• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co kupisz w sklepie charytatywnym?

Malwina Talaśka
1 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Sklep jest nie tylko miejscem handlu. Pracownicy często spełniają funkcję terapeutów. Sklep jest nie tylko miejscem handlu. Pracownicy często spełniają funkcję terapeutów.

Czas urodzin, imienin czy innych okazji to trudny okres dla tych, którzy nie przepadają za robieniem zakupów i nie wiedzą, z czego ucieszyłaby się obdarowywana osoba. Naprzeciw wychodzą sklepy, w których można znaleźć praktycznie wszystko w jednym miejscu. To sklepy charytatywne, które działają po to, by nieść pomoc potrzebującym. Często jednak ich asortyment nie jest oszałamiający.



Czy zdarzyło ci się coś kupować w sklepach charytatywnych?

W Gdyni są trzy całoroczne sklepy charytatywne. Odwiedziliśmy każdy z nich. Nie wszystkie są szerzej znane, niektóre zlokalizowane są w nie do końca zachęcających okolicach. Wszystkie jednak zyski przeznaczają dla potrzebujących. Czyli konkretnie dla kogo? Sprawdziliśmy.

Fundacja Fly: na zajęcia dla niezamożnych

Sklep charytatywny Z głębokiej szuflady mieści się przy ul. Świętojańskiej 36 zobacz na mapie Gdyniw Gdyni. Dochód uzyskany ze sprzedaży w sklepie przeznaczony jest na wsparcie działalności Klubu Młodzieżowego Fly, w ramach którego prowadzone są zajęcia dla młodzieży gimnazjalnej z niezamożnych gdyńskich rodzin. Jednak podarunki, którymi obdarowywany jest sklep, są nie tylko sprzedawane, ale często również odnawiane. Zajmują się tym panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Fundacji Fly, które zniszczonym przedmiotom dają drugą szansę.

- To, co oddają ludzie, dostaje drugie życie. Dzięki temu przedmioty mogą trafić do nowego właściciela. Jeśli jednak coś nie nadaje się do sprzedaży, np. podarte prześcieradła, poszczerbione świeczniki, jest wykorzystywane podczas zajęć w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzięki temu mamy materiał, na którym pracują starsi ludzie i mogą także ciekawie spędzić czas. Mamy tutaj np. wazon, który został nam podarowany w opłakanym stanie. Zaś po tym, jak zajęły się nim nasze panie, prezentuje się przepięknie - mówi Agnieszka Gabor-Kołaczyk, sprzedawczyni w sklepie Z głębokiej szuflady.
Sprzedawca także terapeutą

Sklep jest nie tylko miejscem handlu. Pracownicy spełniają także funkcję terapeutyczną. Klienci w sklepie mogą zwierzyć się ze swoich problemów, uzyskać wsparcie psychiczne, a czasem i materialne.

A co najlepiej się sprzedaje? Wybór jest ogromny: od porcelany, książek, płyt, mebli, do sprzętu AGD i RTV.

- Klientki chętnie kupują torebki. Są w cenie ok. 5-10 zł. Biżuteria także cieszy się ogromną popularnością. No i oczywiście książki. Coraz więcej młodych osób kupuje stare rzeczy, a największą popularnością cieszy się PRL, np. talerze z napisem Społem. Także firmy oddają swoje rzeczy. Mamy tu meble, które oddało jedno z przedsiębiorstw podczas zmiany dekoracji w biurze - dodaje Agnieszka Gabor-Kołaczyk.
  • Sklep charytatywny Z głębokiej szuflady mieści się na ulicy Świętojańskiej 36 w Gdyni.
  • Książki są najchętniej kupowanymi rzeczami w sklepach charytatywnych.
  • Sklep charytatywny Z głębokiej szuflady mieści się na ulicy Świętojańskiej 36 w Gdyni.
  • Sklep charytatywny Z głębokiej szuflady mieści się na ulicy Świętojańskiej 36 w Gdyni.
  • Sklep charytatywny Z głębokiej szuflady mieści się na ulicy Świętojańskiej 36 w Gdyni.

Burasek - na pomoc dla zwierząt

Burasek to kolejny sklep charytatywny na mapie Gdyni. Położony jest przy ul. Abrahama 6 zobacz na mapie Gdyni. Pieniądze uzyskane z przychodu w sklepie przeznaczone są na udzielanie pomocy oraz leczenie zwierząt należących do fundacji im. Jadwigi Adamowicz. Podopiecznymi fundacji w większości są koty.

- Fundacja posiada m.in. dwa koty z cukrzycą oraz kota postrzelonego śrutem. Ostatnio znaleźliśmy też dom kotce, która od 5 lat przebywała pod opieką fundacji. Niedawno zajęła pierwsze miejsce podczas wystawy kotów w Sopocie, po czym przygarnęła ją nowa właścicielka - mówi Mirela Kwapich, która prowadzi sklep Burasek.
Darczyńców, którzy oddają swoje używane rzeczy w dobrym stanie nie brakuje. A kto najchętniej udziela pomocy?

- Mogłoby wydawać się, że osoby starsze. Ale przekrój darczyńców jest najróżniejszy. Są nawet małe dzieci, które przynoszą swoje przytulanki do sprzedaży - dodaje Mirela Kwapich.
  • Przedmioty, które są sprzedawane w sklepach charytatywnych przynoszą ludzie praktycznie w każdym wieku. Zdarzają się także dzieci, które chcą oddać swoje ukochane pluszaki, aby pomóc innym.
  • Burasek to kolejny sklep charytatywny na mapie Gdyni. Położony jest na ulicy Antoniego Abrahama 6.

Sklep Wsparcia Społecznego: mnóstwo potrzebujących

Ostatni sklep mieści się obok Sea Towers i jest to Sklep Wsparcia Społecznego przy Fundacji HRK zobacz na mapie Gdyni.

Prawie wszystkie zyski, które zostaną uzyskane ze sprzedaży w sklepie, przeznaczone są na utrzymanie fundacji i bieżące wydatki.

- Mamy takie cudowne osoby, które nas wspomagają większymi kwotami i kupują u nas trochę rzeczy. To dzięki tym osobom to miejsce jeszcze istnieje - mówi pani Monika, współzałożycielka Fundacji Holistycznej Re-Kreacji HRK.
Sklep ma już 2,5 roku. A celów, które postawiła przed sobą fundacja wciąż jest mnóstwo.

- To nie tylko sklep. Organizujemy również spotkania, rozmowy terapeutyczne. Pomagamy zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Zbieramy także na Ciapkowo i wspieramy bezdomnych, oddajemy ubrania ludziom na ulicy. Wysyłałam także paczki do Syrii i Ukrainy. Każdy dzień wymaga dużego poświęcenia, np. samo zawiezienie bezdomnego na detoks. Każda osoba to inna osoba z problemami i wymaga innych działań. Oni tu mogą przyjść, czują się zrozumiani - dodaje.
Bezdomni się odwdzięczają

Jednak wsparcie potrzebujących nie jest wyłącznie jednostronne, a bezdomni chętnie pomagają pani Monice w pracach w fundacji.

- Pomagają mi w pracach w sklepie. Także angażuję chłopaków z ulicy, osoby bezdomne w różne działania, np. gdy był protest przeciwko wycince lasów, to ze mną siedzieli i robili duży plakat. Pomagają przy wielu akcjach. Przynoszą swoje rysunki, które namalowali na ulicy. Chciałabym niedługo zrobić wystawę tych rysunków, tyle się ich nazbierało.
Sklep jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 13-19 oraz w soboty. Mimo że właściciele działają charytatywnie na wielu polach, to sklep ledwo przędzie. Problemem jest to, że znajduje się na uboczu i brakuje dobrego oznakowania, które informowałoby o obecności takiego punktu. Jest więc niewielu klientów, którzy wiedzą o sklepie i do niego zaglądają.

Także sam wystrój lokalu nie przyciąga: pomieszczenia są ciemne, a wystrój przypomina osiedlowe lumpeksy. Mimo to, właściciele nie zniechęcają się i starają się dalej pomagać tak, jak mogą. Fundacja chętnie przyjmie więc wolontariuszy, którzy także zechcą pomóc w rozwijaniu się.

- Prawie wszystko, co zarobimy w ramach sklepu idzie na rachunki fundacji, dlatego już nam nie starcza na wsparcie pieniężne dla ubogich. Staramy się po prostu działać nieco poza pieniędzmi i czerpać z tego, co mamy, czyli: prowadzimy terapie dla potrzebujących, zanosimy im grube ubrania na zimę, organizujemy bezpłatne zajęcia, np. aikido dla wszystkich - podsumowuje właścicielka.
  • Sklep Wsparcia Społecznego przy Fundacji HRK leży na uboczu, trudno go zauważyć z ulicy i mało osób o nim wie. Wystrój także nie zachęca, dlatego sklep świeci pustkami. Mimo to pracownicy są pełni entuzjazmu i chętnie udzielają pomocy potrzebującym.
  • Sklep Wsparcia Społecznego przy Fundacji HRK znajduje się w sąsiedztwie Sea Tower. Jednak przez jego położenie na uboczu - trudno go znaleźć.
  • Część asortymentu w Sklepie Wsparcia Społecznego przy Fundacji HRK.
  • Część asortymentu w Sklepie Wsparcia Społecznego przy Fundacji HRK.
  • W sklepach charytatywnych w większości sprzedawane są rzeczy używane w niskich cenach.
  • Wystrój sklepu może przygnębiać, jednak dzięki jego rozmiarom organizowane są tu bezpłatne zajęcia.


Sklepy charytatywne w Gdyni nie cieszą się jeszcze taką popularnością, jak choćby w miastach Europy Zachodniej. Mało osób wie o ich istnieniu, można mieć także zastrzeżenia co do wyglądu sprzedawanych przedmiotów.

Darczyńcy wspierają sklepy charytatywne ubraniami bądź najróżniejszymi innymi rzeczami, które nie są im już przydatne. Jednak równie ważni co ofiarodawcy są także klienci sklepów, dzięki którym fundacje mogą realizować założone przez siebie cele. Dlatego może warto zastanowić się kolejnym razem nad prezentem dla bliskich. Można połączyć przyjemne z pożytecznym.

Miejsca

Opinie (93) 4 zablokowane

  • w UK takich sklepów jest zatrzęsienie (3)

    czasem mają tanie rzeczy, ale często prawie w takich samych cenach co w normalnych

    selekcja tez jest dziwczna (obserwowałem kiedys takiego w jednym 'słynnym' miejscu z wieloma takimi sklepami), bo zalezy od widzi mi się przyjmujacego - niektóre ciekawe rzeczy wywalał do śmietnika, inne całkiem badziewiaste zostawiał

    niemniej sama idea jest dobra, bo faktycznie pieniadze sa przeznaczane na potrzebujących

    nie byłem w sklepie Fly, ale sama fiundacja jest co najmniej dziwna - kiedyś wysłałem zapytanie mailem (skoro mają taki mail) i nawet odpowiedzi nie dostałem... więc... do Fly bym nie zagladnął jednak

    • 20 3

    • nie znam, musi to być jakas lokalna w twojej okolicy (2)

      • 0 0

      • Fundacja FLY prowadzi w Gdyni sklep charytatywny (1)

        Fundacja FLY prowadzi w Gdyni sklep charytatywny "Z głębokiej szuflady". Może kontakt telefoniczny czy na fb? Wiem, że odpowiadają bo sama miałam pytanie i odpowiedź była, nawet szybko. Moze spróbuj jeszcze raz

        • 0 0

        • Re: Fundacja FLY prowadzi w Gdyni sklep charytatywny

          Czynne od poniedziałku do piątku. Od 10:00 do 18:00. W soboty od 10:00 do 14:00. Zapraszamy. Przyjmujemy dary nowe i używane. W stanie dobrym i bardzo dobrym. Meble, artykuły domowe, książki, zabawki itp. Nie przyjmujemy odzieży. Zapraszamy na nasz profil na fb
          Pozdrawiamy!

          • 0 1

  • (8)

    nie weszlabym tam, kojarzy mi sie to z cebulactwem.
    wartosciowe sklepy to sa tylko w modnych galeriach.

    • 8 40

    • (3)

      hahahaha rozbawiła mnie Pani w ten ponury dzień...to jest dopiero cebulactwo!!

      • 9 4

      • potwierdzam Aneta to typowa cebularka (2)

        wszyscy o tym wiedza już :)

        • 5 1

        • (1)

          jak ci mijaja swieta cebulbko ? cieplo i slonecznie jak u nas dzisiaj w Fort Pierce.
          Pozdrowienia ze słonecznej florydy, ciao

          • 0 1

          • Nikt cię nie pytał gdzie stacjonujesz także troszkę śmiesznie. Macie tam opiekę medyczną i edukację powszechną? Proponuję się dowiedzieć jaka jest skala nierówności społecznej w USA, wtedy pogadamy. Kraj zbudowany na ludobójstwie rodzimych Indian.

            • 1 0

    • Tak, koniecznie MK - z takim duzym blyszczacym logo.... Lal!

      • 1 0

    • Bez przesady. Są ludzie biedni, których nie stać na zakupy w modnych galeriach. (2)

      Bez przesady. Są ludzie biedni, których nie stać na zakupy w modnych galeriach. Np. emeryci. Tacy ludzie cieszą się i doceniają to, że mogą kupić dla wnuczka książkę czy upominek za 2 zł. Biedny nie znaczy zły. Nie pieniądze określają człowieka.

      • 2 1

      • to nie są sklepy dla biednych ludzi pacanie (1)

        to są sklepy z ciekawostkami
        a zyski są przeznaczane na przykład na schroniska dla psów
        albo jakieś społeczne akcje,
        widzę, że nie do końca zrozumiałaś co to znaczy sklep charytatywny,
        to nie jest schronisko dla bezdomnych ani noclegownia ani garkuchnia
        czy miejsce gdzie się coś rozdaje,
        sklep charytatywny to sklep, który zyski przeznacza na działanie fundacji charytatywnej np. jak pisałem wcześniej na psy albo koty albo na przykład na dzieci chore na serce itd.

        • 1 0

        • Przecież są sklepy charytatywne, które dochód przekazują na biednych ludzi

          Przecież są sklepy charytatywne, które dochód przekazują na biednych ludzi (np. na zakup odzieży i żywności). Nigdy nie pisałam nic o schroniskach i rozdawaniu. A poza tym, jak biedny dostaje możliwość zakupów np. butów czy książek za złotówkę to nie jest to pomoc? Nie wszystkie sklepy charytatywne działają by pomagać zwierzętom. Także zdania nie zmienię, to są sklepy dla biednych ludzi. Sklepy dla biednych ludzi, których nie stać na nowe i drogie rzeczy.

          • 0 0

  • Lokalizacja (2)

    Wcale się nie dziwię , że trafić nie można,co to za adres "obok sea rower " Proszę podać adres.

    • 15 4

    • jak klikniesz

      w ten niebieski napis, to wyświetli się mapa z zaznaczonym miejscem

      • 3 0

    • Czubku

      Kliknij sobie w pogrubioną na niebiesko nazwę sklepu i trafisz. Widzę nowy w internetach.

      • 1 2

  • W ankiecie brakuje sformułowania (1)

    że nie nie kupuje w takich sklepach bo nie wiem nic o ich istnieniu. Zresztą w tym artykule są wymienione wyłącznie gdyńskie sklepy.

    • 11 4

    • Ale sklepy istnieją

      Można czasami w nich kupić fajne rzeczy, nawet nowe. Już nie wspomnę o książkach. Tych mają mnóstwo. Po 1 zł 2 zł, zależy od sklepu. Po co przepłacać na takich rzeczach.

      • 0 0

  • Skoro ludzie przynoszą te rzeczy za darmo, (3)

    to sprzedaż powinna być "co łaska".

    • 11 7

    • + wynagrodzenie dla sprzedawcy.

      • 6 1

    • I bez łaski nic tam nie kupisz ,bo byle co

      • 0 2

    • Ale przecież są to ceny symboliczne. N. 1 zl.

      Nie wiem jak we wszystkich, ale w Głębokiej szufladzie książki są po 1 zł lub 2 zł. Buty po 5 zł. Porcelana od 1 zł. Czy to dużo?

      • 2 0

  • nic nie kupie (1)

    nie stac mnie na zbytki ;)

    • 3 4

    • a na co cię stać, sztućce w domu masz?

      czy to zbytek?
      z jednej miaski i garnka jecie, jedną dreewnianą łyżką?
      szampon i pasta to zębów rozumiem, że też zbytek,
      a i na praniu można zaoszczędzić używając do wszystkiego jednej kostki mydełka zielone jabłuszko, a nie, to zbytek przecież.

      • 0 1

  • dobrze, że napisaliście (2)

    o tych sklepach. Będzie wiadomo, gdzie oddać, gdzie szukać perełek

    • 16 4

    • perełek tam nie ma ,chyba ,że tam wejdziesz będziesz jedyną perełką (1)

      bo dobry towar idzie bokiem ,a śmieci są dla klientów.sklepu

      • 5 3

      • Bez przesady

        Bez przesady. Można coś wartościowego kupić za parę złotych. Tylko trzeba często zaglądać. Bo dużo pań przychodzi codziennie i biorą to co najlepsze.

        • 3 2

  • w Szwecji sa tez takie sklepy (1)

    i sporo Szwedow oddaje tam swoje meble, ksiazki, ubrania a szczegolnie jak likwidowane sa mieszkanai po zmarlych. jest tobardzo pozyteczna forma pomocy. takie sklepy ciesza sie duza popularnoscia i zawsze jest pelno ludzi.

    • 17 1

    • Pełno ludzi jest ,bo to nie jest przekręt jak w Polsce

      w polskich sklepach charytatywnych też jest ogrom rzeczy po zmarłych ,ale kupujący tego nie widzą ,bo leci przez internet z lewych magazynów

      • 3 2

  • Sopot Także ma Sklep Charytatywny LUKLUK!!! (4)

    W Sopocie także jest Sklep Charytatywny LUKLUK, nie rozumiem dlaczego w artykule nie zaznaczono iż taki istnieje.
    Miła obsługa, mocno i dokładnie przesortowany towar. I faktycznie coś z terapeuty też Panie mają. ;)
    Uwielbiam tam bywać i kupować, można znaleźć niesamowite perełki :)

    • 9 1

    • tak, tak przesortowany towar ,szmaty na półkach ,a lepsze na ryneczek (1)

      to jest sortowanie.

      • 0 5

      • LUKLUK miał także swoją siedzibę na rynku

        • 0 0

    • gdzie to jest? (1)

      Gdzie ten LUKLUK?Może adres,lub jak tam trafić

      • 1 0

      • Sklep Mieści się

        LUKLUK
        Al. Niepodległości 754A, Sopot
        Sklepy czynne w godzinach:
        pn. -pt. 10.00 - 18.00
        Dary przyjmujemy we wtorki oraz czwartki w godzinach 10.00-18.00

        Mają swoją stronkę na FB ;)

        Sopot główny, Za starą cukiernią ROMA.

        • 0 0

  • To wspaniale że takie sklepy istnieją i pomagają potrzebującym! (1)

    Czasami coś w nich kupię i gorąco zachęcam wszystkich by też tam kupowali.

    • 10 3

    • tak, sprzedający nazywają się wolontariuszami ,lecz tak naprawdę

      nimi nie są ,rzucasz hasło by towaru było jeszcze więcej .

      • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane