• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będzie Nowy Port

Bożena Aksamit
15 maja 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 

Nowy Port staje do walki o unijne pieniądze. Powstanie tu Hotel Sztuki, park na Szańcu Zachodnim i przystań żeglarska. Wszystko zależy od radnych.



- Mamy przygotowany wstępny projekt przekształcenia Nowego Portu w miejsce atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów - mówi Grzegorz Lechman z Zespołu Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji Biura Rozwoju Gdańska. - Ogromnym atutem tego miejsca jest sąsiedztwo unikatowego zabytku, jakim jest Twierdza Wisłoujście.

Właśnie w Biurze Rozwoju Gdańska rozstrzygnięto konkurs na wstępną koncepcję zagospodarowania parku miejskiego, który powstanie na terenie zlikwidowanej bazy paliwowej, jaką zbudowano na obszarze dawnego Szańca Zachodniego. Szaniec Zachodni, leżący dokładnie po drugiej stronie Martwej Wisły, jest częścią fortyfikacji niegdyś należących do Twierdzy Wisłoujście.

Teren o powierzchni 4,5 hektara stanie się główna atrakcją Nowego Portu. W parku znajdzie się amfiteatr, miejsca przeznaczone pod imprezy plenerowe i ekspozycje historyczne związane z Twierdzą Wisłoujście. Obok twierdzy ma powstać przystań dla żeglarzy, a w dawnej olejarni hotel i tereny sportowe.

W Nowym Porcie poza atrakcjami parku na Szańcu Zachodnim, w budynku starej łaźni miejskiej miałby powstać Hotel Sztuki, w którym artyści z kraju i zagranicy przygotowywaliby szereg projektów artystycznych wychodzących w przestrzeń dzielnicy. Turyści odwiedzający Twierdzę Wisłoujście nie musieliby wracać od razu do śródmieścia - po drugiej stronie rzeki czekałoby na nich mnóstwo atrakcji. W zabytkowych kamienicach przewidziano w projekcie miejsce na puby i kawiarnie w otoczeniu urokliwych uliczek i deptaków. Całość miałaby dopełniać nadmorska ścieżka rowerowa łącząca Nowy Port z Brzeźnem, a dalej z Sopotem.

- Rewitalizacja to nie tylko odnawianie budynków, to znacznie szerszy proces - tłumaczy Tomasz Słomczyński, socjolog pracujący razem z architektami w Zespole Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji BRG. - Obejmuje przemiany przestrzenne, społeczne i ekonomiczne w zdegradowanych częściach miasta. W efekcie poprawia jakość życia mieszkańców.

Część funduszy unijnych płynąca z Brukseli jest przeznaczona na projekty rewitalizacyjne. Koncepcja adaptacji Szańca Zachodniego na park będzie częścią dużego projektu rewitalizacji Nowego Portu, który stanie do walki o unijną dotację.

Jednak zanim to się stanie, projekt musi przejść fazę konsultacji społecznych z mieszkańcami Nowego Portu, a następnie do radnych należy decyzja czy zostanie wpisany do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.

Co to jest Zespół Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji

Stare dzielnice Gdańska są zagrożone całkowitą degradacją. Za takie zostały uznane m.in. Nowy Port, Biskupia Górka, Dolne Miasto, Stare Przedmieście i Orunia. W tych dzielnicach niewielkie zainteresowanie inwestorów, niski poziom przedsiębiorczości mieszkańców łączy się często z dużym zagrożeniem przestępczością. Stara tkanka miasta w takich dzielnicach bezpowrotnie ulega zniszczeniu, piękne zabytkowe budynki po prostu się rozpadają. Aby temu zapobiec, powołano Zespół Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji Biura Rozwoju Gdańska, pracują w nim architekci i socjolog. Tworzą projekty takie jak rewitalizacja Nowego Portu

Szaniec Zachodni

W 1627 roku na miejscu rozebranej Karczmy Zachodniej w Nowym Porcie (tuż przy lewym brzegu Wisły) Rada Miasta Gdańska postanowiła wybudować Szaniec Zachodni. W 1639 roku szaniec zaopatrzono w dwa półbastiony. Umocnienie to stanowiło integralną część i zarazem przyczółek leżącej po drugiej stronie rzeki Twierdzy Wisłoujście. Przyległy bezpośrednio do Wisły szaniec miał wymiary 250 na160 m. W 1648 roku załogę stanowiło 150 osób w czasie pokoju i 300 - podczas wojny.
Gazeta WyborczaBożena Aksamit

Opinie (163) 5 zablokowanych

  • Sam pomysł przekształcenia Nowego Portu jest wspaniały,jako mieszkanka bardzo się cieszę, że ktoś pomyślał o naszej dzielnicy.Bardzdo dziękuję i mam nadzieję że zostanie on zaakceptowany przez mieszkańców i zatwirdzony przez radnych.

    Jeśli ktoś pisze takie opinie (jak powyżej) to uważam, że sam jest "memelem" i bezwartościowym człowiekiem skoro tak łatwo wydaje opinie o ludziach których zapewne wogóle nie zna.Uważam, że wasze opinie są głupie, beznadziejne,bezpodstawne i obrażające ludzi tam mieszkajacych.

    • 1 0

  • a która stara jeNdza sie przyzna ze siedzi całymi daniami w necie jak nietoperz i czeka?? a jak juz cos znajdzie to zaczyna wyświetlać chory film w swym sparchaciałym mózgu:-)

    • 1 0

  • Nowy Port ma ogromny potencjał

    i bardzo miło, że ktoś to zauważył, zanim dzielnica popadnie w całkowitą ruinę.
    Jak zainwestują w NP, to zyska również Brzeźno i Letnica.
    Ja jestem jak najbardziej za, tylko niech się nie skończy tylko na gadaniu.

    • 1 0

  • byłem wiele razy w Nowym Porcie, jezździłem tam do nauczycielki angielskiego na korki przed maturą, naprawdę normalnym mieszkańcom nie zazdroszczę bo menelstwa i żurlandi jest tam cała masa i liścia można dostać stojąc sobie spokojnie na przystanku i to za to, że nie masz paierosów żeby poczęstować, albo za to że nie chcesz dać na browara kilku leszczom, albo tak po prostu bo się spojrzałeś jakoś nie tak, Jeśli nie musicie to tu nie zaglądajcie. Policję to widziałem tam przez dwa miesiące tylko raz jak przejeżdzali radiowozem, oczywiście patrol na piechotę to chyba nigdy tam nie chodzi.

    • 0 1

  • witamy czcigodnego galluxa....,a Ty nie siedzisz ciągle na necie???

    • 1 0

  • ja?
    siedziałem siedziałem
    ale zmądrzałem
    poza tym mój socjolog zalecił mi maksymalnie 2 godziny dziennie na tym POdrzędnym POrtaliku pełnym chorych zarażonych i zawirusowanych osobników: hi hi

    • 0 1

  • od kiedy psychiatrów nazywaja socjologami???

    • 1 0

  • ale co robisz to za karę, czy ćwiczysz paluszki na klawiaturce?

    • 0 0

  • poprzedni wpis był do gall..

    • 0 0

  • lubie NP więc ciesze się na ten pomysł. jednak chciałbym zauważyć, że by nieco chociaz ożywić tę dzielnicę wystarczyłoby uruchomić przeprawę promową w łikendy.

    w chwili obecnej NP jest w łikend "przystankiem końcowym" - nie da się już podjechać do wisłoujścia, westerplatte, stogi itp. gdy więc ktoś z rozpedu z brzeźna dojedzie rowerem przez PIĘKNY park między brzeźnem a NP (nie śmiejcie się, zobaczcie jaki jest ruch rowerowy na ścieżce nadmorskiej - to dziesiątki tysięcy ludzi co łikend w te i we w te) do Nowego Portu to musi zawrócić. to nonsens kompletny, NP mógłby swobodnie być etapem solidnej objazdowej trasy rowerowej wdłuż trójmiejskiego wybrzeża.

    to samo zresztą tyczy się turystów zmotoryzowanych - po co oni mają jechac do NP?

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane