• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Basil Kerski już bez konkurencji w wyborach na szefa ECS

Ewelina Oleksy
27 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz nie spełniła wymogów formalnych w konkursie na szefa ECS. Jej kandydatura została odrzucona przez komisję. Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz nie spełniła wymogów formalnych w konkursie na szefa ECS. Jej kandydatura została odrzucona przez komisję.

Basil Kerski przeszedł do drugiego etapu konkursu na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności i będzie w nim jedynym kandydatem. Tak w czwartek, 27 października, zdecydowała komisja konkursowa, która odrzuciła - ze względu na brak spełnienia wymogów formalnych - drugą, wzbudzającą ostatnio kontrowersje, kandydaturę Elżbiety Grabarek-Bartoszewicz.



Czy konkursy, w których startuje tylko jedna osoba, mają sens?

Konkurs na dyrektora ECS ogłoszono latem tego roku. Nie było tajemnicą, że stanął do niego dotychczasowy dyrektor Basil Kerski.

Kontrowersje wzbudziła jednak druga zgłoszona kandydatura. Dokumenty złożyła też bowiem Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, była przewodnicząca Rady Miasta Gdańska i - jak się okazało - była członkini proputinowskiego Polskiego Komitetu Słowiańskiego.

Organizacja ta nie chciała wojsk NATO w Polsce, Ukrainy w Unii Europejskiej, a Putinowi gratulowała przejęcia Krymu i życzyła kolejnych sukcesów w "umacnianiu pokoju". O tym, że bierze udział w konkursie na dyrektora ECS, Grabarek-Bartoszewicz poinformowała niespodziewanie na konferencji prasowej organizacji pozarządowej, w której udział brali także politycy PiS, m.in. poseł Kacper Płażyński.

Wałęsa: Kerski wygrał, ja odchodzę Wałęsa: Kerski wygrał, ja odchodzę

W efekcie Władze Gdańska zwróciły się do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o objęcie specjalnym nadzorem trwającej procedury konkursowej na dyrektora ECS. Politycy PiS odcinali się później od Grabarek-Bartoszewicz, twierdząc, że jej kandydatury nie popierają, a o tym, że ogłosi decyzję na konferencji prasowej, w której brali udział - nie wiedzieli.

Sama Grabarek-Bartoszewicz oświadczyła, że to "pomówieniowe, bezzasadne działania" o charakterze polityczno-partyjnym.

- Zgłoszenie mojej kandydatury do konkursu uznałam jako sprzeciw wobec treści proponowanych w ECS pod dyrekcją Basila Kerskiego, mieszkańca Berlina - znacznie odbiegających od idei wielkiego ruchu "Solidarność" - napisała w oświadczeniu. - Nigdy nie uczestniczyłam czynnie w działalności Polskiego Komitetu Słowiańskiego, nigdy nie uczestniczyłam i nie miałam wpływu na treść dokumentów tego komitetu - podkreśliła.
Trwa konkurs na dyrektora ECS. Trwa konkurs na dyrektora ECS.

Kontrowersyjna kandydatka odrzucona na pierwszym posiedzeniu komisji



W czwartek, 27.10, odbyło się pierwsze posiedzenie komisji konkursowej. Zasiada w niej jeden przedstawiciel miasta, jeden przedstawiciel marszałka, trzech przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwóch przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych oraz dwóch przedstawicieli stowarzyszeń zawodowych lub twórczych właściwych ze względu na specyfikę działania instytucji. Ministerstwo delegowało do komisji m.in. Krzysztofa Wyszkowskiego.

- Kandydatura Elżbiety Grabarek-Bartoszewicz została dzisiaj odrzucona przez komisję konkursową ze względów formalnych. Była przewodnicząca Rady Miasta Gdańska nie była w stanie udokumentować, że posiada 10-letnie doświadczenie przy tworzeniu projektów kulturalnych lub pracy w obszarze kultury oraz 5-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem - informuje Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska.

Basil Kerski będzie konkurował sam ze sobą



Basil Kerski przeszedł do drugiego etapu konkursu, w którym będzie konkurował sam ze sobą. Jest bowiem jedynym kandydatem.

W drugim etapie zaplanowanym na drugą połowę listopada odbędzie się przesłuchanie kandydata przez członków komisji konkursowej.

Ostatni raz Kerski wygrał konkurs na stanowisko dyrektora ECS w 2017 r. Wtedy też był jedynym kandydatem.

Film z otwarcia ECS w 2014 r.:

Miejsca

Opinie (228) ponad 50 zablokowanych

  • Umiejętnie dobrane kryteria

    posiada 10-letnie doświadczenie przy tworzeniu projektów kulturalnych lub pracy w obszarze kultury oraz 5-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem, takie kryteria do spełnienia dla człowieka "z zewnątrz" niemożliwe do spełnienia, ludzi inteligentnych (znających języki i posiadających wizje pracy placówki popularyzującej wiedze o solidarności mona by znależć , ale muszą TO BYĆ "SWOI", wiec stawia soi odpowiednie wymogi które eliminują ludzi mogących poprowadzi te te placówkę z pożytkiem dla społeczeństwa i zarazem pokazać jej celowość i użyteczność. A tak pozostaje drwina zarówno z Twórczy ruchu Solidarności (bez względu na to kogo tak nazwać i kpina z tych co o nią walczyli- co jest celem takiego działania. Wróciły stare PZPR mechanizmy obsadzania stanowisk w kulturze! Cel: kompromitowanie i wyśmiewanie rzeczywistej kultury polskiej !!!

    • 2 0

  • Gdyby pani Garbarek była od Lumpart to by ją wzięli w podskokach

    • 4 0

  • Mam nadzieję

    Całe szczęście że pan Kreski prawdopodobnie zostanie Gdyby wygrali by panowie z sali BHP to WCS zniknęły by zdjęcia niby wodza Wałęsy pojawiły się zdjęcia Bohatera Stoczni Gdańskiej Kaczyńskiego Kto go widział arcybiskup Gocłowski i I sekretarz partii w Gdańsku namówili strony konfliktu do pokojowych rozmów bez wychodzenia na ulicę Był to sekretarz Fiszbach

    • 0 2

  • Robi to charytatywnie

    Nawet mieszkanie za to ma od miasta.

    • 2 0

  • demokracja

    tak bedom wygladały wszystkie wybory i decyzje jak wygrają wybory w jeden bęben tylko nasz jedyny słuszny i niePOdważalny

    • 1 0

  • Walę to.

    Mam gdzieś ecs i to kto nim kieruje. Dla mnie to zbędna instytucja zajmująca i szpecąca przestrzeń publiczną.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane