• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chcesz więcej drzew? Podpisz się pod uchwałą obywatelską

Ewelina Oleksy
20 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Uliczna zbiórka podpisów pod uchwałą obywatelską "Zadrzewiamy Gdańsk" rozpoczęła się 20 kwietnia. Uliczna zbiórka podpisów pod uchwałą obywatelską "Zadrzewiamy Gdańsk" rozpoczęła się 20 kwietnia.

100 tysięcy nowych drzew do 2050 r., przeciwstawienie się niekontrolowanym wycinkom i kompleksowa opieka nad zielenią miejską. To część założeń uchwały obywatelskiej, pod którą w środę, 20 kwietnia, rozpoczęła się uliczna zbiórka podpisów. Autorzy uchwały chcą, by dokument został uchwalony jeszcze w tym roku. Władze miasta mówią na to: "proponowane rozwiązania są w większości już realizowane albo zaplanowane w najbliższych latach".



Gdy ktoś zaczepia cię na ulicy i prosi o złożenie podpisu w jakiejś sprawie, robisz to?

Uliczna zbiórka podpisów pod uchwałą obywatelską "Zadrzewiamy Gdańsk" rozpoczęła się w środę rano przy Złotej BramieMapka.

Jak zapowiedzieli jej autorzy - członkowie Nowej Lewicy i Partii Zieloni - w najbliższym czasie podpisy będą zbierane w kilkunastu miejscach.

Gdzie i kiedy podpisać projekt w najbliższych dniach?

  • sobota, 23 kwietnia, godz. 13, okolice CH Morena;
  • czwartek, 28 kwietnia, godz. 12, pętla Łostowice Świętokrzyska;
  • niedziela, 1 maja, godz. 11, okolice pomnika "Tym, co za polskość Gdańska";
  • sobota, 7 maja, godz. 11, SM Zaspa Młyniec.

Zobacz projekt uchwały obywatelskiej "Zadrzewiamy Gdańsk"

By uchwała obywatelska weszła pod obrady Rady Miasta Gdańska, musi ją poprzeć co najmniej 300 osób. Inicjatorzy akcji chcą zebrać kilka tysięcy podpisów. Aktualnie mają ich ok. 500.

- Sądzimy, że do końca czerwca uda nam się zebrać kilka tysięcy podpisów. Ta uchwała w sposób systemowy organizuje kwestie opieki nad miejską zielenią, uznaje zieleń za dobro publiczne. Przeciwstawia się niekontrolowanym wycinkom drzew. Powstała pod wpływem impulsu, informacji o wycinkach w parku Steffensów czy na plaży w Jelitkowie - podkreślała Jolanta Banach, przewodnicząca rady miejskiej Nowej Lewicy w Gdańsku.
Czytaj też:

Mniej wycinek, więcej nasadzeń. Gdańsk przedstawia raport



Najważniejsze punkty uchwały "Zadrzewiamy Gdańsk":

  1. 100 tys. drzew dla Gdańska - uchwała zakłada sadzenie ponad 3 tys. drzew rocznie przynajmniej do roku 2050.
  2. Ścieżki cienia - wykorzystanie drzew jako ochrony przed upałami, stworzenie map "betonowych patelni" w mieście i realizacja tam nasadzeń.
  3. Wprowadzenie standardów opieki nad zielenią - obecnie brak takich standardów powoduje, że wiele drzew po prostu usycha.
  4. Strona internetowa z informacjami o planowanych zmianach w zieleni - aktualnie o wycinkach mieszkańcy często dowiadują się po fakcie, trzeba to zmienić.
  5. Ogrodnik Miejski - czyli jedna osoba, która opiekuje się zielenią w naszym mieście, do której możemy zwrócić się z prośbą lub zapytaniem, otwarta na współpracę z mieszkańcami.
  6. Zielona Rada Miasta - coroczna sesja Rady Miasta skupiona na temacie zieleni, podczas której będą mogli wypowiedzieć się mieszkańcy i członkowie organizacji pozarządowych, zorganizowana na zasadzie panelu dyskusyjnego.

Ten ostatni pomysł to, jak podkreślał współautor uchwały, dr Tomasz Larczyński, pomysł "rewolucyjny w skali Polski".

  • Uliczna zbiórka podpisów pod uchwałą obywatelską "Zadrzewiamy Gdańsk" rozpoczęła się 20 kwietnia.
  • Uliczna zbiórka podpisów pod uchwałą obywatelską "Zadrzewiamy Gdańsk" rozpoczęła się 20 kwietnia.

Zapowiadają kolejne projekty uchwał obywatelskich



Jak zapowiedziała Jolanta Banach, uchwała obywatelska "Zadrzewiamy Gdańsk" jest pierwszą z kilku dot. "nowej wizji rozwoju urbanistycznego miasta", które Nowa Lewica zamierza złożyć. Kolejną ma być m.in. uchwała obywatelska wzmacniająca wpływ mieszkańców na plany zagospodarowania przestrzennego.

Nowa Lewica będzie startować w wyborach samorządowych



Podczas środowej konferencji prasowej członkowie Nowej Lewicy podkreślili, że ich celem jest powrót do Rady Miasta Gdańska, bo chcą mieć "większy wpływ na to, co się dzieje w mieście".

Ostatnią miejską radną w Gdańsku z ramienia Lewicy była Jolanta Banach w kadencji 2010-2014.

Co o projekcie uchwały "Zadrzewiamy Gdańsk" myślą władze miasta?

Komentarz Piotra Borawskiego, wiceprezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu:

Zaproponowane rozwiązania są w większości już realizowane albo zaplanowane w najbliższych latach. W ramach konsultowanej właśnie z mieszkańcami Strategii Gdańska do 2030 roku planujemy posadzenie 50 tysięcy drzew już w przeciągu najbliższych ośmiu lat, więc wyznaczamy w naszym mieście dużo ambitniejsze cele.

Park Południowy o powierzchni 77 hektarów , 40 nowych przestrzeni publicznych, ogrody deszczowe, łąki kwietne, drzewa alejowe, które sadzimy w ostatnich tygodniach w wielu miejscach, zielone wiaty przystankowe czy rozwój zielonego budżetu obywatelskiego to konkretne programy, które są realizowane i będą rozwijane dzięki uchwałom przyjętym przez Radę Miasta w 2021 roku.

Jesienią ruszy debata nad programami rozwojowymi miasta do 2030 roku i myślę, że to będzie najlepsze miejsce do dyskusji i przyjęcia proponowanych rozwiązań, do czego przedstawicieli partii Lewica i Zieloni serdecznie zachęcam.

Opinie (178) ponad 10 zablokowanych

  • Jemioła nadal nie zdjęta z drzew w alejach i parkach (1)

    To zabija te drzewa. Piszę o tym od 2 lat i cisza

    • 4 0

    • Niestety

      Jeżeli drzewo jest zdrowe, to na nim jemioła się nie rozwinie. Te drzewa są zaniedbane od dziesiątków lat, źle przycinane, niedożywione, atakowane szkodliwą atmosferą itp.

      • 1 0

  • Ludzie nie zdajecie sobie sprawy (1)

    Trudno jest zdobyc zgode na wycinke drzewa.. zdiz traktuje drzewa jak swiete krowy.. takze nie zdziwcie sie tylko jak okaze sie ze nie mozna wyremontowac ulicy, wybudowac kanalizacji itp. BO rosną drzewa...

    • 2 3

    • Deweloperzy nie mają problemu

      Tylko mieszkańcy!
      Niestety! System wschodniego zarządzania, nie dasz nie masz!

      • 1 0

  • Żądamy drzew przy dworcu Głównym w Gdańsku i w Gdańsku - Wrzeszczu.

    • 4 0

  • drzewa

    nalezy sadzic w miejscach rekreacji na osiedlach w parkach ale z głową na osiedlach to nie ludziom prze samymi oknami i w ogóle nie wzdłuż ulic, Na zachodzie szerokie autostrady i nigdzie drzew blisko nie widać a tu proszę wzdłuż Havla juz sa

    • 1 1

  • Drzewa

    Drzewa powinien sadzić właściciel działki aby móc kontrolować ich wzrost i kształt. Natomiast w miejscach publicznych powinno się sadzić drzewa lub krzewy do wysokości ułatwiającej ich pielęgnację oraz aby sadzone drzewa nie powodowały rozsiewania swoich nasion na terenach sąsiednich np: Klony. W miastach nie powinno się sadzić drzew wysokich, które po latach zagrażają bezpieczeństwu jego mieszkańców.

    • 1 1

  • byle nie na miejscach parkingowych jak w sopocie

    • 0 0

  • 22.04. jest Dzień Ziemi. Może w to święto posprzątajmy okolice, posadźmy drzewko! Choćby dla naszych dzieci i wnucząt!!!

    • 0 0

  • zaraz znowu na własnej

    działce nie pozwolą wyciąć drzewa w tym totalitarnym kraju

    • 1 0

  • Wycinka drzew nad zbiornikiem retencyjnym (1)

    Jak to jest jedni chcą sadzić aby zyskac poparcie mieszkańców w wyborach, a dzięki decyzjom władz miasta (pozwolenie na budowę) niebawem nad zbiornikiem retencyjnym Świętokrzyska 1zostanie wyciętych 140 pięknych świerków i sosen oraz mnóstwo krzewów ozdobnych głównie głogu (220 pozycji). W projekcie jest napisane iż : ,, Zakłada się, że większość istniejącej zieleni zostanie usunięta a następnie częściowo odtworzona wg. projektu zieleni" Jak państwo tosobie wyobraqżacieDlaczego władze Gdańska nie przekażą deweloperowi innego teranu pod budowę aby ten nie wycinał pięknych drzew i krzewów nad zbiornikiem retencyjnym Świętokrzyska 1. Jest to jedyne miejsce do odpozynku i rekreacji dla okolicznych mieszkańców. Kilkupiętowe domy (9 budynków) mają powstać nad samym brzegiem zbiornika wodnego. Zostanie zdewastowane środowisko i zniszczona zieleń. Pan Piotr Borawski w Panoramie mówi mieszkańcom o parku południowym który ma powstać nad zbiornikiem obok miejsca na którym wytnie deweloper drzewa. Czy taką wizję paku z z blokowiskiem w tle ma miasto. Dodatkowo przez środek parku ma przebiegać estakada. Powódź w Gdańsku w 2016 roku uzmysłowiła do czego może dojść w przypadku braku przepływu w przepuście odchodzącym do potoku łączącym dwa zbiorniki (Świętokrzyska 1 i iętokrzyska 2). Kto poniesie odpowiedzialność za wydanie decyzji o budowie budynków mieszkalnych nad samym zbiornikiem. Co stanie się z budynkami które stoją obok tego miejsca. W projekcie tego osiedla jest napisane że obok są tereny oswiskowe i właśnie na nich będzie ten park. Kto poniesie odpowiedzialność za ewentualne pęknięcia ścian na osiedlu fotoplastykon. Kto zapłaci za wymianę popękanej glazury w mieszkaniach i na korytarzach. W tym miejscu jest bardzo duzo wody pod ziemią i znajduje się ona bardzo wysoko. Proszę sobie przeczytać projekt tego osiedla. Prjektant pisze w nim że :,, znajduje się tam skomplikowany układ hydrauliczny warstw wodonośnych " to jest bardzo duże niebezpieczeństwo dla budynków.
    '

    • 1 0

    • już odpowiadam Panu. Nikt nie poniesie odpowiedzialności. Dziękuję za uwagę i serdeczności

      • 1 0

  • Sadzić sosny bo są zdrowe

    I drzewa owocowe w ogrodach spolecznych

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane