• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trwa instalacja silnika w przepompowni na Ołowiance

Maciej Naskręt
16 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
aktualizacja: godz. 09:34 (17 maja 2018)
Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance. Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance.

Dwa zaniki napięcia w sieci miały być przyczyną awarii w przepompowni ścieków na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska. Dostawca energii zaprzecza, jakoby problem był po jego stronie. Sprawą zajęła się prokuratura. W konsekwencji awarii już blisko dwie doby ścieki z połowy Gdańska trafiają prosto do Motławy.



Czy w związku z awarią ograniczyła(e)ś korzystanie z bieżącej wody?

Aktualizacja, godz. 9:33 W Przepompowni Ścieków Ołowianka trwa montaż silnika przywiezionego z Holandii. Silnik został zespolony z pompą i trwa proces jego uruchamiania.

W Przepompowni Ścieków uruchomiono już tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m sześc. ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

To oznacza, że co godzinę do Motławy wpływa nie 2,3 mln, a 2 mln litrów ścieków.

Aktualizacja, godz. 7:06 W godzinach nocnych dotarł do Gdańska silnik z Holandii. Trwa jego montaż i zespalanie z pompą. O godz. 8 ponownie zbierze się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Po zakończeniu spotkania podamy państwu kolejne informacje.

Aktualizacja, godz. 21:40 Oświadczenie Saur Neptun Gdańsk

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej informowaliśmy o PRAWDOPODOBNYCH przyczynach awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka. Mowa była o dwukrotnym zaniku napięcia. Według danych zarchiwizowanych w naszym komputerowym systemie sterowania i archiwizacji danych zanik zasilania we wtorek, 15 maja 2018 roku na Przepompowni Ścieków Ołowianka miał miejsce dwukrotnie. Pierwszy o godzinie 8:21:01, drugi o 9:35:33.

Na grafice przedstawiamy fragment pliku z naszego systemu telemetrycznego potwierdzający fakt zaniku zasilania.

W celu potwierdzenia zaniku napięcia koordynator ds. utrzymania energetyki i automatyki SNG dzwonił do Rejonowego Dyspozytora Mocy firmy Energa Operator. Uzyskał informację o zaniku napięcia na jednej sekcji średniego napięcia 15kV zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Rozmowa, mamy nadzieję, że rozmowa była rejestrowana w systemie RDM Energa Operator.

Jako odpowiedzialny podmiot nie ferujemy wyroków. Czekamy na wyniki prac niezależnego zespołu eksperckiego, który w najbliższym czasie powołać ma Miasto Gdańsk.

Aktualizacja, godz. 18:00 O godz. 16.00 w Saur Neptun Gdańsk odbyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zespół rozmawiał o bieżących działaniach związanych z usuwaniem skutków awarii, która miała miejsce na Przepompowni Ścieków Ołowianka

W Przepompowni Ścieków Ołowianka ekipy techniczne SNG aktualnie przygotowują komorę pomp do instalacji silnika, który zakupiony został w Holandii. Samochód z transportem znajduje się na wysokości Berlina. Jego przyjazd do Gdańska planowany jest na późne godziny wieczorne. Kiedy silnik dotrze do Gdańska, rozpocznie się jego montaż. Prace mogą potrwać kilka godzin.

O godz. 16.30 rozpoczął się dodatkowy odbiór ścieków za pomocą 2 barek rzecznych (barki będzie na zlecenie SNG obsługiwać zewnętrzna firma). Pojemność barek to w sumie 600 m sześciennych. Barki będą pracować, aż do zakończenia awarii przepompowni.

Spożywanie wody z kranu jest bezpieczne. Woda dostarczana jest mieszkańcom Gdańska systemem wodociągowym, który jest niezależny od systemu kanalizacyjnego. Wodociąg dostarcza wodę gdańszczanom wodę pobieraną z ośmiu ujęć głębinowych, jednego ujęcia drenażowego, jednego powierzchniowego w Straszynie.

Nadal apelujemy do mieszkańców o racjonalne używanie wody w gospodarstwach domowych.

Aktualizacja, godz. 14:08 Prokuratura Okręgowa w Gdańsku bada okoliczności awarii przepompowni na Ołowiance.

- Wszczęliśmy z urzędu postępowanie sprawdzające, które zostało zainicjowane doniesieniami medialnymi. Poprosimy o pełną dokumentację awarii m.in. Saur Neptun Gdańsk, Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska, Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Aktualizacja, godz. 12:40 Przedstawiciele Energa Operator odpierają zarzuty, jakoby przyczyną awarii było obniżenie napięcia w sieci energetycznej zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Poniżej publikujemy oficjalne stanowisko spółki w tej sprawie.

- Przepompownia ścieków Ołowianka jest zasilona dwiema liniami średniego napięcia z GPZ (Główny Punkt Zasilania) Motława z dwóch różnych transformatorów 110/15 kV. Z informacji, jakie posiadamy w stacji tej jest zainstalowana automatyka SZR (System Załączenia Rezerwy) - celem automatycznego przełączenia podczas awarii jednego z zasilań. Wczoraj o godz. 09:33 nastąpiło awaryjne wyłączenie linii SN Siennicka w GPZ Motława, która nie zasila Przepompowni Ścieków Ołowianka. Oba zasilacze do stacji Przepompownia Ścieków Ołowianka wczoraj (15.05) były załączone. W związku z tym, nie jest prawdą, że nastąpiło obniżenie na obu zasilaczach dla Przepompowni Ścieków Ołowianka - informuje Katarzyna Kołodziejska, rzecznik prasowy spółki Energa Operator.

We wtorek, chwilę po godzinie 12, do maszynowni przepompowni dostała się woda. Zalała ona silniki elektryczne, tłoczące ścieki rurami w kierunku oczyszczalni Wschód. Napływające ścieki gromadziły się w sieci kanalizacyjnej, przez co mogło dojść do ich wylania w domach mieszkańców.

Władze SNG mają domysły co do przyczyn awarii



Dlaczego do tego doszło?

- Prawdopodobnie doszło do dwóch spadków napięcia, które przyczyniły się do wyłączenia dwóch zasadniczych pomp. W tym czasie woda napierała na przepompownię i wyrwała właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia. Obecnie trwa osuszanie silników pomp - mówi Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacji w SNG.
Wyjaśnienia Energi Operator, czyli dostawcy prądu, nadesłano po publikacji artykułu - przed godz. 13.

Przedstawiciel Saur Neptun Gdańsk tłumaczy, że w przepompowni działa zasilanie awaryjne wspomagane agregatami, ale one są uruchamiane w przypadku stałego zaniku napięcia, a nie jego spadków.


SNG: zajmujemy się usuwaniem awarii



Do uruchomienia przepompowni ścieków Ołowianka potrzebna jest praca przynajmniej jednej sprawnej pompy. Praca dwóch pomp będzie powrotem do standardowej pracy przepompowni.

Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć. Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć.
W komorze przepompowni znajdują na co dzień cztery silniki: dwa pracujące w trybie standardowym oraz dwa, które można uruchomić w sytuacjach awaryjnych. Ze względu na splot zdarzeń, który miał miejsce we wtorkowy poranek, zalaniu uległy także dwa awaryjne silniki. To sytuacja precedensowa, którą zbada powołana przez Gdańsk niezależna komisja.

Podejmowane działania maja za zadanie jak najszybsze usunięcie przyczyn i skutków awarii.

Kwestie środowiskowe zrzutu ścieków do Motławy na razie są na drugim planie. Na pewno SNG będzie musiało dokonać rekompensaty finansowej za wprowadzone ścieki do środowiska. Na razie nie wiadomo, jakiego rzędu będzie to kwota.

- Koncentrujemy się na usunięciu awarii. O jej skutkach będzie można rozmawiać, gdy uporamy się ze zrzutami ścieków do Motławy - mówi Jacek Kieloch, wiceprezes zarządu SNG.
Do usunięcia awarii ścieki mają być zrzucane na podstawione na Motławę barki, którymi ścieki trafią do utylizacji. Jak to ma wyglądać? Szczegółów jeszcze nie znamy. Ponadto ruszył zrzut ścieków kanałem od nieczynnej oczyszczalni Zaspa.

Przepompownia ścieków na Ołowiance odbiera ścieki m.in. z Sopotu oraz tzw. dolnego tarasu Gdańska - dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście. Pomaga ona w przepompowaniu ścieków do oczyszczalni Wschód, która znajduje się w rejonie gdańskiej rafinerii. Przypomnijmy, że infrastrukturą kanalizacyjną w Gdańsku zarządza Saur Neptun Gdańsk.

Awaria w przepompowni ścieków na Ołowiance: harmonogram wydarzeń



Ok. godz. 12 dochodzi do awarii przepompowni zarządzanej przez Saur Neptun Gdańsk
  • prawdopodobną przyczyną jest spadek zasilania z sieci energetycznej,
  • w tym czasie woda wyrywa właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia.

Ok. godz. 13 - komunikat do mediów
  • władze miasta i SNG proszą mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej,
  • zapowiedziano możliwość zrzutu ścieków do Motławy.

Godz. 13:16 - rusza zrzut ścieków do Motławy.
  • początkowo działa jedna pompa, po chwili podłączane są kolejne,
  • pracuje sprzęt SNG, Straży Pożarnej, spółki Gdańskie Wody i prywatnych firm,
  • zapowiedź, że do Motławy ma trafić ok. 50 mln litrów ścieków.

Godz. 14:21 - apel o unikanie wchodzenia do wody.
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku apeluje o niewchodzenie do wody, w tym także do wód Zatoki Gdańskiej - może być to niebezpieczne dla zdrowia.
  • O godz. 17:50
    • wstępne szacunki mówią, że komorę uda się osuszyć późnym wieczorem lub w nocy.

    Godz. 20:50 - SNG kupuje nowe pompy w Holandii
    • w Holandii został zakupiony silnik do pompy, a na miejscu jest już serwisant, który niezwłocznie, po wyciągnięciu pomp wraz z ekipami technicznymi SNG, przystąpi do czynności naprawczych.
    • ilość ścieków zrzucanych do rzeki to ok. 2300 m sześc. (2,3 mln litrów) na godzinę, co stanowi 5 proc. aktualnego przepływu w Motławie

    Noc
    • w nocy ekipy Saur Neptun Gdańsk wyciągają z komory zalane pompy,
    • służby techniczne SNG wraz z serwisantem dokonują oceny ich stanu technicznego.

    Miejsca

    Opinie (1469) ponad 50 zablokowanych

    • Zanieczyścili Motławę, ta wpływa do zatoki i nie ma takiej fizycznej możliwości aby do okresu wakacyjnego, (5)

      stan wody w zatoce uległ jakiejkolwiek poprawie. Już teraz mogę się założyć, ze władze 3miasta będą za jakiś czas przekonywały, że nie ma żadnego zagrożenia epidemiologicznego. Głupiec oczywiście uwierzy i wlezie do wody. Fakt jest taki, ze potrzeba minimum roku na wstępne oczyszczenie wód zatoki. Muszą nadejść sztormy, opady deszczu, śniegu i mrozy. Kwitnienie w zatoce w przyszłym roku, pokaże w jakim stanie znajduje się zatoka i to też nie będzie jedynym wykładnikiem. Kto ma wątpliwości, niech poczyta. W chwili obecnej, zatoka przy ujściu Motławy to jeden wielki ściek i bagno i za moment tak będzie wyglądała cała zatoka. Rozsądny człowiek w tym roku nie wejdzie do wody, o dzieciach nawet nie wspomnę. Pamiętać należy również o plażowym piasku, szczególnie tym przy linii brzegowej i to minimum 5 do 10 metrów w głąb lądu. Możecie uważać że demonizuję, przesadzam i możecie nie zgadzać się z moją opinią ale z faktami nikt nie wygra. Pozostają jeszcze jeziora i to też nie wszystkie.

      • 45 3

      • Mnie zastanawia, kto za tę katastrofę ekologiczą zapłaci? Francuzi? Szczerze wątpię.

        Już pewnie zjeżdżają się najlepsi adwokaci, bo wiedzą ze za takie coś powinien być kryminał. Ale to drugorzędna sprawa, pytanie brzmi, jak chcą walczyć z tą katastrofą? Prezydent Gdańska już teraz musi ogłosić stan klęski ekologicznej i muszą rozpocząć się działania niezależnie od prokuratury. Byłem i widziałem co dzieje się w Motławie i przy jej ujściu do Zatoki Gdańskiej. To jest dramat, aż płakać się chce.

        • 16 0

      • Jeziora to też ryzyko. W zeszłym roku po pobraniu wody z jednego z jezior w okolicy Kościerzyny,

        okazało się że były w niej pałeczki kałowe, czyli ktoś z okolicznych mieszkańców zrzucał szambo do tego jeziora. W tym roku też będzie przeprowadzone takie badanie. Pobranie próbki wody było wyrywkowe i takie badania zostaną powtórzone na tych akwenach, z których rok temu pobierano owe próbki. Z innych oczywiście też, bo mimo tzw postępu cywilizacyjnego, wciąż są tacy którzy nie chcą płacić za wywóz szamba i zanieczyszczają jeziora. Smutne ale prawdziwe.

        • 5 0

      • Karol nie sadze zebys mial racje.. (1)

        Zanieczyszczenie jwst i bedzie ok 5 procen wiec to nie da opisanych przez ciebie skutkow.Na szczescie.Ale fakt cala spolka Energa za te spadki napiecia a w konsekwencji wylanie nieczystosci powinna odpowiedziec..oj w Pisowskiej Enerdze szykuja sie duze zwolnienia

        • 0 11

        • Ojej jak kolega broni Adamowicza i jego dziecka SNG z którego ciągnie kasę.

          Wiesz co to takiego instalacja awaryjna z niezależnym agregatem? Zapewne nie ale PO też o to nie dbało i to nie tylko w Gdańsku ale i w całej Polsce, sprzedając zagranicznym spółkom tak newralgiczną infrastrukturę jak kanalizacja. Udowodnij że to wina Energii, bo brak instalacji awaryjnej to wina SNG. Bezsprzecznie!!

          • 0 0

      • Do jakiego okresu wakacyjnego.?

        Tego za 10 lat.?!
        Wymień chemię używaną w domu i co ludzie potrafią spuścić rurą.

        • 0 0

    • ŻENADA (1)

      Miliony litrów ścieków trafiają do wody. To jest katastrofa ekologiczna i nikt sobie z tego nic nie robi. Tak nie może być, że nie ma innej możliwości odebrania nieczystości tylko wlanie ich do rzeki i morza. To jest ta nasza cywilizacja XXI w.

      • 20 1

      • Czajisz.?

        Co to jest (2,3 mln litrów) na godzinę.? Masz tankowiec.?

        • 0 1

    • (2)

      Przyznaję specjalnie jątrze, podsycam napiecie, mam w tym interes. Buha ha!

      • 3 4

      • Lepiej było przyznać rację wcześniej

        • 0 1

      • Te szmaty Obywatel oraz Obwiniacz to jedna i ta sama osoba

        ..i nie udolnie podszywaja sie podemnie tj.Krisa he he czyli jednak odnioslem pelny sukces doprowadzilem glupka pisowskiego do takiego szalu ze nie wytrzymal i teraz robi za mnie pseudo wpisy buha ha

        • 0 0

    • (3)

      A gdzie włodarz Adamowicz powinien odpowiedzieć za takie niedbalstwo ekolodzy nie protestują Kórnika pilnować potrafią w Puszczy a szambo co ? Brzydko im pachnie !

      • 18 3

      • Pan Prezydent Adamowicz dla ciebie (2)

        Teraz odpoczywa po ciężkim dniu walki z pisowską awarią w przepompowni

        • 3 2

        • Paweł won stolec.

          • 3 0

        • he he to tez nie moj wpis ale dzieki sam nie napisalbym tego lepiej

          • 2 0

    • Adamowicz zrobił interes życia. Jak można było tak strategiczny zasób jakim jest kanalizacja, sprzedać Francuzom? (6)

      Adamowicz powinien za to beknąć i to zdrowo. To skandal ze Polacy muszą żabojadom za wodę w kranie płacić aci jeszcze mogą nas g*wnem zalać. Ciekawe czy ktoś w końcu zainteresuje się tym biznesem Adamowicza, bo nie mam wątpliwości, nie nie zrobił tego non-profit dla Farncuzów.

      • 26 5

      • Pan Prezydent Adamowicz dla ciebie (3)

        On nie jest winny tylko ten pis jest winny. To jest ich sprawka przed wyborami

        • 2 7

        • Dla mnie śmieć i oszust a ty ćwoku możesz mnie na policję podać czy gdzie tam sobie chcesz. (2)

          Nawet do UE, KE, PE. W tym tacy jak ty jesteście dobrzy.

          • 7 0

          • Masz rację " taka prawda ". Ten Kris to jest ten len z wydziału środowiska. Paweł won stolec

            • 5 1

          • taka prawda co ty belkoczesz?jaka policja?

            Slyszysz glosy???

            • 0 0

      • Pilnowac Budynia aby nie wzial lapowki

        Doprowadzic do bankrupcji firme francuskiego zlodzieja. Przejac kanalizacje!

        • 3 1

      • Adamowicz?

        Sprawdź najpierw kto i kiedy podpisał kontrakt z SNG...

        • 0 0

    • Wybiło

      W Gdańsku g*wno wybiło. Kiedyś to musiało nastąpić.

      • 14 0

    • Chroń Nas

      Broń cię Panie Boże stawiać u nas elektrownię atomową. Umiłowany

      • 14 3

    • (1)

      Pierwsze 500 ulotek gotowe. Jak wyda się gdzie były zrobione to będą jaja.
      Kupa też gotowa.

      • 4 2

      • Obywatel kupe to ty masz w tym pustym wiadrze robiacym za twoja glowe

        • 0 0

    • Niestety, w Motławie już widać martwe ryby i ptaki wodne. Ktoś widział jakąś martwą nutrię czy wydrę. (1)

      To dopiero początek i zastanawiam się czy odpowiednie służby robią coś w kierunku zminimalizowania efektów tej klęski? Zastanawiam się też, gdzie są ekolodzy, gdzie politycy z partii rządzącej, gdzie opozycja która zawsze ma tyle do powiedzenia? Gdzie komisarze unijni? Czyżby nie reagują bo to Francuzka firma?

      • 27 0

      • Włośnie odpowiedziałeś na swoje pytanie.

        • 5 0

    • (3)

      Kris - Marcin ty trepowski synu jeszcze nie śpisz.

      • 5 2

      • Obwiniacz vel Obywatel a ty dalej do d*py bierzesz? (2)

        Pozdrowienia Obywatel dla twojej mamusi..

        • 0 0

        • Ty skurczysynu zarąbie cie kris za te wpisy o mojej mamie (1)

          ..wiem ze byla prostytutka ale ty gnoju od dawna ju tego za pieniadze nie robi!!!Teraz nie jest juz kurka jest pozadna kobieta a ty jej nadal ublizasz.Proszs cie Kris nie pisz kurka tak juz o niej!!!!!!!!

          • 0 0

          • CO???????

            A wal sie Obywatel

            • 0 0

    alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

    Najczęściej czytane