• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy Trójmiasto powinno przyjąć uchodźców z Afganistanu?

Michał Sielski
18 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Obrazy Afgańczyków próbujących wedrzeć się do samolotów zostaną zapamiętane na długo. Obrazy Afgańczyków próbujących wedrzeć się do samolotów zostaną zapamiętane na długo.

- Każda osoba poszkodowana w wojnie, jak dziś obywatele Afganistanu, ma prawo poszukiwać bezpiecznego schronienia. Polska i Pomorze takiego schronienia powinny udzielić - uważa marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, podkreślając, że Samorząd Województwa Pomorskiego deklaruje wsparcie strony rządowej, jeśli na taki krok się zdecyduje. Na uchodźców z Afganistanu z otwartymi rękami czekają już władze Gdańska i Sopotu. Wciąż jednak nie wiadomo, czy Afgańczycy w ogóle pojawią się w naszej części Europy.



Czy uchodźcy z Afganistanu powinni zamieszkać w Trójmieście, jeśli rząd zdecyduje się ich przyjąć?

Dla tych, którzy polityką międzynarodową się nie interesują - czyli właściwie dla większości ludzi na świecie - informacja o tym, że władzę w Afganistanie znowu przejmują talibowie, była szokiem.

Jeszcze większym były obrazy z lotniska w Kabulu, gdzie zdeterminowani Afgańczycy próbowali dostać się do samolotów, które odlatywały głównie z pracownikami ambasad i współpracownikami państw mających swoje przedstawicielstwa. Próbujący opanować sytuację Amerykanie otworzyli ogień. Kilka osób zginęło.

Talibowie przejmują Afganistan



Marsz talibów i zdobywanie kolejnych prowincji, a potem miasteczek i miast zaczął się jednak już przed kilkoma miesiącami.

Właściwie tuż po tym, gdy jeszcze poprzedni prezydent USA Donald Trump ogłosił, że wojska USA wycofują się z Afganistanu, bo misja antyterrorystyczna się zakończyła.

To przyspieszyło ofensywę talibów, którzy mimo siedmiokrotnie mniejszej liczebności od państwowej armii i policji zdobywali kolejne tereny, aż w końcu w ostatnią niedzielę prezydent Aszraf Ghani uciekł z kraju, co było równoznaczne z całkowitą kapitulacją.

Talibowie uwolnili więc 5 tys. więźniów uznawanych dotąd za terrorystów, przejęli 50 śmigłowców bojowych, całą masę pozostawionej przez amerykanów broni i sprzętu.

Do czego ją wykorzystają? Przekonują, że na nikim nie będą się mścić, a kobiety będą mogły się kształcić. Prawo szariatu ma być stosowane nie w tak restrykcyjnej jak wcześniej formie, choć mało kto w to wierzy.

Już docierają bowiem pierwsze informacje o strzelaninach na ulicach, o tym, że kobiety zostały wyrzucone z uniwersytetu, a inne wychłostane za brak burki...

Afgańczycy chcą więc masowo opuścić swój kraj. Tłumy ciągną w stronę lotniska w Kabulu. Inni jadą lub idą do granic państwa, uciekając przed talibami.

3 tys. uchodźców z Afganistanu miało być już teraz



Jeszcze przed upadkiem Kabulu rząd USA zwrócił się do Polski z prośbą o przyjęcie ok. 3 tys. Afgańczyków. Rząd ociągał się jednak z odpowiedzią, sugerując, że to za duża liczba, więc uchodźcy trafili na razie do innych krajów. To głównie tłumacze i współpracownicy wojsk USA.

Polska przyjęła natomiast kilkadziesiąt osób, które współpracowały z naszym kontyngentem wojskowym, który od 2002 roku działał w Afganistanie.

Nikt nie ma jednak wątpliwości, że już niebawem uchodźców, którzy opuszczą Afganistan, będą tysiące, jeśli nie setki tysięcy. Nie chcą oni jednak trafić do pobliskiego Pakistanu, bo (zapewne nie bez racji) uważają ten kraj za wroga i głównego sprawcę powrotu talibów do władzy. Część może wybrać Iran, ale tam im nikt nie pomoże, dopóki nie będzie na to finansowania. A trudno na nie liczyć w kraju, który z kolei przez USA uważany jest za wroga i na który nałożone są sankcje.

O Rosji nie ma nawet co wspominać, bo jak zwykle będzie tu rozgrywać swoją polityczną grę.

Pozostanie więc bogata Unia Europejska.

Pomorze czeka na uchodźców z otwartymi rękami?



Władze Trójmiasta już zadeklarowały, że jeśli rząd da zielone światło, to są gotowe na przyjęcie uchodźców.

- Solidarność z krzywdzonymi i prześladowanymi jest w naszym gdańskim DNA. Dlatego jeżeli polski rząd otworzy się na potrzebujących z tego rejonu świata, to jako samorząd aktywnie włączymy się w pomoc. A już teraz Gdańsk będzie bezpieczną przystanią dla naszych sąsiadów z Białorusi, ze zdelegalizowanego przez reżim Łukaszenki PEN Klubu. Gdańsk pomaga także pisarzom-uchodźcom w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN - wylicza Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Uchodźców chce też przyjąć Sopot, który pomaga obecnie 30 Białorusinom. Wiadomo nawet, gdzie Afgańczycy mieliby mieszkać. Na początek mogliby znaleźć miejsce w Domu Gościnnym przy skwerze im. Kaczkowskiego. Są tam cztery moduły mieszkaniowe, po dwa pokoje w każdym.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski twierdzi nawet, że gdyby każdy samorząd przyjął po jednej afgańskiej rodzinie, kłopotu by nie było.

Pomoc deklaruje też marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, którego oświadczenie publikujemy poniżej.

Samorządowcy podkreślają jednak, że w tej sprawie pierwsze skrzypce gra rząd. A ten - jak wiadomo od ostatniego kryzysu migracyjnego - przyjmowaniu uchodźców jest niechętny. Podobnie zresztą jak spora część naszego społeczeństwa.

Wiele wskazuje więc na to, że zanim uchodźcy się pojawią (jeśli w ogóle się pojawią), ten problem może stać się w naszym kraju na długie tygodnie kolejnym frontem politycznej walki.

Oświadczenie Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego



Samorząd Województwa Pomorskiego wyraża zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Afganistanie, a zwłaszcza rosnącą liczbą ofiar cywilnych oraz prześladowaniami osób zasłużonych w próbę demokratyzacji tego kraju.

Cierpienia mieszkańców Afganistanu poruszyły serca milionów ludzi na całym świecie. W obecnej sytuacji niezbędne jest okazanie solidarności z najbardziej poszkodowanymi oraz zapewnienie im pomocy humanitarnej. Samorząd Województwa Pomorskiego deklaruje gotowość wsparcia strony rządowej w ochronie życia i zdrowia bezbronnych obywateli Afganistanu.

Pomoc Afgańczykom to nasze moralne, ale i prawne zobowiązanie, gwarantowane Konwencją Genewską o ochronie ofiar wojny z 1945 roku. Pamiętajmy, że każda osoba poszkodowana w wojnie, jak dziś obywatele Afganistanu, ma prawo poszukiwać bezpiecznego schronienia. Polska i Pomorze takiego schronienia powinny udzielić.

Jesteśmy gotowi otoczyć opieką Afgańczyków, którzy przez lata, niejednokrotnie z narażeniem życia swojego i swoich bliskich, byli zaangażowani w pomoc polskim żołnierzom i dyplomatom, a dziś są narażeni na represje, prześladowania, a nawet utratę życia.

Wielokrotnie w polskiej historii środowisko międzynarodowe okazywało solidarność z Polakami prześladowanymi we własnym kraju bądź zmuszonymi do emigracji z powodów politycznych czy ekonomicznych. Dziś pragniemy się odwdzięczyć.


Rozmowa z Afgańczykiem Omranem Haydarym z Lechii

(wywiad z czerwca 2021 r.)
Omran Haydary Omran Haydary
- Kiedyś talibowie gratulowali nam występu reprezentacji. Z całym szacunkiem, ale czujesz się trochę nieswojo, gdy ktoś składa ci gratulacje za grę w piłkę, a wcześniej lub później pozbawia kogoś życia.

Zobacz całą rozmowę:

Omran Haydary o grze w Azji i talibach

17:26 21 SIERPNIA 21

Trójmiasto otwarte dla uchodźców (50 opinii)

Gdański samorząd gotów jest wspierać działania rządu, jeśli ten sprowadzi afgańskich uchodźców do Polski. Pomoc oferuje również Sopot. Gdańsk jako samorząd aktywnie włączy się w pomoc - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Sopot jest w stanie przyjąć uchodźców z Afganistanu - zapowiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Gdański samorząd gotów jest wspierać działania rządu, jeśli ten sprowadzi afgańskich uchodźców do Polski. Pomoc oferuje również Sopot. Gdańsk jako samorząd aktywnie włączy się w pomoc - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Sopot jest w stanie przyjąć uchodźców z Afganistanu - zapowiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Zobacz więcej

Opinie (1231) ponad 50 zablokowanych

  • Do swojego domu niech Pan Marszałek zaprasza (8)

    mamy już pełno ukraińców, którzy nie dość, że jeżdżą na gazie to nawet nie próbują się języka polskiego nauczyć.
    Dopóki pracują to okej, ale jak wiadomo historia lubi zataczać koło

    • 134 26

    • Wszyscy Ukraińcy z jakimi pracowałem, czyli już ponad 20 osób, szybko nauczyli się polskiego. (6)

      Nie wiem ilu ty znasz, ale masz dziwne doświadczenia.

      • 13 15

      • Guzik mnie to interesuje. (2)

        Nie mają własnego kraju?
        Przecież mieli budować "demokrację" u siebie, po majdanie.

        • 15 6

        • A ty masz własny. Może ten kraj jest nasz a nie twój?

          Tzn. ludzi rozumnych.

          • 4 8

        • Charakterystyczne...

          "Guzik mnie obchodzi...", ale wypowiem się.

          • 1 0

      • Nie zna żadnego. To chyba jasne. Wszystko co obce wywołuje u niego strach.

        • 4 4

      • Dokładnie. Ukraiński jest tak bardzo podobny do polskiego, że czasem zastanawiam się, czy nie powinien mieć statusu (1)

        gwary. Naprawdę trzeba się mocno postarać, by się wzajemnie nie dogadać.

        • 2 5

        • Przede wszystkim chcą się nauczyć.

          A poza tym w wiekach XV-XVII byliśmy razem z Ukrainą i Litwą jednym wielkim państwem.
          I byloby tak zapewne do dziś, gdyby nie liberum veto i parę innych spraw.

          • 0 0

    • Uczą sie polskiego. Niektórzy władają nim b. dobrze.

      Naucz się TY!

      • 2 5

  • kowal zawinil, cygana wieszaja... (1)

    Amerykanie przez 20 lat zyli z armijnych zmowien, do tego stopnia, ze nie oplaca im sie sprzatac tego smietnika i zlom zostawiaja gdzie go nawiezli...
    A nam wystawia sie rachunek za zdewastowany kraj. No japrdl!

    • 87 7

    • No cóż, my tez ten kraj nieco dewastowalismy...

      • 3 4

  • Bogata Arabia Saudyjska powinna ich przyjąć

    Bogata Arabia Saudyjska powinna ich przyjąć, przecież to są ich bracia w wierze,
    u nas nie pasują do naszej kultury i cywilizacji łacińskiej.
    Mamy przykłady z Francji, Niemiec do czego to prowadzi

    • 134 10

  • Nas przyjmowała cywilizacja zachodnia jak uciekaliśmy od komuny. (5)

    Pytanie powinno być inne - czy ci afgańczycy wiedzą że Polska to już nie jest demokracja zachodnia - tylko reżim narodowo socjalistyczny :)

    • 38 95

    • Może twoich garbatych przodków. My jesteśmy u siebie. (1)

      • 20 5

      • A ty myślisz że ja nie jestem u siebie.

        • 5 7

    • ciemniak

      twoje komentarze jak zwykle nie odnoszą się do niczego....
      ciemniak z ciebie

      • 6 4

    • Ty

      Naprawdę masz nieźle zryty beret wóda czy dopalacze

      • 2 1

    • Ale myśmy tam ciężko pracowali fizycznie i tu jest różnica, jak jechałam metrem w Nowym Jorku opowiadała mi kobieta, ze pracowała ciężko na roli, a mieszkała w piwnicy ze szczurami, dokładnie tak!!! Podejmowali się ludzie z politechniki pracy na budowie i ciężko pracowali, bez żadnych specjalnych praw i szans na obywatelstwo, a tu gdzie jest praca, na budowach, na roli, nie pójdą do biura bo bez języka wykształcenia , biegali z karabinami , oni noe pójdą do takiej ciężkiej pracy, może niektórzy? Raczej wątpię. I co dalej? Nie jestem rasistką, tylko boje się o jutro, jutro dużo z nas straci prace przez pandemie i co?

      • 4 0

  • NIe! (1)

    Powinniśmy ograniczyć wjazdy do Polski, Ukraińców i Białorusinów.

    • 71 18

    • Napisz jeszcze raz, ale poprawnie.

      Z interpunkcją.

      • 1 1

  • W żadnym wypadku. (7)

    Afgańczycy przez 20lat nie byli w stanie stworzyć funkcjonalnego państwa. Nie potrzebujemy tak nastawionych ludzi w Polsce, mamy dosc swoich.

    W takim zamieszaniu mase "uchodzcow" beda stanowic zwykli cwaniacy, a takze
    Radykałowie.

    Tylko wspolpracownicy naszego wojska i ich rodziny.

    • 117 11

    • Przypomnę, że kiedyś polacy też kiedyś mieli swoje państwo też tylko przez 20 lat (5)

      • 2 9

      • Ale o nie walczyli. (2)

        Afganczycy tylko defraudowali srodki od Amerykanow, rozkrecili narko-biznes, a gdy tylko na horyzoncie pokazał się jeden pick-up z Talibami to porzucili bron i zwiali.

        Inna mentalnosc, inna kultura... ta garstka cywylizowanych niech jedzie do USA

        • 19 1

        • Niektórzy walczyli, większość miała wywalone, szczególnie na wsi

          A rząd w try miga zwiał do Rumunii i dalej.

          • 4 1

        • USA tam grabierzy dokonywalo przed 20 lat, lokane marionetki mialy tylko iluzje poparcia dawac.

          • 0 0

      • Bo po szkodzie i przed szkodą są głupi. Wciąż jestesmy biednym krajem z dlugami jak major

        Niech przyjmują Stany lub Izrael.

        • 4 0

      • ...które sami wywalczyli dając ostatecznie w d*psko czerwonym w 1920. A tamci po co maja walczyć ze swoimi kuzynami by na siłę wprowadzić demokrację, której większość nie chce i na siłę usatysfakcjonować kraje zachodu?

        • 1 0

    • Akurat tamte władze narzucili Amerykanie

      Poza tym proszę nie mylić ofiar z Talibami przed którymi uciekają.

      • 5 0

  • Naturalnie. Tak, jak przyjmujemy muzułman z Niemiec,

    Anglii. Francjii. USA,Ukrainy. Polakom bardzo przyda się różnorodność kulturowa

    • 12 97

  • (6)

    Ile tu rasistów... oczywiście, że należy im pomóc. To tylko ludzie.

    • 38 152

    • To Aż ludzie :)

      • 7 2

    • To weź sobie do domu

      • 40 4

    • Kto ci broni , możesz nawet w urzędzie dać jakiemuś awgancowi obywatelstwo

      • 8 4

    • Monia, nakrywaj do stołu i szykuj pościel!

      Wszak gość w dom, Bóg w dom

      • 6 1

    • To nie rasizm to dbanie aby nasze kobiety dziewczynki nie były gwałcone, żeby dzieci bezpiecznie do szkoły zaprowadzić , ludzie w kraju są bardzo zapracowani i biedni , i nie stać ich na utrzymywanie jeszcze młodych mężczyzn, dla których tu pracy nie ma i płacić im zasiłki. Oni nie po to tu przyjeżdzają żeby pracować na roli czy w fabryce, żal mi kobiet i dzieci , smutne to , ale one tez nie walczą o swoje prawa

      • 5 3

    • Zaproś choć jedną całą rodzinę z afganistanu pod swój własny dach/sufit i zobaczymy co powiesz po miesiącu nie mówiąc co będzie po roku i czy twój pogląd na temat rasizmu się zmienił czy nie?

      • 5 1

  • (2)

    Tak ale tylko tych LGBT

    • 54 20

    • To mnie byś nie przyjął ?

      • 2 2

    • Padłam :)

      • 0 0

  • > "Polska przyjęła natomiast kilkadziesiąt osób, które współpracowały z naszym kontyngentem wojskowym, który od 2002 roku działał w Afganistanie"

    I to jest ok. Naraziliśmy tych ludzi na zemstę talibów, to ponosimy za nich odpowiedzialność.
    Nie możemy natomiast ponosić odpowiedzialności za innych, szczególnie tych, które nie są osobiście znane naszym wojskowym czy MSZ. Jak mielibysmy zweryfikować przypadkowych uchodźców, czy nie są np. terrorystami?
    Pamiętajmy, że biorąc udział w amerykańskiej okupacji Afganistanu, Polska również naraziła sie talibom i może stać sie celem ataków terrorystycznych. Szczególnie, że przy słabości naszych Służb, jest ona celem o niebo łatwiejszym, niż np. USA.

    • 83 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane