• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy Gdańsk będzie walczył z przydrożnymi krzyżami?

Katarzyna Moritz
20 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Trakt św. Wojciecha to tylko jedno z nielicznych  miejsc gdzie stanął krzyż pamięci. Trudno się dziwić, tak jest w całym kraju. Tylko w 2010 roku na drogach w Polsce doszło do blisko 39 tys. wypadków, w których zginęło prawie 4 tys. osób. Trakt św. Wojciecha to tylko jedno z nielicznych  miejsc gdzie stanął krzyż pamięci. Trudno się dziwić, tak jest w całym kraju. Tylko w 2010 roku na drogach w Polsce doszło do blisko 39 tys. wypadków, w których zginęło prawie 4 tys. osób.

Krzyże pamięci: tylko w Gdańsku mamy ich kilkadziesiąt. Niektóre wyglądają jak miniaturowe pomniki, w ten sposób bliscy ofiar które zginęły w wypadku, czczą ich pamięć. - Rozpraszają kierowców, pas drogowy nie jest godnym miejscem dla krzyża - piszą do władz Gdańska mieszkańcy. Miasto zastanawia się co nimi zrobić.



Upamiętnianie tragedii w Kokoszkach, nie budziło wątpliwości. Pojawiły się głównie spore emocje wśród zwolenników i przeciwników wycinki przydrożnych drzew.
Drzewo w które uderzył PKS ścięto na początku lutego 2008 roku. Upamiętnianie tragedii w Kokoszkach, nie budziło wątpliwości. Pojawiły się głównie spore emocje wśród zwolenników i przeciwników wycinki przydrożnych drzew.
Drzewo w które uderzył PKS ścięto na początku lutego 2008 roku.
Z jednej strony uroczyście ustawiona tablica, upamiętnia katastrofę autobusu PKS w  Kokoszkach. W 1994 roku zjechał on na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo, zginęło 32 ludzi, a 43 było rannych.

Z drugiej strony pojedyncze tragedie i samodzielnie ustawione krzyże, jak ten z kaskiem przy Trakcie św. Wojciecha, upamiętniający motocyklistę, który zginął w zderzeniu z samochodem osobowym. W Wiślińce stoją dwa białe krzyże, zginęły tam dwie 16-latki jadące na skuterze, w które wjechał pijany kierowca samochodu.

- Dostajemy w sprawie ustawiania krzyży przy drogach bardzo dużo listów, nie ukrywam, że więcej od przeciwników. Podkreślają oni, że rozpraszają kierowców, więc wpływają na bezpieczeństwo na drodze. Mowa jest w nich także o tym, że pas drogowy nie jest godnym miejscem dla krzyża, tak silnego symbolu religijnego - podkreśla Emilia Salach-Pezowicz z biura prasowego w gdańskim magistracie.

Prawo jednoznacznie zabrania samowolnego umieszczania na drodze jakichkolwiek znaków, napisów lub symboli. Ponadto krzyże nie mogą teoretycznie znajdować się w odległości 0,7 metra od jezdni, a jak już się znajdą poza jej zasięgiem to i tak przeważnie stoją na czyjejś działce. Właściciel może je więc usunąć lub zgłosić sprawę policji.

Czy krzyże pamięci w pasie drogowym należy usuwać?

- Oczywiste jest to, że nie powinny stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i że nie należy ich ustawiać samodzielnie. Poza tym uważamy, że ich obecność nie pomaga w zakresie prewencji. Mimo że wielokrotnie są symbolem olbrzymich tragedii, to ich widok na tyle spowszedniał, że nie wpływa w żadnym razie na zachowanie kierowców, bo rzadko który wie, co przy danym krzyżu się wydarzyło - zaznacza szef pomorskiej drogówki, Janusz Staniszewski.

Pani Wioletta z Gdańska, dziwi się, że nagle krzyże pamięci zaczęły komuś przeszkadzać. Jej zdaniem to brak szacunku dla zmarłych i ich rodzin. - Zawsze gdy przejeżdżam Traktem św. Wojciecha i widzę ten krzyż z kaskiem, to od razu zapala mi się lampka alarmowa, to dla mnie olbrzymie ostrzeżenie - przyznaje.

- Czy je usuwać? Nie wiem, ale w niektórych przypadkach należałoby się zastanowić czy nie są one również - obok symbolu wiary - znakiem ludzkiej głupoty, grzechu i nie przestrzegania przepisów drogowych - podkreśla ks. Sławomir Czalej z tygodnika "Gość Niedzielny". - Nie można kierować się w tej sprawie kryterium ilości czy rozmiarem tragedii. Chodzi też o to, czy przestrzegają one młodych ludzi przed brawurą. Myślę że powoli część z nich staje się elementem krajobrazu. Inne po jakimś czasie znikają same - dodaje, nie rozstrzygając ostatecznie sprawy.

Miasto nie ukrywa, że przydrożne krzyże są bardzo delikatną kwestią. Opracowano już wewnętrznie parę pomysłów na rozwiązanie ich problemu, jednak ostateczne decyzje mają zapaść dopiero po szerszej dyskusji. A wy jak sądzicie, krzyże pamięci powinny zostać przy ulicach, czy zniknąć?

Opinie (621) ponad 50 zablokowanych

  • W rajskiej wyspie dla piratów drogowy to jedyne sygnały ostrzegawsze które maja wpływ na kierowce (1)

    i to własnie ci piracu drogowi sa zatym by ich to nierozpraszało i niepsuło dobrego samopoczucia przy wciskaniu gazu do dechy! Njaskuteczniej powstrzymały by ich fotoradary i czeste kontrole policja!!Ale unas tego iema i niebedzie jeszce długo wiec czuje sie nietylko bezkarni ale jeszce maja czelnosc rzadac usuniecia krzyzy z drogi!!

    • 1 1

    • Ale dlaczego krzyże przecież to symbol zacofania zamiast krzyży proponuję trupieczachy.

      2011-11-21 11:25 2011-11-21 11:25 Już w nastepnych wyborach wygra partia pana Janusza Palikota i za promowanie krzyży będziemy was zamykać. Krzyże nie idą w parze z nowoczesną polityką Europy, dyskryminują gei, zoofili czy pedofii i wogle nie chcą słyszeć o nekrofilach i ich problemach a Europa nie pozwoli na dyskryminację. To dlatego pan Janusz na czele z panem Biedroniem i masą tranwestytów i transeksualistów już dzisiaj jest trzecią siłą w POlskim Parlamencie.Polska powinna się wzorować na innych krajach w walce z krzyżami i nacjonalizmem. Precz ze średniowieczem i zacofaniem

      • 0 0

  • a kiedy czas na usunięcie krzyży z cmentarzy miejskich ?!!

    po usunięciu krzyży z publicznej przestrzeni szpitali, szkół, dróg i sejmu musi przyjść kolej na usunięcie krzyży z cmetarzy miejskich. Tak niestety drodzy humaniści nakazują zasady logiki. Bo jak niby ateitsa, satanista, muzulmanin, jehowy czy żyd ma położyć swoje kości obok katolickiego/prawosławnego krzyżą? Może jak już i do tego dojdzie, to się wreszcie naród obudzi, przetrze oczy ze zdziwienia i zapyta: no kullwa, w jakim kraju ja żyję ?

    • 1 3

  • to nie jest kwestia krzyży

    ale działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Tym trzeba się w Polsce zająć - na razie jest ciągle zbyt dużo agresji i tolerancji dla agresywnych zachowań na drodze. To się daje odczuć również na tym portalu w czasie komentowania różnych zachowań na drogach i w lasach - wystarczy poczytać komentarze na temat quadowca, który wjechał w samochód leśniczego na drodze leśnej.

    • 0 0

  • to i z góry gradowej ściągnąć

    z giewontu, z wierz kościelnych zakonnicom z szyi. strasznie rozpraszają. nie można się w ogóle skupić, nie wiem jak skupiali się nasi przodkowie. GRANICE ABSURDU ZOSTANĄ PRZEKROCZONE ?

    • 1 2

  • Już w nastepnych wyborach wygra partia pana Janusza Palikota i za promowanie krzyży będziemy was zamykać.

    Krzyże nie idą w parze z nowoczesną polityką Europy, dyskryminują gei, zoofili czy pedofii i wogle nie chcą słyszeć o nekrofilach i ich problemach a Europa nie pozwoli na dyskryminację. To dlatego pan Janusz na czele z panem Biedroniem i masą tranwestytów i transeksualistów już dzisiaj jest trzecią siłą w POlskim Parlamencie.Polska powinna się wzorować na innych krajach w walce z krzyżami i nacjonalizmem. Precz ze średniowieczem i zacofaniem.

    • 0 4

  • Zamiast stawiac krzyże posłuchajmy się pana premiera i budujmy stadiony i meczety dla nowych Afro-Polaków którzy przyjadą

    budować w Polsce autostrady i elektrownie.

    • 2 3

  • to powinno być zakazane

    niedługo na poboczach nie będzie wcale miejsca tyle krzyży stanie. to jakieś świątki są. dwa groby czy co? na krzyż i znicze są cmentarze.

    • 3 0

  • A co z tablicami "Gduńsk Stolica Kaszeb" czy to bardziej nie rozprasza kierowców od krzyży. (1)

    • 3 2

    • hahaha! bardziej wkurzają niż rozpraszają. te to są dopiero nie na miejscu :-))

      • 2 1

  • katastrofa autobusu pod Kokoszkami to największa na świecie

    katastrofa pojazdu w kategorii zderzenie pojedynczego pojazdu z drzewem. Po drugie - gdyby owo drzewo było wcześniej wycięte, to większość z zabitych żyłaby do dzisiaj.

    • 0 2

  • rozpraszają i tyle

    jestem bardzo przeciwna stawiania takich krzyży przy drogach ale same krzyże, jako symbole, że w tym miejscu coś się tragicznego wydarzyło, nie przeszkadzałyby mi tak, gdyby nie te wianki i bukiety ze sztucznych kwiatów zabrudzone przez przejeżdżające auta, tabliczki, które rozpraszają, bo chce się przejeżdżając odwrócić głowę i przeczytać, a nade wszystko znicze, lampki, lampioniki itp. zwykle są czerwone. zawsze, ale to zawsze wieczorem lub w nocy hamuję, bo mam wrażenie, że to zwierzę chce przebiec przez drogę. jest to wysoce niebezpieczne i dziwię się, że nie jest karane. te zdublowane cmentarze powinny całkowicie zniknąć z naszych poboczy.

    • 3 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane