• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ocena polityki władz Gdańska: Dobra kultura, zła polityka parkingowa

km
18 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Gdańszczanie najbardziej zadowoleni są z polityki kulturalnej, dzieli ich podejście do powiększenia strefy płatnego parkowania czy transportu zbiorowego. Gdańszczanie najbardziej zadowoleni są z polityki kulturalnej, dzieli ich podejście do powiększenia strefy płatnego parkowania czy transportu zbiorowego.

Mieszkańcy Gdańska są zadowoleni z prowadzonej przez samorząd polityki kulturalnej, sporym poparciem cieszy się też zabudowa Śródmieścia. Z kolei najczęściej narzekają na politykę parkingową i komunalną - wynika z badania zamówionego przez Radio Gdańsk.



Jak oceniasz politykę miasta w zakresie transportu publicznego?

Badania na zlecenie publicznej rozgłośni przeprowadziła w połowie grudnia 2017 roku firma GFK. Przepytano 500 pełnoletnich gdańszczan. Miało ono na celu ocenić preferencje wyborcze gdańszczan oraz problemy, z którymi borykają się w życiu codziennym.

Najlepiej wypada polityka kulturalna, gorzej poszerzenie strefy parkingowej



Trzy czwarte ankietowanych pozytywnie ocenia politykę kulturalną miasta. W ocenach w tej sferze najbardziej entuzjastyczni są uczniowie i studenci. W skali od 1 do 5 dają oni gdańskiej kulturze aż 4,5 pkt., podczas gdy średnia ocen to 4.

Najsłabsze oceny zebrał projekt poszerzenia stref płatnego parkowania - 52 proc. ocen negatywnych, a średnia ocen dla polityki miasta w tej kwestii to zaledwie 2,5. Choć 22 proc. wspiera też politykę poszerzania stref parkingowych (takich stref chcieli np. mieszkańcy Oliwy).

Co ciekawe, mieszkańcy dzielnic takich jak Wrzeszcz, Oliwa czy Śródmieście, chcieliby ograniczenia ruchu aut. Natomiast pozostali mieszkańcy chcą wygodnego i taniego dojazdu do pracy własnymi samochodami.

Do tego aż 52 proc. mieszkańców wsparcie władz dla transportu zbiorowego ocenia słabo - bo tyle dają połączone odpowiedzi "raczej źle" i "zdecydowanie źle".

Pozytywne oceny dla Forum Gdańsk i zabezpieczeń przeciwpowodziowych



W sprawie zabezpieczenia przed powodziami, aż 43 proc. gdańszczan ocenia działalność miasta "dobrze" i "raczej dobrze". Jednocześnie aż 41 proc. ma kłopot z oceną tej sfery inwestycji miejskich.

Stosunkowo dużym poparciem cieszy się zabudowa Śródmieścia (w tym budowa kompleksu Forum Gdańsk) oraz otwarcie władz na inicjatywy mieszkańców. Ponad połowa respondentów oceniła te obszary działalności pozytywnie (odpowiednio 60 proc. i 56 proc.). Jednak niemal co piąty mieszkaniec jest przeciwnego zdania (odpowiednio 20 proc. i 18 proc.).

Podzielone opinie w polityce imigracyjnej i usług komunalnych



Spore podziały widać np. w sprawie otwartości miasta na napływ uchodźców. 38 proc. ankietowanych popiera napływ uchodźców, ale niewiele mniej - 29 proc. - jest przeciwko ich napływowi.

Podobnie jest w przypadku cen za usługi komunalne (głównie śmieci i woda). 27 proc. pozytywnie ocenia politykę władz miasta w tym zakresie, ale 28 proc. jest odmiennego zdania.

Ocena politycznych działań władz samorządowych jest mocno powiązana z preferencjami politycznymi ankietowanych. Planujący głosowanie w najbliższych wyborach samorządowych na kandydatów Platformy Obywatelskiej istotnie częściej przyznają pozytywne oceny władzom lokalnym we wszystkich badanych obszarach, a zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie częściej źle oceniają działania samorządu gdańskiego.
km

Opinie (263) 2 zablokowane

  • Komunikacja. (1)

    Brud, smród. Autobusy i tramwaje jadą długo. Kultura kierowców to kultura PRL. Brak skomunikowania.

    • 12 3

    • komunikacja miejska

      Jak by byly buspasy to autobusy by jechaly szybciej. Kultura kierowcow jest taka bo malo zarabiaja.

      • 0 0

  • Serio?

    Cyt:;;Stosunkowo dużym poparciem cieszy się zabudowa Śródmieścia (w tym budowa kompleksu Forum Gdańsk...ta a pis ma 50% poparcia ...Radio eREWAN TO NASZA STACJA.

    • 13 1

  • Ludzie w gdansku marza o forum gdansk a pis ma 50%poparcia. (1)

    Co to za sondaz sie pytam ?Z tvp info?

    • 8 3

    • Chyba opcje polityczne ci się pomyliły. Zapomniałeś,

      ze Gdańsk to szambo PO?

      • 1 3

  • "sporym poparciem cieszy się też zabudowa Śródmieścia"

    hahahahaha dalej nie czytam. Kto sponsorował te badania? Przyszły dyrektor forum budynium?

    • 16 3

  • Marzy mi sie i napewno tak bedzie ze

    Adamowicz, Szczurek i Karnowski jeszcze raz zostana wybrani na swoje pozycje. Nie ma przeciez lepszych kandydatow od tych trzech.

    • 5 10

  • Gdańsk ??

    Jakaś porażka to miasto, odśnieżone ścieżki rowerowe a chodniki śliskie i zaśnieżone ! A jak będziesz szedł ścieżką rowerową to jeszcze dostaniesz opiernicz od rowerzystów że idziesz po wyznaczonym dla nich miejscu !!!!! SKANDAL

    • 10 4

  • Obiektywny

    Don budyń i jego mafia. Na Sycylii powinni się uczyć jak się robi naprawdę duże "interesy"

    • 8 3

  • Michał

    Hotele, hotele jeszcze raz hotele , Nie czytam artykułu nawet , Moja opinia na temat władz Gdańska rąb..Ć " PO "

    • 8 3

  • Budyn koncz wasc

    Tyle mieszkań, więcej już nie zliczysz. Zakoncz swoją karierę.

    • 12 3

  • Polityka kulturalna do poprawki

    Polityka kulturalna miasta Gdańska? Hm... Coś mógłbym na ten temat powiedzieć i niestety nie jestem takim optymistą. Tak się składa, że jestem artystą i we współpracy z pewną instytucją, finansowaną przez miasto, organizuję cykliczne wydarzenia. Ważne, ciekawe i odwiedzane przez sporą publiczność. Czasem można o nich przeczytać także na tym portalu. Przepraszam, że nie będę podawał szczegółów, także ze względu na współpracujące ze mną osoby, zatrudnione w tej instytucji, więc opłacane przez miasto. Mamy gości zagranicznych i jest to bez wątpienia kultura wysoka. Sztuka współczesna bywa różnie postrzegana i w przeciwieństwie do kultury popularnej nie generuje zysków, ale przecież jest ważna i zasługuje na wsparcie. Zwłaszcza, że te nasze wydarzenia pokazują polski dorobek w tej dziedzinie. I smutne jest to, że na te wydarzenia dostajemy mikroskopijne środki, tak małe, że pewnie wiele prywatnych imprez towarzyskich, w typie imienin cioci, ma lepszy budżet. Smutne, że muszę moich przyjaciół, uznanych artystów, prosić by przyjechali do Gdańska i wystąpili za grosze. Z drugiej zaś strony czytam o ogromnych pieniądzach przekazywanych na kulturalne molochy, często będące przerostem formy nad treścią. Prawda o kulturze i sztuce jest taka, że są równi i o wiele równiejsi. Ktoś, często bez uzasadnienia, dostaje potężne wsparcie, a reszta, stanowiąca większość, musi działać na bazie minimalnych funduszy. Chodząc na koncerty, wystawy, przedstawienia pomyślcie proszę o tym. Nie patrzcie na nas, artystów, jak na egoistycznych darmozjadów, na których idą pieniądze z Waszych podatków. Nasza kultura i sztuka to nasze dziedzictwo i majątek. Coś, z czego możemy być dumni. Podróżując po świecie to widzę. Niestety, sztuka wymaga promocji. Zachwycamy się twórcami z różnych stron świata, ale wiemy o nich dlatego, że ktoś postarał się o ich promocję. Wracając do tematu, Gdańsk kiedyś uchodził za jedno z centrów kultury w Polsce, ale dziś jest wiele miast, które nas wyprzedziły. Brakuje kompleksowego myślenia, mądrej i konsekwentnej polityki kulturalnej. Wydaje się ogromne pieniądze na coś, co splendoru nie przynosi, a jednocześnie na margines spycha rzeczy ważne. Ja to widzę od przysłowiowej kuchni. Polityka kulturalna miasta Gdańska mogłaby być dużo lepsza. Żeby w ogóle jakaś była.

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane