• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Twardy kawałek chleba w galerii handlowej

Agata/czytelniczka Trojmiasto.pl
31 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Galerie handlowe odwiedzamy często, czy równie często zastanawiamy się, jak wygląda praca osób zatrudnionych w znajdujących się w nich sklepach? Galerie handlowe odwiedzamy często, czy równie często zastanawiamy się, jak wygląda praca osób zatrudnionych w znajdujących się w nich sklepach?

Jak wygląda praca w dużym sklepie w galerii handlowej? Czy wiemy, co muszą robić osoby zatrudnione do obsługi klientów? Czy sklepy powinny być otwarte w niedziele? Nasza czytelniczka, pani Agata, w emocjonalny sposób opisała swoje doświadczenia w handlu. Publikujemy jej list.



Czy praca w handlu jest cięższa niż w innych branżach?

W całym Trójmieście, jak grzyby po deszczu rosną galerie handlowe. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda praca w takim miejscu, jak traktowani są pracownicy i czego się od nich wymaga.

Nie zrozumcie mnie źle, praca w handlu jest ciężka, ale nie jest oczywiście najgorszą rzeczą, jaka może się człowiekowi przydarzyć. Ta praca mogłaby nawet być przyjemna: ktoś lubi ciuchy, to idzie do pracy w odzieżówce, ktoś lubi książki - to do księgarni. Skąd więc ciągła rotacja pracowników?

Problem polega na tym, jak wygląda codzienność w sklepach w galeriach handlowych. I 12-, 13-, czy nawet 14-godzinne zmiany nie są najgorsze. Może się wydawać, że cała praca ogranicza się do stania za kasą. Ktoś inny może jeszcze pomyśli o rozładowaniu dostawy. I na tym koniec.

Sprzedawca? Także sprzątaczka, księgowa, magazynier i tłumacz

Pracownik obsługi klienta to osoba, która wykonuje pracę sprzątaczki, magazyniera, księgowego, tłumacza, informatora, kasjera i wreszcie doradcy klienta. A to wszystko już za 13 zł brutto za godzinę. I jakkolwiek dwie ostatnie funkcje jak najbardziej wpisują się w obsługę klienta, tak cała reszta już niekoniecznie. Do naszych obowiązków należy też wystawianie faktur i not księgowych. Codzienne zamiatanie i mopowanie całego salonu jest jeszcze do przeżycia w małych sklepach, ale przy powierzchni ok. 200 m kw. robi się nieprzyjemnie. Do tego udzielanie informacji o danym centrum handlowym, okolicy, a nawet całym Gdańsku.

Żeby pracować w najzwyklejszym sklepie wymagana jest też znajomość angielskiego (a drugi i trzeci język będą dodatkowym atutem). No i nasza ulubiona rzecz, czyli dostawa. Tutaj odzieżówka ma troszkę lżej. Ale wyobraźcie sobie księgarnię. Codziennie przyjeżdża po dziesięć kontenerów z książkami, z których każdy waży ok. 30 kg. Każdy kontener należy przenieść na zaplecze i rozpakować, a książki rozłożyć w sklepie.

Nie można usiąść, nawet na chwilę

I to wszystko byłoby jeszcze do przeżycia, gdyby nie stanie za kasą. No właśnie. Stanie. Wyobraźcie sobie, że zrobiliście już wszystko z powyższej listy, salon jest wyczyszczony i lśni, cała dostawa jest rozłożona, a wy stajecie za kasą, bo akurat zrobiła się kolejka. I stoicie. Nie wolno usiąść, zresztą nie ma na czym. Nie wolno się nawet oprzeć, bo zadzwoni kierownik regionalny, który siedzi "na kamerach" i będzie ochrzan i cięcie po premii.

Wszystko uzasadniane jest tym, że klient nie lubi kiedy pracownik siedzi (pytanie do czytelników, które nurtuje mnie codziennie: czy to prawda? czy komukolwiek przeszkadza to, że kasjer siedzi?), że to brzydko wygląda i źle reprezentuje firmę. Bo jak siedzi, to znaczy, że nic nie robi. I tak się stoi, pięć, sześć, osiem godzin bez przerwy, zależnie od ruchu w sklepie. Przerwa? Na przerwę idziesz, jak nie ma ruchu. Jak jest ruch, przerwy zwyczajnie nie ma. Opuchnięte nogi, żylaki, skrzywienie kręgosłupa? Wyczerpanie psychiczne i fizyczne? Managerowie z centrali w Warszawie nie znają takich problemów. Masz stać i promiennie uśmiechać się do klienta.

Należy mu też zaproponować produkt z obecnej promocji przykasowej (czy jest ktoś, kogo to nie denerwuje?), zapytać o kartę lojalnościową, przy jej braku zaproponować założenie, namawiać i męczyć klienta. Byleby wyrobić kosmiczny target. Nie chcę się już rozpisywać o tym, że tabelki i cyferki są sto razy ważniejsze od ludzi, bo tak jest w każdej firmie. Przykra norma, którą można ignorować, jeśli ma się zamiar popracować dorywczo przez parę miesięcy. Potem dwa miesiące wolnego na regenerację (bo urlopy nie funkcjonują przy "śmieciówkach", a na dłuższe wolne typu 2-3 dni nie ma co liczyć). Później znów zatrudnienie w innym sklepie, innym z nazwy, bo zasady są wszędzie takie same.

Zasady BHP? Kpina

Warunki BHP. Od czego zacząć? Od zagraconego zaplecza, gdzie ciągle coś na nas spada? Od "pomieszczenia socjalnego", w którym niby ma się jeść, ale nie ma tam ani stołu, ani krzesła i w efekcie jest ono tylko jednym wielkim magazynem śmieci? Wiecie ile maksymalnie może za jednym razem unieść kobieta według przepisów? 15 kilogramów. Ja ostatnio musiałam nosić 30 kg. Bo nikt inny by tego za mnie nie zrobił. Tyle w kwestii BHP.

Dochodzi do tego codzienne pomiatanie tobą, traktowanie wszystkich jak złodziei. Przed każdym wyjściem ze sklepu (łazienka, koniec pracy) należy się okazać przed kamerą i innym pracownikiem. Co to znaczy? Trzeba dać się oklepać (tak jak robią to ochroniarze przed wejściem np. na mecz), należy też dać do sprawdzenia bluzy, kurtki itp. Oprócz tego wyjąć wszystko z torby, aby udowodnić, że nic się nie wyniosło. I tak wyciągam i pokazuję koledze te wszystkie chusteczki, tampony, długopisy i inne drobiazgi, które mam w torebce. Wydaje mi się, że przeszukiwać mnie może tylko policja i to też nie ot tak sobie. Ale centrali w Warszawie to nie interesuje. Dla nich jestem tylko potencjalnym złodziejem.

Nie wspominam już o tym, jak zachowują się wobec pracowników klienci - bo w większości to jednak normalni ludzie, którzy przyszli zrobić zakupy. Są też jednak tacy, którzy myślą, że jak kupują bluzkę z promocji za 19,99, to są królami życia, a pracownika można traktować jak śmiecia. Jest też taki rodzaj, który wchodzi do sklepu na dwie minuty przed zamknięciem i zaczyna sobie spacerować. Uwagi zwrócić nie wolno, więc siedzimy w sklepie razem z jednym klientem i czekamy, aż łaskawie wyjdzie.

Handel w niedziele? Lepiej idźcie na zakupy po pracy

O klientach niedzielnych powiem tylko tyle: jeśli ja - pracując od 8 do 21 - jestem jeszcze w stanie pójść na zakupy, to nie wiem czym argumentować potrzebę otwartych sklepów w niedzielę. Tym, że ktoś dla przyjemności chce sobie pospacerować po galerii z dzieckiem? Mało jest innych rozrywek?

I na sam koniec, żeby odeprzeć pewne argumenty w stylu: "jak ci się nie podoba, to zmień pracę". Zmieniam. Co parę miesięcy. "Było się uczyć, a nie płakać, że nie ma pracy". Matura dobrze zdana, dziękuję. Jestem w trakcie studiów, po wszystkim planuję wyjechać z Polski. Praca jest, ale ciężka i za psie pieniądze.
Agata/czytelniczka Trojmiasto.pl

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (481) ponad 10 zablokowanych

  • Zawsze jak przylatuje z Miami Beach..

    ..do polski to mam wrażenie,że wszędzie pachnie smażoną cebulą..Niedługo otwarcie Forum Radunia więc pracy będzie dla każdego.

    • 8 8

  • (2)

    Wykonuje Pani pracę na zleceniu w wyznaczonych godzinach, w określonym miejscu i pod kierownictwem?
    Świetnie!
    Proszę się udać do biura darmowych porad prawnych, oni powiedzą Pani jak odzyskać pieniądze za nadgodziny i ekwiwalent urlopowy od poprzedniego pracodawcy.
    Do tego można złożyć pozew cywilny o utracone korzyści.
    Ja też tak zarabialam na swoje studia i utrzymanie
    I wiedząc to, co wiem teraz to żałuję, że nie miałam czasu złożyć pozwu przed przedawnieniem. Poza tym nie miałam takiej wiedzy jaką mam teraz.
    Jak trzeba to nawet ja pomogę napisać pozew choć to ciut nie moja branża
    forum/praca/ użytkownik Kocio.Klika się w awatara i można wysłać prywatną wiadomość
    Postępowanie przed sądem pracy jest zwolnione z opłat sądowych.

    • 2 9

    • te porady sa guzik warte w państwie teoretycznym mozesz proces latami prowadzic (1)

      i nawet jak dostaniej wyrok ze ci sie pieniadze nalerza to bedziesz musiała zaplacic komornikowi 30%odzyskanej kwoty jesli wogle jakims cuden uda ci sie co kolwiek dostac!

      • 5 0

      • Komornik ściąga koszty postepowania z dłużnika , nie z wierzyciela
        W sądzie pracy sprawy trwają krócej

        • 1 0

  • s (3)

    A ja zastanawiam się jak oczy reagują w sklepach ktore znajdują sie w galerii handlowej. Przecież tak nawet nie ma okien. Brak światła dziennego tylko sztuczne światło. Ciekawe jak oczy to znoszą. W tym przypadku powini płacić za szkodliwe. No i bezpieczeństwo. Galeria jest ławym celemt terrorystycznym bo w jednym miejscu znajduje się duza ilość ludzi.

    • 15 1

    • przebywanie godzinami w świetle sztucznym jest bardzo szkodliwe dla wzroku ale nie tylko

      szkodliwe jest dla całego zdrowia bo jest promieniowanie UV,w galeriach handlowych jest bardzo niezdrowe dyuszne powietrze .

      • 7 0

    • Zastanawiasz się? To Ci odpowiem - łzawią,szczypią...są po prostu 'przesuszone'.
      Kiedy wychodzisz,często już o nocnej godzinie, aż uderza Cię ciemność.

      • 11 0

    • mi od tych świateł zawsze kręciło się w głowie

      • 1 0

  • Dlatego lepiej wyjechać na zmywak :-)

    • 5 3

  • Podzielam opinię Pani Agaty. Sam pracowałem kiedyś w Leroy Merlin

    Najgorsze jest to że pracownik dla firmy jest kosztem i tak jest traktowany. Zabawne że w LM zostałem zwolniony ponieważ nie rozwijałem się. Jednak w następnej pracy w 3 lata zrobiłem skok z szeregowego pracownika na osobę zarządzająca projektem. Powód jest prosty. Obiekty handlowe nie taktuje się jako miejsca pracy tylko jako maszynki do robienia pieniędzy. Pracownik nie jest traktowany jako ogniwo w transakcji, tylko odziwo jako przeszkoda i ciągle trzeba ją przyuczać jak osaczyć klienta. A najlepszy jest stosunek do prawa pracy i interpretacja własna kierowników i dyrektorów. Wisienka na torcie, czas pracy w LM nie jest liczony od czasu przybycia pracownika do sklepu tylko od czasu zarejestrowanego wejścia na galerię handlową. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić oszczędności jakie LM sobie zrobiło w ten sposób zatrudniając chyba 8000 pracowników.

    • 11 0

  • "O klientach niedzielnych powiem tylko tyle: jeśli ja - pracując od 8 do 21 - jestem jeszcze w stanie pójść na zakupy, to nie wiem czym argumentować potrzebę otwartych sklepów w niedzielę."

    A może niektórzy woleli by spędzać noc w domu, a nie obsługiwać takich jak Ty bo Ty akurat masz siłę?
    Ja na prawdę nie rozumiem ludzi, którzy zgadzają się na jakieś warunki pracy a później marudzą. Doskonale zdaję sobie sprawę z potrzeby posiadania pieniądza, ale nie każdy pieniądz jest warty byle jakiego traktowania.

    • 12 3

  • (1)

    Pani Agato, po prostu nie nadaje się Pani do pracy w handlu.
    Za bardzo Pani narzeka,i to jest powodem ciągłego zmieniania pracy.
    Nikt nie potrzebuje marudy, która będzie kręcić nosem.

    • 16 15

    • to czemu sam marudzisz i oceniasz ?

      • 3 1

  • niedługo w tym dzikim kraju zostaną tylko ukraińce i dziecioroby pobierające 500 plus

    ale długo na takich typach ten kraj nie pojedzie

    • 15 8

  • 100%

    Artykuł w 100% trafny. Dopóki nie zmieni się rozchwiana mentalność niektórych ludzi (nie tych normalnych), a jest z tym coraz gorzej nic się w tej kwestii nie zmieni. Bądźmy po prostu dla siebie wyrozumiali i pomocni. I po drugie druga osoba to nie rzecz, nie można w pracy przełączać się, będąc na przykład wyżej w hierarchii w tryb "robota" tzn. Poza pracą zachowywać się normalnie, a w pracy być bezwzględnym. Bo praca jest dla ludzi, a nie ludzie dla pracy.

    • 13 3

  • będąc na studiach na polibudzie dorabiałam sobie w sklepie z butami w galeri handlowej (1)

    Pracowałam w weekendy i czasem po zajęciach na uczelni - popołudniami. Byłam miła, zawsze uśmiechnięta. Niestety kupujący traktowali mnie z góry jako nieuka, podając buty, rachunek czy też torbę z butami, starali się tak to odbierać byle nie dotknąć mojej ręki, jakbym parzyła. Bezczelnością była sytuacja, kiedy za nic usłyszałam, że trzeba było się uczyć, to bym nie stała za ladą.
    Dzisiaj informuję tego Pana, że skończyłam ciężkie studia stacjonarne, dwa fakultety studiów podyplomowych, znam język niemiecki i angielski w stopniu zaawansowanym, pracuję w zawodzie i mimo ciężkiej pracy nadal się uśmiecham i jestem miła. Dzięki temu doświadczeniu oraz innym (ucząc się w liceum zapisywałam się do OHP i pracowałam jako sprzątaczka czy też kelnerka) wiem jak ciężko się pracuje i nigdy nie pogardzę innymi ludźmi, tak jak to robią pozostali. A tego Pana serdecznie pozdrawiam!

    • 38 2

    • chwalisz się czy zalisz? za bardzo się nakrecasz i tracisz czas

      Zamiast zajmować się soba

      • 2 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane