• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Burza mózgów i komórek

Katarzyna Gruszczyńska
10 kwietnia 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Za możliwością klonowania ludzi opowiada się prof. Magdalena Fikus, pracownik Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Jednak jest to stanowisko obostrzone wieloma za i przeciw. - Usprawiedliwiam klonowanie w bardzo ograniczonym zakresie , np. wtedy, gdy para nie może mieć dzieci - mówi prof. Magdalena Fikus. - Oczywiście w tej chwili należałoby się wstrzymać z klonowaniem ludzi ze względów technicznych, nie jest to rutynowa i dopracowana metoda - dodaje prof. Magdalena Fikus.

Za 7 miesięcy pojawi się pierwszy na świecie sklonowany człowiek - poinformowała agencja ITAR-TASS. Eksperyment przeprowadzono w jednym z krajów islamskich. Informacja zelektryzowała wszystkich. Stolica Apostolska chce, aby parlamenty państw świata uznały klonowanie człowieka za czyn przestępczy, a w przyszłości za zbrodnię przeciwko ludzkości.

Informacji o sklonowaniu człowieka udzielił bliski współpracownik włoskiego genetyka prof. Severino Antinoriego - inspiratora eksperymentu. Ten sam współpracownik poinformował również, że eksperyment przeprowadzany jest w kraju islamskim, ponieważ Zachód do tej pory nie wyraził zgody na klonowanie.
Mimo że w krajach muzułmańskich doświadczenia na człowieku są surowo zakazane, prof. Severino Antinori miał ostatnio wykład w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, poświęcony najnowszym osiągnięciom inżynierii genetycznej.
W 2000 roku Parlament Europejski wystąpił do ONZ o wprowadzenie powszechnego zakazu klonowania ludzi. Rząd USA również przeciwny jest jakiemukolwiek klonowaniu, nawet w celach terapeutycznych (pozyskiwanie zarodkowych komórek macierzystych, z których możnaby klonować komórki organów ludzkich).

Stanowisko Kościoła katolickiego w tej kwestii jest jednoznaczne. - Stolica Apostolska chce, aby parlamenty państw świata uznały klonowanie człowieka za czyn przestępczy, a w przyszłości za zbrodnię przeciwko ludzkości - poinformował włoski dziennik Corriere della Sera.

- Uważam, że to makabreska godna obozu koncentracyjnego - powiedział "Głosowi" ksiądz biskup Tadeusz Pieronek. - Myślę, że nie ma co się zajmować tymi doświadczeniami pseudonaukowców - dodaje.

Spór toczy się m.in. wokół kwestii: klonowanie - postęp, czy niedopuszczalna ingerencja w naturę? - Na pewno jest to postęp, ale uważam, że nie powinno się tego robić, to nauka dla nauki - mówi prof. Janusz Emerich - wojewódzki konsultant z dziedziny położnictwa i ginekologii. - Są pewne granice, których nie można przekraczać. - A jeśli któryś z przywódców zechce siebie sklonować - zastanawia się prof. Emerich. - Owca Dolly choruje, nie wiadomo, jak zniesie to człowiek.

Nie wszyscy dają wiarę prawdziwości informacji o eksperymencie. - Nie wiem, czy eksperyment odbył się, czy nie - mówi prof. Bohdan Dziemidok, etyk z Instytutu Filozofii i Socjologii UG. - Nie za bardzo w to wierzę i dlatego wolałbym tego nie komentować - dodaje.

Sceptycyzm wobec doniesień przejawia również prof. Janusz Limon z Zakładu Biologii i Genetyki Akademii Medycznej. - Postać włoskiego naukowca jest kuriozalna. Jestem przeciwny klonowaniu ludzi, głównie ze względów moralnych - powiedział "Głosowi" prof. Janusz Limon. - Uważam, że to naruszyłoby naszą godność, zaburzyłoby stosunki rodzinne. - Takie eksperymenty mogą doprowadzić do wad rozwojowych, a w konsekwencji do śmierci, potwierdzają to doświadczenia na zwierzętach - kontynuuje prof. Limon.

Za możliwością klonowania ludzi opowiada się prof. Magdalena Fikus, pracownik Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Jednak jest to stanowisko obostrzone wieloma za i przeciw. - Usprawiedliwiam klonowanie w bardzo ograniczonym zakresie, np. wtedy, gdy para nie może mieć dzieci - mówi prof. Magdalena Fikus. - Oczywiście w tej chwili należałoby się wstrzymać z klonowaniem ludzi ze względów technicznych, nie jest to rutynowa i dopracowana metoda - dodaje prof. Magdalena Fikus.

Niezależnie od stanowiska w sprawie klonowania ludzi, wszyscy najbardziej obawiają się tego, że w przyszłości jakiś naukowiec wpadnie na pomysł sklonowania np. Adolfa Hitlera.

(Wykorzystano materiały PAP)

Opinie (33)

  • Rzeżniczku..

    Nie chcę klonów. Napawa mnie przerażeniem myśl, że mogłabym cię spotkać w większej liczbie...I ten ryk BUEHEHEHEHE na całe gardło (muszę to wpisać na listę koszmarów sennych :-)). To twoja odzywka firmowa?

    • 0 0

  • s-f

    sajens fikszyn bez s na końcu

    • 0 0

  • Jak mozna przyrownywac (w imie postepu) maszyny do czlowieka ? To jest kolosalna roznica, chyba ze sie nie zdaje z tego sobie sprawy.... Swiadomosci ktora jest najwazniejsza !!!!!!, nie da sie sklonowac, bo jest przypisana tylko do jednego organizmu !!!!!!! Wyobrazic sobie nalezy smierc swija w wieku powiedzmy 35 lat, bo do tego wieku jest sie przydatnym (najwieksza wydajnosc, wiek produkcyjny, etc) po tym limicie wieku JESTES MARTWY !!! Bo panstwa nie stac na twoje utrzymanie MIERNOTO !!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane