• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cudzoziemcom lżej

am
3 września 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Kilkanaście tysięcy cudzoziemców ukrywających się na terenie Polski będzie mogło łatwiej uzyskać zgodę na pobyt w naszym kraju. Przepisy te reguluje nowa ustawa o cudzoziemcach.

Ustawa obowiązuje od 1 września br. Najistotniejsza zmiana dotyczy wprowadzenia tzw. abolicji wizowej, która daje cudzoziemcom możliwość zalegalizowania pobytu na terenie Polski.

Największe szanse mają osoby, które do naszego kraju przyjechały przed 1 stycznia 1997 roku i od tamtej pory przebywają tu nieprzerwanie.

- Do końca bieżącego roku muszą wystąpić do wojewody z wnioskiem o pobyt na czas określony - mówi Danuta Kledzik, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. - Mogą też zdecydować się na opuszczenie Polski, a wówczas - zgodnie z nowym prawem - otrzymają dokumenty przejazdowe i nie zostaną wpisani na listę osób niepożądanych w naszym kraju.

Cudzoziemcy, którzy wyjdą z ukrycia i uporządkują sprawy i zobowiązania wobec urzędów RP, a także wykażą związki z Polską będą mogli ubiegać się o pobyt stały lub osiedlenie.

Drugi rodzaj abolicji to tzw. abolicja obejmująca osoby, które 1 września br. będą w Polsce nielegalnie. Jeśli ujawnią się i do 31 października zgłoszą do Straży Granicznej, dostaną nakaz opuszczenia kraju, ale nie zamknie im to drogi do ponownego wjazdu. Z kolei cudzoziemcy, którzy wykażą konieczność pobytu na okres dłuższy niż 3 miesiące mogą dostać wizę (wydaje ją konsul) nawet na 5 lat. Nowa ustawa o cudzoziemcach ułatwia także życie małżeństwom mieszanym.

- Łatwiej będzie im zdobyć obywatelstwo - wyjaśnia D. Kledzik. - Okres oczekiwania na pobyt stały małżonka-obcokrajowca skrócono z 5 do 2 lat (żeby wystąpić o pobyt stały od dnia zawarcia małżeństwa muszą jednak upłynąć 3 lata - red.).

Ustawa ogranicza też możliwość wydalenia, gdyby to było szkodliwe dla rodziny, a także reguluje kwestię tzw. pobytu tolerowanego. Mogą z niego korzystać ci, którym w ojczyźnie grozi niebezpieczeństwo, uciekinierzy, którzy chcą przeczekać wojnę lub trwający w ich kraju konflikt. Pozwolenie na pobyt tolerowany obejmuje 12 miesięcy. Ponadto polski dokument tożsamości mogą otrzymać dzieci cudzoziemców urodzone w Polsce, a pozostające bez opieki rodziców i nieposiadające dokumentów podróży, a także osoby pozbawione jakiegokolwiek dokumentu tożsamości. Według informacji Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców najwięcej nielegalnych przybyszów żyjących w Polsce przyjechało ze Wschodu, głównie z krajów byłego ZSRR. Na terenie województwa pomorskiego zarejestrowanych na legalny pobyt jest 2,5 tysiąca cudzoziemców. Przed pozostającymi w ukryciu pojawiła się duża szansa.

- Zdaję sobie sprawę, że część osób może nie spełniać określonych ustawą warunków, część może po prostu nie chcieć się ujawnić - podkreśla dyrektor Kledzik. - Myślę jednak, że warto spróbować, tym bardziej, że nowe prawo daje sporo możliwości.

Głos Wybrzeżaam

Opinie (16)

  • piotrukas

    dopiero co wróciłem z Francji, więc wiem, o czym mówisz
    zgadzam się z Tobą w pełni, jeżeli chodzi o likwidowanie i nie tworzenie żadnych przywilejów socjalnych
    powinno być tak, że każdy ma prawo przyjechać i pracować
    nie powinien natomiast od swej nowej ojczyzny oczekiwać jakiegokolwiek wsparcia finansowego
    myslę, że własnie rozbudowany socjal dla emigrantów powoduje taką a nie inną sytuację we Fracji, Niemczech, Hiszpanii itp. - tamtejsi azjatycko-afrykańscy emigranci żeruja własnie na socjalu i trudno im sie dziwić (w ich mniemaniu znaleźli po prostu frajera, który daje im kasę, za sam fakt, że żyją)

    • 0 0

  • raczej nie

    Nie jestem przeciwny przyjmowaniu emigrantow ponieważ Polaków jest coraz mniej, ale trzeba to robić z głową jak np. Kanada. Jesteś lekarzem, informatykiem, inżynierem, itp. to przyjeżdżaj. Pomożemy. Ale nie można przyjmowac większości tego tałatajstwa bo wystarczy mała Afryka w Paryżu. Nie trzeba jej jeszcze w Gdańsku

    • 0 0

  • święta racja, Gegrozo!!!!!!!!!!!

    • 0 0

  • Gregoroza, Lauda

    jeżeli nie zaoferujemy jako kraj jakichś ekstra przywilejów socjalnych, to spokojna głowa - cała Afryka do nas nie przyjedzie
    aż takim rajem na ziemi nie jesteśmy, a emigranci z reguły nie ciągną tam gdzie zimno i pada...

    • 0 0

  • Kilka waznych uwag

    Po pierwsze: Wiekszosc afrykanczykow nie stac na bilet lotniczy zeby doleciec do poslki czy wogule do europy. Jezeli udaje im sie w jakis sposob nielegalnie (po nizszej cenie) wjechac do europy to zazwyczaj siedzi tutaj po kilka lat na czarno az go znajda i wywala albo sie hajtnie. Moj kumpel jest z afryki i zeczywiscie chlopak sie zdziwil przyjezdzajac tutaj (niemcy) bo co prawda dostal socjal ale wystarcza mu tylko na zycie. Polacy zanim tutaj nie przyjada inie püomieszkaja mysla tez ze w niemczech albo francji pieniadze z nieba leca. Chlopak mieszka w najgorszej dzielnicy w mieszkaniu 2 pokojowym i gdyby nie to ze jego rodzina jest bogata (tacy tez sie zdazaja w afryce) to napewno miesiaca by z tych pieniedzy nie wyzyl. Reszta czarnych siedzi na wizach 3 miesiecznych w schroniskach i nie moga ani znalezc sobie mieszkania ani pracy. Z calego schroniska gdzie jest okolo 120 osob on jedyny znalazl sobie mieszkanie bo udalo mu sie zalatwic wize na 2 lata. Jego kolegow ze schroniska czeka podruz do domu kiedy tylko w ich krajach uspokoja sie zamieszki. Azjaci? Podejzewam ze te 200 mln to wlasnie ludzie kturzy nie maja pieniedzy na chleb jak oni niby maja przyjechac do europy??? Na osiolku? Pozatym niemcy coraz to bardziej zaostrzaja prawo wiec dostac sie tutaj jest coraz trudniej, tym bardziej dla ludzi z innych kontynentow. Ja tutaj przyjechalem 2 lata temu i jakiego kolwiek polaka nie spotkam ten mi mowi ze juz dawno nie wizial tzw. swiezego miesa, 80% polakow tutaj to ludzie kturzy tutaj siedza po 15 i wiecej lat. Druga fala sie zacznie po wejsciu polski do EU a lata przejsciowe to po prostu smiech w bialy dzien te prawo da sie bardzo latwo ominac.

    • 0 0

  • no ale jakby policja mogła sprawdzić każdego makumbe toby nie było afrykanerów w Polsce

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane