• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Burzliwa dyskusja o nadmorskiej Gdyni

Michał Sielski
25 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 

Dawne sanatorium czeka na zagospodarowanie

Projekt planu zagospodarowania zakłada zabudowę hotelową terenu przy Polance Redłowskiej zobacz na mapie Gdyni oraz dopuszczenie budowy apartamentowców w miejscu sanatorium w Orłowie zobacz na mapie Gdyni. - To obiekt chroniony, dozwolona jest budowa tylko w dawnym obrysie oraz wyłącznie funkcja zdrowotno-wypoczynkowa, a nie apartamenty - twierdzi prof. Jolanta Sołtysik. Podczas dyskusji na temat planu zagospodarowania przestrzennego, mieszkańcy Gdyni nagrodzili ją brawami za tę opinię.



Przypomnijmy:

  1. Gdynia do prac nad projektem zagospodarowania dla okolic Kępy Redłowskiej przystąpiła w 2011 roku, ale dokument do tej pory nie został uchwalony.
  2. Było to powodowane m.in. zmianami właścicielskimi terenu, na którym stoi zrujnowane sanatorium. Obecnie teren znajduje się we władaniu firmy Orłowski Park.
  3. Planistów w pracach wstrzymywała też nierozwiązana sprawa z gruntem po Polance Redłowskiej.
  4. Gdy Gdynia odzyskała w końcu sądownie prawo do użytkowania wieczystego, od razu padały zapowiedzi, że teren pójdzie na sprzedaż.
  5. Pierwszy raz projekt nowego planu był poddany pod dyskusję wiosną 2017 roku.
  6. Zaczęły się protesty mieszkańców i aktywistów zbierających podpisy przeciwko zabudowie Polanki Redłowskiej i umożliwieniu budowy apartamentowców w miejscu sanatorium w Orłowie.
  7. W ostatnich dniach projekt planu został ponownie wyłożony do wglądu.
  8. W czwartek swoje uwagi zgłaszali mieszkańcy Gdyni.


Plany miasta: apartamenty w Orłowie zamiast sanatorium



Jaka powinna być nadmorska zabudowa Gdyni?

W miejscu sanatorium będą mogły powstać budynki mieszkalne z usługami turystycznymi wymaganymi jedynie na parterze. Dopuszczono zabudowę o wysokości sześciu kondygnacji, do 36 m n.p.m. przy szóstej wycofanej kondygnacji. We wcześniejszym planie górnych granic nie było. Dojazd zaplanowano ul. Zaciszną. Ul. Orłowska do skrzyżowania z ul. Zaciszną ma być natomiast miejscem, w którym pierwszeństwo będą mieli piesi.

Urzędnicy w 2017 roku przyznawali wprost, że do wprowadzenia wielorodzinnej zabudowy i nowych parametrów drogi zostali przekonani przez inwestorów.

Hotel i basen przy Polance Redłowskiej



Gdynia nie rezygnuje także z zabudowy terenu graniczącego z Polanką Redłowską. Będą mogły powstać tam budynki hotelowe o wysokości do 31 m n.p.m. i pięciu kondygnacjach nadziemnych. Nowością w stosunku do poprzednich planów jest wymóg stworzenia basenu z główną niecką o powierzchni co najmniej 260 m kw. i 25 metrów długości. Będzie to basen kryty, hotelowy.

Mieszkańcy: w dawnym sanatorium nie chcemy mieszkań



W czwartkowej dyskusji wzięło udział ok. 100 gdynian. W czwartkowej dyskusji wzięło udział ok. 100 gdynian.
Na czwartkową dyskusję na temat zmian w planie zagospodarowania przestrzennego tych rejonów przyszło tylu mieszkańców Gdyni, że dla części z nich w Infoboksie zabrakło miejsc siedzących. Zgłosili oni szereg wątpliwości co do proponowanych przez urzędników rozwiązań.

Najwięcej z nich dotyczyło zagospodarowania okolic Polanki Redłowskiej, gdzie będzie mógł powstać hotel z basenem.

- To będzie zamknięty basen hotelowy. Już raz nam prezydent obiecał, że będzie otwarty taras widokowy na szczycie Sea Towers i jest, ale dla mieszkańców tych wieżowców. My możemy sobie na niego popatrzeć z dołu. Tak samo będzie z basenem. Nikt tam nie wpuści nikogo poza gośćmi hotelowymi - mówił podczas otwartej dyskusji jeden z mieszkańców.
Sporo wątpliwości wzbudza też zezwolenie na budowę apartamentowca w miejscu dawnego sanatorium w Orłowie. Prof. Jolanta SołtysikPolitechniki Gdańskiej, będąca także członkiem Towarzystwa Przyjaciół Orłowa twierdzi wręcz, że taka zabudowa jest w tym miejscu niemożliwa.

Głównie dlatego, że dawne sanatorium zostało objęte ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, o co wnioskowali mieszkańcy Orłowa. Nie spodobało się to władzom miasta, które poprosiły o ekspertyzę Narodowy Instytut Dziedzictwa. Potwierdziła ona jednak decyzję konserwatora.

- Dawne sanatorium jest obiektem chronionym, więc można zabudować je tylko w obecnym obrysie. Proponowana w planie linia zabudowy jest niedozwolona. Może się tu znaleźć wyłącznie funkcja zdrowotno-wypoczynkowa - przekonywała w czwartek prof. Jolanta Sołtysik, która została za to nagrodzona brawami pozostałych gdynian. - W ekspertyzie jest zapis o zachowaniu charakteru ulicy Zacisznej. Ta nie dopuszcza natomiast zabudowy wielorodzinnej - dodawała.
- Dziwi też brak konsekwencji w działaniach planistycznych miasta. Pomysł budowy hotelu w tym miejscu jest dziwny, zważywszy na to, że na terenie sanatorium miał być hotel, a według nowego planu go nie będzie. To potrzebujemy w Gdyni nowych hoteli czy nie? Pamiętajmy też, że miasto straci na podatku, jeśli zgodzi się na zabudowę mieszkaniową, która i tak będzie ukrytą opcją hotelową. Tylko, że właściciel zapłaci 0,79 zł podatku za metr, a nie 22 zł, które musiałby zapłacić gdyby był to hotel - dodaje Łukasz Piesiewcz ze stowarzyszenia Miasto Wspólne.
- Pisemne uwagi do planu można składać do 19 lutego, wysyłając na adres Urzędu Miasta Gdyni - mówi Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w UM Gdynia.
Mieszkańcy zapowiadają, że będzie ich sporo.

Opinie (218) ponad 10 zablokowanych

  • znowu mieszkańcy Gdyni się nie liczą dla ratusza

    Znowu interesy wąskiej grupy z grubą kasą są ważniejsze niż interes mieszkańców miasta.
    Zarząd miasta nie jest miastem, miastem są tak naprawdę jego mieszkańcy. Zdanie mieszkańców jest od dawna jasne:
    Na Polance Redłowskiej powinno się przywrócić ogólnodostępne baseny, a nie hotel (z basenem czy bez). W Orłowie na miejscu sanatorium powinien być Hotel z ogólnodostępną restauracją, według zarysu starego sanatorium.
    Inne koncepcje są podyktowane chciwością na kasę, jeśli nie wręcz korupcją,
    zarząd miasta powinien bronić miasto przed nimi, a nie forsować je na siłę!

    • 13 0

  • Krytyka

    Ciekawe, wszyscy tu krytykują ,a szczura i tak wybrali :). Trzeba bylo na horale lub na kogokolwiek tylko nie na szczura.

    • 5 0

  • To mieszkańcy Gdyni są najważniejsi.

    Nie pozwólmy na ograniczanie dostepu do morza !!!!!!!!! Szcurek i ska nie bierzcie przykładu z ofiary mordu z Gdańska !!!!!!!. Turyści przyjeżdżają na dzień , tydzień i wyjeżdżają a mieszkańcy zostają.

    • 3 0

  • Zaszczurzenie gdyni

    Szczur może bo wchodzi w tyłek pisiorom i każdy jego przekręt jest juz kryty... będzie dalej robił dobrze deweloperom a nie mieszkańcom... kto go wybiera? Jakieś mochery czy co?

    • 2 0

  • Miasto gdynia

    A moze by tak na Polance Redlowskiej zaplanowac Park Centralny!!! Lepszego miejsca chyba nie ma

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane