• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chaos zamiast porządku: po pierwszym dniu nowego prawa śmieciowego

Katarzyna Moritz, Patryk Szczerba
2 lipca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Na Osiedlu Młodych W Gdańsku śmieci nie zostały wywiezione przez całe przedpołudnie. Miały zostać usunięte po godz. 15. Na Osiedlu Młodych W Gdańsku śmieci nie zostały wywiezione przez całe przedpołudnie. Miały zostać usunięte po godz. 15.

Awantury, setki telefonów, sterty zalegających odpadów, brak pojemników - tak wystartowała reforma śmieciowa w Gdańsku. Lepiej jest w Gdyni i w Sopocie.



Czy przy twojej posesji wystąpiły problemy z odbiorem odpadów lub dostawą pojemników?

W Gdańsku największe zamieszanie pojawiło się na terenie liczącej niemal 3 tys. mieszkań spółdzielni mieszkaniowej Osiedle Młodych zobacz na mapie Gdańska. Mieszkańcy od rana przychodzili do administracji osiedla, tłumacząc, że w zsypach i altanach zalegają sterty śmieci, których rano nikt nie wywiózł.

Rejon ten obsługuje nowa na trójmiejskim rynku firma Remondis z Warszawy, która w wyniku przetargu przejęła piąty sektor w Gdańsku. Obejmuje on osiedla takie jak Żabianka, Jelitkowo, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki, Jasień.

- Jest beznadziejnie, do dziś nikt z tej firmy się do nas nie zgłosił, żeby pobrać klucze do altan, mieszkańcy przychodzą z pretensjami, bo choć mamy godzinę 14, do tej pory nikt nie przyjechał po odbiór odpadów. Dodatkowo mieszkańcy w czasie weekendu postanowili pozbyć się wielu nadprogramowych odpadów - wyjaśnia Katarzyna Cobel z administracji Osiedla Młodych. - Byliśmy przekonani, że nowa firma przyjedzie wcześniej, rozezna teren, pobierze klucze. To nieprofesjonalne, żałujemy, że nie obsługuje nas dotychczasowa firma.

Pracownicy spółdzielni powiadomili nas, że pracownicy warszawskiej firmy po klucze do altan i odbiór śmieci zgłosili się dopiero tuż przed godziną 15. Czytelnicy donoszą, że problemów nie brakowało nie tylko na Osiedlu Młodych. Remondis nie dostarczył też pojemników na Osowę do domków jednorodzinnych. Lepiej było w obsługiwanej przez tę firmę spółdzielni "Żabianka", choć tam też były sygnały, że nie wszędzie pojemniki zostały odpowiednio oznaczone.

Co na to przedstawiciele firmy?

- Nic mi nie wiadomo na temat braku pojemników. Na suche odpady na pewno są, bo przejęliśmy je od PRSP. Ponadto w poniedziałek rozstawialiśmy 560 pojemników na odpady mokre na Żabiance, Jelitkowie i Osowej. Pojemników nam nie brakuje. Jeżeli są jakieś niedociągnięcia, mogą one wynikać z błędnie wypełnionych deklaracji - zastrzega Monika Snopek z firmy Remondis z Warszawy.

Czytaj też: Pierwszy dzień reformy śmieciowej: nie ma kubłów, jest klapa

PRSP, które odbiera odpady z reszty Gdańska, teoretycznie miało ułatwioną sytuację. Odbiera śmieci z tych miejsc, gdzie pojawiali się do tej pory. Jednak mimo to nasi czytelnicy alarmowali, że w wielu miejscach brakowało kubłów.

- Przyznaję, mieliśmy sporo telefonów, że nie wszędzie dotarły pojemniki. Będziemy reagować na bieżąco i wszystko zostanie załatwione w najbliższych dniach. Często to efekt błędów w deklaracjach - argumentuje Mariusz Bogusz, prezes PRSP.

Tymczasem na stronie internetowej Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który koordynuje reformę śmieciową, pojawił się w poniedziałek komunikat, gdzie zgłaszać problem z pojemnikami. Po raz kolejny jednak opinie mieszkańców są skrajnie inne od zapewnień urzędników.

- To praktycznie niemożliwe, żeby się połączyć, bo podane telefony są ciągle zajęte - wyjaśnia pan Marcin.

W Gdyni właściciele nieruchomości musieli zatroszczyć się o pojemniki sami. Po rozmowach miasta z firmą Sanipor, która wygrała przetarg na odbiór odpadów w mieście, udało się dojść do porozumienia i specjalny bonus otrzymali właściciele domków jednorodzinnych. Tym, którzy zadeklarowali segregowanie odpadów, firma dostarcza zestaw cztery worków na odpady (po jednym na szkło oraz papier i opakowania wielomateriałowe, a także po dwa na plastik i metale). Przynajmniej do końca roku zapełnione worki będą odbierane, a za każdy właściciele otrzymają nowy, pusty worek na dany rodzaj odpadów.

Na problemy mogą się natknąć mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych. Większość zarządców złożyła zapotrzebowanie na pojemniki stosunkowo wcześniej.

- W połowie czerwca zostały już nam dostarczone. Przy okazji zostawiliśmy stare pojemniki i dzięki temu przy każdej pergoli stoi cały zestaw. Już mam sygnały, że część jest zapełniona, ale mam nadzieję, że sytuacja szybko się w tym względzie unormuje. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało za kilkanaście dni - wyjaśnia Ireneusz Bekisz, prezes Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Część spółdzielni podpisała nowe umowy z dotychczasowymi dostarczycielami pojemników.

- Firma, z którą współpracowaliśmy zaoferowała najniższą cenę, w związku z tym wybraliśmy ich ofertę. Nie ma u nas żadnych problemów, ale postaraliśmy się zadbać o tę kwestię wcześniej - mówi Jolanta Kalinowska, prezes spółdzielni "Posejdon".

Mieszkańcy alarmują, że nie wszędzie jest tak dobrze. Pojemniki docierają wciąż chociażby do pergoli na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Bałtyk", która zamówienie do Saniporu złożyła kilka dni temu.

- W poniedziałek po godz. 11 dotarły do nas, teraz są rozwożone po dzielnicach. Sytuacja powinna być niebawem w pełni unormowana - deklaruje jedna z pracowniczek spółdzielni.

W Sopocie w związku z zamieszaniem z wyborem metody pobierania opłaty, deklaracje śmieciowe można składać jeszcze do 15 lipca. W lipcu ruszy też wydawanie pierwszych pojemników i stojaków do zabudowy jednorodzinnej. Wielorodzinna została już wyposażona. Największe spółdzielnie mieszkaniowe, jak z Kamiennego Potoku, Sopotu Dolnego i Przylesia deklarują, że pojemniki do segregowania śmieci są rozstawione.

Reforma śmieciowa i Informacje dla mieszkańców:

Od 1 lipca w całej Polsce obowiązuje znowelizowana ustawa o czystości w gminach. Wszystkie odpadki przeszły na własność gmin, a te są zobowiązane do podstawienia mieszkańcom pojemników, które pozwolą na sortowanie odpadków (w Gdańsku na suche i mokre, w Sopocie i Gdyni na papier, szkło, plastik).

Gdańsk czystemiastogdansk.pl

Telefoniczne zgłaszanie brakujących pojemników do firm wywozowych:

PRSP SA (sektory 1, 2, 3, 4, 6) - tel. 58 309-00-00 wew. 333 (kontenery), wew. 338 (pozostałe pojemniki)

REMONDIS Sp. z o.o. (sektor 5) - tel. 58 782-28-70
W przypadku problemów z dodzwonieniem się do wykonawców prosimy o zgłaszanie do ZDIZ na numery telefonów: 58 55-89-533, 58 55-89-528, 58 55-89-526, 58 55-89-525.

Zobacz, w którym sektorze mieszkasz

Gdynia smieciodnowa.pl 58 77 23 500

Sopot sopocianiesegregują.pl 58 551 38 27

Miejsca

Opinie (376) 4 zablokowane

  • Kto chce wizualizacje kubłów?

    To wielka sprawa

    • 9 0

  • i po co ta "segregacja"? (1)

    2 dzień rewolucji śmieciowej...ok, ludzie segregują, wyrzucają śmieci do odpowiednich kubłów, a w gdyni na ul. kartuskiej firma, ktora odpowiada za odbior odpadow podjechala autem z mini dzwigiem, wrzucila wszystkie odpady z 3 kublow(szklo, papier, plastik) na pake i odjechala, ja sie pytam jaki to ma sens?

    • 6 0

    • taki kraj

      Przeciez to było do przewidzenia. Jeden samochód i wszystkie kubły do niego.Chodziło tylko o kasę od obywatela.To jest najnowszy przykład jak mozna bezkarnie okradać ludzi.

      • 7 0

  • Nowy podatek (1)

    Ludzie przeciez to rząd i sejm to wprowadził. Nie wiedzieli jak ustanowić nowy podatek to wymyślili wywóz śmieci.

    • 7 0

    • tylko to

      gmina określa metodę (z czterech) lub połączenie metod, określa stawki POdwyżki itp

      • 0 0

  • dlaczego jeszcze nie ma roztrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego o zgodności ustawy z Konstytucją?

    takie rozstrzygnięcie dałoby możliwość dalszych działań. Albo byłoby to "zgodne z prawem" albo wszystko ległoby w gruzach i ustawodawca musiałby przygotować wszystko od nowa. Gdyby wybrano "zgodnego z prawem" byłoby to naruszenie indywidualności każdego obywatela, zrównano by pojęcie zbiorowości i jednostki.

    • 10 0

  • Pojemniki (1)

    Jako mieszkanka Gdyni czuję się pokrzywdzona, że zrzucono na nas obowiązek zapewnienia sobie koszy.
    Szkoda, że autorzy artykułu nie pociągnęli tematu ogromnego problemu ze zdobyciem koszy zarówno w dzierżawie, jak i poprzez zakup.

    • 5 0

    • pojemniki

      Sprawe zaniedbały gdynskie urzedasy, ktre podpisały umowę bez koszy

      • 0 0

  • W Sopocie można już otrzymać pojemniki ???

    Bajki i bajeczki dla dorosłych wczoraj proponowano mi worki i nic nie wskazywało na pojemniki, póki co na razie tworzona jest lista, a mamy już lipiec :)Ale jesli portal pisze to może mają inną wiedzę i się z nią podzielą, ile już wydano pojemników do zabudowy jednorodzinnej i kto je dostał ???

    • 0 0

  • Co za debile napuszczają mieszkańców na firmy wywozowe?

    Szanowny ZDIZ mieszkańcy nie są stroną do rozmów dla firm PRSP i tej drugiej. To gmina podpisała umowę i gmina musi ją egzekwować. Stroną dla mieszkańców jest z nadania ZDIZ.

    • 11 1

  • Zawsze popierałem po ale już koniec,mam gdzieś po i pis i palikota. (1)

    • 10 1

    • widzisz debilu co wyszło z twego poparcia ?

      • 0 0

  • Ha!

    Okazuje się, że nawet jeżeli wszyscy mieszkańcy bloku solidarnie segregują, to nic nie jest pewne. Dziś przyłapałem naszą sprzątaczkę jak uzupełniała (jak popadnie) pojemniki zebranymi przez siebie śmieciami.

    • 7 0

  • a ja nie chcę sortować/segregować

    i nie będe tego robił, najśmieszniejsze jest to, że ci którzy tę ustawę uchwalili przyjęli za załozenie ze wszyscy będą chcieli to robić, a tymczasem skoro składa się DEKLARACJĘ to znaczy to że jest to dobrowolne, bo każdy ma się ZDEKLAROWAĆ czy chce segregować czy nie, a ja nie chcę, tylko że administracja mojego bloku zdecydowała za mnie przysyłając mi pismo o segregowaniu, ja nie wiem jak oni to rozwiążą, przecież nawet jeśli cały blok czy osiedle będzie segregować a jedna osoba nie będzie chciała to muszą jej osobny pojemnik postawić, a wtedy wiadomo że wszyscy będą tam niesegregowane wrzucać mimo ze oficjalnie segregują, cała ustawa do śmieci się nadaje, bubel prawny i tyle

    • 13 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane