• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co pijemy, czym oddychamy

M.W.
8 grudnia 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Inspekcja Ochrony Środowiska przedstawiła pomorskiemu sejmikowi wojewódzkiemu raport ze swoich badań. Możemy być zadowoleni z wyników badań. Stan naszego środowiska powoli poprawia się.

Powietrze
Rocznie większe zakłady naszego województwa emitują do atmosfery 42 900 t gazów i 5150 t pyłów. Najwięcej Zespół Elektrociepłowni "Wybrzeże" (11 875 t S02, 4232 t NO2 i 1009 t pyłu). Kolejne miejsca zajmują Grupa LOTOS, International Paper Kwidzyn i gdańskie "Fosfory". Znacznym trucicielem jest też transport samochodowy.

W ostatnich latach stan naszego powietrza poprawia się. W przypadku dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ołowiu, tlenku węgla i ozonu nie zanotowano stężeń niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego. Jeśli chodzi o pył zawieszony może on szkodzić zdrowiu w 4 strefach województwa: aglomeracji trójmiejskiej, kościerskiej, puckiej i tczewskiej.


Wody
Większość rzek w województwie jest czysta zarówno pod względem bakteriologicznym, jak i fizyko-chemicznym. Najczęściej jest to II klasa czystości spadająca do III poniżej miast i zakładów zrzucających ścieki. Wody pozaklasowe zaobserwowano jedynie w niewielkich strugach będących odbiornikami ścieków. Szczególnie uważnie badana jest Radunia w okolicy ujęcia straszyńskiego. Jakość jej wody spełnia wszystkie wymagania, jakie powinna spełniać woda pitna.

Czystość jezior badano wyłącznie w zlewni Brdy. Była dobra, odpowiadająca II klasie. Dobrą jakość miały też wody w polskiej części Zalewu Wiślanego. Dobra była też jakość kąpielisk. Nie dopuszczono do kąpieli tylko w 4 miejscach: Rzucewie, Osłoninie, Mechelinkach i Gdyni-Orłowie.

Jakość wód podziemnych nieznacznie się poprawia. W zasadzie wszystkie badane złoża mają dobrą, albo średnią jakość. Jedynie wody kredowe są w naturalny sposób zanieczyszczone solami i fluorem.


Odpady
W województwie pomorskim powstało 33 tys. t odpadów niebezpiecznych. 22 proc. z nich trafiło do odzysku, 73 proc. unieszkodliwiono, a resztę składowano. W zasadzie liczba wytworzonych odpadów z roku na rok spada. Rośnie jedynie ilość odpadów azbestowych. Jest to związane z masowym przekładaniem dachów, które kiedyś były kryte eternitem.
Szczególną grupę stanowią odpady medyczne grożące zakażeniem. W województwie działa 15 spalarni, w których unieszkodliwiono 1,5 tys. t odpadów. Niestety, nasze spalarnie przeważnie nie spełniają wymogów Unii Europejskiej, często umieszczone są na terenie szpitali, wśród zabudowy mieszkaniowej, co jest uciążliwe dla ludności.
Zakłady papiernicze w Kwidzynie wyprodukowały 281 tys. t kory, którą spalono w specjalnym piecu, powstało tam też 22 tys. t popiołów lotnych oraz 81 tys. t mieszanek popiołowo-żużlowych, które wykorzystuje się jako dodatki do betonów.
Gdańskie "Fosfory" dały środowisku 192,6 tys. t fosfogipsów które przyczyniły się do dalszego wzrostu najwyższej góry Żuław w Wiślince.
Elektrociepłownie "Wybrzeże" wyprodukowały 175 tys. t popiołów, z czego 94 tys. t zostało przerobione na kruszywo budowlane, a reszta trafiła na składowiska w Rewie i Letnicy.
Największe składowiska odpadów to Wiślinka (15,2 mln. t fosfogipsów), Rewa (1,5 mln. t popiołów), Kwidzyn (863 tys. t odpadów z papierni), Grabowiec k. Kwidzyna (839 tys. t popiołów) i Gdańsk-Letnica (300 tys. t. popiołów).

Ciągle prowadzona jest akcja likwidacji tzw. mogilników zawierających przeterminowane środki ochrony roślin. Zlikwidowano już takie składowiska w Gontach koło Prabut, Bicinie gm. Dymnica, Warczu gm. Trąbki Wielkie i Skorzewie gm. Kościerzyna. Na terenie województwa wciąż jeszcze istnieją 3 takie obiekty.

Mamy 46 składowisk odpadów komunalnych o uregulowanym stanie formalnoprawnym. Złożono na nich 550 tys. t odpadów, w tym 508 tys. t. odpadów komunalnych. Dwa największe składowiska - Szadółki i Łężyce przyjęły ponad 60 proc. całej tej ilości. Na 3 wysypiskach - w Szadółkach, Bierkowie i Bądkach powstający tam biogaz jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej.
Co roku ilość odpadów komunalnych maleje. Np. w Szadółkach w ciągu 2 lat spadła o 58 tys. t. Jest to skutek coraz większej popularności selektywnej zbiórki odpadów i kompostowania odpadów organicznych.


***
Poza tym raport mówi o ponadnormatywnym hałasie (zarówno komunikacyjnym, jak i wytwarzanym przez zakłady przemysłowe) i zagrożeniach poważną awarią. Poziom zagrożenia nie zmienił się, takich niebezpiecznych dla środowiska awarii zanotowano w ubiegłym roku 9. Stwierdzono poprawę stanu technicznego urządzeń i instalacji. Zmalała też liczba ujawnionych nielegalnych nawiertów rurociągów.
Ogólnie więc bilans jest pozytywny, żyjemy w coraz czystszym i bezpieczniejszym środowisku. Dzięki dobrej pracy odpowiedzialnych służb, poważne wydarzenia nie mają negatywnych skutków. Nawet po tak wielkiej katastrofie, jak ubiegłoroczny pożar w Rafinerii Gdańskiej nie doszło do trwałego skażenia środowiska.
Głos WybrzeżaM.W.

Opinie (18)

  • Ogólny stan środowiska poprawił się

    Są jednak takie miejsca w Trójmieście, gdzie poziom stężenia toksyn w powietrzu przekracza wszelkie normy. Co więcej, planuje się nowe inwestycje, które pogorszą ten stan. Te fakty są skrzętnie ukrywane przed społeczeństwem, a osoby próbujące interweniować w tej spawie są zbywane i lekceważone przez gdańskich urzędników. Oni wiedzą lepiej! Zapytacie Państwo, gdzie sa takie miejsca? Chociażby stara Oliwa, gdzie rozpanoszył się lokalny biznes, który planuje urządzić tam dla siebie i "znajomych królika" ośrodek rekreacyjny. Ten chory pomysł jest wspierany przez panów reprezentujących najwyższe władze lokalne. Dziękuję za troskę o większy hałas i smród spalin samochodowych w miejscu mojego tradycyjnego wypoczynku (na wyjazd do daczy w leśnej głuszy mnie nie stać). Jeszcze raz dziękuję!

    • 0 0

  • W Toruniu, na budynku (o ile się nie mylę) Urzędu Miasta, wisi tablica elektroniczna, na której wyświetlane są aktualne zawartości substancji chemicznych w powietrzu...
    Taki raport przejdzie raczej niezauważony przez opinię publiczną.... Aby unaocznić mieszkańcom, czym oddychają, powieśmy takie i u nas....
    Chociaż pewnie z interpretacją wyników (nie każdy się orientuje, co to jest i jaki wpływ na organizm na SO2) będzie pewnie problem....

    • 0 0

  • Azbest

    A azbest i sieć wodociągowa?
    to jest chyba b. ciekawy temat

    • 0 0

  • Źródłem większości hałasu w mieście są te samochody. Na Zachodzie one nie są takie głośne, czyli zapewne muszą spełniać jakieś normy.

    Taka tablica elektroniczna podaje wskaźniki skąd? (czy to są parametry uśrednione z miasta, czy bada np. powietrze w pobliżu tablicy?)

    • 0 0

  • Bardzo fajna wiadomość....

    Nic, tylko się cieszyć, ale szkoda, że nie powiedzą
    ile punktów monitoringowych obejmują badania, ile
    przewidują przepisy o monitoringu ciągłym oraz
    tzw. krótkim... Bo jeśli się bada stałą ilość punktów,
    np. 120, a całą resztę olewa... to fajnie, że w tych
    120 jest lepiej, ale nikt nie sprawdza, że na około jest
    jednak gorzej...

    • 0 0

  • myślę że usytuowanie Trójmiasta jest dość korzystne dla nas - mieszkańców. Częste wiatry rozwiewają gazy produkowane przez głównych trucicieli. W Krakowie na rynku też jest tablica elektroniczna z aktualnymi danymi składu powietrza.

    Cieszą mnie pod blokiem pojemniki na makulaturę, szkło i tw. sztuczne, choć czesto przepełnione są dowodem że mieszkańcy mają świadomość, że segregacja odpadów jest dobrą rzeczą.

    • 0 0

  • Co pijemy?

    Proszę o odpowiedż zgłosic się do : radnych strzelczyka,Chmiel,Głogowskiego,byłego wosza SM sodola,mecenasa Biovital'a i innych moczymordów.

    • 0 0

  • czego nie piję?

    widzę po tym, co się osadza na wkładzie do filtra wody...lepiej nie mówić...

    • 0 0

  • To jest jak szósty zmysł

    • 0 0

  • W zeszłym tygogodniu miałem szkolenie,

    na którym elegancka pani mówiła, ze w naszym województwie nie ma spalarni śmieci.
    Co na to wszystko powiedzą ekologiczne oszołomy ?
    Oby tak dalej !!!
    Jeszcze jedno - najbardziej boli wszechobecny śmietnik wkoło nas - tu jest chyba gorzej a nie lepiej :(

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane