludzi

        • 4 8

    • Przez takich aktywiszczów, teraz mamy problem z dzikami...
      Załączone do artykułu zdjęćia, trochę przeczą tezą totalnej wycinki w TPK....

      • 3 8

    • Już kleks zrobiony?

      • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    Przecież muszą obsłużyć kontrakty podpisane przez poprzednią ekipę rządzącą. (38)

    Inaczej będą musieli zapłacić milionowe kary.

    • 95 313

    • (6)

      A jak nie zapłacą to co? Jakaś śmieszna firemka będzie spędzać lata w sądach na apelacjach? Nie żartuj sobie że oni mają związane ręce.

      • 4 6

      • Ta śmieszna firemka to Chiny, z nimi Bartek Obajtek podpisywał kontrakty. (3)

        • 21 24

        • Polska sprzedawała około 12 % pozyskanego drewna, z czego w 2020 roku (2)

          45 % tego eksportu zamawiały Chiny. Później wyprzedziły ich Niemcy, a więc "uśmiechnięta polska" znów była uśmiechnięta. Oznacza to, że w czasach, gdy "wszystko drewno Obajtki sprzedajo Chin" było to 5,4 % całego pozyskania (źródło rp.pl).

          • 17 3

          • Przepraszam, 5.4% to był eksport bezpośrednio do Chin.

            Kiedy Lasy Państwowe sprzedawały drewno polskim firmom "piciotków PiSu", liczyło się jako krajowe.

            • 10 7

          • Ale zweryfikujesz z czego to wynikało, czy przepiszesz suche dane i będziesz krzyczał - bo ktoś tak powiedział?

            • 5 3

      • (1)

        A Ty jak zapłacisz za coś i kontrahent się nie wywiąże to też machasz ręką? Frajer jesteś. Tu miliony wchodzą w grę, nie 10 zł.

        • 12 5

        • Duże firmy notorycznie nie płacą podwykonawcom. To czemu urząd nie może?

          • 4 0

    • (8)

      bla, bla, bla i tak będą ciąć, bo las służy do pozyskiwania drewna

      • 20 23

      • Grupa kulawego cięła wszystko jak leci nie patrząc czy to Puszcza czy TPK. (7)

        Ale za to brat Obajtka wykupił sobie dom za bezcen. Z niecierpliwością czekamy na dzień w którym o 6 rano do obu braci wbiją Służby :)))))))

        • 32 54

        • To sobie czekajcie kulawa grupo,

          jak nie masz nic ciekawszego do roboty...

          • 21 14

        • Ty od kulawego (2)

          Byłeś już ze swoją obsesją u jakiegoś specjalisty? Komentarz pod każdym artykułem...

          • 23 4

          • To jest stary SBek. (1)

            On ryżego uja będzie popierał za wszelką cenę, tzn. SBecką emeryturę.

            • 12 6

            • Popłakałeś się Piotrowiczowi pajacu pisowski? A może samej Kaczce z Żoliborza? Nie ośmieszaj się.

              • 0 1

        • brat Obajtka wykupił

          Nie wykupił, ale było już bardzo blisko. W ostatnim momencie nowa "ministra" temu zapobiegła.

          • 0 4

        • Nowi tną na potęgę. Nie patrzą czy puszcza czy TPK. (1)

          Potrzebują pieniędzy dla członków koalicji, ich rodzin, sąsiadów i znajomych.

          • 0 2

          • Co ty się ośmieszasz pajacu pisowski? Ty chcesz sugerować korupcję wśród PO?

            • 1 1

    • ta...akurat oni przejmują się poprzednia ekipą!wycinali i będą wycinać

      • 10 4

    • Nie ma żadnych kontraktów na drewno z drzew stojących w lesie. (8)

      Są na drewno już ścięte. Ilość obecnie ścinanego drewna ustaliła ekipa w 2014 roku, czyli jedna z poprzednich, ale jakby ta sama, co teraz.

      • 51 14

      • Ciekawe. W 2018 kontrakty podpisywał Tusk? (6)

        "Analiza PKO BP oparta na danych Urzędu Statystycznego przy Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Eurostatu wskazuje, że eksport drewna surowego z Polski do Chin zaczął nasilać się w 2018 roku, kiedy wzrósł o 496 proc. rok do roku. Rok później wynosił zaś 167 proc. rok do roku. Trzy lata temu Chiny odpowiadały za największą część polskiego eksportu drewna, bo aż za 45 proc."

        • 21 24

        • Wynikało to z tego, że po wichurze mieliśmy zdecydowany nadmiar drewna, często kiepskiej jakości i tylko Chiny chciały o wziąć. Sprzątanie lasu po wichurze zajeło4 lata

          • 17 3

        • tłumaczę: unia wymusiła sprzedaż drewna na przetargach, wygrywają je zachodnie spółki (4)

          i wysyłają drewno do Chin, chodziło o uwalenie polskiego przemysłu drzewnego zagorzały zwolenniku Brukseli

          • 33 15

          • teraz rozumiem, w najbliższych wyborach znowu na nich zagłosuję

            niech mają te 700 tys. rocznie za ciężka pracę

            • 4 0

          • Czekaj, czekaj. (2)

            Sprzedawanie drewna w przetargach, czyli drożej, powoduje uwalenie polskiego przemysłu?

            Jak to niby ma działać?

            • 9 13

            • Popytaj producentów drewna.

              • 8 3

            • spróbuj jako polska spółka kupić drewno na Zachodzie - powodzenia

              • 0 0

      • No jasne

        Przecież Szyszko wstrzymał wycinkę nie tylko lasów ale i Puszczy Białowiejskiej i innych parków narodowych. Ha ha ha

        • 1 2

    • Nie to jest powodem (1)

      • 24 2

      • po prostu pieniążki ładnie pachną

        • 19 2

    • Plan urządzania lasów był tworzony 10 lat temu, za PO (1)

      Leśnicy wiedzą co robią, wyręby w lasach TPK to normalka, zawsze były. Tylko kiedyś aktywistów nie było tyle co teraz...

      • 54 22

      • Zawsze były, ale nie na taką skalę! I nie niszczono ,wręcz w niektórych miejscach dewastuje się ścieżki pieszo-rowerowe !!!

        • 24 22

    • Bandyci !

      • 11 7

    • jakoś na komendanta policji inwalidę uzdrowili....

      • 41 0

    • Tojest las gospodarczy wycinaja to co dawno posiali i tak sie robi na całym swiecie ale lewackie szkdodniki cha doprowadzic (2)

      do tego bysmy sie cofneli w rozwoju !!Wszedzie wycina sie drzew 100 razy wiecej niz w Polsce!! A najwiecej dzrw sie wycina w Gdańsku w miescie pod dyktando deweloperów !! ale to im juz nie przeszkadza wiec tak stan lasów jest wazny ale nie zgodnie z propaganda skrajnych lewakow

      • 12 12

      • To nie jest zwykły las gospodarczy

        Bo nie nazwyłaby się Parkiem Krajobrazowym.
        Ale coś największym szkodnikiem działającym w lasach jest ALP

        • 7 5

      • Oby jak najszybciej doszło do jakiegoś przesilenia z takimi jak ty gno,,,, mi. Bo jesteś zwykłym gnoj,,, em prawiczku, aby

        normalnych ludzi ceniących przyrodę wyzywać od lewaków.

        W przypadku upadku cywilizacji i zniknięcia w związku z tym prawa i policji nie wyobrażam sobie w przypadku naszego ocalenia życia z takim pajacem jak ty. Ty albo ja - jeden będzie musiał zginąć.

        • 2 2

    • Pamiętajmy że Tusk chciał prywatyzować lasy (2)

      Wszystko jest w necie

      • 9 3

      • Między "Tusk chciał prywatyzować" a "PiS wyrżnął lasy" jest jednak pewna różnica. (1)

        Czym innym jest zamiar, a czym innym czyn. No ale to nie jest wyjaśnienie które zrozumieją i...ci.

        • 1 1

        • Jest różnica

          Lasy Państwowe wycinają drzewa, nie lasy. Wycinają wg. planu gospodarczego i przyrodniczego. W miejsce wycinek sadzą nowe drzewa zachowując bioróżnorodność w skali makro.
          Wycinki, moim zdaniem szkodliwe, w miejsce połaci lasu sadzą bloki. Tego właśnie TPK doświadczało dawniejszymi czasami, ale jeśli dobrze pamiętam, to jeszcze za Millera.
          Trzeba patrzeć władzy na ręce, ale patrzeć krytycznie i nie politycznie.

          • 1 1

  • Miało się to "urwać"?! I co?! I ja..o!

    • 43 8

  • (5)

    Co na to posłanki Kotula i Pomaska?

    • 92 8

    • ZaPOmniały bo już wybrane,ale obudzą się przed następnymi wyborami.

      • 30 5

    • Zatańczą przeciw wycinkom

      • 17 5

    • A co na to parkingowy kacperek? (1)

      Zwołał już konferencję prasową w tej sprawie?

      • 9 19

      • Nie zwoła, bo mu przypomną absencję w tej sprawie za rządów Prawa i ZPRawiedliwości.

        • 2 8

    • A kulawy co na to? :))))))))))))))))))))))))

      • 1 10

  • (8)

    Przecież przegoniliśmy pis, wygraliśmy wybory? O co chodzi? Czemu nasi kandydaci wycinają przyrodę jak mordercy?!

    • 98 12

    • (3)

      Bo muszą wywiązać się z kontraktów, które zostały zawarte przez poprzednie władze. Jak nie, to będą kary. I odpowiedz sobie na pytanie, kto w ostatecznym rozrachunku za to zapłaci.

      • 3 29

      • ciekawe, że nie dotyczy to innych kontraktów zawartych przez poprzednie władze... może dlatego, że TPK jest regularnie cięte od ponad 20 lat?

        • 19 0

      • Bzdura, (1)

        wymień mi jakikolwiek kontrakt. Przetargi, bo tak sprzedaje się przemysłowe ilości drewna, organizuje się na drewno już pozyskane.

        • 12 0

        • A to dziwne, bo nawet minister Hennig-Kloska napisała, że mają przestać wycinać lasy, ale również wywiązać się z zawartych kontraktów.

          • 4 3

    • Bo to jest usmiechnięta wycinka

      • 18 0

    • (1)

      Trzeba mieć uszkodzenie mózgu aby wierzyć rudemu niemcowi

      • 12 1

      • Trzeba nie mieć mózgu aby wierzyć mścicielowi z Nowogrodzkiej

        • 1 3

    • Jedna banda

      • 1 1

  • "aktywiści" chcą (14)

    aby las się postarzał, niczym starzeje się polskie społeczeństwo i tym samym było mniej nasadzeń pod nowe pokolenia lasów. Już sobie piramidę demograficzną sobie rozwaliliśmy, to teraz pora na lasy.

    • 52 85

    • bzdura (8)

      tyle ze lasu nie trzba sadzić - sam się sadzi doskonale. Tyle ze wówczas jego skład może być inny od oczekiwanego w dodatku ten proces trwa dłużej

      • 19 5

      • (2)

        Samosiejki są najgorsze.

        • 3 8

        • znaczy co? (1)

          Jak nie ma lasu rosną brzozy albo sosny. Jak jest to wchodzą buki i dęby.
          Co w nich jest złego?

          • 1 1

          • Każdy gatunek ma swój konkretny wpływ na ekosystem

            • 2 0

      • Owszem, samosiejki (1)

        są podstawą, bo człowiek nigdy sam by takiej ilości by nienasadził jak to robi przyroda, ale potrzebne jest do tego miejsce. A stare duże drzewa robią duży cień... Więc?

        • 0 3

        • wiec małe drzewa rosna w cieniu.

          Wile z nich nie przeżyje ale wciąż pojawiają się nowe.
          A gdy duże drzewo się np. przewróci to wtedy zaczynają rosnąć intensywnie.

          • 1 1

      • Nawet milion lat może nie wystarczyć (2)

        na odtworzenie pierwotnych lasów które wycięliśmy - w dodatku wymagałoby to eksterminacji ludzi. To jest kompletna utopia - powinniśmy nie tylko starać się naprawić co zniszczyliśmy ale wręcz być do tego zobowiązani.

        • 1 2

        • (1)

          TPK nie jest lasem pierwotnym

          • 0 0

          • Nie ma lasów pierwotnych u nas

            Ale to nie jest żadnym argumentem w kwestii tego że mogą się same kształtować bez naszej pomocy.

            • 0 0

    • trudno o większą plagę niż bezrozumny aktywizm (1)

      • 14 13

      • raczej skretyniały komentator

        • 0 4

    • Czytanie boli? Las sieje się sam, siał się zanim ludzie pojawili się na ziemi. (1)

      Pisowska propaganda, że lat trzeba sadzić! Trzeba mieć mały rozumek, żeby w to wierzyć.

      • 1 5

      • ty niemasz go wcale tylko poco to potwierdzasz

        • 1 0

    • dokladnie tak lewacka skrajna głupata chce zniszczyc wszystko bzdury jakie wypisuja idealnie to potwierdzaja

      i jeszce jedno 99% jest przeciwko nim im wypociny podpisała zaledwie garstka oszołomów

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane