• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co dalej ze Zbrojownią?

Marzena Klimowicz-Sikorska
4 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rusztowanie na dachu Wielkiej Zbrojowni

Pasaż Wielkiej Zbrojowni - niechciany klejnot?



Dlaczego Akademii Sztuk Pięknych, właścicielowi Wielkiej Zbrojowni, od blisko czterech lat nie udaje się znaleźć inwestora, który zagospodarowałby to wnętrze? Czy prestiż tego miejsca to za mało, by przyciągnąć ciekawe firmy? Ile trzeba zainwestować, by wreszcie otworzyć zbrojownię i kiedy w końcu to się stanie? Na te i inne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć w naszym programie, poświęconym Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku.



Lepiej szybciej otworzyć Zbrojownię, bez zwracania uwagi na jakość, czy czekać na "idealnego" inwestora?

Do studia trojmiasto.tv zaprosiliśmy prorektora ds. rozwoju i kształcenia ASP dr. hab. Marka Adamczewskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków Mariana Kwapińskiego oraz specjalistę rynku nieruchomości Magdalenę Reńską z firmy Jones Lang LaSalle, która w przeszłości zajmowała się m.in. komercjalizacją C.H Madison.

Wspólnie zastanowiliśmy się, dlaczego Wielka Zbrojownia w Gdańsku wciąż stoi zamknięta. Na ile jest to wynik słabej koniunktury, a na ile inwestorów odstraszają takie rzeczy, jak np. brak parkingu przynależnego do tego obiektu. I choć wydaje się, że "pech" Zbrojowni nie opuszcza, władze ASP przekonują, że coś w tym temacie drgnęło.

- Rozmawiamy z ośmioma inwestorami zainteresowanymi Zbrojownią. Do końca marca będziemy szukać firmy pośredniczącej w komercjalizacji tej powierzchni, a w pierwszej połowie kwietnia rozpoczniemy konkurs na jej zagospodarowanie. Jestem optymistą - mówi Marek Adamczewski, prorektor ASP.

Sam optymizm to jednak zdecydowanie za mało. By móc otworzyć pasaż i piwnice Zbrojowni o łącznej powierzchni ok 3,5 tys. m kw., trzeba zainwestować ok. 14 mln zł.

- Zbrojownia to trudna do komercjalizacji przestrzeń. Tu nie da się zrobić zwykłego biznesu. Tu trzema myśleć inaczej, głębiej, na wiele lat do przodu - dodaje prorektor.

Rzeczywiście. Zbrojownia, choć piękna, nie jest idealnym miejscem do prowadzenia zwykłej działalności handlowej. Przede wszystkim nie ma własnego parkingu, a plany budowy podziemnego dawno włożono między bajki. Wnętrze usiane jest kolumnami, które - choć malownicze - niezwykle utrudniają aranżację i ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni. No i jest to zabytek pod ochroną konserwatorską.

Wojewódzki konserwator zabytków zastrzega jednak, że nie będzie utrudniać życia inwestorom racjonalnie podchodzącym do inwestycji w Zbrojowni. - Z mojej strony jest zielone światło. Nie ma istotnych ograniczeń konserwatorskich. Grunt, żeby inwestor trzymał się tradycyjnej technologii i historycznego wyglądu - mówi Marian Kwapiński.

Pojawiają się pomysły, by ktoś - na przykład miasto - wyręczył ASP w zarządzaniu zabytkiem. Czy to możliwe? - Miasto nie jest zainteresowane zbrojownią, choćby dlatego, że ma teraz inne inwestycje. Nie ma też możliwości, by Zbrojownię mu przekazać. Minister Skarbu na to nie zezwoli - zastrzega prorektor.

Uczelnia przyznaje jednak, że sama nie jest w stanie zagospodarować Zbrojowni, by wydzierżawić gotowy już obiekt. - Rozmawialiśmy z bankami i zrobiliśmy trzy symulacje kosztów, biorąc pod uwagę wysokość kredytu i możliwości jego spłacenia. Okazało się, że ASP nie jest w stanie podołać takiemu obciążeniu finansowemu - tłumaczy dr Adamczewski.

Uczelni pozostaje więc dalsze szukanie inwestora. - Delikatesy nie są niczym złym. Choć ja widziałabym tam np. multimedialną bibliotekę, połączoną z gastronomią. Zestawienie kultura i komercja to dobre połączenie - mówi Magdalena Reńska z firmy Jong Lang La Salle, która w przeszłości opowiadała m.in. za szukanie najemców do domu handlowego Madison.

Pozostaje więc czekać na kwiecień i kolejny konkurs na zagospodarowanie Wielkiej Zbrojowni.

Wielka Zbrojownia widziana od strony ul. Piwnej. Wielka Zbrojownia widziana od strony ul. Piwnej.
Historia (prób) komercjalizacji Wielkiej Zbrojowni

Zbrojownia to, łącznie z pasażem i piwnicami, blisko 3,5 tys. m kw. powierzchni. Kiedyś służyła studentom do wystawiania swoich prac, potem przez blisko 10 lat pełniła funkcje handlowo-usługowe. Od momentu wygaśnięcia umowy z Biedronką, ASP bezskutecznie szuka firmy, która zaaranżowałaby i wynajęła te wnętrza.

koniec 2006 r. - ASP ogłasza konkurs na zagospodarowanie pasażu i  piwnic.
marzec 2007 r. - konkurs wygrywa sieć delikatesów Alma. Zbrojownia zostaje zamknięta we wrześniu 2007 r.. Ruszają prace. Pasaż ma być otwarty w grudniu 2007 r.
wrzesień 2009 r. - Alma zrywa umowę z ASP, jako oficjalny powód podaje brak pozwolenia na budowę. Obie strony do dziś się o to procesują.

listopad 2009 r. - ASP ogłasza kolejny konkurs, zgłaszają się dwie firmy (Weinhaus Jakob Gerhardt Polonia z Gdańska oraz Garland Bridge International z Poznania), ale obie oferty zostają odrzucone. Powód? Pierwsza chce podnająć Zbrojownię innym firmom, druga zamierzała utworzyć w zabytkowym obiekcie orientalne SPA z basenem.

maj 2010 r. - kolejny konkurs wygrywa firma VT Development, powiązana z firmą Tan-Viet, która z kolei podnajmowała już kiedyś Zbrojownię Biedronce.

wrzesień 2010 r. ASP zrywa rozmowy z VT Development. Powód? Za długi okres dzierżawy i za niski czynsz zaproponowany przez oferenta.

kwiecień 2011 r. - rusza kolejny konkurs.

Miejsca

Opinie (105) 5 zablokowanych

  • Widac jak sie dba o zabytki w Gdańsku

    Jak się dba o zabytki w Gdańsku:

    1) czekasz aż się sam rozsypie lub dziwnym trafem sam spłonie.
    2) W jego miejsce buduje się szklany klocek nie pasujący do niczego w pobliżu twierdząc ze to ożywi miejsce.
    3) Oczywiście wizualizacja gotowa miejsca sprzedane przed budowa.
    4) Buduje firma która zawsze wygrywa przetargi w Gdańsku
    5) Sprzeciw mieszkańców zostaje przegłosowany i uciszony twierdząc ze Gdańszczanie nie chcą tam chyba trzymać broni
    (podobne twierdzenia co do odbudowy spichlerzy - trzymać ziarno)
    6) wszyscy są szczęścili bo ktoś dostał zlecenie ewentualnie dowody wdzięczności.

    Jedyne minusy ?

    Za parę tal nazwa "Stare Miasto" będzie tylko z nazwy bo w pobliżu będą szklane kloce a nasz piękny Gdańsk będziemy podziwiać ale na LCD gdzie będą piękne wizualizacje Budynia z świetności Gdańska z lat przedwojennych

    • 7 0

  • Nie rozumiem..

    Dlaczego ASP jest wlascicielem Zbrojowni ??
    I to takim nieudolnym, niekreatywwnym i niezainteresowanym swoja nieruchomoscia ani w komercjalnym ani w spolecznym kontekscie .. ??

    • 8 0

  • "Strasznie byłoby fajnie..." (1)

    Ja piernicze! O czym jest ta rozmowa? Kim są ci ludzie? Przecież poziom tej debaty jest żenujący! Poziom wypowiedzi jest żenujący, a pani z firmy doradczej przebija w tym już wszystkich!

    10 minut oglądania... czego?! Czego, ja się pytam! Całą "rozmowę" można streścić w 2 zdaniach: Zbrojownia to trudny dla inwestorów obiekt i chętnie widziałoby się tam coś nietypowego.

    "Strasznie byłoby fajnie, wydaje mi się..."
    Dno.

    • 1 3

    • Minusujący, rozumiecie chociaż tekst, który minusujecie?

      PS. "Straszny" to może być horror, a nie "fajniość". Kategoriami "fajniości" rozpatrywać takie tematy, to trzeba mieć naprawdę bardzo niskie loty.

      • 0 1

  • Powstanie centrum konferencyjne Mniasta Gdańska w Strefie Prestyżu, na to bedzie kasa

    i na Derekcje nowego centrum.

    • 0 0

  • Muzeum Solidarności

    Zamiast budować nowy niepotrzebny i brzydki budynek za 300 ml zrobić ze zbrojowni piękny pomnik Solidarności. Wszyscy byli by SZCZĘŚLIWI

    • 3 0

  • ECS w Zbrojowni i zrezygnować z budowy tego monstrum przy stoczni

    ECS jako przechowalnia dla polityków z PO z wysokimi pensjami - NIE!!!!

    • 0 1

  • i co ciemniaki ? Nawet z obiektu w super miejscu , nie tylko nie potraficie zarabiac, ale jeszcze do tego interesu dokładacie.

    a dlaczego ??? bo do interesów potrzeba miec głowę a wy takimi pogardzacie i nazywacie: HANDLARZAMI.

    Dlatego też biedę klepiecie i niebawem resztki wyprzedacie.

    O emeryturach zapomnijcie - jakby co.

    Powtarzam trzeba miec łeb , głowę , kiepełę z żudowska, by zarabiac geld.

    I dobrze wam tak, bo gdy prześladują bezprawnie handlarzy malutkich to klaszczecie z radosci na to bezprawie.

    Jeszcze raz powtarzam - jestescie za głupi a mądrzejszymi gardzicie i ich przesladujecie.

    a Adamowicze, Lisiccy - potrafią tylko wydawac i to na kredyt najlepiej.

    Za 20 lat będziecie / max. 20 lat / naczelnymi golasami Europy, chyba, że BRD będzie do was dopłacac.

    Cieszę się, że nie znajdują tutaj np. gazu, bo i to by rozkradli na waszych oczach.

    amen.

    • 1 0

  • Rada:

    Podzielcie całosc na moduły / w razie potrzeby łączcie je i zmieniajcie układ w zaleznosci od potrzeb poszczergólnego klienta.

    I tak wynajmiecie całosc : wielu najemców za większe / w sumie / pieniądze.

    Możecie pobrac kaucje, wpisowe, albo zaplatę z góry za x m-cy - będzie na remont.

    Ruszcie głowami i nie czekajcie na łątwiznę = 1 BOGATY najemca , wiem, że to łatwiejsze i milsze... ale jak widac, obecnie niewykonalne.

    Nie zwracajcie uwagi na "chcenia" osób postronnych, bo to nie oni płacą.

    I NIE ONI SĄ ODPOWIEDZIALNI ZA wasze niedopisanie w/w sprawie = STRATY Z KAŻDYM DNIEM.

    = Blamaż.

    • 0 0

  • a nie możecie zrobic jak miasto z tunelem przy lot?

    oddajcie za grosze, ktoś zrobi fortunę na dzierżawach a wy będziecie mieli problem z głowy...

    :-)

    • 0 0

  • tam powstanie muzełum EŁRO 2012 w Gdańsku

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane