• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Równouprawnienie w taksówkach. Kogo możemy wybrać, a kogo nie?

Ewa Palińska
27 stycznia 2024, godz. 18:00 
Opinie (280)
Wiele aplikacji czy korporacji taksówkarskich umożliwia zamawianie paniom taksówek prowadzonych przez kobiety. Analogiczna usługa adresowana do mężczyzn nie istnieje. Wiele aplikacji czy korporacji taksówkarskich umożliwia zamawianie paniom taksówek prowadzonych przez kobiety. Analogiczna usługa adresowana do mężczyzn nie istnieje.

Dlaczego wybierając kierowcę taksówki mogę sobie zażyczyć, żeby auto prowadziła pani, ale tego, żeby za kierownicą siedział mężczyzna, już nie? Dlaczego czasem mogę wybrać kierowcę z Ukrainy, a z Polski nie? Choć praktyki stosowane przez korporacje taksówkarskie mogą się wydawać dyskryminujące ze względu na narodowość czy płeć, to kierowcy wyjaśniają, że równouprawnienie doprowadziłoby do paraliżu systemu i wykluczenia zawodowego tych, których teraz przywileje dotyczą. Może zatem zrównanie praw nie zawsze jest korzystne?



Jedna z działających w całym kraju korporacji taksówkarskich - Free Now - wprowadziła przed niemal dwoma laty pilotażowo w Trójmieście usługę "Dla niej". W skrócie: to oferta, w ramach której firma gwarantuje, że za kierownicą taksówki siedzieć będzie kobieta, ale też tylko kobiety mają prawo skorzystać z takich przejazdów.

Taksówki tylko dla kobiet. Nowa usługa w Trójmieście Taksówki tylko dla kobiet. Nowa usługa w Trójmieście

Czy uważasz, że korporacje taksówkarskie powinny umożliwić wybór kierowcy ze względu na płeć i narodowość?

Można wybrać kobietę za kółkiem, ale mężczyznę już nie?



Kilka miesięcy później podobne rozwiązanie wprowadził Bolt, uruchamiając kategorię "Kobiety dla kobiet". Panie były ukontentowane, bo zarówno pasażerki, jak i te zasiadające za kierownicą samochodów, mogły czuć się dzięki temu bezpieczniej.

To, co panie odebrały jako zdecydowany atut i przywilej, mężczyźni poddali jednak krytyce, wytykając dyskryminację ze względu na płeć.

- Nie mam nic przeciwko temu, żeby panie mogły decydować o tym, że chcą podróżować z paniami, ale pozbawianie mężczyzn prawa do wyboru męskiego kierowcy uważam za zwyczajny seksizm - komentuje Tomasz, który często podróżuje służbowo - Nie czuję się dobrze, kiedy za kółkiem siedzi kobieta. I mam prawo tak się czuć, tak samo jak panie obawiać tego, że męski kierowca stanowi dla nich większe zagrożenie. Dlatego uważam, że przywilej wyboru kierowcy ze względu na płeć powinien zostać udzielony wszystkim użytkownikom aplikacji.


Ukrainiec może wybrać ukraińskiego kierowcę, a Polak polskiego nie?



Problematyczna podczas zamawiania taksówki może okazać się też narodowość kierowcy i nie chodzi tu wcale o ksenofobiczne uprzedzenia, ale o zwyczajny komfort jazdy, wynikający z możliwości płynnej komunikacji. Oficjalnie żadna z korporacji nie przyznaje się do świadczenia takich usług, niemniej klienci potwierdzają, że dyspozytorzy obsługujący infolinię wykazują się życzliwością i godzą się na wysłanie do ukraińskojęzycznego klienta ukraińskiego kierowcy.

- Pracująca ze mną koleżanka z Ukrainy powiedziała, że korporacja taksówkarska, z której usług korzysta, umożliwia Ukraińcom zamawianie kursów u ukraińskich kierowców. Chodziło o to, że nie ma wówczas bariery językowej. Bardzo mnie to zainteresowało, bo potrzebowałem polskiego kierowcy dla moich starszych rodziców, którzy cierpią na niedosłuch i czują się niekomfortowo, kiedy nie mogą się z kimś płynnie porozumieć - opowiada Jarosław. - Okazało się jednak, że takiej możliwości nie ma. Podczas telefonicznego składania zgłoszenia dowiedziałem się, że stworzyłoby to niebezpieczny precedens, a na to korporacja nie może sobie pozwolić.
- Ja często zamawiam taksówkę dla dziecka jeżdżącego na zajęcia dodatkowe i bardzo chciałabym, żeby to była kobieta, najlepiej Polka, żeby nie istniała bariera językowa (na etapie zamawiania nie wiem, jak dobrze po polsku będzie mówił kierowca, a to dla mnie ważne) - dodaje Marlena. - Niestety, przez żadną z aplikacji takiego zgłoszenia nie byłam w stanie dokonać. Finalnie zamieściłam ogłoszenie w internecie i znalazłam kobietę, której na stałe zleciłam odwożenie syna na zajęcia.


Kierowca też chciałby móc wybrać pasażera



Nie tylko pasażerowie chcieliby przebierać w kierowcach, ale też kierowcy w pasażerach. Póki co, możliwość taką mają jedynie panie kierujące taksówkami - mogą sobie zastrzec, że będą woziły tylko kobiety i odrzucać "męskie" kursy.

- Nie lubię jeździć z obcokrajowcami, bo bardzo mnie stresuje, że nie wiem, o czym rozmawiają. Może o mnie? A co, jeśli mówią o mnie źle? - dzieli się swoimi przemyśleniami Damian, prowadzący taksówkę od pięciu lat. - Przyznaję, że jeśli w godzinach szczytu dostaję zgłoszenie od kogoś z Ukrainy (oni mają najczęściej imię zapisane językiem łacińskim, ale w rubryce miasto najczęściej widnieje Гданськ), to takie zlecenie odrzucam. Wyrzutów sobie nie robię, bo jest tylu kierowców ze Wschodu - z Gruzji, Ukrainy, Pakistanu, itd., że odrzucone przeze mnie zgłoszenia długo bez odpowiedzi nie pozostaną.
Z reguły klientów raczej nie filtruje się, bo przełożyłoby się to na zyski, a wiadomo, że każdy pracuje po to, żeby zarobić jak najwięcej.



Free Now to pierwsza korporacja taksówkarska, która uruchomiła w Polsce przejazdy realizowane przez kobiety i adresowane wyłącznie do kobiet. Free Now to pierwsza korporacja taksówkarska, która uruchomiła w Polsce przejazdy realizowane przez kobiety i adresowane wyłącznie do kobiet.

Dlaczego równouprawnienia "na taksówkach" nie ma i nie będzie?



Choć kurczowo trzymamy się polityki taksówkarskiej, problemy są uniwersalne i konkluzja jest jedna - czasem równouprawnienie doprowadziłoby do takiej dezorganizacji, że warto rozważyć, czy aby na pewno dawanie wszystkim równych praw się opłaca. Dlatego też nie ma co liczyć na to, że w niedalekiej przyszłości będzie można zamówić przejazd z mężczyzną, w dodatku z Polakiem.

- Umożliwienie wyboru mężczyzny, w dodatku Polaka, totalnie sparaliżowałoby system - komentuje Damian. - Większość polskich pasażerów z różnych względów wybierałaby Polaków. I nie chodzi tu o uprzedzenia do obcokrajowców, ale o poczucie bezpieczeństwa i komfort płynnej komunikacji. Z uwagi natomiast na panujący stereotyp, że mężczyźni są lepszymi kierowcami, kobiety na możliwości wyboru płci kierowcy mogłyby wiele stracić. Ze względu na stosunkowo niski udział pań kierujących w rynku taksówkarskim oraz fakt, że kierowcy zagraniczni, których faktycznie jest wielu, ale nie są zbyt rozchwytywani, dodawanie im dodatkowych przywilejów rozładowuje system, zamiast go paraliżować. Stanowi dla użytkowników dodatkową zachętę do korzystania z ich usług. I choć jako użytkownik aplikacji taksówkarskich jestem przeciwny takim praktykom, bo noszą znamiona dyskryminacji ze względu na płeć czy narodowość, to jako zawodowy kierowca muszę przyznać, że w tym szaleństwie jest metoda i inaczej po prostu się nie da. Równouprawnienie okazałoby się dyskryminujące dla kobiet i kierowców zagranicznych, bo mogłoby wyeliminować ich z rynku i - tym samym - ograniczyć użytkownikom dostęp do taksówek.

Opinie (280) ponad 20 zablokowanych

  • Istnieją 2 płcie

    Tak wynika ze wszystkich komentarzy. W appce powinien być zatem wybór obu albo żadnej. Inaczej jest dyskryminacja.

    • 9 1

  • A ja jestem niebinarne

    I chciałobym taką samą osobę kierowczą

    • 4 4

  • Nie chce jeździć z osobami, które nie porozumiewają się w języku polskim.

    To chyba nie jest nic dziwnego? Nie rozumiem dlaczego mam w moim kraju używać tłumacza, żeby porozumieć się z taksówkarzem? Nie chce tracić na to czasu i energii. Osoby, które nie znają języka polskiego w stopniu komunikatywnym nie powinny być dopuszczane do pracy w usługach.

    • 20 0

  • Jestem za tym, żeby można było wybrać, że kobieta chce jechać z kobietą. Dlaczego? (4)

    Dlatego, że zagrożenie atakiem ze strony mężczyzn istnieje i mamy wiele dowodów, że to się dzieje w całej Polsce. Statystyki jasno pokazują, że sprawcami przemocy wobec kobiet są w zastraszającej większości mężczyźni. Nawet jak nie atakują fizycznie, to bardzo często pozwalają sobie na uwagi, które są nieodpowiednie i nie powinny mieć miejsca.

    • 9 10

    • Wg statystyk w Polsce jest mega mało gwałtów (3)

      A sprawcami przemocy psychicznej wobec mężczyzn są akurat kobiety. Od razu widać w statystykach samobójstw.

      • 5 2

      • (2)

        Gdyby panowie nie bali się terapii jak ognia i nie mieszali siebie nawzajem z błotem za okazanie słabości, statystyki wyglądałyby inaczej. Sorry ale winą za efekty patriarchatu obarczajcie siebie, a nie kobiety xD

        • 1 4

        • taaa. taka terapia wykazuje, ze on ma sie dostosowac a ona moze terroryzowac jak wczesniej bo to on jest sprawca (1)

          • 2 1

          • Powiedz mi, że nigdy nie byłeś na terapii, nie mówiąc mi, że nigdy nie byłeś na terapii

            • 0 2

  • Pszepraszam, a jakiej pci.. (1)

    ..jest taxówka?

    • 6 1

    • Kiedyś było Taxi, teraz jest taksówka

      Taxi to rodzaj męski taksówka żeński, nie wiem jak 97 pozostałych płci

      • 2 0

  • Stek bzdur. Korporacja taksówkowa została w Gdańsku już tylko jedna. Reszta to tylko jakieś dziwactwa aplikacyjne. (1)

    I nie potrzeba przy zamawianiu jakiś tam udziwnień, od wszystkich kierowców oczekuje się tego samego.

    • 8 0

    • Nie "jakiś", tylko "jakichś"...

      • 0 2

  • Free nów to nie taksówka tylko przewozy na aplikację

    I nie jest korporacją

    • 9 0

  • Jak z taxi (2)

    to tylko Neptun nigdy się nie zawiodłam podjeżdżają szybko to raz a dwa ceny mają stabilne bez naciągania a i kierowcy są mili i jest to szczera prawda nie jeżdżę często ale jak już to zamawiam tą firmę

    • 9 2

    • i Hallo taxi zostalo,reszta to wielkie g..no

      • 4 4

    • Kiedyś korzystałem, ale niestety zostali w tyłu jeśli chodzi o porządek w taksówkach.

      3/4 taksówek śmierdzi, nic nie myte, nie prane tapicerki, do tego jeżdżą dziadygi śmierdzące. Masakra. Przesiadłem się do innej taksi. Nie korzystam z apek.

      • 0 2

  • (4)

    Rozumiem ze nie można wybrać kierowcy że względu na narodowość, ale powinna być możliwość że względu w jakim języku się komunikuje.

    • 18 0

    • jak ostatnio sprawdzałem, to językiem urzędowym w Polsce ciągle był j.polski. (3)

      i TO jest normą, wbrew marzeniom ryżego.

      • 9 1

      • Marzeniem PiSu (1)

        był chyba urzędowy ruski. Przynajmniej tak namiętnie ściągali wszystkich ze wschodu i jeszcze dopłacaliśmy do tego. Na szczęście okres przejściowy i we wrześniu koniec 800+

        • 5 2

        • Do Moskwy to Tusk 3 razy latal po Smoleńsku i ciągle się boi

          • 2 2

      • No to chyba jest normalne, ale turysta mógłby mieć możliwość zamówienia kierowcy który zna j angielski.

        • 1 0

  • długo te bzdury będą wisiały na głównej? (1)

    • 5 2

    • do końca świata i jeden dzień dłużej !

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane