• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trwa instalacja silnika w przepompowni na Ołowiance

Maciej Naskręt
16 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
aktualizacja: godz. 09:34 (17 maja 2018)
Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance. Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance.

Dwa zaniki napięcia w sieci miały być przyczyną awarii w przepompowni ścieków na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska. Dostawca energii zaprzecza, jakoby problem był po jego stronie. Sprawą zajęła się prokuratura. W konsekwencji awarii już blisko dwie doby ścieki z połowy Gdańska trafiają prosto do Motławy.



Czy w związku z awarią ograniczyła(e)ś korzystanie z bieżącej wody?

Aktualizacja, godz. 9:33 W Przepompowni Ścieków Ołowianka trwa montaż silnika przywiezionego z Holandii. Silnik został zespolony z pompą i trwa proces jego uruchamiania.

W Przepompowni Ścieków uruchomiono już tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m sześc. ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

To oznacza, że co godzinę do Motławy wpływa nie 2,3 mln, a 2 mln litrów ścieków.

Aktualizacja, godz. 7:06 W godzinach nocnych dotarł do Gdańska silnik z Holandii. Trwa jego montaż i zespalanie z pompą. O godz. 8 ponownie zbierze się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Po zakończeniu spotkania podamy państwu kolejne informacje.

Aktualizacja, godz. 21:40 Oświadczenie Saur Neptun Gdańsk

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej informowaliśmy o PRAWDOPODOBNYCH przyczynach awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka. Mowa była o dwukrotnym zaniku napięcia. Według danych zarchiwizowanych w naszym komputerowym systemie sterowania i archiwizacji danych zanik zasilania we wtorek, 15 maja 2018 roku na Przepompowni Ścieków Ołowianka miał miejsce dwukrotnie. Pierwszy o godzinie 8:21:01, drugi o 9:35:33.

Na grafice przedstawiamy fragment pliku z naszego systemu telemetrycznego potwierdzający fakt zaniku zasilania.

W celu potwierdzenia zaniku napięcia koordynator ds. utrzymania energetyki i automatyki SNG dzwonił do Rejonowego Dyspozytora Mocy firmy Energa Operator. Uzyskał informację o zaniku napięcia na jednej sekcji średniego napięcia 15kV zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Rozmowa, mamy nadzieję, że rozmowa była rejestrowana w systemie RDM Energa Operator.

Jako odpowiedzialny podmiot nie ferujemy wyroków. Czekamy na wyniki prac niezależnego zespołu eksperckiego, który w najbliższym czasie powołać ma Miasto Gdańsk.

Aktualizacja, godz. 18:00 O godz. 16.00 w Saur Neptun Gdańsk odbyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zespół rozmawiał o bieżących działaniach związanych z usuwaniem skutków awarii, która miała miejsce na Przepompowni Ścieków Ołowianka

W Przepompowni Ścieków Ołowianka ekipy techniczne SNG aktualnie przygotowują komorę pomp do instalacji silnika, który zakupiony został w Holandii. Samochód z transportem znajduje się na wysokości Berlina. Jego przyjazd do Gdańska planowany jest na późne godziny wieczorne. Kiedy silnik dotrze do Gdańska, rozpocznie się jego montaż. Prace mogą potrwać kilka godzin.

O godz. 16.30 rozpoczął się dodatkowy odbiór ścieków za pomocą 2 barek rzecznych (barki będzie na zlecenie SNG obsługiwać zewnętrzna firma). Pojemność barek to w sumie 600 m sześciennych. Barki będą pracować, aż do zakończenia awarii przepompowni.

Spożywanie wody z kranu jest bezpieczne. Woda dostarczana jest mieszkańcom Gdańska systemem wodociągowym, który jest niezależny od systemu kanalizacyjnego. Wodociąg dostarcza wodę gdańszczanom wodę pobieraną z ośmiu ujęć głębinowych, jednego ujęcia drenażowego, jednego powierzchniowego w Straszynie.

Nadal apelujemy do mieszkańców o racjonalne używanie wody w gospodarstwach domowych.

Aktualizacja, godz. 14:08 Prokuratura Okręgowa w Gdańsku bada okoliczności awarii przepompowni na Ołowiance.

- Wszczęliśmy z urzędu postępowanie sprawdzające, które zostało zainicjowane doniesieniami medialnymi. Poprosimy o pełną dokumentację awarii m.in. Saur Neptun Gdańsk, Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska, Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Aktualizacja, godz. 12:40 Przedstawiciele Energa Operator odpierają zarzuty, jakoby przyczyną awarii było obniżenie napięcia w sieci energetycznej zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Poniżej publikujemy oficjalne stanowisko spółki w tej sprawie.

- Przepompownia ścieków Ołowianka jest zasilona dwiema liniami średniego napięcia z GPZ (Główny Punkt Zasilania) Motława z dwóch różnych transformatorów 110/15 kV. Z informacji, jakie posiadamy w stacji tej jest zainstalowana automatyka SZR (System Załączenia Rezerwy) - celem automatycznego przełączenia podczas awarii jednego z zasilań. Wczoraj o godz. 09:33 nastąpiło awaryjne wyłączenie linii SN Siennicka w GPZ Motława, która nie zasila Przepompowni Ścieków Ołowianka. Oba zasilacze do stacji Przepompownia Ścieków Ołowianka wczoraj (15.05) były załączone. W związku z tym, nie jest prawdą, że nastąpiło obniżenie na obu zasilaczach dla Przepompowni Ścieków Ołowianka - informuje Katarzyna Kołodziejska, rzecznik prasowy spółki Energa Operator.

We wtorek, chwilę po godzinie 12, do maszynowni przepompowni dostała się woda. Zalała ona silniki elektryczne, tłoczące ścieki rurami w kierunku oczyszczalni Wschód. Napływające ścieki gromadziły się w sieci kanalizacyjnej, przez co mogło dojść do ich wylania w domach mieszkańców.

Władze SNG mają domysły co do przyczyn awarii



Dlaczego do tego doszło?

- Prawdopodobnie doszło do dwóch spadków napięcia, które przyczyniły się do wyłączenia dwóch zasadniczych pomp. W tym czasie woda napierała na przepompownię i wyrwała właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia. Obecnie trwa osuszanie silników pomp - mówi Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacji w SNG.
Wyjaśnienia Energi Operator, czyli dostawcy prądu, nadesłano po publikacji artykułu - przed godz. 13.

Przedstawiciel Saur Neptun Gdańsk tłumaczy, że w przepompowni działa zasilanie awaryjne wspomagane agregatami, ale one są uruchamiane w przypadku stałego zaniku napięcia, a nie jego spadków.


SNG: zajmujemy się usuwaniem awarii



Do uruchomienia przepompowni ścieków Ołowianka potrzebna jest praca przynajmniej jednej sprawnej pompy. Praca dwóch pomp będzie powrotem do standardowej pracy przepompowni.

Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć. Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć.
W komorze przepompowni znajdują na co dzień cztery silniki: dwa pracujące w trybie standardowym oraz dwa, które można uruchomić w sytuacjach awaryjnych. Ze względu na splot zdarzeń, który miał miejsce we wtorkowy poranek, zalaniu uległy także dwa awaryjne silniki. To sytuacja precedensowa, którą zbada powołana przez Gdańsk niezależna komisja.

Podejmowane działania maja za zadanie jak najszybsze usunięcie przyczyn i skutków awarii.

Kwestie środowiskowe zrzutu ścieków do Motławy na razie są na drugim planie. Na pewno SNG będzie musiało dokonać rekompensaty finansowej za wprowadzone ścieki do środowiska. Na razie nie wiadomo, jakiego rzędu będzie to kwota.

- Koncentrujemy się na usunięciu awarii. O jej skutkach będzie można rozmawiać, gdy uporamy się ze zrzutami ścieków do Motławy - mówi Jacek Kieloch, wiceprezes zarządu SNG.
Do usunięcia awarii ścieki mają być zrzucane na podstawione na Motławę barki, którymi ścieki trafią do utylizacji. Jak to ma wyglądać? Szczegółów jeszcze nie znamy. Ponadto ruszył zrzut ścieków kanałem od nieczynnej oczyszczalni Zaspa.

Przepompownia ścieków na Ołowiance odbiera ścieki m.in. z Sopotu oraz tzw. dolnego tarasu Gdańska - dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście. Pomaga ona w przepompowaniu ścieków do oczyszczalni Wschód, która znajduje się w rejonie gdańskiej rafinerii. Przypomnijmy, że infrastrukturą kanalizacyjną w Gdańsku zarządza Saur Neptun Gdańsk.

Awaria w przepompowni ścieków na Ołowiance: harmonogram wydarzeń



Ok. godz. 12 dochodzi do awarii przepompowni zarządzanej przez Saur Neptun Gdańsk
  • prawdopodobną przyczyną jest spadek zasilania z sieci energetycznej,
  • w tym czasie woda wyrywa właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia.

Ok. godz. 13 - komunikat do mediów
  • władze miasta i SNG proszą mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej,
  • zapowiedziano możliwość zrzutu ścieków do Motławy.

Godz. 13:16 - rusza zrzut ścieków do Motławy.
  • początkowo działa jedna pompa, po chwili podłączane są kolejne,
  • pracuje sprzęt SNG, Straży Pożarnej, spółki Gdańskie Wody i prywatnych firm,
  • zapowiedź, że do Motławy ma trafić ok. 50 mln litrów ścieków.

Godz. 14:21 - apel o unikanie wchodzenia do wody.
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku apeluje o niewchodzenie do wody, w tym także do wód Zatoki Gdańskiej - może być to niebezpieczne dla zdrowia.
  • O godz. 17:50
    • wstępne szacunki mówią, że komorę uda się osuszyć późnym wieczorem lub w nocy.

    Godz. 20:50 - SNG kupuje nowe pompy w Holandii
    • w Holandii został zakupiony silnik do pompy, a na miejscu jest już serwisant, który niezwłocznie, po wyciągnięciu pomp wraz z ekipami technicznymi SNG, przystąpi do czynności naprawczych.
    • ilość ścieków zrzucanych do rzeki to ok. 2300 m sześc. (2,3 mln litrów) na godzinę, co stanowi 5 proc. aktualnego przepływu w Motławie

    Noc
    • w nocy ekipy Saur Neptun Gdańsk wyciągają z komory zalane pompy,
    • służby techniczne SNG wraz z serwisantem dokonują oceny ich stanu technicznego.

    Miejsca

    Opinie (1469) ponad 50 zablokowanych

    • Prezesi Saur do więzienia, prezydent miasta do dymisji (3)

      Oczekuję, że prezydent Adamowicz poda się natychmiast do dymisji z powodu braku właściwych działań w sytuacji klęski ekologicznej.
      Oczekuję, że prezesi SNG zostaną aresztowani za spowodowanie klęski ekologicznej wielkich rozmiarów.

      • 25 4

      • Glupi jestes odpowiedzialna jest grupa Energa i oni musza odejsc (1)

        Prezydrnt Adamowicz jest bohaterem ktory blyskawicznie naprawil poprzez szybki zakup silnikow.DZIEKUJEMY PAWEL

        • 0 2

        • zamknij ryj

          • 0 0

      • Wariactwo

        Jak bedziesz miał wypadek drogowy będę oczekiwał że cię od razu aresztują a twojego pasażera wywalą z roboty bo cię nie pilnował.

        • 0 0

    • Awaria na Olowiance

      Saur Neptun Gdańsk powinien zapłacić olbrzymia kare za zanieczyszczenie Motławy i Zatoki.Tłumacząc eis dwukrotnym zanikiem napięcia pytam się SNG dlaczego na pompach nie były zainstalowane tzw,zabezpieczenia przepięciowe??oraz zasuwy.,dlaczego SNG na magazynach nie miał zapasowych części do pomp ?
      Gdy się chałupą pali nie kopie eis studni !!!.

      • 12 4

    • Spadek napięcia... terefere. Takie rzeczy zdarzaja się i trzeba być przygotowanym. Zamontuja silnik i jutro będzie spadek napięcia i znowu g. do rzeki? SNG gra o życie. Odszkodowania powinny zakończyć radosną działalność SNG w Polsce. I z tego zła takie dobro powinno mieć miejsce. SNG OUT !

      • 12 4

    • logiczny ciąg zdarzeń?

      Próby odbiorcze w Forum Gdańsk, zaniki napięcia na Starówce i Facebook strona Prezydenta miasta Gdańska cytuję: "Mike Nowicki Panie Paweł Adamowicz, dobrze zrozumiałem, że całe pomieszczenie było zalane? Czemu? Paweł Adamowicz W skrócie, Ścieki wybily właz do pomieszczenia"

      • 4 2

    • Komentarz branży elektrycznej (10)

      Czytając oświadczenie SNG należy zapytać czyja jest stacja transformatorowa (Abonencka SNG czy sieciowa Energi) ponieważ mając prawidłowe zasilanie z sieci Energa Operator na wejściu do stacji na liniach 15kV, na skutek awarii po stronie SNG (rozdzielnia 15kV, trafo, rozdzielnia 0,4kV) mogły pojawić się zaniki napięcia niezależne od Energi. Jeśli stacja jest Energi wina za chwilowy brak zasilania 0,4kV leży po jej stronie Energi, ale nikt nie zapewnia 100% zasilania bezprzerwowego, więc, gdzie automatyka Samoczynnego Załączenia Rezerwy i dostawienie do pracy agregatu przez SNG?
      Tak czy inaczej w roku 2018 sytuacja, która wystąpiła jest efektem nieprawdopodobnych zaniechań w zakresie eksploatacji przez SNG w branży elektrycznej i rozumiem, że kontrakt na utrzymanie sieci sanitarnych im się kończy, ale efektem tych zaniechań jest (w mojej ocenie) katastrofa ekologiczna. Jakby nie patrzeć współodpowiedzialnym za zaistniałą sytuację jest Gmina Miasta Gdańska - gdzie jest nadzór nad wydawanymi dla SNG środkami, gdzie jest nadzór GIWK?
      Zapytajcie SNG ilu mają elektryków w zespole i jaki budżet na branżę elektryczną, która niezbędna jest do pracy branży sanitarnej?
      Dbając o PR, politykę, wodotryski na placach i punkty widokowe z ławeczkami, zapominacie Państwo o zabezpieczeniu krytycznej dla funkcjonowania miasta infrastruktury.
      Niezależnie kto rządzi, jest to jego PODSTAWOWY obowiązek, ale do tego potrzeba odrobinę doświadczenia, oleju w głowie i odpowiednich ludzi - którzy w Gdańsku są, a nie procedur.

      Swoją drogą - patrząc na witrynę trojmiasto.pl widać bardzo łagodne i delikatne podejście Państwa Redaktorów do sprawy. W wielu tematach śledztwa redakcyjne prowadzone są bardziej wnikliwie niż przekazywanie suchych, zdawkowych informacji stron.

      • 46 4

      • (6)

        "Niezależnie kto rządzi, jest to jego PODSTAWOWY obowiązek, ale do tego potrzeba odrobinę doświadczenia, oleju w głowie i odpowiednich ludzi - którzy w Gdańsku są, a nie procedur." - wiekszych bzdetów kolego nie czytałem. Własnie procedury są najważniejsze, pod warunkiem że są opisane przez doświadczonych ludzi. Samo doswiadczenie prowadzi do rutyny która jest bardzo czesto zgubna

        • 6 2

        • (5)

          Kolego hydrauliku,
          jaki jest efekt obecnych procedur, standardów i działań planowych - widzisz obecnie w Motławie. Czy uważasz, że procedury te były wprowadzone przez niedoświadczonych ludzi? Wszystkiego w procedurach nie opiszesz, najpierw myśl - potem papier.

          • 6 0

          • (4)

            kolego, akurat wiem co piszę bo znam bdb temat. W Smoleńsku też przestrzegali procedur, czy wyszła rutyna? Amen

            • 0 7

            • (1)

              Hydraulik, Ty już zajmij się swoją robotą i przestań bredzić.

              • 2 1

              • Zabolało? i tak ma być panie ignorancie niedouczony

                • 0 3

            • własnie w smoleńsku nie działali wg procedur

              polecenia szefa nakazywały pilotom co mają robić. Potem juz tylko brzoza i gleba

              • 1 3

            • A ty sobie nie odmówisz nienawiści do PiS, co???

              Nie mieszaj w to polityki tylko zajmij się naprawą sktków tego dramatu, bo chyba nie za bardzo zdajesz sobie sprawę z katastrofy jaka zaistniała, tym bardziej że rzekomo znasz temat bardzo dobrze!! Wytłumacz, jak mogło zabraknąć instalacji awaryjnej na takie przypadki?

              • 0 0

      • trojmiasto pl

        ma określony stopień zaangażowania w sprawy szkodzące wizerunkowi adamowicza i świty. mają ludzi za idiotów, ale już niedługo tak bardzo się pomylą.

        • 1 2

      • kasa

        Artykuły słabe bo miasto dotuje zapewne

        • 2 1

      • na gdansk.pl są dokładniejsze informacje.

        • 0 0

    • Gdańsk

      Jacek Skarbek , Adamowicz , Canowiecki , Agnisia , Henia ...

      • 6 2

    • Ważne, że silnik z Holandii

      Ile jeszcze razy napiszecie, że silnik został kupiony w Holandii? Pomijając, że kogo to obchodzi, to jest to wyjątkowo słabe, że nie było zapasowego na stanie. Tak, piszecie, że były dwa zapasowe, ale z uwagi na długi czas montażu były zainstalowane na dole i je też zalało. No to pojechanie po silnik do Holandii trwa i tak dłużej,więc dlaczego nie było dwóch awaryjnych na dole, a jednego w kanciapie na górze?

      • 14 2

    • Pytanie do ekologów, którym żaden smród nie jest obcy.

      Dlaczego nie napisaliście skargi do Brukseli i nie przywiązaliście się do przepompowni. To przecież prawdziwa, a nie zmyślona katastrofa ekologiczna.

      • 14 3

    • Jakby nie mogli takiego silnika kupic w Polsce.W danzigu wszytsko ma byc niepolskie.Nawet już odtwarzają od dawna szwabskie (1)

      • 4 4

      • francuz dał swoim zarobić

        to nie ich kasa - płaci miasto.

        • 3 2

    • (2)

      Spadek napięcia nastąpił już dawno w głowach zarządu SNG , a teraz mamy tego skutki.
      Od kiedy to w strategicznych instalacjach nie ma zdublowanego układu na wypadek awarii tego pierwszego ?
      Doić z kasy mieszkańców Gdańska to cwaniaczki z SNG potrafią wzorcowo ... teraz mam nadzieję ,że wydoją z kasy SNG a nieroby z zarządu w nagrodę swojej „ciężkiej pracy” dostaną zarzuty prokuratorskie.
      Tak na marginesie czy to nie sam Adamowicz wesoło podskakiwał jak sprzedawał państwową spółkę
      fachowcom z Francji ?

      • 12 7

      • (1)

        kolego, albo jesteś bardzo młody albo bardzo gł.pi. OPWiK francuzom sprzedał Franek Jamroż który był partyjnym kolegą jarusia Kaczyńskiego w PC. Łyso dzieciaku?

        • 2 3

        • Nie kłam. Sprzedaż nastąpiła w 92 a wtedy prezydentem był... Januszajtis. Inna sprawa że Jamroż to też kawał drania, ale nie usprawiedliwiajmy nim bezczelności budynia!!!

          • 4 0

    alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

    Najczęściej czytane