• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chciał wieszać premiera. Prokratura wszczęła śledztwo

Piotr Weltrowski
16 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Prokuratura ustala obecnie, kto i z jakiego komputera wprowadził do sieci petycję dotyczącą powieszenia premiera. Prokuratura ustala obecnie, kto i z jakiego komputera wprowadził do sieci petycję dotyczącą powieszenia premiera.

Sopocka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tekstu nawołującego do powieszenia Donalda Tuska, który ukazał się w portalu publicystów Salon24.pl. - Gdyby tego nie zrobiła, oznaczałoby to przyzwolenie dla tego typu działań, na które nie możemy się zgadzać - komentuje dr Jarosław Och, gdański politolog.



Czy prokuratura powinna ścigać autora takiego wpisu?

O sprawie pisaliśmy już w ubiegły piątek. Przypomnijmy: wpis zachęcający w niewybredny sposób do powieszenia premiera pojawił się na stronach Salonu24 w miniony czwartek. Umieściła go osoba podpisująca się jako Piotr Balkus. Tekst po kilku godzinach zniknął, w międzyczasie przeczytało go jednak sporo osób, m.in. działacze sopockiej Platformy, którzy praktycznie od razu powiadomili o sprawie prokuraturę.

Ta zareagowała natychmiast (choć miała na to 30 dni) i właśnie oficjalnie wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić, czy autor wpisu popełnił przestępstwo.

- Sprawdzimy czy wpis blogera wypełnia znamiona określone w paragrafie drugim, artykuł 255 kodeksu karnego, który mówi o tym, iż kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze do trzech lat więzienia - mówi Barbara Skibicka, szefowa Prokuratury Rejonowej w Sopocie. Prokuratorzy już ustalają kto i z jakiego komputera umieścił wpis.

Okazuje się, że wpisu, który szybko zniknął ze strony Salonu24.pl nie zablokował sam autor, lecz administratorzy portalu. - Staramy się blokować każdy wpis, który może naruszać prawo. Zarówno jeżeli sami go zauważymy, czy też, jak to miało miejsce w tym wypadku, jeżeli ktoś nas o takim wpisie poinformuje - mówi Igor Janke, współwłaściciel portalu.

Okazuje się, że w swoich wcześniejszych wpisach osoba podpisująca się jako Piotr Balkus także balansowała na granicy prawa i dobrego smaku. Bohaterami jej negatywnych komentarzy byli politycy różnych opcji, także będących w opozycji do rządu PO-PSL.

Dr Jarosław Och, gdański politolog


Od swojego zarania demokracja opiera się na trzech filarach: wolności, praworządności i równości. Problemem jest jednak zakreślenie granic owej wolności. W systemach totalitarnych istnieje jedna słuszna idea i jeden słuszny pogląd. Demokracja jest ich zaprzeczeniem, czy więc powiedzieć można wszystko? Moim zdaniem nie, bo sprawą fundamentalną jest w niej szacunek dla innych poglądów.

W demokracji możliwa jest więc debata na argumenty, debata racjonalna, a nie odwołująca się tylko do emocji. Zastraszanie czy nawoływanie do przemocy nie jest dyskusją. Nie bez przyczyny zabrania się ugrupowaniom politycznym nawoływać do działań sprzecznych z prawem, bo istotą demokracji jest nie tylko wolność, ale i praworządność. Skoro zabraniamy zaś czegoś partiom, do dlaczego tolerować to u osób z nimi nie związanych?

Inną sporawą jest to, że w Polsce poziom debaty publicznej jest niski. Dziś trudno nawet rozstrzygać, kto jest za to odpowiedzialny. Potrzeba nam opamiętania i debaty, jak wyjść z tej sytuacji. To zresztą nie jest kwestia dotycząca tylko polityki.

Dziś pojawia się niewybredny wpis dotyczący premiera, a jutro pojawi się podobny dotyczący kogoś, kto mieszka w innym mieście, na innym osiedlu, ma inne przekonania. Dobrze, że prokuratura podjęła działania zmierzające do ukarania autora tego wpisu. Gdyby tego nie uczyniła, to oznaczałoby to przyzwolenie na taką działalność, żeby nie powiedzieć, że zachętę do takiej działalności, a na to zgodzić się przecież nie możemy.

Opinie (373) ponad 50 zablokowanych

  • nasz kochany pan premier, Panie Boże czuwaj nad nim, musi żyć wiecznie, on i jego koledzy do piatego POkolenia, muszą spłacić

    dług zaufania jaki zaciągneli u swoich wyborców i dług publczny w bankach dlatego ja i cała moja rodzina modlimy się za pana tuska, oby żył wiecznie, bo jeśli nie on spłaci, to kto? za dwadzieścia czy trzydzieści lat lemingi POzbawione emerytury?
    mojej młodszej, która skończyła prawo, mówię: córcia zostaw te mrzonki o sędziowaniu, zostań komornikiem, bo tu jest twoja przyszłość
    bez kitu, wazeliny i cudów:-)

    • 10 1

  • !!!!!!!!!!!!!

    tak ludzie już nie mogą mówić co chcą !? Ludzie oszaleliście na swoim punkcie !
    Robia to po to żebyśmy myśleli że musimy sie liczyć z każdym naszym słowem w ich kierunku żebyśmy sie zawsze bali ich upokarzać obrażać ich straszyć . Za przeproszeniem pier***ole taka polityke ! Wyjść na ulicy i wprowadzić merytokracje !

    • 10 0

  • A dlaczego tusk jest bardziej chroniony niz jego poprzednik?

    Dlaczego mamy święte krowy i tych którzy wchodza im w tyłek? Skoro ma byc równośc to proszre o wyniki śledztwa w sprawie pomówień i grózb w stosunku do Kaczyńskich.

    • 11 0

  • naiwny demokrata

    Rzekome cechy demokracji:
    - wolność. Jaka wolność? Finansowa (gigantyczne, znów podwyższone podatki, zaostrzenie podatku Belki), gospodarcza (potężna biurokracja, koncesje, ogrom przepisów), słowa (koncesje na media, blokowanie w nich prawicowych poglądów)?
    - praworządność. Straż Miejska traktująca wszystkich równo wobec prawa? Policja? Bezkarność polityków (demokratów, a jakże)?
    - równość? Czyli co? Ale proszę konkretnie. Bo równość to socjalizm wokół nas. Równa pensja, równe zasiłki, równe szanse (czyli zdolni mają równać do dołu), parytety dla kobiet. Przy okazji - jak wymuszana równość ma się do wolności?

    Demokracja to jest ustrój totalitarny, w którym mniejszości poprzez głosowanie narzucana jest wola większości w wielu dziedzinach życia, które mogą, i powinny pozostać decyzjami indywidualnymi. Demokracja jest zaprzeczeniem samej siebie.

    Pan Jarosław, demokratyczny idealista, nie widzi oczywiście jak demokracja działa w praktyce, w której to partie polityczne najwięcej kradną, kłamią, wyłudzają i oszukują. Rzekome źródło praworządności jest najbardziej skorumpowane.

    I nie jest inną sprawą to, że w Polsce poziom debaty publicznej jest niski. To jest właśnie dokładnie ta sama sprawa. Poziom jest niski właśnie dlatego, że w Polsce "funkcjonuje" demokracja. Rzeczywiście trudno rozstrzygnąć, kto jest za to odpowiedzialny, wszakże rządzi lud, więc odpowiedzialność jest zbiorowa, czyli niczyja.

    • 6 0

  • ci te ociy mogo kłamać ??? chiba nie! ...

    • 0 0

  • a tusk ile nas okłamał

    tuska kłamstwa wychodzą na jaw ludzie mają dosyc biedy,, tego nie widzi tusk

    • 8 0

  • ....Precz darmozjadów rodzie sępi ! Czyż nie dość żarcia z naszych ciał ?

    Gdy lud wam krwawe szpony stępi. Dzień szczęścia będzie wiecznie trwał !

    • 2 0

  • Och jaka fajna demokracja (1)

    dr Och w swoim "wykładzie" daje nam przykład zakłamania doktorów Ochów i Achów, oddania się w służbę swoim opcjom politycznym, w jednym zdaniu napisał "demokracja opiera się na trzech filarach: wolności, praworządności i równości" a zaraz potem "dobrze, że prokuratura podjęła działania zmierzające do ukarania autora ". W polsce 50% wiesza Tuska, drugie 50% Kaczyńskiego, tak było, jest i będzie, prokuratury niech scigają prawdziwych przestępców, a nie bawią się w śledztwa nic nie znaczące i do niczego nie prowadzące, doktorzy Ochy i Achy, niech uczą studentów bezstronności, obiektywności i mówienia prawdy, jaka by ona nie była, a nie manipulją społeczeństwem,

    • 5 1

    • Pan OCH napewno jest zwolennikiem partii oszustów

      • 2 0

  • no dobra !- wiesieć nie można ?, a można Go postawić?.

    • 4 0

  • Jakos media milczaly i milcza gdy "po bandzie" jedzie sie po kaczynskim
    ..ze juz o blogu "jarku wypier..." nie wspomne
    A to ponoc krwiozerczy rezim kaczynskiego chce cenzury sieci
    ...ot taka symetria wsrod mlodych wyksztalconych z duzego miasta
    hehe

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane