• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będzie Nowy Port

Bożena Aksamit
15 maja 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 

Nowy Port staje do walki o unijne pieniądze. Powstanie tu Hotel Sztuki, park na Szańcu Zachodnim i przystań żeglarska. Wszystko zależy od radnych.



- Mamy przygotowany wstępny projekt przekształcenia Nowego Portu w miejsce atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów - mówi Grzegorz Lechman z Zespołu Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji Biura Rozwoju Gdańska. - Ogromnym atutem tego miejsca jest sąsiedztwo unikatowego zabytku, jakim jest Twierdza Wisłoujście.

Właśnie w Biurze Rozwoju Gdańska rozstrzygnięto konkurs na wstępną koncepcję zagospodarowania parku miejskiego, który powstanie na terenie zlikwidowanej bazy paliwowej, jaką zbudowano na obszarze dawnego Szańca Zachodniego. Szaniec Zachodni, leżący dokładnie po drugiej stronie Martwej Wisły, jest częścią fortyfikacji niegdyś należących do Twierdzy Wisłoujście.

Teren o powierzchni 4,5 hektara stanie się główna atrakcją Nowego Portu. W parku znajdzie się amfiteatr, miejsca przeznaczone pod imprezy plenerowe i ekspozycje historyczne związane z Twierdzą Wisłoujście. Obok twierdzy ma powstać przystań dla żeglarzy, a w dawnej olejarni hotel i tereny sportowe.

W Nowym Porcie poza atrakcjami parku na Szańcu Zachodnim, w budynku starej łaźni miejskiej miałby powstać Hotel Sztuki, w którym artyści z kraju i zagranicy przygotowywaliby szereg projektów artystycznych wychodzących w przestrzeń dzielnicy. Turyści odwiedzający Twierdzę Wisłoujście nie musieliby wracać od razu do śródmieścia - po drugiej stronie rzeki czekałoby na nich mnóstwo atrakcji. W zabytkowych kamienicach przewidziano w projekcie miejsce na puby i kawiarnie w otoczeniu urokliwych uliczek i deptaków. Całość miałaby dopełniać nadmorska ścieżka rowerowa łącząca Nowy Port z Brzeźnem, a dalej z Sopotem.

- Rewitalizacja to nie tylko odnawianie budynków, to znacznie szerszy proces - tłumaczy Tomasz Słomczyński, socjolog pracujący razem z architektami w Zespole Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji BRG. - Obejmuje przemiany przestrzenne, społeczne i ekonomiczne w zdegradowanych częściach miasta. W efekcie poprawia jakość życia mieszkańców.

Część funduszy unijnych płynąca z Brukseli jest przeznaczona na projekty rewitalizacyjne. Koncepcja adaptacji Szańca Zachodniego na park będzie częścią dużego projektu rewitalizacji Nowego Portu, który stanie do walki o unijną dotację.

Jednak zanim to się stanie, projekt musi przejść fazę konsultacji społecznych z mieszkańcami Nowego Portu, a następnie do radnych należy decyzja czy zostanie wpisany do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.

Co to jest Zespół Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji

Stare dzielnice Gdańska są zagrożone całkowitą degradacją. Za takie zostały uznane m.in. Nowy Port, Biskupia Górka, Dolne Miasto, Stare Przedmieście i Orunia. W tych dzielnicach niewielkie zainteresowanie inwestorów, niski poziom przedsiębiorczości mieszkańców łączy się często z dużym zagrożeniem przestępczością. Stara tkanka miasta w takich dzielnicach bezpowrotnie ulega zniszczeniu, piękne zabytkowe budynki po prostu się rozpadają. Aby temu zapobiec, powołano Zespół Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji Biura Rozwoju Gdańska, pracują w nim architekci i socjolog. Tworzą projekty takie jak rewitalizacja Nowego Portu

Szaniec Zachodni

W 1627 roku na miejscu rozebranej Karczmy Zachodniej w Nowym Porcie (tuż przy lewym brzegu Wisły) Rada Miasta Gdańska postanowiła wybudować Szaniec Zachodni. W 1639 roku szaniec zaopatrzono w dwa półbastiony. Umocnienie to stanowiło integralną część i zarazem przyczółek leżącej po drugiej stronie rzeki Twierdzy Wisłoujście. Przyległy bezpośrednio do Wisły szaniec miał wymiary 250 na160 m. W 1648 roku załogę stanowiło 150 osób w czasie pokoju i 300 - podczas wojny.
Gazeta WyborczaBożena Aksamit

Opinie (163) 5 zablokowanych

  • "jest ciekawy system starych umocnień"

    Masz racje to wspaniale wkomponowane fortyfikacje w parku zwłaszcza latem stanowiłyby nie tylko ochłode przy piwku, ale i przy odpowiednim zagospodarowaniu infernalna cześć historii militarnej okresu IIWŚ.

    • 0 0

  • Józefo

    Pewnie że samo z siebie to niszczeje mało rzeczy na tym świecie ale jak się totalnie nic nie robi w kwestii remontów i napraw to żadne skrzynki nie uzdrowią sytuacji. Adam Słodowy też by rady nie dał.

    Gallux! To już nie są lata 70-80. Sklep Baltony był chyba na ul Wilków Morskich (o ile dobrze pamiętam) i kupowało się tam za baksy i bony baltonowskie które to papierki miały większą wartość w złotówkach od tych pierwszych.

    • 0 1

  • ale "wiking" to był w nowym porcie??
    zaliczyłem to "piekiełko"

    • 0 1

  • A swoją drogą

    wszędzie mamy takie społeczeństwo na jakie pozwalamy. albo, czytaj inaczej-jak udajemy, że nic nie widzimy, bo trzęsiemy ze strachy gaciami przed zwróceniem uwagi hołocie.Fajne stwierdzenie usłyszałam wczoraj w Europa da się..."Jeśli uważasz, że nie ma uczciwych ludzi to za pewne sam jesteś nikczemnikiem". Przerobię je na potrzebę dzisiejszego artykułu:" Jeśli uważasz, że inni ludzie są źli, zapewne sam jesteś szubrawcą".Kolejne:"Jeśli przeszkadzją Ci posprayowane ściany, podrapane skrzynki, wybite okna, podaj przykład ile razy Ty zrobiłeś to sam".
    Tyle na temat związku skrzynek z NP, hołotą i zamiarem zmiany dzielnicy.

    Zauwazyłam pewną zależność...kiedy idę i rzucam peta do kosza, nawet zataczając szeroki łuk, bo nie po drodze, to ludzie dziwnie patrzą i ci za mną też szukają kosza. Kiedy ja klnę, wszyscy wokół kląć zaczynają. Kiedy ja oddaję zgubioną rzecz, inni zaczynją oddawać. Kiedy moje dziecko ma zakaz obrażania innych dzieci, reszta tego nie robi albo zaczyna robić to ciszej. Najgorzej jest nic nie robić i patrzeć jak głupia sroka w gnat. Dlatego dobrze, że coś chcą zrobić z NP. może nie wszyscy naraz zaczną szukać koszy, ale za parę lat taki żulek dostanie opier...od zagranicznego turystu, któremu pet żula spadł na spodnie. amen

    • 0 0

  • "typu odrzutnia-z każdym wywalonym śmieciem"

    Może opatentuj, ale i tak władze dzielnicy tego nie kupia bo i po co, miasto i tak wyłoży kaske.
    Inni muszą sie natrudzić; uczyć, wychowywać, instruować, remontować, przeglądać i modernizować. Po co?
    Ciagle opłaca sie niszczyć bo w tedy akcje, przetargi, rewitalizacje, konferencje, itd itp.

    • 0 0

  • Nowy Port dzielnia bezpieczna

    Mieszkam W Nowym Porcie od 3lat. Przyjechałam z innego miasta trawiłam do najgorszej dzielnicy taka była opinia.
    Czuje się tam bezpiecznie. Dzielnia jest bardzo zaniedbana i to jest cały problem.

    Asia

    • 1 0

  • w Europa da się..."Jeśli uważasz, że nie ma uczciwych ludzi to za pewne sam...

    A jeżeli ktoś na okrągło pisze o patologicznych rodzinach spacerujących z amstaffami i menelach?

    Dobre powiedzonko.

    • 1 0

  • Recepta jest jedna,

    ale czy ulubiency galluxa beda mieli ochote i wole polityczna ja wprowadzić kara, karac i to b.surowo tak jak robia to chiny(nawet za spluniecie) Singapur itd.
    A tedy w NP pojawia też sie prawdziwi turysci

    • 0 0

  • józefo
    człowieka wychowuje rodzina najbliższe otoczenie szkoła i na koniec społeczeństwo
    kazdy z tych podmiotów ma inne narzędzia
    podczas gdy taka rodzina może danemu delikwentowi spuścic tzw * za bandyckie odruchy, o tyle społeczeństwo ma bardziej skromne środki poza jednym dość LIBERALNIE używanym a mianowicie karą pozbawienia wolnosci prawem do eksmisji w nieznane włącznie itd....
    doczekamy takiego państwa:-) własnie sie buduje
    sady w 24 czyli dawne "z bomby" grzywna jeden telefon i wyjazd na przeróbke...

    • 0 0

  • Ciekaw jestem gdzie mieszkała ta hołota, która teraz mieszka na nowych osiedlach, w pięknych bloczkach? Czy czasami nie zamieszkiwała tych pięknych zaniedbanych dzielnic? Dzięki Wam za dewastację jaką poczyniliście i się wynieśliście. "W dupach się wam poprzewracało".

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane