• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ocena polityki władz Gdańska: Dobra kultura, zła polityka parkingowa

km
18 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Gdańszczanie najbardziej zadowoleni są z polityki kulturalnej, dzieli ich podejście do powiększenia strefy płatnego parkowania czy transportu zbiorowego. Gdańszczanie najbardziej zadowoleni są z polityki kulturalnej, dzieli ich podejście do powiększenia strefy płatnego parkowania czy transportu zbiorowego.

Mieszkańcy Gdańska są zadowoleni z prowadzonej przez samorząd polityki kulturalnej, sporym poparciem cieszy się też zabudowa Śródmieścia. Z kolei najczęściej narzekają na politykę parkingową i komunalną - wynika z badania zamówionego przez Radio Gdańsk.



Jak oceniasz politykę miasta w zakresie transportu publicznego?

Badania na zlecenie publicznej rozgłośni przeprowadziła w połowie grudnia 2017 roku firma GFK. Przepytano 500 pełnoletnich gdańszczan. Miało ono na celu ocenić preferencje wyborcze gdańszczan oraz problemy, z którymi borykają się w życiu codziennym.

Najlepiej wypada polityka kulturalna, gorzej poszerzenie strefy parkingowej



Trzy czwarte ankietowanych pozytywnie ocenia politykę kulturalną miasta. W ocenach w tej sferze najbardziej entuzjastyczni są uczniowie i studenci. W skali od 1 do 5 dają oni gdańskiej kulturze aż 4,5 pkt., podczas gdy średnia ocen to 4.

Najsłabsze oceny zebrał projekt poszerzenia stref płatnego parkowania - 52 proc. ocen negatywnych, a średnia ocen dla polityki miasta w tej kwestii to zaledwie 2,5. Choć 22 proc. wspiera też politykę poszerzania stref parkingowych (takich stref chcieli np. mieszkańcy Oliwy).

Co ciekawe, mieszkańcy dzielnic takich jak Wrzeszcz, Oliwa czy Śródmieście, chcieliby ograniczenia ruchu aut. Natomiast pozostali mieszkańcy chcą wygodnego i taniego dojazdu do pracy własnymi samochodami.

Do tego aż 52 proc. mieszkańców wsparcie władz dla transportu zbiorowego ocenia słabo - bo tyle dają połączone odpowiedzi "raczej źle" i "zdecydowanie źle".

Pozytywne oceny dla Forum Gdańsk i zabezpieczeń przeciwpowodziowych



W sprawie zabezpieczenia przed powodziami, aż 43 proc. gdańszczan ocenia działalność miasta "dobrze" i "raczej dobrze". Jednocześnie aż 41 proc. ma kłopot z oceną tej sfery inwestycji miejskich.

Stosunkowo dużym poparciem cieszy się zabudowa Śródmieścia (w tym budowa kompleksu Forum Gdańsk) oraz otwarcie władz na inicjatywy mieszkańców. Ponad połowa respondentów oceniła te obszary działalności pozytywnie (odpowiednio 60 proc. i 56 proc.). Jednak niemal co piąty mieszkaniec jest przeciwnego zdania (odpowiednio 20 proc. i 18 proc.).

Podzielone opinie w polityce imigracyjnej i usług komunalnych



Spore podziały widać np. w sprawie otwartości miasta na napływ uchodźców. 38 proc. ankietowanych popiera napływ uchodźców, ale niewiele mniej - 29 proc. - jest przeciwko ich napływowi.

Podobnie jest w przypadku cen za usługi komunalne (głównie śmieci i woda). 27 proc. pozytywnie ocenia politykę władz miasta w tym zakresie, ale 28 proc. jest odmiennego zdania.

Ocena politycznych działań władz samorządowych jest mocno powiązana z preferencjami politycznymi ankietowanych. Planujący głosowanie w najbliższych wyborach samorządowych na kandydatów Platformy Obywatelskiej istotnie częściej przyznają pozytywne oceny władzom lokalnym we wszystkich badanych obszarach, a zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie częściej źle oceniają działania samorządu gdańskiego.
km

Opinie (263) 2 zablokowane

  • dużo kont

    • 5 1

  • Tajną uchwałą Miasto realizuje tzw. "Standard gdański" (3)

    Standard gdański który obowiązuje w całym mieście to:
    - ruchliwe drogi bez chodnika i pobocza, czasem nawet w środku miasta (np. ul. Cygańska Góra, Starogardzka, Smoluchowskiego, Kampinoska, dolny odcinek ul. Myśliwskiej itp.)
    - wysokie progi spowalniające położone nie rzadziej niż co 20m (np. ul. Wieżycka), zwiększające hałas w okolicy
    - skrzyżowania tak małe, że autobusy nie mogą na nich wykręcić (np. skrzyżowanie Traugutta i Do Studzienki, Świętokrzyska i Niepołomicka)
    - budowanie zbyt wąskich dróg, aby wymusić konieczność zjechania na chodnik przy mijaniu się dużych pojazdów, ostatecznie można te ulice zamienić na jednokierunkowe (np. ul. Jarowa)
    - brak lewo- i prawo-skrętów (np. skrzyżowanie Powstańców Warszawskich i Bema, Sobieskiego i Wileńska, nawet w przypadku nowych dróg świeżo po przebudowie np. skrzyżowanie Sobieskiego i Cygańska Góra). W zamian budowa wysepek, aby utrudnić ominięcie skręcającego pojazdu.
    - zwężanie istniejących dróg, aby zwiększyć ryzyko kolizji i aby karetki nie mogły przejechać pomiędzy pojazdami stojącymi w korku (np. Trakt Św. Wojciecha, planowane zwężenie Podwala Przedmiejskiego).
    - słupkowanie całego miasta, aby auta nie mogły się nawet na minutę zatrzymać i rozszerzanie stref płatnego parkowania
    - brak zatoczek na przystanki autobusowe np. ulice Sobieskiego-Schuberta, Świętokrzyska itp. Szczególnie mile widziane jest lokowanie przystanków w obrębie skrzyżowania, aby powstający za takim autobusem korek zablokował na nim ruch.
    - tymczasowe płyty betonowe zamiast asfaltu (a potem okazuje się ze rozwiązania tymczasowe staja się rozwiązaniami docelowymi)
    - budowanie rond "na siłę" np. ul. Częstochowska obok zbiornika retencyjnego.
    - biurowce skoncentrowane w wybranych dzielnicach (np. jest ich bardzo mało na południe od trasy WZ) – to wszystko po to aby trudniej było ludziom dojechać do pracy.
    - usilne inwestowanie w rozbudowę powolnej sieci tramwajowej, gdy ten sam efekt można osiągnąć 10 razy mniejszym kosztem puszczając autobus bez konieczności przesiadek. Tramwaj, mimo że pozwala ominąć korki, jest zwykle najwolniejszym środkiem komunikacji i kosztuje 8-10 razy więcej.
    - zaniechanie budowy dróg na Południu Gdańska – ostatnią nowo zrealizowaną inwestycją jest ul. Havla z 2011 roku. 7 lat i nic…
    - wydawanie pieniędzy na rzeczy mało potrzebne np. ECS, lub potrzebne, ale bardzo drogie (np. Tunel pod Martwa Wisłą), ignorując przy tym potrzeby zwykłych mieszkańców.

    • 33 4

    • tak, tak... naturalnie. Lubię takich nawiedzonych. Każde miasto ma ich garstkę.

      Problem w tym, że naeet kilka sesnowych zdań zostało zalanych przez inne.

      • 2 5

    • sama prawda,

      I do tego brud I śmieci: brudne elewacje, powybijane chodniki, niestryzżone trawniki, brak śmietników a wszystko spowite wyziewami z Szadółek, Elektrociepłowni lub Rafinerii zależy z której strony wiatr wieje

      • 8 1

    • Jej, jak widzę, nie tylko ja dostrzegam te absurdy. Jarowa i Cygańska Górka to przykład. Dodałbym Malczewskiego (droga rozjechana przez dewelopera, w stanie agonalnym), "ścieżki rowerowe" (zwężenie drogi) na Wojska Polskiego, a co do rond - to to nowe na Partyzantów.

      • 5 1

  • budyń musi odejść (1)

    już czas na zmiany

    • 29 5

    • Jeżeli teraz to wybiorą to będzie katastrofa.

      Facet już się z nikim i niczym nie będzie liczył no i będzie rządził przez 5 lat. O matko, aż mnie ciarki przeszły ze strachu.

      • 2 2

  • Tak miarodajne jak fusy po herbacie

    Kultura haha lezy i kwiczy. Opera fatalna podobnie filharmonia a te festyny miejskie litości nawet sołectwa lepsze dożynki organizują.
    Szkolnictwo najgorsze w polsce wg oceny komisji egzaminacyjnej. Transport wystarczy wejść na forum. Do tego pracujaca nadal i trujaca spalarnia nie trzymajaca norm nawet z 1990 roku. Smród z wysypiska które należy zlikwidować nawet w centrum. Drogi tak dziurawe jak to tylko możliwe. Woda dostarczana azbestowymi rurami jednak wywołują nowotwory co pokazuje przykład kobiety która połkneła w dzieciństwie azbest. Do tego najdroższe ceny wody i CO w Polsce. I na koniec najwięcej zachorowań na nowotwory w Polsce.

    • 19 2

  • mafina urzedasów !

    Jeśli głosują mieszkańcy to nie uwierzę że w którejkolwiek dziedzinie wystawią opinie pozytywną !Chyba że w glosowaniu urzędasy z nakazu lub deweloperzy ,bo jako urodzony gdańszczanin wystawiam -2!

    • 19 2

  • Wyższe zarobki (1)

    Polacy, Rodacy negocjujcie swoje zarobki gdzie tylko możecie. Orange Lidl Shell Jeronimo Martins i inne firmy płacą Wam tak mało jak tylko można. Telefonia komórkowa benzyna cukier itd są w tych samych cenach w Anglii Niemczech Holandii Portugalii jak w Polsce. Oni mają te same marże wszędzie w Europie. Jednak Wam zamiast płacić 1500euro 1300£ płacą 2500zl. Polacy negocjujcie zarobki gdzie tylko możecie. Powiedzcie to swoim znajomym. Starajcie się wyciągać kasę z obcego kapitału, który zarabia krocie w naszym kraju. Pomóżcie sobie i Polsce. Będziecie więcej zarabiać to będziecie bogatsi, a wtedy będziecie więcej mogli wydawać co podtrzyma koniunkturę. Negocjujcie zarobki, sprawdzajcie ofertę konkurencji jeśli pensja wzrośnie nawet o kilkaset zł to przechodźcie. Tym sposobem wymusicie na kapitale zagranicznym wyższe płace, co przerodzi się na polepszanie życia. Przekażcie znajomym żeby pytali o podwyżkę dla siebie dla was i dla Polski.

    • 23 3

    • Adam owic płaci jeszcze mniej zwykłym pracownikom.

      Tylko jego przydu*asy mają bardzo dużo, po kilka rad nadzorcYch w miejskich spółkach. A jak już odchodzą na emeryturę to i tak zostają na etatach albo jako doradcy.

      • 1 1

  • Kultura? Hahahah!

    • 11 1

  • (1)

    Stosunkowo dużym poparciem cieszy się zabudowa Śródmieścia (w tym budowa kompleksu Forum Gdańsk)

    czyżby?

    • 23 2

    • Bzdura.

      • 2 0

  • Czy równy ? (2)

    Liczyłem na równe traktowanie dzielnic Gdańska w zakresie ich rozwoju i utrzymania. Proszę porównać : Stogi, Przeróbkę z pozostałymi. Przed blokami nieutwardzone klepiska, brak ulicznego oświetlenia przed blokami, wspólnoty mieszkaniowe we własnym zakresie próbują oświetlić teren osiedla, stan zieleni zadrzewienia to chyba wynalazek nie dla zapomnianych osiedli- smutno bardzo. Stan ulic - brak w skali. Władze Gdańska zapomniały, że wszyscy płacą podatki. Kochani wybory może pomogą aby coś się zmieniło.

    • 18 3

    • Wiesz nowa wspólnota na Chełmie też sama oświetla teren wspólnoty (1)

      Sama zleca sianie trawy itp prace. Macie problem bo latami wyprowadzaliscie psy i powstało g*wnopole. Tez walczymy z zanieczyszczającymi ludzmi i nic nie pomaga. Ogrodzimy się.

      • 5 1

      • No to joke is on you bi teraz sr*jąco-brudzący nie będą mieli jak wyjść

        • 0 1

  • (1)

    Wymeldowałem się w końcu z Gdańska i nie muszę się wstydzić za ten bezwład wyborczy. Za miernego wiecznego prezydenta i jeszcze bardziej miernych kontrkandydatów dla niego.

    • 20 5

    • A miałem na ciebie głosować, teraz po ptokach.

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane