• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Architekci biorą się za Wyspę Spichrzów

Krzysztof Koprowski
18 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
aktualizacja: godz. 20:57 (18 lutego 2010)
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Wyspa Spichrzów to największe i najbardziej zaniedbane miejsce w historycznym śródmieściu Gdańska. Wyspa Spichrzów to największe i najbardziej zaniedbane miejsce w historycznym śródmieściu Gdańska.

Polnord ogłosił konkurs architektoniczny na zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów zobacz na mapie Gdańska. To kolejny krok w stronę zabudowy tego fragmentu wyspy przez spółkę miasta i dewelopera.



Jaka architektura powinna pojawić się na Wyspie Spichrzów?

Do opracowania koncepcji architektonicznej zaproszono 10 polskich pracowni. Do 19 kwietnia mają one czas na przygotowanie wstępnych projektów, które następnie zostaną poddane ocenie przez jury. W komisji opiniującej zasiadają m.in. prezes Polnordu Wojciech Ciurzyński, zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski oraz pomorski konserwator zabytków Marian Kwapiński.

Zwycięski projekt będzie podstawą do opracowania nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnego cypla Wyspy Spichrzów. Następnym krokiem będzie powołanie spółki celowej, której udziałowcami będą Polnord (51 proc.) i Gdańsk (49 proc.) Miasto wniesie do spółki grunty, zaś deweloper równoważny wkład pieniężny tj. 59 mln zł.

Na terenie o powierzchni ok. 2,6 ha powstaną biura (10 tys. m kw.), mieszkania (25 tys. m kw.), hotel (10 tys. m kw.) i muzeum bursztynu. Jego powierzchnia wyniesie ok. 7 tys. m kw. Za jego realizację odpowiedzialny będzie Polnord, który przekaże je miastu. Projekt zakłada urządzenie 730 miejsc parkingowych, w tym 500 ogólnodostępnych.

Pierwsze prace powinny ruszyć pod koniec 2011 roku. Ich zakończenie planowane jest do końca 2014 roku. Szacowany koszt całego przedsięwzięcia to 450 mln zł.

Pracownie, które zaproszono do konkursu

Atelier Loegler, Andrzej Kapuścik Biuro Architektoniczne, Bulanda-Mucha Architekci, JEMS Architekci, Konior Studio, Biuro Architektoniczne MAT, Kwadrat Studio architektoniczne, Alter-Polis Gdańska Pracownia Urbanistyczna, KD Kozikowski Design, Fort.

Opinie (178) 3 zablokowane

  • Park

    A czy zamiast kolejnych nowoczesnych budynków, które będą miały się nijak do architektury starego gdańska, zrobić tam park, w raz depatkiem wzdłuż Motławy? Wieczorkiem człowiek by usiadł sobie na ławeczce, i popatrzył na oświetlone miasto.

    • 4 0

  • Odbudowa "Kamieniczki stare ale nowe"

    Takimi słowami w TV Pan z "Polnordu" określił preferowany przez firmę styl odbudowy wyspy. Prawdopodobnie powstaną tam domki potworki takie jak na Rybackim Pobrzeżu które dotychczas było wizytówką widoczną dla jednostek wpływających Motławą do Gdańska. Teraz widok ten zniszczono zabudową plombową według projektu powtarzalnego która w połączeniu z parterową knajpą doskonale się ilustruje jak dzisiejszy zarząd dba o miasto. Tak jak na starych dzwonach na "dziełach" tych powinien być napis stworzono mnie za czasów Prezydenta Adamowicza.

    • 1 0

  • niech zagospodarują to rozsądnie. świetnie wręcz będzie wyglądało ów miejsce z apartamentowcami i parkingami wśród tylu gdańskich zabytków... nie mogliby zrobić czegoś na wzór starych gdańskich domów albo czegoś co nawiązywało do tradycji gdańska?? no dajcie spokój. mogliby chociaż trochę przywrócić ducha temu miastu, ducha tradycji i tego co było kiedyś... a nie hipermarkety i inne pierdoły dla urzędasów. masakra

    • 0 0

  • Szpeca miasto

    Niech Ci wszyscy architekci poogladaja jak Niemcy budowali bo to co teraz wymyslaja to ponizej krytyki

    • 0 0

  • .

    A ja się pytam co to komu przeszkadza? Jest to jedno z nielicznych miejsc w których ruiny budynków zachowały się w stanie takim jak były 67 lat temu. Jest to zahibernowany kawałek historii, istnieją zdjęcia z II wojny światowej na których widać te same budynki w trakcie walk o Gdańsk a także tuż po wyzwoleniu. Ich stan wcale się nie zmienił i daje realne wyobrażenie o tym jak wyglądało całe miasto w czasie tych ciężkich dni. Jest to żywa lekcja historii warta zachowania. Nie mówię że tym sposobem całą wyspę należy zostawić jako nieużytek bo to historia, ale akurat tą część widoczną na zdjęciach można by zachować dla przyszłych pokoleń...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane