• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będzie Nowy Port

Bożena Aksamit
15 maja 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 

Nowy Port staje do walki o unijne pieniądze. Powstanie tu Hotel Sztuki, park na Szańcu Zachodnim i przystań żeglarska. Wszystko zależy od radnych.



- Mamy przygotowany wstępny projekt przekształcenia Nowego Portu w miejsce atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów - mówi Grzegorz Lechman z Zespołu Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji Biura Rozwoju Gdańska. - Ogromnym atutem tego miejsca jest sąsiedztwo unikatowego zabytku, jakim jest Twierdza Wisłoujście.

Właśnie w Biurze Rozwoju Gdańska rozstrzygnięto konkurs na wstępną koncepcję zagospodarowania parku miejskiego, który powstanie na terenie zlikwidowanej bazy paliwowej, jaką zbudowano na obszarze dawnego Szańca Zachodniego. Szaniec Zachodni, leżący dokładnie po drugiej stronie Martwej Wisły, jest częścią fortyfikacji niegdyś należących do Twierdzy Wisłoujście.

Teren o powierzchni 4,5 hektara stanie się główna atrakcją Nowego Portu. W parku znajdzie się amfiteatr, miejsca przeznaczone pod imprezy plenerowe i ekspozycje historyczne związane z Twierdzą Wisłoujście. Obok twierdzy ma powstać przystań dla żeglarzy, a w dawnej olejarni hotel i tereny sportowe.

W Nowym Porcie poza atrakcjami parku na Szańcu Zachodnim, w budynku starej łaźni miejskiej miałby powstać Hotel Sztuki, w którym artyści z kraju i zagranicy przygotowywaliby szereg projektów artystycznych wychodzących w przestrzeń dzielnicy. Turyści odwiedzający Twierdzę Wisłoujście nie musieliby wracać od razu do śródmieścia - po drugiej stronie rzeki czekałoby na nich mnóstwo atrakcji. W zabytkowych kamienicach przewidziano w projekcie miejsce na puby i kawiarnie w otoczeniu urokliwych uliczek i deptaków. Całość miałaby dopełniać nadmorska ścieżka rowerowa łącząca Nowy Port z Brzeźnem, a dalej z Sopotem.

- Rewitalizacja to nie tylko odnawianie budynków, to znacznie szerszy proces - tłumaczy Tomasz Słomczyński, socjolog pracujący razem z architektami w Zespole Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji BRG. - Obejmuje przemiany przestrzenne, społeczne i ekonomiczne w zdegradowanych częściach miasta. W efekcie poprawia jakość życia mieszkańców.

Część funduszy unijnych płynąca z Brukseli jest przeznaczona na projekty rewitalizacyjne. Koncepcja adaptacji Szańca Zachodniego na park będzie częścią dużego projektu rewitalizacji Nowego Portu, który stanie do walki o unijną dotację.

Jednak zanim to się stanie, projekt musi przejść fazę konsultacji społecznych z mieszkańcami Nowego Portu, a następnie do radnych należy decyzja czy zostanie wpisany do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.

Co to jest Zespół Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji

Stare dzielnice Gdańska są zagrożone całkowitą degradacją. Za takie zostały uznane m.in. Nowy Port, Biskupia Górka, Dolne Miasto, Stare Przedmieście i Orunia. W tych dzielnicach niewielkie zainteresowanie inwestorów, niski poziom przedsiębiorczości mieszkańców łączy się często z dużym zagrożeniem przestępczością. Stara tkanka miasta w takich dzielnicach bezpowrotnie ulega zniszczeniu, piękne zabytkowe budynki po prostu się rozpadają. Aby temu zapobiec, powołano Zespół Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji Biura Rozwoju Gdańska, pracują w nim architekci i socjolog. Tworzą projekty takie jak rewitalizacja Nowego Portu

Szaniec Zachodni

W 1627 roku na miejscu rozebranej Karczmy Zachodniej w Nowym Porcie (tuż przy lewym brzegu Wisły) Rada Miasta Gdańska postanowiła wybudować Szaniec Zachodni. W 1639 roku szaniec zaopatrzono w dwa półbastiony. Umocnienie to stanowiło integralną część i zarazem przyczółek leżącej po drugiej stronie rzeki Twierdzy Wisłoujście. Przyległy bezpośrednio do Wisły szaniec miał wymiary 250 na160 m. W 1648 roku załogę stanowiło 150 osób w czasie pokoju i 300 - podczas wojny.
Gazeta WyborczaBożena Aksamit

Opinie (163) 5 zablokowanych

  • 2703

    Wszystko chceci napawiać i ulepszać, czy nie lepiej żęby to co jest piękne takim pozostało? To miejsce nie potrzebuje upiększeń.

    • 1 0

  • Nowy Port

    pamietam z dosyc dawnych czasow .
    Dla mnie wowczas pod wzgledem prestizu byla to dzielnica porownywalna z osiedlem Tysiaclecia na Przymorzu .
    Moze sie to zmienilo , bo wiem , ze maja np. ulice "Spokojna" i "U przyjaciol"
    Jak cos w te dzielnice zainwestuja , to moze byc tylko lepiej.

    • 1 0

  • Żure, menele i inni

    Faktem jest, iż zmienia się problem i charakterystyka tzw. żurów i meneli. Oni rzeczywiście są wszędzie, ale spychani są na margines (dużymi skupiskami są jedynie dworce), poza tym powoli stają się coraz mniej szkodliwi , a opinie nt. żurów to są głównie chyba wyobrażenia z lat 80-tych, no, ewentualnie wczesnych 90-tych, gdzie pełno wysiadywało ich w krzakach przy torach, a meliny w zakładach pracy były normą.
    Zmienia się powoli kultura picia (co wcale nie znaczy, że na lepsze), a wraz z nią ta grupa społeczna. Dziś rzeczywiście zagrożeniem są wyrostki, kibole i agresywna pijana młodzież, będąca w pewnym sensie symetrcznym przeciwnobiegunowym odbiciem żulików. Przecież Sopot i Monciak też nie są bezpieczne po zmroku, ale nie z racji meneli, ale z racji agresywnych i głośnych zachowań na codzień trzeźwych ludzi. Nawet Kraków powoli zmienia swoje oblicze dzięki bandyckim wybrykom. I to jest największym dzisiejszym zagrożeniem dla miast, a nie menele.
    Wpływ na to ma jednak współczesna świadomość społeczna i postępujące rozwarstwienie społeczne, a co za tym idzie polaryzacja i alienacja grup społecznych. Biedni w dół, średni do Irlandii, a bogaci do gett.

    • 1 0

  • Antypolityk

    przejdź się proszę ul. Uczniowską czy Małomiejską, zaglądając także w podwórka, a pogadamy czy żurlandia faktycznie taka zmarginalizowana jest.

    • 0 1

  • Kasiu,

    a po co sie w tych rejonach krecisz . Idz na ulice Spokojna .

    • 0 0

  • Kręcę się bo muszę.

    W jednej firmie na Uczniowskiej mam lekcje, z kolei Małomiejską muszę przejechać jak jadę do centrum Gdańska.

    • 0 1

  • Czarna Żmija

    Oj, toż można wymieniać bez liku: Letniewo, Biskupia Góra (jak ktoś powiedział: Biskupia Góra to miejse o wyglądzie Pragi Czeskiej, a charakterze Pragi Warszawskiej), Górki Zachodnie, itd. itp. Faktem jest jednak, że menele są wszędzie, nawet w okolicach biurowców w Gdyni, ale jednak jest to grupa powoli, nie szybko, ginąca, gdyż ich tereny będą zawłaszczone niedługo pod inne inwestycje, głównie getta dla bogaczy i inne zamknięte obiekty handlowo-usługowo-biurowo lub po prostu pod infratrukturę transportową. Widać to bardzo dobitnie w Warszawie np. wzdłuż ul. Wilanowskiej, gdzie z jednej strony powstają molochy dla bogaczy, a tu pod płotem budowy rudera. I co będzie tak stała? Ja czuję, że ten proces nabiera tempa.
    Dlatego nie neguję, że na Uczniowskiej jest jak piszesz, ale na pewno się to zmieni, gdyż prędzej czy później jakiś inwestor ich stamtąd wykurzy. Podkreślam, że dzisiaj zmienia się charkter patologi społecznej z pijackiej na bandycką.

    • 1 0

  • Antypolityk

    może i racja. Tylko, kurcze, jak się chce żura wykwaterować, bo np. czynszu nie płaci, to się zaraz giewałt podnosi, że nowobogaccy biedaka krzywdzą. Sęk w tym, że na tych pogardzanych nowobogackich kręci się gospodarka, na całym świecie się ich wspiera żeby się stali "starobogackimi", a u nas najlepiej żeby wszyscy mieli taką samą bidę i rudery, a nie że jedni w szopie w Letniewie, a inni na osiedlu za szlabanem.
    Paranoja.

    • 1 0

  • jeśli chcesz wyrażać zwoja opinie na temat Portu to najpierw poznaj kogoś z tamtąd, pojeździj troche pospędzaj trochę czasu a może będziesz w stanie realistycznie przestawić obraz Portu na forum!!!

    • 1 0

  • Po co to komu?

    Bydlo co tam mieszka i tak to zniszczy a potem kazda metalowa czesc oddadza na zlom i przechleja.Spuscic bombe na ten nowy port, ludzi wywiezc do obwodu kaliningradzkiego bo tam miejsce prostakow, k..rw, dresiarzy,alkoholikow i zlodzieje.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane