• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Atomowy sojusz zawiązał się na Pomorzu

Robert Kiewlicz
12 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Rząd zakłada, że w 2020 roku zostanie uruchomiona pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Harmonogram daje PGE czas do końca 2013 roku na wybór ostatecznej lokalizacji elektrowni. Rząd zakłada, że w 2020 roku zostanie uruchomiona pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Harmonogram daje PGE czas do końca 2013 roku na wybór ostatecznej lokalizacji elektrowni.

Pomorscy biznesmeni, naukowcy i samorządowcy chcą walczyć o powstanie na Pomorzu pierwszej polskiej elektrowni atomowej. W środę zawiązali "Stowarzyszenia na rzecz elektrowni jądrowej w województwie pomorskim". Jego inicjatorem jest Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza. Do 2013 ma zostać podjęta decyzja w sprawie ostatecznej lokalizacji elektrowni.



Waldemar Dunajewski, szef Stowarzyszenia na rzecz budowy Elektrowni jądrowej na Pomorzu. Waldemar Dunajewski, szef Stowarzyszenia na rzecz budowy Elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Szefem stowarzyszenia został Waldemar Dunajewski, były prezes zarządu Elektrociepłowni Wybrzeże. Dunajewski jest też prezesem oddziału gdańskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Pracował też jako prezes zarządu Związku Pracodawców Elektrociepłowni w Polsce i jako wiceprezes Federacji Związku Pracodawców Energetyki Polskiej.

- Do współpracy zaprosiliśmy kilkadziesiąt ważnych dla Pomorza osób - mówi Grażyna Zielińska, dyrektor Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. - Chcemy jak najszybciej podjąć konkretne działania, na rzecz powstania elektrowni atomowej na Pomorzu. Tym bardziej, że wiele innych regionów w Polsce także chce, aby ta inwestycja powstała u nich. Przykładem może być Poznań, który ma zamiar zawiązać podobne stowarzyszenie.

W czwartek umowę o współpracy z firmą PGE Energia Jądrowa SA odpowiedzialna za budowę elektrowni atomowej podpisze też rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk.

Rektor podkreśla, że powstanie na Pomorzu tak wielkiej inwestycji, jak elektrownia atomowa, ma wiele zalet.

- Korzyści będą obopólne: dla uczelni, bo będzie w bezpośrednich działaniach współpracować z firmą wykorzystującą nowoczesne technologie, i dla PGE, dla której przygotujemy kadrę- twierdzi rektor.

Pierwsza polska elektrownia atomowa ma powstać do 2020 roku - taki zapis znalazł się w rządowej strategii energetycznej. Decyzję o uruchomieniu programu budowy energetyki atomowej w Polsce rząd podjął już w styczniu tego 2009 roku. W marcu 2010 r. Ministerstwo Gospodarki uznało, że Żarnowiec jest dla niej najlepszą lokalizacją. Gmina na Pomorzu pokonała w rankingu 28 innych lokalizacji w Polsce. Ostatecznego wyboru dokona jednak inwestor, czyli Polska Grupa Energetyczna.

Dziś PGE poszukuje doświadczonego partnera do budowy elektrowni. Koncern podpisał już w tej sprawie listy intencyjne z GE Hitachi Nuclear Energy (sojusz jądrowy korporacji GE oraz Hitachi, dostawca zaawansowanych reaktorów i usług jądrowych) oraz Electricite de France (największy producent energii elektrycznej w Europie, a we Francji wytwarza 95 proc. energii bez emisji CO2 dzięki elektrowniom jądrowym i wodnym). PGE podpisało też memorandum o współpracy w zakresie energetyki z amerykańskim Westinghouse Electric Company LLC. Przewiduje ono przeprowadzenie studium wykonalności dla rozwoju technologii reaktorów jądrowych AP1000 PWR. Zainteresowanie budową elektrowni w Polsce są także firmy z Korei, Japonii i Czech.

Miejsca

Opinie (218) 5 zablokowanych

  • to nie takie proste

    My nie chcemy elektrowni bo nie i ch..A jak ceny energii podskoczą to się z*****ie. I jak naładujecie swoje laptopiki ,swoje ifony i inne cuda na kiju,w gruncie rzeczy, zupełnie do życia niepotrzebne?

    • 1 4

  • źródła odnawialne (1)

    źródła odnawialne mogą stanowić jedynie dopełnienie.Absolutnie nie są w stanie zastąpić węgla czy ropy.

    • 0 1

    • to stwierdzenie to slogan

      a wyrażenie go to przejaw raczej przekonań. Nie znamy odpowiedzi czy źrodła odnawialne będą nie wystarczające czy też nie

      • 0 0

  • Jeśli atomówka powstanie w 2020-2025 roku i po 30-40

    latach eksploatacji będzie wyglądać jak nasz kolej i reszta infrastruktury powiązanej na sznurek to ja dziękuję. Nikt chyba nie wierzy, że w Polsce coś może się ostać nowoczesne, zadbane, konserwowane na czas. O taką technologię trzeba dbać i nieustannie w nią inwestować a to nam nie wychodzi niestety.

    • 5 0

  • Nasza mentalność (1)

    Patrząc na dokładność polskich wykonawców i rzetelność oraz systematyczność polskich operatorów można być pelnym obaw o bezpieczeństwo. Nasza mentalność jest taka a nie inna, może potrafimy coś zrobić dobrze, ale żeby to utrzymać w dobrym stanie przez dłuższy okres czasu jest już bardzo dużym wyzwaniem. Co więcej nie doceniamy potrzebnych nakładów na utrzymanie czegos w dobrym stanie.

    Parę przykładów (mozna mi zarzucić, że są wyrwane z kontekstu i nie pasują do czegoś takiego jak energetyka atomowa, ale moim zdaniem dobrze odzwiercidlają naszą "nijaką" dokładność, rzetelność, dbałość o szczegóły i PILNOWANIE porządku):
    A) budowa autostrad: dzisiaj czytalem artykul o budowie autostardy, gdzie stwierdzono , ze wykonwca zaniedbał sprawę i jest za "mało asfaltu w asfalcie"
    jakiś czas temu, byla afera , ze na poludniu Polski wyworzono kruszywo z budowy autostrady (caly odcinek do poprawy) - kto tego pilnował????
    B) pamietacie radar na Słowackiego, ktory wyswietlał prędkość samochodu - od jakiegos czasu tamtedy nie jezdze, ale przez długi czas wyswitlacz mial problem z pokazywaniem cyfr w całości - kto dba o taki szczegół, zeby to urządzenie pracowało poprawnie???
    C) publiczne toalety - czesto nie ma mydła nie mówiąc o ręcznikach papierowych (gdy nie ma suszarek elektrycznych) - komu zależy na tym, zeby tam mydło i reczniki.

    ps.
    nie narzekam tylko stwierdzam fakty. Uwagi dotyczą całości naszej społeczności, rownież tej cześci która bedzie budowac i obsługiwać elektrownie atomową

    • 5 0

    • no Niemcami to nie jesteśmy

      ale za to mamy ułańską fantazję

      • 0 1

  • WIATRAKI

    postawcie wiatraki , a nie patrzycie na losy ptaków które mogą się wg ekologów odwrócić od morza bałtyckiego.

    • 3 1

  • już widzę jak spece po politologi i socjologi wypowiadają się o energetyce ;-D

    Nie wiem kto wypisuje te głupoty ale żeby wymyślać takie pierdoły to chyba trzeba być zmanipulowanym przez zielonych plus nie posiadać żadnej wiedzy w temacie. Podaje się przykłady kilku krajów które siedzą na atomie i częściowo chcą odejść od tego na rzecz OŹE. W Polsce nie ma energetyki atomowej w ogóle, aby zracjonalizować produkcję prądu najpierw musimy postawić atomówkę a dopiero potem powoli odchodzić od elektrowni węglowych (starego typu) na rzecz nowych technologii węglowych plus zapychacz dla ekologów i UE w postaci OŹE. Jak dalej będziemy produkować prąd jak obecnie to pomimo że już obecnie jest on jednym z najdroższych w UE, to będzie jednym z najdroższych ale na świecie. Nie wiem kto chce płacić takie rachunki, ale gwarantuje że jeżeli nie postawimy na atom to podwyżki roczne rzędu 20% nie będzie niczym dziwnym.

    • 1 7

  • koszt wybudowania jednej elektrowni to 30 miliardów złoty !!!

    tylko poj...niec może coś takiego popierać, albo bonzowie z BCC którym to da kolejną możliwość obskubania Skarbu Państwa !!!!!

    • 5 0

  • Na początek w Żarnowcu i Nadolu zbudują stadion Orlika

    by żyło się cieplej

    • 3 0

  • Polska elektrownia atomowa ma tworzyć kilkadziesiąt ton odpadów radioaktywnych rocznie

    czy panowie w krawatach ze stowarzyszenia zadeklarowali już że w czynie społecznym będą odbierać ten szit i używać jako nawóz w swoich wypasionych ogródkach ????

    • 6 2

  • Polecam dokument

    http://www.youtube.com/watch?v=vase1xpsO4s
    Polska to dziki kraj

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane