• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będzie Nowy Port

Bożena Aksamit
15 maja 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 

Nowy Port staje do walki o unijne pieniądze. Powstanie tu Hotel Sztuki, park na Szańcu Zachodnim i przystań żeglarska. Wszystko zależy od radnych.



- Mamy przygotowany wstępny projekt przekształcenia Nowego Portu w miejsce atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów - mówi Grzegorz Lechman z Zespołu Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji Biura Rozwoju Gdańska. - Ogromnym atutem tego miejsca jest sąsiedztwo unikatowego zabytku, jakim jest Twierdza Wisłoujście.

Właśnie w Biurze Rozwoju Gdańska rozstrzygnięto konkurs na wstępną koncepcję zagospodarowania parku miejskiego, który powstanie na terenie zlikwidowanej bazy paliwowej, jaką zbudowano na obszarze dawnego Szańca Zachodniego. Szaniec Zachodni, leżący dokładnie po drugiej stronie Martwej Wisły, jest częścią fortyfikacji niegdyś należących do Twierdzy Wisłoujście.

Teren o powierzchni 4,5 hektara stanie się główna atrakcją Nowego Portu. W parku znajdzie się amfiteatr, miejsca przeznaczone pod imprezy plenerowe i ekspozycje historyczne związane z Twierdzą Wisłoujście. Obok twierdzy ma powstać przystań dla żeglarzy, a w dawnej olejarni hotel i tereny sportowe.

W Nowym Porcie poza atrakcjami parku na Szańcu Zachodnim, w budynku starej łaźni miejskiej miałby powstać Hotel Sztuki, w którym artyści z kraju i zagranicy przygotowywaliby szereg projektów artystycznych wychodzących w przestrzeń dzielnicy. Turyści odwiedzający Twierdzę Wisłoujście nie musieliby wracać od razu do śródmieścia - po drugiej stronie rzeki czekałoby na nich mnóstwo atrakcji. W zabytkowych kamienicach przewidziano w projekcie miejsce na puby i kawiarnie w otoczeniu urokliwych uliczek i deptaków. Całość miałaby dopełniać nadmorska ścieżka rowerowa łącząca Nowy Port z Brzeźnem, a dalej z Sopotem.

- Rewitalizacja to nie tylko odnawianie budynków, to znacznie szerszy proces - tłumaczy Tomasz Słomczyński, socjolog pracujący razem z architektami w Zespole Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji BRG. - Obejmuje przemiany przestrzenne, społeczne i ekonomiczne w zdegradowanych częściach miasta. W efekcie poprawia jakość życia mieszkańców.

Część funduszy unijnych płynąca z Brukseli jest przeznaczona na projekty rewitalizacyjne. Koncepcja adaptacji Szańca Zachodniego na park będzie częścią dużego projektu rewitalizacji Nowego Portu, który stanie do walki o unijną dotację.

Jednak zanim to się stanie, projekt musi przejść fazę konsultacji społecznych z mieszkańcami Nowego Portu, a następnie do radnych należy decyzja czy zostanie wpisany do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.

Co to jest Zespół Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji

Stare dzielnice Gdańska są zagrożone całkowitą degradacją. Za takie zostały uznane m.in. Nowy Port, Biskupia Górka, Dolne Miasto, Stare Przedmieście i Orunia. W tych dzielnicach niewielkie zainteresowanie inwestorów, niski poziom przedsiębiorczości mieszkańców łączy się często z dużym zagrożeniem przestępczością. Stara tkanka miasta w takich dzielnicach bezpowrotnie ulega zniszczeniu, piękne zabytkowe budynki po prostu się rozpadają. Aby temu zapobiec, powołano Zespół Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji Biura Rozwoju Gdańska, pracują w nim architekci i socjolog. Tworzą projekty takie jak rewitalizacja Nowego Portu

Szaniec Zachodni

W 1627 roku na miejscu rozebranej Karczmy Zachodniej w Nowym Porcie (tuż przy lewym brzegu Wisły) Rada Miasta Gdańska postanowiła wybudować Szaniec Zachodni. W 1639 roku szaniec zaopatrzono w dwa półbastiony. Umocnienie to stanowiło integralną część i zarazem przyczółek leżącej po drugiej stronie rzeki Twierdzy Wisłoujście. Przyległy bezpośrednio do Wisły szaniec miał wymiary 250 na160 m. W 1648 roku załogę stanowiło 150 osób w czasie pokoju i 300 - podczas wojny.
Gazeta WyborczaBożena Aksamit

Opinie (163) 5 zablokowanych

  • Hehe

    Znow bredzenie w goraczce przedwyborczej Adamowicza i jego sztabu. Ten facet powinien pisac bajki. A ludki wierza.

    • 1 0

  • Mój piękny Nowy Port

    Bardzo się cieszę czytając jakie zmiany mogłyby nastąpić w NP.
    NP to specyficzna dzielnica, pełna historii, owiana mgiełką tajemnicy...tylko bardzo zaniedbana. Opinia o NP jest bardzo krzywdząca, owszem jest tutaj i margines społeczny, ale czy w kolorowych blokach na Zaspie i Żabiance go nie ma ?
    Zastanówcie się nad tym co piszecie, tutaj też mieszkają ludzie wykształceni (pewnie bardziej od niejednego z was piszących tylko o hołocie itp.).

    Od wielu lat jeżdżę rowerem do Sopotu i czy z tego powodu szanowny pan Gallux doznał jakiegoś uszczerbku ? Chyba nie więc po co wypisuje te głupoty o ścieżkach rowerowych....?

    Najłatwiej rzucić kamieniem w kogoś a przecież nie o to chodzi, może zwyczajnie zazdrościcie , że cos dobrego może spotkać również NP.

    • 1 0

  • Hołotę do gett

    A może by tak posprzątać hołotę i wysiedlić do gett nowobogackich budowanych przez Invest Komfort, Hossę lub inne dewelopery, np. wywalić ich do osiedli takich jak Millenium, Cadena Park, Lastadia albo w takie tam w Orłowie przy plaży, a najlepiej przesiedlić ich do Warszawy (np. Zamknięte Osiedle Wilanowska). To by japiszony się ucieszyły, hi hi. Ale byłby ubaw.

    • 1 0

  • Pamela/Asia

    Prosba - podpisuj sie tym samym nickiem - o takie minimum internetewego savoir vivre.

    Po drugie przestan jak mantre powtarzac wreszcie jaki ten NP jest fajny i wspanialy tylko zaniedbany bo piszesz to do ludzi ktorzy doskonale znaja Trojmiasto i wiedza ze NP to zwykla mordownia. Oczywiscie mozesz preferowac postawe zyczeniowa, ale to nie zmieni rzeczywistosci.

    • 0 1

  • Pamela

    ależ właśnie o to chodzi, że w NP mieszka mnóstwo normalnych ludzi, a to menele wokół nie dają im żyć. Nowy Port może być ładną, nadmorską dzielnicą. W bardzo wielu miastach europejskich dzielnica portowa ma lekko menelsko-k.wską reputację, ale nie przeszkadza to tym dzielnicom w rozwoju. Myślę, że rewitalizacja NP wyjdzie na zdrowie tym okolicom, tak jak Letnicy przysłuży się planowany stadion. Remont Marynarki Polskiej jest pierwszym krokiem, sądzę że po nim sporo się zmieni.
    Galluxem się nie przejmuj, to chory starzec, a ten jego pseudopatriotyzm lokalny ma nieco wioskowy posmak, na zasadzie "bić obcych".

    • 1 0

  • Deweloper

    A czy nie znalazłby się jakichś deweloper, który mógłby zbudować tam kolejne zamknięte osiedle dla zmęczonych notabli, tudzież stojące puste na wynajem lub w celach spekulacji nieruchomości? Przecież liczy się biznes dzisiaj, a nie jakieś tam parki, szańce itd.

    • 1 0

  • Antypolityku

    Jesteś zwolennikiem gett dla nowobogackich? W sumie smętne miejsca.

    • 0 1

  • brawo wkońcu moze ta dzielnica ożyje !!! a chołote mozna by zmienic na normalnych tylko trzeba by ich zatrudnić obowiązkowo przy

    budowie i zafundować im szkołe gdzie musieli by przymusowo sie uczyc kultury i jezyków obcych. znich tez moga być ludzie

    • 0 1

  • gal

    Pamela zapewne również mieszka w np, ale to nie ja. Pojawiła sie równiez jedna Asia; podpisana bezpośrednio w poście. To tez nie ja.

    • 0 1

  • Pamela i Czarna Żmija

    To że są menele w Nowym Porcie, to nic nie znaczy, gdyż menele są wszędzie, w każdej dzielnicy. Obszary takie są niczym szachownica na mapie miast(a). Nie ma dzielnicy bez meneli. Jeżeli jest to niech ktoś poda przykład. Stanowią nieodłączną tkankę naszego społeczeństwa. Dlatego, wg mnie trudno dzisiaj mówić o dzielnicach pijackich. Można jedynie mówić o dzielnicach z większą przestępczością. I dzisiaj do najniebezpieczniejszych należy do nich, zarówno wg satytstyk m.in. policyjnych jaki i opinii ludzi, ani Nowy Port, ani Orunia, ani Stogi, ale Długie Ogrody.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane