• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trwa instalacja silnika w przepompowni na Ołowiance

Maciej Naskręt
16 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
aktualizacja: godz. 09:34 (17 maja 2018)
Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance. Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance.

Dwa zaniki napięcia w sieci miały być przyczyną awarii w przepompowni ścieków na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska. Dostawca energii zaprzecza, jakoby problem był po jego stronie. Sprawą zajęła się prokuratura. W konsekwencji awarii już blisko dwie doby ścieki z połowy Gdańska trafiają prosto do Motławy.



Czy w związku z awarią ograniczyła(e)ś korzystanie z bieżącej wody?

Aktualizacja, godz. 9:33 W Przepompowni Ścieków Ołowianka trwa montaż silnika przywiezionego z Holandii. Silnik został zespolony z pompą i trwa proces jego uruchamiania.

W Przepompowni Ścieków uruchomiono już tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m sześc. ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

To oznacza, że co godzinę do Motławy wpływa nie 2,3 mln, a 2 mln litrów ścieków.

Aktualizacja, godz. 7:06 W godzinach nocnych dotarł do Gdańska silnik z Holandii. Trwa jego montaż i zespalanie z pompą. O godz. 8 ponownie zbierze się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Po zakończeniu spotkania podamy państwu kolejne informacje.

Aktualizacja, godz. 21:40 Oświadczenie Saur Neptun Gdańsk

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej informowaliśmy o PRAWDOPODOBNYCH przyczynach awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka. Mowa była o dwukrotnym zaniku napięcia. Według danych zarchiwizowanych w naszym komputerowym systemie sterowania i archiwizacji danych zanik zasilania we wtorek, 15 maja 2018 roku na Przepompowni Ścieków Ołowianka miał miejsce dwukrotnie. Pierwszy o godzinie 8:21:01, drugi o 9:35:33.

Na grafice przedstawiamy fragment pliku z naszego systemu telemetrycznego potwierdzający fakt zaniku zasilania.

W celu potwierdzenia zaniku napięcia koordynator ds. utrzymania energetyki i automatyki SNG dzwonił do Rejonowego Dyspozytora Mocy firmy Energa Operator. Uzyskał informację o zaniku napięcia na jednej sekcji średniego napięcia 15kV zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Rozmowa, mamy nadzieję, że rozmowa była rejestrowana w systemie RDM Energa Operator.

Jako odpowiedzialny podmiot nie ferujemy wyroków. Czekamy na wyniki prac niezależnego zespołu eksperckiego, który w najbliższym czasie powołać ma Miasto Gdańsk.

Aktualizacja, godz. 18:00 O godz. 16.00 w Saur Neptun Gdańsk odbyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zespół rozmawiał o bieżących działaniach związanych z usuwaniem skutków awarii, która miała miejsce na Przepompowni Ścieków Ołowianka

W Przepompowni Ścieków Ołowianka ekipy techniczne SNG aktualnie przygotowują komorę pomp do instalacji silnika, który zakupiony został w Holandii. Samochód z transportem znajduje się na wysokości Berlina. Jego przyjazd do Gdańska planowany jest na późne godziny wieczorne. Kiedy silnik dotrze do Gdańska, rozpocznie się jego montaż. Prace mogą potrwać kilka godzin.

O godz. 16.30 rozpoczął się dodatkowy odbiór ścieków za pomocą 2 barek rzecznych (barki będzie na zlecenie SNG obsługiwać zewnętrzna firma). Pojemność barek to w sumie 600 m sześciennych. Barki będą pracować, aż do zakończenia awarii przepompowni.

Spożywanie wody z kranu jest bezpieczne. Woda dostarczana jest mieszkańcom Gdańska systemem wodociągowym, który jest niezależny od systemu kanalizacyjnego. Wodociąg dostarcza wodę gdańszczanom wodę pobieraną z ośmiu ujęć głębinowych, jednego ujęcia drenażowego, jednego powierzchniowego w Straszynie.

Nadal apelujemy do mieszkańców o racjonalne używanie wody w gospodarstwach domowych.

Aktualizacja, godz. 14:08 Prokuratura Okręgowa w Gdańsku bada okoliczności awarii przepompowni na Ołowiance.

- Wszczęliśmy z urzędu postępowanie sprawdzające, które zostało zainicjowane doniesieniami medialnymi. Poprosimy o pełną dokumentację awarii m.in. Saur Neptun Gdańsk, Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska, Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Aktualizacja, godz. 12:40 Przedstawiciele Energa Operator odpierają zarzuty, jakoby przyczyną awarii było obniżenie napięcia w sieci energetycznej zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Poniżej publikujemy oficjalne stanowisko spółki w tej sprawie.

- Przepompownia ścieków Ołowianka jest zasilona dwiema liniami średniego napięcia z GPZ (Główny Punkt Zasilania) Motława z dwóch różnych transformatorów 110/15 kV. Z informacji, jakie posiadamy w stacji tej jest zainstalowana automatyka SZR (System Załączenia Rezerwy) - celem automatycznego przełączenia podczas awarii jednego z zasilań. Wczoraj o godz. 09:33 nastąpiło awaryjne wyłączenie linii SN Siennicka w GPZ Motława, która nie zasila Przepompowni Ścieków Ołowianka. Oba zasilacze do stacji Przepompownia Ścieków Ołowianka wczoraj (15.05) były załączone. W związku z tym, nie jest prawdą, że nastąpiło obniżenie na obu zasilaczach dla Przepompowni Ścieków Ołowianka - informuje Katarzyna Kołodziejska, rzecznik prasowy spółki Energa Operator.

We wtorek, chwilę po godzinie 12, do maszynowni przepompowni dostała się woda. Zalała ona silniki elektryczne, tłoczące ścieki rurami w kierunku oczyszczalni Wschód. Napływające ścieki gromadziły się w sieci kanalizacyjnej, przez co mogło dojść do ich wylania w domach mieszkańców.

Władze SNG mają domysły co do przyczyn awarii



Dlaczego do tego doszło?

- Prawdopodobnie doszło do dwóch spadków napięcia, które przyczyniły się do wyłączenia dwóch zasadniczych pomp. W tym czasie woda napierała na przepompownię i wyrwała właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia. Obecnie trwa osuszanie silników pomp - mówi Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacji w SNG.
Wyjaśnienia Energi Operator, czyli dostawcy prądu, nadesłano po publikacji artykułu - przed godz. 13.

Przedstawiciel Saur Neptun Gdańsk tłumaczy, że w przepompowni działa zasilanie awaryjne wspomagane agregatami, ale one są uruchamiane w przypadku stałego zaniku napięcia, a nie jego spadków.


SNG: zajmujemy się usuwaniem awarii



Do uruchomienia przepompowni ścieków Ołowianka potrzebna jest praca przynajmniej jednej sprawnej pompy. Praca dwóch pomp będzie powrotem do standardowej pracy przepompowni.

Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć. Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć.
W komorze przepompowni znajdują na co dzień cztery silniki: dwa pracujące w trybie standardowym oraz dwa, które można uruchomić w sytuacjach awaryjnych. Ze względu na splot zdarzeń, który miał miejsce we wtorkowy poranek, zalaniu uległy także dwa awaryjne silniki. To sytuacja precedensowa, którą zbada powołana przez Gdańsk niezależna komisja.

Podejmowane działania maja za zadanie jak najszybsze usunięcie przyczyn i skutków awarii.

Kwestie środowiskowe zrzutu ścieków do Motławy na razie są na drugim planie. Na pewno SNG będzie musiało dokonać rekompensaty finansowej za wprowadzone ścieki do środowiska. Na razie nie wiadomo, jakiego rzędu będzie to kwota.

- Koncentrujemy się na usunięciu awarii. O jej skutkach będzie można rozmawiać, gdy uporamy się ze zrzutami ścieków do Motławy - mówi Jacek Kieloch, wiceprezes zarządu SNG.
Do usunięcia awarii ścieki mają być zrzucane na podstawione na Motławę barki, którymi ścieki trafią do utylizacji. Jak to ma wyglądać? Szczegółów jeszcze nie znamy. Ponadto ruszył zrzut ścieków kanałem od nieczynnej oczyszczalni Zaspa.

Przepompownia ścieków na Ołowiance odbiera ścieki m.in. z Sopotu oraz tzw. dolnego tarasu Gdańska - dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście. Pomaga ona w przepompowaniu ścieków do oczyszczalni Wschód, która znajduje się w rejonie gdańskiej rafinerii. Przypomnijmy, że infrastrukturą kanalizacyjną w Gdańsku zarządza Saur Neptun Gdańsk.

Awaria w przepompowni ścieków na Ołowiance: harmonogram wydarzeń



Ok. godz. 12 dochodzi do awarii przepompowni zarządzanej przez Saur Neptun Gdańsk
  • prawdopodobną przyczyną jest spadek zasilania z sieci energetycznej,
  • w tym czasie woda wyrywa właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia.

Ok. godz. 13 - komunikat do mediów
  • władze miasta i SNG proszą mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej,
  • zapowiedziano możliwość zrzutu ścieków do Motławy.

Godz. 13:16 - rusza zrzut ścieków do Motławy.
  • początkowo działa jedna pompa, po chwili podłączane są kolejne,
  • pracuje sprzęt SNG, Straży Pożarnej, spółki Gdańskie Wody i prywatnych firm,
  • zapowiedź, że do Motławy ma trafić ok. 50 mln litrów ścieków.

Godz. 14:21 - apel o unikanie wchodzenia do wody.
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku apeluje o niewchodzenie do wody, w tym także do wód Zatoki Gdańskiej - może być to niebezpieczne dla zdrowia.
  • O godz. 17:50
    • wstępne szacunki mówią, że komorę uda się osuszyć późnym wieczorem lub w nocy.

    Godz. 20:50 - SNG kupuje nowe pompy w Holandii
    • w Holandii został zakupiony silnik do pompy, a na miejscu jest już serwisant, który niezwłocznie, po wyciągnięciu pomp wraz z ekipami technicznymi SNG, przystąpi do czynności naprawczych.
    • ilość ścieków zrzucanych do rzeki to ok. 2300 m sześc. (2,3 mln litrów) na godzinę, co stanowi 5 proc. aktualnego przepływu w Motławie

    Noc
    • w nocy ekipy Saur Neptun Gdańsk wyciągają z komory zalane pompy,
    • służby techniczne SNG wraz z serwisantem dokonują oceny ich stanu technicznego.

    Miejsca

    Opinie (1469) ponad 50 zablokowanych

    • A ja słyszałam , że

      Słyszałam, że tego dnia wysłano jakiegoś młodego stażem pracownika do czyszczenia czegoś w tych pompach. Nie do końca wiedział co robi, nikt go nie nadzorował, coś za mocno poprzykręcał niektóre zawory i ..rypło.

      • 5 4

    • Odczep się (2)

      Odczep się od tych chłopaków. Robią co im się karze. To błąd systemu i chorych oszczędności.

      • 8 0

      • p

        Popieram. Dzis wszystko sie kreci na zasadzie ,,jakos ten wozek pojedzie''. A ze raz na 100 wozkow jeden pierdyknie to obliczaja dzialy oceny ryzyka i statystycznie rzadkie awarie sa akceptowane. Kazda z tych firm ma ISO9001, zewnetrzne instytucje zadowolone bo przyjada na inspekcje popatrzec. Wszyscy sa happy bo maja kase. Kazdt audituje kazdego a ze dzieci beda plywac w sciekach to z usmiechem kazdy powie - ,,i tak w tej wodzie plywa wszystko'' z lekkim usmieszkiem na twarzy. Welcome to 2018, welcome to Po-land.

        • 4 2

      • nikt nie jeczy na pracownikow ktorz po nocach naprawiaja a na tych u gory mijajacych sie z prawda i szukajacych innych firm zeby zrzucic odpowiedzialnosc i szukajacych wykretu zlotego ktory kupia mieszkancy gdanska ...

        • 4 1

    • Transport silnika . (1)

      Tego silnika nie można było dostarczyć samolotem ? Czy nikt nie wpadł na taką możliwość ?

      • 9 1

      • Nie

        Nie nikt nie wpadl - a Ty bys kupil odkurzacz przez internet za 99 zl czy w Media dal za niego 179 zl?

        • 2 1

    • Kanalizacja sanitarna i kanalizacja deszczowa to dwa zupełnie oddzielne systemy. Wprawdzie zdarza się, że wody odpadowe trafiają do kanalizacji sanitarnej, ale tylko w sytuacji wielkiego i bardzo intensywnego deszczu albo mocnego i wielogodzinnego. Z naszego doświadczenia wynika, że objętość ścieków w kanalizacji sanitarnej wzrasta wówczas maksymalnie o 20 procent.

      takie rzetelne informacje - rozdzielone ale tak nie do końca

      • 4 0

    • Czy... (5)

      Czy to co mowia w mediach to prawda? Czy te scieki nie spowoduja zakazenia? Ponizej informacja od WPIS.

      Wojewódzki Pomorski Inspektor Sanitarny, podkreślił, że na tę chwilę i biorąc pod uwagę znane obecnie parametry, "jeżeli chodzi o wprowadzenie tej ilości ścieków do kanału Motławy jak i do samej zatoki" nie ma bezpośredniego zagrożenia epidemiologicznego.

      To jest jakis obled. Ja kto mozliwe ze za 2-3 tyg w tym beda plywac ludzie? Wole nie wspominac tu juz nawet o 2-3-4 letnich dzieciach.

      • 10 3

      • (3)

        Całą komunę pływaliśmy w odchodach z całego kraju i jakoś nic nikomu się nie stao :) Oczyszczalnie tak skuteczne jak dziś to sprawa sprzed ostatnich 20 lat.

        • 3 1

        • (2)

          OK. I moze jest to jakies wytlumaczenie ze nikt nie polegnie po kapieli w tym syfie.
          Tyle ze tak duza ilosc za 1 razem to co innego niz 2-3% / dobe chyba nie?

          • 1 0

          • (1)

            To jest normalna dobowa produkcja ścieków z ok. 60% Gdańska oraz Sopotu, a może nawet ciut mniejsza, bo jednak niektórzy zaczęli się ograniczać :)

            • 3 0

            • Tak. Ja nie stawiałem klocka od 2 dni. Jak budyń poproai to jeszcze z 2 wytrzymam, nie więcej bo mnie brzuch boli.

              • 1 1

      • dane szekle czynia cuda. nawet scieki i stolca i jad trupii ze szpitali itp nie przeszkadzaja i sa miodowym okladem dla ciala na lato

        • 2 1

    • Choćby było 100 spadków napięcia i to winny jest SAUR

      Rabunkowa eksploatacja sieci bez najmniejszych zabezpieczeń, bez nadzoru nad funkcjonowaniem urządzenia tak newralgicznego w wielkim mieście. Oni mają czelność szukać współwinnych ????? Pasibrzuchy, urzedasy bez żadnej wiedzy o funkcjonowaniu urządzeń siedziały w radzie nadzorczej tylko po to by kasować pieniądze i czerpać inne korzyści. Na bruk z nimi, a SAUR zabrać Francuzom. Oczywiscie po skasowaniu odszkodowania. Kto trzyma parasol nad SAUREM i gdańskimi urzedasami, że taka cisza jest w mediach ? Gdzie jest opozycja? Czy opozyca wie, że siedząc teraz cicho ma przerąbane w wyborach ?

      • 16 5

    • Sprzedali wodociągi francuzom

      Sprzedali wodociągi w prywatne ręce a teraz zdziwieni, że Francuzi nie inwestowali w infrastrukturę, tylko doli kasę

      • 10 3

    • Co za brednie (2)

      Krótki zanik napięcia powoduje uszkodzenie silników. Nobla dla tego co wymyślił takie tłumaczenie. Ten zanik musiał mieć gigantyczną siłę bo uszkodził też rezerwowe pompy, które nie były włączone. Co za bzdury.
      Ktoś czyścił pomieszczenia, zapomniał zakręcić wodę, ona zalała silniki i stało się.

      • 9 5

      • Nie Nobla tylko do szkoły. Takich mamy fachowców w takich miejscach.

        • 2 0

      • dk nastepny duren co czytac nie umie..

        ..nue uszkodzily bo to fekalia w koncu je uszkodzily ale spadek napiecia zadzialal jak potencjometr silniki pomp zwolnily a napierajace fekali zwolnic nie mogly znalazly wlasne ujscie..i znalazly..win a grupa Energa czytaj Pis. Czego jeszcze cymbale nie rozumiesz???

        • 0 0

    • jezus maria

      g*wno ożyło!

      • 4 3

    • a (1)

      Mieszkam daleko od tego absurdu ale powiedzcie czy w tych rejonach ostro wali czy tylko troche?
      Luksusowe apartamenty obok i hilton maja gratis zapachy g***a?

      • 7 2

      • Nic nie czuć

        • 4 3

    alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

    Najczęściej czytane