• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Błękitna Flaga nie dla Trójmiasta

Magdalena Szałachowska
17 kwietnia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
W tym roku nad żadnym trójmiejskim kąpieliskiem nie zawiśnie Błękitna Flaga. W tym roku nad żadnym trójmiejskim kąpieliskiem nie zawiśnie Błękitna Flaga.
Błękitna Flaga, czyli działający jak magnes na turystów najwyższy znak jakości przyznawany kąpieliskom, w tym roku nie powieje nad żadną z plaż Zatoki Gdańskiej. Powód - brudne wody naszego wybrzeża.

- Do Zatoki Gdańskiej spływa wszystko, co wypłucze deszcz: odpady ze śmietników, psie odchody - mówi Mariusz Witoński, koordynator krajowego programu Błękitna Flaga. - Wystarczy ulewa, by stan wód się pogorszył.

Innego zdania jest Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdańska, który powołując się na wyniki zleconych przez magistrat badań, twierdzi, że jakość wód gdańskiego wybrzeża daleko przewyższa standardy europejskie.

- Jesteśmy zbulwersowani decyzją fundacji Ecobaltic - mówi Maciej Lorek. - Jakość wód w Gdańsku poprawia się z roku na rok i spełnia nawet najbardziej restrykcyjne normy Unii Europejskiej. Jak tylko otrzymamy raport, złożymy do fundacji odwołanie i dodatkowe wyniki badań.

Czy Błękitna Flaga powiewająca nad kąpieliskiem ma dla Ciebie znaczenie?

Według Mariusza Witońskiego nadesłane badania są wystarczające (wykonał je gdański Sanepid) i wyraźnie świadczą o tym, że normy bakteriologiczne zostały przekroczone o 20 proc., co dyskwalifikuje kąpielisko.

- Nie widzę również szansy na przyjęcie odwołania - dodaje Mariusz Witoński. - Nie można polemizować z faktami.

Dodajmy, że Błękitna Flaga jest przyznawana na podstawie badań prowadzonych rok wcześniej. Czyli paradoksalnie, gdańskie kąpieliska, które rok temu otrzymały Błękitną Flagę, nie zasługiwały na nią.

- To faktycznie dość dziwne, ale takie są reguły działającej od ponad 20 lat fundacji - mówi Mariusz Witoński. - Wody kąpielisk Zatoki Gdańskiej balansują na granicy spełnienia norm i nawet drobny incydent, jak deszcz, może spowodować utratę szans na rekomendację. W tym roku gdańskie kąpieliska straciły flagę, ale otrzymały wyróżnienie. Świetnie spełniają wszystkie inne kryteria organizacyjno-wizualne, niestety poza stanem wód. Jego poprawa jest obowiązkiem włodarzy miasta.

Jakie są pomysły na rozwiązanie problemu? Gdańsk powalczy z nielegalnym wylewaniem ścieków. Sopot chce zbudować kolektory burzowe, czyli kanały, którymi brudne wody opadowe spływałyby w głąb zatoki (w Gdańsku taki kolektor istnieje w Brzeźnie). Jednak, zdaniem ekologów, najważniejsza jest modernizacja oczyszczalni i utrzymanie czystości na ulicach.

Od tego roku w gdańskich kąpieliskach będzie mniej punktów gastronomicznych, co ułatwi utrzymanie plaż w czystości i poprawi ich estetykę. Poprzez rozstawienie specjalnych ekranów i kierunkowych głośników rozwiązana zostanie również kwestia hałasu.

Dzięki przejęciu przez miasto plaży w Jelitkowie, pas gdańskich kąpielisk wydłuży się o 100 metrów. Ponadto powstaną nowe punkty ratownicze, w Stogach będą rozgrywane turnieje plażowe o randze ogólnokrajowej, a w Sobieszewie i w Brzeźnie powstaną trzy szkółki żeglarskie.
Błękitna flaga to ekologiczny znak jakości przyznawany kąpieliskom i przystaniom jachtowym spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. To międzynarodowy program utworzonej w 1981 roku Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE) z siedzibą w Danii.

W 2006 roku tylko dwa polskie kąpieliska: w Gdańsku i w Świnoujściu oraz Port Jachtowy w Łebie, Marina Gdańsk i Marina Gdynia otrzymały Błękitną Flagę.

W tym roku krajowe jury programu Błękitna Flaga przyznało rekomendację kąpieliskom ze Świnoujścia, Krynicy Morskiej, Ustronia Morskiego, Pobierowa, Pogorzelic, Mrzeżyna, Sztutowa i Kątów Rybackich. Wśród portów zarekomendowano Port Jachtowy w Łebie, przystań żeglarską w Kamieniu Pomorskim oraz mariny w Gdańsku, Gdyni i w Szczecinie.

Opinie (90) 5 zablokowanych

  • Mieszkanko Gdanska

    Moze deszcz zmylby Twoja lodowke do Wisly blokujac jej bieg ( co postuluje kolega Gradziel ), wowczas uratowalabys swoim czynem trojmiejskie plaze .

    • 0 0

  • lodowka i inny sprzet

    Jesli kupujesz nowa lodowke to sklep ma obowiazek zabrac i zutylizowac stara. Tak samo z inna elektronika czy agd.

    Mysle nawet, ze jesli dowoza i wnosza na pietro to mozna to w sklepie tak ustalic ze stara zabiora.

    Dobre w tym przepisie jest to, ze dosc latwo wymusic wyegzekwowanie. Zostawiasz grata w BOK i mowisz do widzenia ;)

    • 0 0

  • jd

    Sklepy niechętnie biorą stary sprzęt, ale mam prawo tego wymagać.
    Chodzi mi o to, że czasem chcesz pozbyć się starego sprzętu nie kupując jednocześnie nowego. Co wtedy?

    • 0 0

  • Marek

    Stara lodówka ma jakiś fenol czy inne związki i nie jest polecana jako zapora.

    • 0 0

  • Anonimie

    Nie fenol , tylko freon .
    Byc moze myslales o fetorze , ktory niektore stare lodowki wydzielaja - takowe sa zlym materialem na tamy .

    • 0 0

  • dzięki za poprawkę, ale freonu także nie polecam

    • 0 0

  • @mieszkanka

    Wtedy z pomoca przychodzi google z haslami utylizacja elektornicznego gdańsk
    wynik z pierwszej piatki:
    http://katalog.trojmiasto.pl/produkcja_uslugi/ochrona_srodowiska_surowce_wtorne_utylizacja/

    tam jest jakis ecopartner z wrzeszcza (ale pisza o elektronice - wiec nie wiem jak z lodowka).

    Gdansk cos niby napisal, ale tak ze nic z tego nie wynika (w sensie komu na terenie gminy oddawac).

    http://www.gdansk.pl/article.php?category=742&article=5867&history=

    • 0 0

  • na czyste plaże zapraszam....

    w okolice Łeby i cały pas Środkowego Wybrzeża - Darłówko, Łazy, Mielno, Chłopy, Sarbinowo...

    • 0 0

  • kapiel w smietniku

    nieraz w wakacje bywałam na naszych plazach...czy to Sopot czy Brzezno znaczenia niema ,bo woda jes ta sama ..jaka??-brudna ....Jednego niemoge zrozumiec jak matki i ojcowie moga pozwalac swoim pociechom kąpac sie w takiej wodzie ...Totalny brak wyobrazni!!!!!Przeciez w niej wszystko pływa np.odchody(masakra) ,i peło innych smieci.

    • 0 0

  • jd

    Praktycznie, to nie ma jak w przepisowy sposób pozbyć się lodówki w Gdansku, jeśli nie chce kupic się nowej lub zapłacić extra firmie, która pewnie działa na umowach z zakładami przemysłowymi i sklepami ze sprzętem elektrycznym.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane