• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Antykoncepcja refundowana

am
21 sierpnia 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Rada Ministrów przyjęła krajowy program działania na rzecz kobiet. W ramach programu zobowiązała ministra zdrowia do wpisania środków antykoncepcyjnych na listę leków refundowanych.

Program działania na rzecz kobiet to polskie zobowiązania, które zostały podjęte po konferencji pekińskiej z 1995 roku. Państwa uczestniczące w konferencji zobowiązały się prowadzić politykę na rzecz kobiet. Na 188 krajów ONZ 116 opracowało realizację krajowych programów, a wsparcia udzielił parlament europejski. Polska pierwszy etap wdrożeniowy opracowała w 1997 roku. Za rządów koalicji AWS i UW został on zrealizowany tylko częściowo. We wtorek Rada Ministrów przyjęła krajowy program działania na rzecz kobiet.

- Mamy deklarację równości, ale praktyka życia codziennego pokazuje, że te standardy nie są realizowane. Dzięki programowi będziemy przywiązywać wagę nie tylko do zapisów równościowych, ale do konkretnych zadań. Najistotniejsze kwestie to pomoc kobietom, które są ofiarami przemocy, czy - w sprawie molestowania - nie tylko ograniczanie się do zamieszczenia odpowiedniej definicji, ale zobowiązanie instytucji do tworzenia schronisk dla pokrzywdzonych kobiet. Przygotujemy też projekt ustawy, który zapewni izolację ofiary przemocy od sprawcy - mówi Izabela Jaruga-Nowacka, pełnomocnik rządu ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn. - Często kobiety uciekając przed swoim oprawcą tracą miejsce zamieszkania i popadają w bezdomność, jednocześnie pozbawiając się praw obywatelskich, bo osoba bezdomna ich nie ma.

Jedną z bardziej zaskakujących decyzji Rady Ministrów było zobowiązanie ministra zdrowia do wpisania środków antykoncepcyjnych na listę leków refundowanych.
- To bardzo budujące postanowienie - komentuje Nowacka. - Wprawdzie minister Sikorski stwierdził, że spowoduje to dodatkowe koszty budżetowe, ale takie koszty powodują też dzieci niekochane i porzucane, które trafiają do domów dziecka i rodzin zastępczych. Ponadto, jeśli chcemy zapobiegać niechcianym ciążom i aborcjom, to dajmy dostęp do antykoncepcji także tym uboższym, tym bardziej że zapowiadamy to od dwóch lat.

Zobowiązane do współdziałania z rządem w zakresie realizacji programu są samorządy, a Państwowa Inspekcja Pracy - do lepszej ochrony kobiet (kobiety lepiej wykształcone od mężczyzn gorzej zarabiają, rzadziej awansują i są gorzej traktowane). Program jest nadzieją na lepsze zrozumienie dlaczego istnieje potrzeba chronienia praw kobiet i stosowania dyskryminacji pozytywnej.
Głos Wybrzeżaam

Opinie (162)

  • Jeszcze ludzie nie poszaleli... =cP

    Japan dobrze prawisz ... Pozdrawiam

    • 0 0

  • A ja tiebia toże pozdrawljaju...

    ... zawsze lubiłem misie. :)))))))))))))))

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane