• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Budują mieszkania po kosztach

Magdalena Raszewska
29 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 14:47 (29 kwietnia 2008)
Mieszkania dla potrzebujących powstają przy udziale głównych zainteresowanych i wolontariuszy. Mieszkania dla potrzebujących powstają przy udziale głównych zainteresowanych i wolontariuszy.

Oferują wykończone mieszkania po 2500 zł brutto za metr kwadratowy. Skąd tak niska cena? Na budowie pracują przyszli lokatorzy i wolontariusze. To wszystko w ramach działalności organizacji Habitat for Humanity.



W lipcu rozpocznie się budowa domu dla ośmiu rodzin na Stogach. Później powstanie druga połowa bliźniaka, w której znajdzie się również osiem mieszkań. Budowa tej części ruszy, gdy wybrane zostaną rodziny, które w niej zamieszkają. Powód? Parametry wnętrz muszą być dostosowane do potrzeb poszczególnych rodzin.

Budynek powstanie na działce o powierzchni 1600 m kw., znajdującej się pomiędzy ul. Tamka i Kłosowa. Ten teren Urząd Miejski w Gdańsku przekazał HfH Gdańsk w użytkowanie wieczyste. Orientacyjny koszt budynku dla 16 rodzin to około 2 mln złotych.

- Pomagamy rodzinom, które nie mają mieszkania lub mieszkają w warunkach poniżej dopuszczalnych norm przyjętych w kraju, a niskie zarobki uniemożliwiają im samodzielne kupno mieszkania. Nie dajemy mieszkań w prezencie, ale stwarzamy odpowiednie warunki i szansę na zamieszkanie we własnym domu - tłumaczy Robert Puścian z Habitat for Humanity Gdańsk, dodając, że domy powstają dzięki rodzinom, wolontariuszom, darczyńcom i organizacjom habitatowskim z innych krajów. - Pieniądze pochodzące z darowizn i spłat od rodzin tworzą fundusz umożliwiający budowanie następnych domów - tłumaczy.
Działalność fundacji opiera się na udziale przyszłych mieszkańców w procesie budowy domów. Niezamożni gdańszczanie muszą zaangażować się w realizację projektów, aby po kilkunastu miesiącach zamieszkać we własnych lokalach. Każda rodzina budując własne mieszkanie spędza na budowie ponad 1000 godzin. Wkład każdej rodziny na początku to od 8 do 12 tysięcy złotych. Potem, przez 20 lat spłacają nieoprocentowany kredyt.

- Najpierw podpisujemy z wyłonionymi rodzinami umowę wstępną. Wkład każdej z nich to 10 proc. wartości mieszkania i nakład pracy. Spłata mieszkania rozpoczyna się po zakończeniu budowy i wręczeniu kluczy. Rodziny otrzymują akty własności, jednak mieszkania nie powinny sprzedawać. Jest to obwarowane karą finansową. Wybieramy jednak ludzi, którzy marzą o własnym mieszkaniu i nie kierują się chęcią zysku - tłumaczy Magdalena Pietrzyk, dyrektor wykonawczy Habitat for Humanity Gdańsk.

Z szacunków organizacji wynika, że w Polsce jest ponad 1,5 miliona mieszkań nie spełniających podstawowych standardów - są przeludnione, bez kanalizacji, w fatalnym stanie technicznych. Mieszka w nich 6,5 mln Polaków.

Organizacja Habitat for Humanity International działa w 100 krajach, gdzie zbudowała 200 tys. domów. Gdański oddział powstał z inicjatywy młodych ludzi, którzy wcześniej pracowali jako wolontariusze na budowach w Rumunii i w Polsce. To właśnie wolontariusze tworzą struktury organizacji, angażują się w działalność stowarzyszenia, prowadzą nabór rodzin. Wśród wolontariuszy są również osoby niepełnosprawne. W organizacji wychodzi się bowiem z założenia, że każdy człowiek może wnieść do niej coś wartościowego. Obecnie HfH Gdańsk poszukuje sponsorów i wolontariuszy.

Opinie (87) 2 zablokowane

  • super sprawa ,a ja glupia kupilam w POLDOM-KALENDA

    popieram fantastyczna sprawa ,a ja kupilam mieszkanie w KAMIENICY 6-cio rodzinnej a DEWELOPER KALENDA-POLDOM w PRuszczu Gdanskim przebudowal gorne mieszkania na 15 -cie malych pod wynajem i teraz mieszkam w HOTELIKU ,bo KAMIENICA 6-cio rodzinna zrobila sie 18-to rodzinna, Radni Powiatu czyli POLDOM -KALENDA maja swoje tryki na granicy prawa ,ale my to sprawdzimy przy Panstwa pomocy !dziekuje ,i prosze o podpowiedz jak zabrac sie do tej tranzakcji zycia ,aby zerwac umowe kupna z DEWELOPEREM POLDOM -KALENDA i domagac sie rekompensaty za wprowadzenie w maliny...

    • 0 0

  • świetny pomysł,

    który pokazuje, że jak ktoś chce to potrafi, a nie leży brzuchem do góry czekając na socjal!

    • 0 0

  • 2500zł zametr to realna cena u dewelopera!! (5)

    2500 za metr to jest po kosztach?Raczej nie !!
    to realna cena wybudowania mieszkania dlaczego po 2500za metr be zdziałki do pod klucz budują?
    Takie wiezowce jak teraz buduja itzadaja po 8tys zametr to cena z górki bańki spekulacyjnej .!!
    A la ciemnoty bedzie mozna wciskać ze materiały zdrozały itp.bo polaków mozna robić bambuko jak nikogo innego.dziwne ze materiały sa tańsze zagranicą dziwne ze mieszkania sa tańsze zagranicą dziwne ze tam potrafia mimo 3razy wyzszych wypłat potrafia tanej zbudowac.Bo Polakowi mozna piasek na pustyni sprzedać !!

    • 0 0

    • bańka pęknie

      musi pęknąć, bo w tym kraju do przewrotu dojdzie.
      Z zarobkami rzędu 2000zł nie dostanę kredytu w ogóle, a jakbym dostał, to bym spłacał 100% wartością zarobków (300tys na 30lat - rata 2000zl/mies).

      Trzeba poczekać.

      • 0 0

    • 2500 nie jest kosztem budowy u dewelopera (2)

      Po pierwsze do tych 2500 dodaj koszt działki którą dostali za darmo od miasta oczywiście kosztem innych podatników bo płacą tylko za dzierżawę
      Po drugie dodaj też koszt przepracowanych godzin na budowie
      Po trzecie jakoś autor nie napisał kto pokryje koszt przyłączy energii elektrycznej wody i kanalizacji bo zdaje się że bedzie to działka urzędu miejskiego
      Po czwarte miasto jako dobry wujaszek sprezentuje im drogę dojazdową
      Mam nadzieję że wkońcu złodziejskie władze miasta będą traktować wszystkich mieszkańców miasta równo ja też chcę działkę w wieczystą dzierżawę za darmo a pobuduję się sam

      • 0 0

      • (1)

        Droga dojazdowa zawsze jest w gestii gminy lub prywatnego właściciela gruntu pod nią, jeżeli jej do gminy nie przekazał i tylko udzielił tzw. służebności drogi. Co do przyłączy to albo zapłaci za nie właściciel działki przed jej sprzedażą (ale kto sprzedaje działki nieuzbrojone choćby w prąd i wodę?) albo dołączenie reszty mediów będzie musiał sfinansować jej nabywca. Ale to nie są żadne kolosalne koszty. Jeżeli potrzebna infrastruktura jest już dostępna w drodze, to koszt nie przekracza 1500zł za dane medium. Jeżeli trzeba dopiero ją zbudować, to jeżeli sprawa dotyczy obszaru co najmniej kilkunastu działek, to idzie się dogadać z dostawcą, żeby to on sfinansował ze swoich środków i wystąpił o refundację z funduszy unijnych. Ja w ten sposób mam dociągnięty gaz ziemny.

        • 0 0

        • pewnie

          pewnie drogę dojazdową do do willi w matemblewie jak i przyłącza budowali właściciele śmieszne, budowała gmina za nasze pieniądze

          • 0 0

    • Polska to jakis fenomen ???!!!!

      Jak to mozliwe ze 7-8 czy 10 tys. zł w zaleznosci od lokalizacji jak unas mozna w Niemczech kupic super mieszkanie!! Przecierz tam są zarobki 5 razy wyzsze!!

      wiec kiedy wkońcu przestana unas wciskać ciemnote ze materiały drogie ze zarobki urosły!! wkońcu sa 5razy mniejsze niz zagranica!!

      • 0 0

  • Ciekawe ile na tym HFH zarabia (2)

    krotka kalkulacja. Kazdy z mieszkancow placi za mieszkanie. ok. placi mniej. bo placi po kosztach budowy i zakupu materialow. Ale dlaczego HFH nie mowie ze bardzo duzy procent materoialw budowlanych i wykonczeniowych otrzymuje za darmo od sponsorow. czyli chalupa buduje ze z materoalow sponsorow i za prace ludzka a HFH dostaje kase od ludzi. i gdzie ty humanitarymzm. Nikt mi nie powie ze w dobie kapitalizmu sa ludzie ktorzy robia cos za darmo.

    • 0 0

    • A jednak sa tacy ,ktorzy pracuja dla satysfakcji

      Zapewniam Cie drogi przedmowco ,ze nawet grosza nie pobralem z tylulu pracy w Habitacie .Zapraszam pokaze PIT .
      Troszke wiary w ludzi .

      Pozdrawiam

      Robert Puscian
      Habitat for Humanity
      Gdansk

      • 0 0

    • Wszystko co Habitat "zarabia" poprzez otrzymanie materiałów w darowiznach i sprzedanie ich w 240 ratach rodzinom Habitat

      w następny projekt czyli w ten sposób nie zarabia, a umożliwia sobie pomoc innym rodzinom. Ludzie, spójrzcie realnie. Płacę ratę w Habitacie w wysokości 315 złotych. Gdyby Habitat nie policzył mi za otrzymane w darowiźnie materiały płaciłabym pewnie mniej. Ale dzięki takiej metodzie więcej rodzin będzie mogło płacić 300-400, a nie 1200-1500 złotych za mieszkania w podobnym standardzie. To chyba jest w porządku, prawda?

      • 0 0

  • 2 lata temu w Polsce zarabialem 1500zl. na czarno. (2)

    W Polsce zarabialem na czarno 1500zl. Nie bylo mozliwosci brania kredytu. Teraz pracuje w Uk i stac mnie na kredyt na mieszkanie w PL. Tylko jak wroce do Pl... Jaka praca na mnie czeka, ile zarobie. Znowu 1500zl. Wiec nie stac mnie rowniez. Ale jakos znalazlem sposob! Wiec dla tych ktorych nie stac. Moze wam sie nie chce, by bylo stac... Tutaj jest problem!! Bo nic od tak nie daja. Na wszystko trzeba zarobiec swoja praca. Oby to byli ludzie ktorych naprawde nie stac!!

    • 0 0

    • wiesz ja zarabiam w Gdańsku 4000 netto i uważam że mnie nie stać na mieszkanie tutaj. (są jeszcze inne wydatki), myślę o przeprowadzce do Austrii albo Niemiec.

      ps. sama iniciatywa w artykule jest bardzo fajna.

      • 0 0

    • A może się nie spotkałeś z tym, że dają

      Habitat buduje domy w wielu krajach, nie wiem jak w UK, ale w USA się wszystko zaczęło i dalej trwa. A skoro nie dają to dlaczego Polacy pracujący w Anglii i zostawiający dzieci w Polsce pobierają zasiłek na te właśnie dzieci?

      • 0 0

  • niesamowte, ze nawet do takiej informacji połowa wpisów jeat na NIE

    debilny ludek....

    • 0 0

  • pte wszystkie wpisy to zazdrość ;tak to już u Nas jest ze jak ktoś ma lepiej to odrazu zazdrość. Najlepiej wszystko za darmo dostać- głupie wpisy od ludzi którzy tylko zazdroszczą.

    • 0 0

  • Swietnie !!!

    Swietnie, ze sa jeszcze takie inicjatywy mimo ogolnej znieczulicy spolecznej.
    Dziwi mnie, ze tyle one spotkaly wśród wypowiedzi oporu...

    • 0 0

  • Brawo !

    Do tego co samemu się osiągnie zawsze jest większy szacunek, no i SATYSFAKCJA ! Świetna inicjatywa, integracja środowiska...

    • 0 0

  • Podoba mi się ten pomysł.

    Znacznie bardziej niż rozdawanie menelom mieszkań komunalnych.
    I żeby nie było, mam 30-letni kredyt. Habitat jest dla tych, którzy takiego kredytu nie dostaną - i dobrze, oni też muszą gdzieś mieszkać.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane