• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Browar Górskich

Michał Stąporek
17 listopada 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Dawny browar Hevelius ma nowego właściciela. Od Grupy Żywiec odkupił go pomorski deweloper, firma PB Górski z Kartuz. Nie chce jednak zdradzić, co zrobi z działką w centrum Wrzeszcza. A ponieważ obszar jest chroniony przez konserwatora zabytków, zbyt wiele na nim zrobić się nie da.

Co po browarze: wizja

Kiedy kilka dni temu Gazeta Wyborcza odkryła, że firma budowlana Górski podpisała umowę przedwstępną w sprawie kupna terenów po gdańskim browarze, Bogdan Górski twierdził, że marzy mu się "minibrowar na wzór wrocławskiej starówki, gdzie w lokalu można obserwować, jak warzy się piwo". Zapowiedział także, że transakcja może zostać dopieta w styczniu, czyli już za dwa miesiące.

Rozgłos, jaki uzyskała ta sprawa przestraszył chyba dewelopera, który do tej pory spokojnie budował niewielkie osiedla mieszkaniowe. - Nie możemy teraz mówić o szczegółach całego przedsięwzięcia. Jest na to za wcześnie - tłumaczy dziś Iwona Górska, współwłaścicielka firmy. - Mój mąż i tak powiedział więcej, niż powinien. Nie ma mowy, żebym powiedziała, ile zapłaciliśmy za ten teren. Gazeta Wyborcza napisała, że kilkanaście milionów zł.

Iwona Górska przyznaje jednak, że ze względu na duże doświadczenie w budownictwie mieszkaniowym, jej firma chciałaby w dawnym browarze postawić m.in. na taką właśnie zabudowę. Kilka dni wcześniej jej mąż wspominał także m.in. o hotelu.

Bez planu, ale z warunkami

Teren, na którym stoi browar nie ma jeszcze sporządzonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, choć prace nad tym dokumentem już trwają. W pewnym momencie zostały jednak na prośbę poprzedniego właściciela zawieszone. - Grupa Żywiec poprosiła o wstrzymanie prac nad planem ponieważ negocjowała z wojewódzkim konserwatorem zabytków zmianę warunków zabudowy na tym terenie - opowiada Jarosław Wincek, projektant z Zespołu Urbanistycznego Port, który w ramach Biura Rozwoju Gdańska tworzy plan dla dawnego browaru.

Czego domagał się Żywiec? - Możliwości intensywniejszej zabudowy terenu, czyli de facto pozwolenia na budowę wyższych obiektów. Teraz przewidujemy, że na działce mogą się pojawić dwa budynki o wysokości 15 i 18 metrów - tłumaczy Jarosław Wincek.

Na terenie browaru znajduje się parę budynków, których konserwator zabytków na pewno nie pozwoli wyburzyć. Z drugiej jednak strony projekt planu pozwala na wznoszenie tu zarówno mieszkań, jak i obiektów o charakterze usługowym. Specjalnie zaznaczono możliwość powstania tu małego, produkującego na potrzeby restauracji, browaru - tak wymarzonego przez Bogdana Górskiego.

Opinie (89) 1 zablokowana

  • to byly czasy..

    gdy w trakcie lekcji w II lo nagle zalatywalo chmielem...ehhh mile wspomnienia..mam nadzieje ze sie uda !

    • 0 0

  • Piwka z Lublina , Zwierzyńca i wiele innych mozna kupić w Gdyni "dom piwa" przy zbiegu ulic Władysława IV i Traugutta.
    KONCERNIAKOM MÓWIMY STANOWCZE NIE !!!!!

    • 0 0

  • Szkoda , że Gdańsk pozbył się 49% browaru .
    utworzono spółke Brewpole Bowar Hevelius , ale to i tak nic nie dało bo została wykupuiona przez Grupę Zywiec.
    Szkoda , że nie teren niemógł by zostac wykopiony przez inny browar. (np Amnber z Bielkówka koło Kartuz)
    Byłby w tym miejscu browar. Według zródeł historycznych w Gdańsku warzyło się piwo już od 1630 roku w właśnie w tym miejcu. Za czasów niemieckich przed wojną był browar tyle ,że właścicielami byli Niemcy . Po wojnie zostało to znacjonalizowane i przekształcone w Zakłady Piwowarskie w Gdańsku tutaj poraz pierwszy w Gdańsku rozlewao Pepsi pamiętam bo do roku 2000 był szyld Pepsi i Browar hevelius.
    Żal mi naprawdę że w Gdańsku nie będzie żadnego browaru
    i tych Marek Hevelius , kaper i innych.
    Gdyby był w Gdańsku browar dzisiaj obchodził swoje 145 urodziny w tym samym wijscu we Wrzeszczu.
    Szkoda , że Gdańsk nie przemyślał że by utworzyć spółke pracowniczą czy coś w tym stylu.
    Szkoda , ze tak jak zakłady cukiernicze Bałtyk nie znalażł inwestora.

    • 0 0

  • piwo?

    nie ma szans, Bogdan wszystkich pięknie wyślizga...

    • 0 0

  • zniszczenie browaru Hevelius

    rzeczywiscie odpowiedz kol Anny jest bardzo moherowa. Widac dla niej piwo i historia ponad 130-letniego zakładu kojarzy sie tylko z alkoholizmem...żenada i bardzo prymitywne podejście do sprawy.
    Zamknięcie browaru Hevelius to klasyczna strategia niszczycielskiego działania Heinekena "Heńka" (i innych piwnych monopolistów np Carlsberga-Okocimia i Kompanii Piwowarskiej). Wykupują browary znajdujące się na atrakcyjnych działkach w centrach miast a następnie po około roku zamykają je tłumaczac ten fakt nierentownością produkcji , nie spełnianiem norm ekologicznych itp bredniami a dzialki sprzedają developerom za odpowiednio wyższe pieniądze z zakazem jakiekolwiek produkcji piwa w tym miejscu. Zastanawiam się więc po co owe zakłady kupowali skoro - oficjalnie - przyniosły im straty???!! Identyczna sytuacja nastąpila ze śp Browarem Warszawskim i kilkoma innymi. Jedynym pozytywnym przypadkiem jest browar Braniewo ktory kilka lat temu został rownież zamknięty przez Heńka. Po zamknięciu browaru Heniek wyrzucił na bruk około połowe pracowników a pozostała częśc zalogi miała zostać zatrudniona w fabryce soków Dr Witt która to stała się właścicielem b. browaru. Nic z tego nie wyszło a pracę na terenie b. browaru mialo tylko kilka osob zatrudnionych jako ciecie pilnujący przed potencalnym rozkradaniem zakładu. Widać dobrze pilnowali bo zakład nie został rozkradziony a teraz oszukane miasto Braniewo planuje z powrotem wznowić warzenie piwa w b. browarze i za to 3mam kciuki !

    • 0 0

  • ludzie jestescie jacys nienormalni skoro pan Gorski kupil browar to chyba jego sprawa co z nim zrobi jego inwestycja i jego decyzja, a jezlei chodzi o minibrowar to z pewnoscia powstanie tyle ze nie bedzie to dla takiej choloty jak wy bo pan Gorski nie bedzie zasmiecal sobie terenu smieciami,

    • 0 0

  • Piwko - nie wysilaj się na tą żenującą prowokację. Dobrze by było gdybyś nauczył się też pisać po polsku. "Zaśmiecać śmieciami" - co Ty człowieku miałeś z polskiego ?
    I nie zupełnie przyjacielu jest tak że kupując działkę można robić na niej wszystko co się spodoba. Pewnie nie wiesz ale istnieją takie kwestie jak np nadzór konserwatorski , rejestr zabytków , plan zagospodarowania itp. Kupując działkę w centrum miasta nie licz że zbudujesz tam np zakład wzbogacania uranu , elektrownie atomową lub poligon wojskowy. Zresztą zapytaj o to swojego PANA Górskiego któremu tak przymilnie przyklaskujesz (żeby nie określić tego niecezuralnie...)

    • 0 0

  • Pijmy zdrowe piwo browarów polskich, rehionalnych.

    Od dawna pijam piwo niepasteryzowane, zdrowe. Nie pijam firmy żywca ani kompanii piwowarskiej. Są to przemysłowo robione produkty, wszystko w granulacie z worków + woda, krótka fermentacja. Piwowarstwo polskie jeszcze się odrodzi i będziemy pili prawdziwe piwo np. "Jopejskie" w Gdańsku.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane