• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co pijemy, czym oddychamy

M.W.
8 grudnia 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Inspekcja Ochrony Środowiska przedstawiła pomorskiemu sejmikowi wojewódzkiemu raport ze swoich badań. Możemy być zadowoleni z wyników badań. Stan naszego środowiska powoli poprawia się.

Powietrze
Rocznie większe zakłady naszego województwa emitują do atmosfery 42 900 t gazów i 5150 t pyłów. Najwięcej Zespół Elektrociepłowni "Wybrzeże" (11 875 t S02, 4232 t NO2 i 1009 t pyłu). Kolejne miejsca zajmują Grupa LOTOS, International Paper Kwidzyn i gdańskie "Fosfory". Znacznym trucicielem jest też transport samochodowy.

W ostatnich latach stan naszego powietrza poprawia się. W przypadku dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ołowiu, tlenku węgla i ozonu nie zanotowano stężeń niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego. Jeśli chodzi o pył zawieszony może on szkodzić zdrowiu w 4 strefach województwa: aglomeracji trójmiejskiej, kościerskiej, puckiej i tczewskiej.


Wody
Większość rzek w województwie jest czysta zarówno pod względem bakteriologicznym, jak i fizyko-chemicznym. Najczęściej jest to II klasa czystości spadająca do III poniżej miast i zakładów zrzucających ścieki. Wody pozaklasowe zaobserwowano jedynie w niewielkich strugach będących odbiornikami ścieków. Szczególnie uważnie badana jest Radunia w okolicy ujęcia straszyńskiego. Jakość jej wody spełnia wszystkie wymagania, jakie powinna spełniać woda pitna.

Czystość jezior badano wyłącznie w zlewni Brdy. Była dobra, odpowiadająca II klasie. Dobrą jakość miały też wody w polskiej części Zalewu Wiślanego. Dobra była też jakość kąpielisk. Nie dopuszczono do kąpieli tylko w 4 miejscach: Rzucewie, Osłoninie, Mechelinkach i Gdyni-Orłowie.

Jakość wód podziemnych nieznacznie się poprawia. W zasadzie wszystkie badane złoża mają dobrą, albo średnią jakość. Jedynie wody kredowe są w naturalny sposób zanieczyszczone solami i fluorem.


Odpady
W województwie pomorskim powstało 33 tys. t odpadów niebezpiecznych. 22 proc. z nich trafiło do odzysku, 73 proc. unieszkodliwiono, a resztę składowano. W zasadzie liczba wytworzonych odpadów z roku na rok spada. Rośnie jedynie ilość odpadów azbestowych. Jest to związane z masowym przekładaniem dachów, które kiedyś były kryte eternitem.
Szczególną grupę stanowią odpady medyczne grożące zakażeniem. W województwie działa 15 spalarni, w których unieszkodliwiono 1,5 tys. t odpadów. Niestety, nasze spalarnie przeważnie nie spełniają wymogów Unii Europejskiej, często umieszczone są na terenie szpitali, wśród zabudowy mieszkaniowej, co jest uciążliwe dla ludności.
Zakłady papiernicze w Kwidzynie wyprodukowały 281 tys. t kory, którą spalono w specjalnym piecu, powstało tam też 22 tys. t popiołów lotnych oraz 81 tys. t mieszanek popiołowo-żużlowych, które wykorzystuje się jako dodatki do betonów.
Gdańskie "Fosfory" dały środowisku 192,6 tys. t fosfogipsów które przyczyniły się do dalszego wzrostu najwyższej góry Żuław w Wiślince.
Elektrociepłownie "Wybrzeże" wyprodukowały 175 tys. t popiołów, z czego 94 tys. t zostało przerobione na kruszywo budowlane, a reszta trafiła na składowiska w Rewie i Letnicy.
Największe składowiska odpadów to Wiślinka (15,2 mln. t fosfogipsów), Rewa (1,5 mln. t popiołów), Kwidzyn (863 tys. t odpadów z papierni), Grabowiec k. Kwidzyna (839 tys. t popiołów) i Gdańsk-Letnica (300 tys. t. popiołów).

Ciągle prowadzona jest akcja likwidacji tzw. mogilników zawierających przeterminowane środki ochrony roślin. Zlikwidowano już takie składowiska w Gontach koło Prabut, Bicinie gm. Dymnica, Warczu gm. Trąbki Wielkie i Skorzewie gm. Kościerzyna. Na terenie województwa wciąż jeszcze istnieją 3 takie obiekty.

Mamy 46 składowisk odpadów komunalnych o uregulowanym stanie formalnoprawnym. Złożono na nich 550 tys. t odpadów, w tym 508 tys. t. odpadów komunalnych. Dwa największe składowiska - Szadółki i Łężyce przyjęły ponad 60 proc. całej tej ilości. Na 3 wysypiskach - w Szadółkach, Bierkowie i Bądkach powstający tam biogaz jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej.
Co roku ilość odpadów komunalnych maleje. Np. w Szadółkach w ciągu 2 lat spadła o 58 tys. t. Jest to skutek coraz większej popularności selektywnej zbiórki odpadów i kompostowania odpadów organicznych.


***
Poza tym raport mówi o ponadnormatywnym hałasie (zarówno komunikacyjnym, jak i wytwarzanym przez zakłady przemysłowe) i zagrożeniach poważną awarią. Poziom zagrożenia nie zmienił się, takich niebezpiecznych dla środowiska awarii zanotowano w ubiegłym roku 9. Stwierdzono poprawę stanu technicznego urządzeń i instalacji. Zmalała też liczba ujawnionych nielegalnych nawiertów rurociągów.
Ogólnie więc bilans jest pozytywny, żyjemy w coraz czystszym i bezpieczniejszym środowisku. Dzięki dobrej pracy odpowiedzialnych służb, poważne wydarzenia nie mają negatywnych skutków. Nawet po tak wielkiej katastrofie, jak ubiegłoroczny pożar w Rafinerii Gdańskiej nie doszło do trwałego skażenia środowiska.
Głos WybrzeżaM.W.

Opinie (18)

  • Spalarnia odpadów niebezpiecznych obsługująca wszystkie szpitale w Gdyni jest na terenie Szpitala Chorób Płuc w Gdyni Grabówku.
    Ogladałam ją przy okazji jakiegoś szkolenia.
    Spostrzerzenia:
    - w powietrze nie wydostaja się związki szkodliwe. Tak było pokazane na monitorze: jakieś wskaźniki, wykresy itp. Powiedzmy, że to prawda.
    - większość lekarzy w tym szpitalu chorób płuc pali papierosy.
    - bardzo dużo pacjentów w tym szpitalu też pali. Ale oni muszą się ukrywać, bo lekarze im nie pozwalają palić. Za potrzebą trafiłam do takiej łazienki. Na zapleczu było pomieszczenie, gdzie palący pacjenci się ukrywali. Ze ścian i sufitów aż kapał brunatnosmolisty osad.
    Palenie jest do dupy!

    • 0 0

  • popieram stwierdzenie ze do dupy jest palenie!!!!

    kiedys dawno odwiedzalam w Sopocie chorego na pluca.
    chorzy na pluca takze znalezli jakis kat
    i kopcili ile wlezie.

    • 0 0

  • No to ja sobie ... dymka puszczę....

    • 0 0

  • palenie jest do dupy -fakt.
    szkoda, ze nie rozumieja tego palacze, ktorzy swym stechlym oddechem zatruwaja mi zycie. i nie tylko mi.
    oddechem, cuchnacymi ubraniami, potem... fuj!
    Wystarczy 5 minut posiedziec w zadymionym pomieszczeniu i wszystko do prania!
    obrzydlistwo.
    jestem zagorzala przeciwniczka palaczy (nie palenia -bo moga to sobie robic tak by mi nie szkodzic)
    choc gdyby sie glebiej zastanowic i policzyc te miliardy papierosow wypalanych dziennie na calym swiecie... srodowisko ginie rowniez przez WAS PALACZE

    • 0 0

  • Jak to się dzieje że tak przeszkadzają Ci palacze, skoro w miejscach publicznych jest zakaz palenia?

    • 0 0

  • powiedz to palaczom to zabija cie smiechem...
    pierwszy przykład z brzegu: ASP

    • 0 0

  • opowiem wam bajke jak kot palil fajke,
    a kocica papierosa przypalila sobie nosa,
    predko predko po doktora bo kocica bardzo chora:)

    • 0 0

  • Tak, moja koleżanka była na jakiejś wystawie w ASP, z ktorej wróciła czując się "uwędzona".
    Chyba w większości uczelni i zakładów pracy jest zakaz palenia, ale najczęściej brakuje palarni, więc palacze palą na schodach czy na powietrzu przed budynkiem, a prawie każdy kto ich mija czuje się obowiązany powiedzieć kilka twórczych i oryginalnych uwag w rodzaju: "ho! ho! a zdrowia to nie szkoda?!"

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane