• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy Trójmiasto powinno przyjąć uchodźców z Afganistanu?

Michał Sielski
18 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Obrazy Afgańczyków próbujących wedrzeć się do samolotów zostaną zapamiętane na długo. Obrazy Afgańczyków próbujących wedrzeć się do samolotów zostaną zapamiętane na długo.

- Każda osoba poszkodowana w wojnie, jak dziś obywatele Afganistanu, ma prawo poszukiwać bezpiecznego schronienia. Polska i Pomorze takiego schronienia powinny udzielić - uważa marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, podkreślając, że Samorząd Województwa Pomorskiego deklaruje wsparcie strony rządowej, jeśli na taki krok się zdecyduje. Na uchodźców z Afganistanu z otwartymi rękami czekają już władze Gdańska i Sopotu. Wciąż jednak nie wiadomo, czy Afgańczycy w ogóle pojawią się w naszej części Europy.



Czy uchodźcy z Afganistanu powinni zamieszkać w Trójmieście, jeśli rząd zdecyduje się ich przyjąć?

Dla tych, którzy polityką międzynarodową się nie interesują - czyli właściwie dla większości ludzi na świecie - informacja o tym, że władzę w Afganistanie znowu przejmują talibowie, była szokiem.

Jeszcze większym były obrazy z lotniska w Kabulu, gdzie zdeterminowani Afgańczycy próbowali dostać się do samolotów, które odlatywały głównie z pracownikami ambasad i współpracownikami państw mających swoje przedstawicielstwa. Próbujący opanować sytuację Amerykanie otworzyli ogień. Kilka osób zginęło.

Talibowie przejmują Afganistan



Marsz talibów i zdobywanie kolejnych prowincji, a potem miasteczek i miast zaczął się jednak już przed kilkoma miesiącami.

Właściwie tuż po tym, gdy jeszcze poprzedni prezydent USA Donald Trump ogłosił, że wojska USA wycofują się z Afganistanu, bo misja antyterrorystyczna się zakończyła.

To przyspieszyło ofensywę talibów, którzy mimo siedmiokrotnie mniejszej liczebności od państwowej armii i policji zdobywali kolejne tereny, aż w końcu w ostatnią niedzielę prezydent Aszraf Ghani uciekł z kraju, co było równoznaczne z całkowitą kapitulacją.

Talibowie uwolnili więc 5 tys. więźniów uznawanych dotąd za terrorystów, przejęli 50 śmigłowców bojowych, całą masę pozostawionej przez amerykanów broni i sprzętu.

Do czego ją wykorzystają? Przekonują, że na nikim nie będą się mścić, a kobiety będą mogły się kształcić. Prawo szariatu ma być stosowane nie w tak restrykcyjnej jak wcześniej formie, choć mało kto w to wierzy.

Już docierają bowiem pierwsze informacje o strzelaninach na ulicach, o tym, że kobiety zostały wyrzucone z uniwersytetu, a inne wychłostane za brak burki...

Afgańczycy chcą więc masowo opuścić swój kraj. Tłumy ciągną w stronę lotniska w Kabulu. Inni jadą lub idą do granic państwa, uciekając przed talibami.

3 tys. uchodźców z Afganistanu miało być już teraz



Jeszcze przed upadkiem Kabulu rząd USA zwrócił się do Polski z prośbą o przyjęcie ok. 3 tys. Afgańczyków. Rząd ociągał się jednak z odpowiedzią, sugerując, że to za duża liczba, więc uchodźcy trafili na razie do innych krajów. To głównie tłumacze i współpracownicy wojsk USA.

Polska przyjęła natomiast kilkadziesiąt osób, które współpracowały z naszym kontyngentem wojskowym, który od 2002 roku działał w Afganistanie.

Nikt nie ma jednak wątpliwości, że już niebawem uchodźców, którzy opuszczą Afganistan, będą tysiące, jeśli nie setki tysięcy. Nie chcą oni jednak trafić do pobliskiego Pakistanu, bo (zapewne nie bez racji) uważają ten kraj za wroga i głównego sprawcę powrotu talibów do władzy. Część może wybrać Iran, ale tam im nikt nie pomoże, dopóki nie będzie na to finansowania. A trudno na nie liczyć w kraju, który z kolei przez USA uważany jest za wroga i na który nałożone są sankcje.

O Rosji nie ma nawet co wspominać, bo jak zwykle będzie tu rozgrywać swoją polityczną grę.

Pozostanie więc bogata Unia Europejska.

Pomorze czeka na uchodźców z otwartymi rękami?



Władze Trójmiasta już zadeklarowały, że jeśli rząd da zielone światło, to są gotowe na przyjęcie uchodźców.

- Solidarność z krzywdzonymi i prześladowanymi jest w naszym gdańskim DNA. Dlatego jeżeli polski rząd otworzy się na potrzebujących z tego rejonu świata, to jako samorząd aktywnie włączymy się w pomoc. A już teraz Gdańsk będzie bezpieczną przystanią dla naszych sąsiadów z Białorusi, ze zdelegalizowanego przez reżim Łukaszenki PEN Klubu. Gdańsk pomaga także pisarzom-uchodźcom w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN - wylicza Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Uchodźców chce też przyjąć Sopot, który pomaga obecnie 30 Białorusinom. Wiadomo nawet, gdzie Afgańczycy mieliby mieszkać. Na początek mogliby znaleźć miejsce w Domu Gościnnym przy skwerze im. Kaczkowskiego. Są tam cztery moduły mieszkaniowe, po dwa pokoje w każdym.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski twierdzi nawet, że gdyby każdy samorząd przyjął po jednej afgańskiej rodzinie, kłopotu by nie było.

Pomoc deklaruje też marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, którego oświadczenie publikujemy poniżej.

Samorządowcy podkreślają jednak, że w tej sprawie pierwsze skrzypce gra rząd. A ten - jak wiadomo od ostatniego kryzysu migracyjnego - przyjmowaniu uchodźców jest niechętny. Podobnie zresztą jak spora część naszego społeczeństwa.

Wiele wskazuje więc na to, że zanim uchodźcy się pojawią (jeśli w ogóle się pojawią), ten problem może stać się w naszym kraju na długie tygodnie kolejnym frontem politycznej walki.

Oświadczenie Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego



Samorząd Województwa Pomorskiego wyraża zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Afganistanie, a zwłaszcza rosnącą liczbą ofiar cywilnych oraz prześladowaniami osób zasłużonych w próbę demokratyzacji tego kraju.

Cierpienia mieszkańców Afganistanu poruszyły serca milionów ludzi na całym świecie. W obecnej sytuacji niezbędne jest okazanie solidarności z najbardziej poszkodowanymi oraz zapewnienie im pomocy humanitarnej. Samorząd Województwa Pomorskiego deklaruje gotowość wsparcia strony rządowej w ochronie życia i zdrowia bezbronnych obywateli Afganistanu.

Pomoc Afgańczykom to nasze moralne, ale i prawne zobowiązanie, gwarantowane Konwencją Genewską o ochronie ofiar wojny z 1945 roku. Pamiętajmy, że każda osoba poszkodowana w wojnie, jak dziś obywatele Afganistanu, ma prawo poszukiwać bezpiecznego schronienia. Polska i Pomorze takiego schronienia powinny udzielić.

Jesteśmy gotowi otoczyć opieką Afgańczyków, którzy przez lata, niejednokrotnie z narażeniem życia swojego i swoich bliskich, byli zaangażowani w pomoc polskim żołnierzom i dyplomatom, a dziś są narażeni na represje, prześladowania, a nawet utratę życia.

Wielokrotnie w polskiej historii środowisko międzynarodowe okazywało solidarność z Polakami prześladowanymi we własnym kraju bądź zmuszonymi do emigracji z powodów politycznych czy ekonomicznych. Dziś pragniemy się odwdzięczyć.


Rozmowa z Afgańczykiem Omranem Haydarym z Lechii

(wywiad z czerwca 2021 r.)
Omran Haydary Omran Haydary
- Kiedyś talibowie gratulowali nam występu reprezentacji. Z całym szacunkiem, ale czujesz się trochę nieswojo, gdy ktoś składa ci gratulacje za grę w piłkę, a wcześniej lub później pozbawia kogoś życia.

Zobacz całą rozmowę:

Omran Haydary o grze w Azji i talibach

17:26 21 SIERPNIA 21

Trójmiasto otwarte dla uchodźców (50 opinii)

Gdański samorząd gotów jest wspierać działania rządu, jeśli ten sprowadzi afgańskich uchodźców do Polski. Pomoc oferuje również Sopot. Gdańsk jako samorząd aktywnie włączy się w pomoc - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Sopot jest w stanie przyjąć uchodźców z Afganistanu - zapowiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Gdański samorząd gotów jest wspierać działania rządu, jeśli ten sprowadzi afgańskich uchodźców do Polski. Pomoc oferuje również Sopot. Gdańsk jako samorząd aktywnie włączy się w pomoc - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Sopot jest w stanie przyjąć uchodźców z Afganistanu - zapowiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Zobacz więcej

Opinie (1231) ponad 50 zablokowanych

  • Dla bezpieczeństwa Ordo Juris z Kaja Godek powinni strzec granic, bo konkurencja im grozi. (2)

    • 15 20

    • Śmiej się, ale szybciej Ordo Iuris wykaże się w walce z islamistami niż jakieś homokomando (1)

      • 2 2

      • klepanie paciorków to nie walka

        • 0 2

  • Nie powinniśmy ich przyjmować . Dla mieszkańców nie ma mieszkań a dla nich co od razu się pewnie znajdą. Zero przyjmowania uchodźców!!!

    • 66 8

  • Paranoja (16)

    Ludzie nie potrafią w tramwaju ustąpić starszym, schorowanym ludziom miejsca, ale afganistanowi pomogą

    • 143 16

    • Jaka wojna? Właśnie dla nich się skończyła bo okupant opuścił terytorium Afganistanu (12)

      Zostali tam w wiekszosci rdzenni mieszkańcy, niech odbudowują swój kraj po okupacji.

      • 12 0

      • z Talibami na czele? (5)

        oni mają sprane mózgi ideloogią, brak wykształcenia i spojrzenie na świat jak za średnioweicza

        • 10 3

        • Talibowie nie spadli wczoraj z księżyca, to część ich rdzennego społeczeństwa od wieków (2)

          Sytuacja Afganistanu jest odzwierciedleniem ich społeczeństwa tak jak sytuacja Polski jest odzwierciedleniem naszego społeczeństwa. Tam widocznie tak było, jest i będzie że o władzę i pieniądze walczy się nie propagandą medialną tylko z rosyjską bronią w ręku (a teraz i z amerykańską, którą tam zostawili uciekjać w popłochu). Zrozumcie, że tamta częśc świata żyje w tamten swój sposób tak jak nasza w swój.

          • 11 0

          • (1)

            organizacja terrorystyczna to nie jest żadna 'rdzenna częśc społeczeństwa' a strzelanie do kobiet na ulicy za brak burki to nie jest 'życie na swój sposób'

            • 7 2

            • ja tego nie pochwalam ale popatrz na cały tzw bliski wschód

              Nie tylko w Afganistanie i nie od wczoraj tam tak wygląda ich rzeczywistość. Jak nie wojny klanowe to religijne, już jak byłem małym dzieckiem 40 lat temu to pamiętam nieustanne doniesienia, że na bliskim wschodzie gdzieś walczą...

              • 4 0

        • Coś jak Czarnek i Konfederacja.

          • 4 7

        • Jeżeli dla Ciebie średniowiecze jest synonimem zacofania, to raczej Ty "masz brak wykształcenia"!

          • 6 2

      • Zapomniałeś wspomnieć, że nasi dzielni żołnierze też byli tam okupantem. (3)

        • 5 3

        • To gdzie są łupy wojenne, branki, i korzyści z tej okupacji? (2)

          Jeśli idzie się na wojnę inną niż obronną to idzie się po korzyści a takich nie widać.
          Nawet bbroń musimy kupować u naszych sojuszników a oni potrafia 3 x tyle jej zostawić na ziemi okupowanej podczas ewakuacji. W takim razie zamiast uspołeczniać poniesione koszty i brać teraz jeszcze inne zobowiązania trzeba się odciąć od tego a sztab wojskowy i cywilny, który wysyłał naszych żołnierzy na takie operacje postawić pod sąd wojskowy i rozstrzelać ( z ewentualna zamianą na karę dożywotniego więzienia)

          • 5 3

          • Ile ty masz lat, że w ten sposób rozumujesz? To, że czegoś nie widzisz to dowód, że nie istnieje? (1)

            A czego ty się spodziewałeś? Że ich muzea i galerie okradniemy?

            • 6 1

            • Ja się spodziewam, że jak władze państwowe wysyłają żolnierzy kilka tysięcy kilometrów od własnego kraju

              To nie robią tego dla obrony własnego kraju ani w imię jakichś wzniosłych idei i propagandy tylko z zamiarem osiągnięcia korzyści. Państwo musi się kierowac pragmatyzmem, zwłaszcza przy podejmowaniu takich decyzji a nie bajkami o obronie demokracji itp. Naczalna zasadą jest państwa jest kierowanie sie dobrem tego państwa. Te kraj, które nie wysłały tam wosjka nie ucierpiały w żaden sposób ani materialnie ani prestiżowo więc nie łykam opowieści, ze my musieliśmy tam wysłać wojsko. A skoro nie musieliśmy lecz to zrobiliśmy to jakie mamy z tego koszyści? Nie ma korzyści? To poszukajmy odpowiedzialnych za te decyzje i pod sąd.

              • 4 1

      • (1)

        Jasne, widac na filmach i zdjeciach jak się cieszą że 'okupant' ich opuścił....co ty bierzesz człowieku;/

        • 6 1

        • jeśli jakieś grupy etniczne, polityczne, religijne toczą na swoim terenie walkę o władzę

          To jakkolwiek nam się to podoba czy nie należy pozostawić to ich własnemu biegowi, Każda ingerencja z zewnątrz to okupacja a już 20 lat obecności wojsk z kraju "zza wielkiej wody", z innego kontynentu (wraz z sojusznikami) to nie można inaczej nazwać niż okupacją. Z innej strony, biorąc pod uwagę jak łatwo i szybko wyrugowano stamtąd siły USA z przystawkami to wydaje mi się, że opinnie o powszechnym uwielbieniu Afganistanu dla zachodniej demokracji były poważnie przesadzone. Ale oczywiście część ludności zwłaszcza tej najbardziej związanej z władzą przez ostatnich 20 lat teraz ucierpi. Ucierpi też ludnośc bardziej neutralna ale to już konsekwencje wojyn, nie ma wojny bez ofiar, bezpośrednich czy pośrednich.

          • 3 2

    • Paranoja polega na tym, że dla gdańszczan nie ma mieszkań, ale dla uchodźcców są

      Jak pan Struk to widzi? Wybudje socjalne mieszkanka dla Afgańczyków? Da im zasiłki?
      Dlaczego dla naszych rodzin nie jest taki dobrotliwy.
      To samo panna Prezydent. Jak medialny szum, to ona pierwsza aby coś powiedzieć i aby było o niej glośno.
      Niech zajmie się swoimi mieszkańcami, którzy ją wybrali a nie zabiera sie za medialny szum wokół afgańczyków.

      • 11 2

    • miejsce w tramwaju (1)

      A kto młodego człowieka ma nauczyć ustępowania miejsca??
      Dzieci wożone są samochodami, a jak przychodzi czas jeżdżenia do szkoły, to rozsiadają się jak w aucie. Niestety dzieci trzeba wszystkiego nauczyć i nie liczyć, że będą się domyślały.

      • 8 1

      • Ale nieustępowanie miejsca osobom starszym czy kobietom w ciąży

        to odzwierciedlenie współczesnej kultury i kultu młodości. Babcię i to niechorującą na alheimera wysyła się do domu opieki, bo wadzi. Można jeździć samochodem i szanować ludzi i to nie tylko tych, którzy są młodzi i bogaci.

        • 0 1

  • Na pewno (1)

    Na pewno Gdynia przyjmie. a już szczególnie Pan Prezydent Gdyni - ktoś musi świecić przykładem!!!
    Mieszkańcy Afganistanu na pewno będą zachwyceni zielenią miejską w Gdyni - szczególnie zakochają się w mini ogrodach miejskich - z pewnością urzekną ich drzewa w betonowych donicach i betonowe delfinki! I w dodatku wszędzie można rower zaparkować!

    • 38 9

    • Super propozycja! W delfinach, tym charakterystycznym dla miasta symbolu wprost z Morza Bałtyckiego

      i dziką jazdą rowerzystów po chodnikach uchodźcy zakochają się od razu i odrobią te wielotysięczne braki w mieszkańcach, którzy zdecydowali się na emigrację na południe czy zachód Polski z powodu niemożności znalezienia miejsca pracy. Popieram, będę witał na rogatkach.

      • 4 0

  • Nie i jeszcze raz nie

    Przedsmak mieliśmy w Niemczech przy pierwszej fali uchodźctwa. Ta nasza dobroduszność wyjdzie nam bokiem. trzeba zastosować kryteria z Australii, albo sie dostosujesz i będziesz użyteczny dla społeczeństwa, albo wyp...

    • 68 6

  • Nie powinnismy ich przyjmowac. Niech jada do Pakistanu, Indii lub innych krajów bliskich kulturowo.

    • 65 7

  • Przyjęcie uchodżców

    Myślę,że marszałek Struk może przyjąć rodzinę afganską do swojego domu bo ma dużo miejsca! Rozumiem,że da dobry przykład!

    • 74 4

  • Izrael niech bierze!

    • 57 6

  • Nie jestem fundamentalistką pisowską ale uważam ze jeżeli przyjąć do kraju to wykształconych inni się buntują i zagrażają wewnętrznemu spokojowi. Natomiast rząd Żaden nie byłby przygotowany ustawowo ani przepisami aby takie osoby z inną kulturą zagnieździły się w naszym kraju. Jednym słowem rząd by nasz nie podołał temu problemowi

    • 10 17

  • Tak i najlepiej do dzielnic gdzie mieszkają nasi radni :) (1)

    • 49 2

    • O wypraszam sobie. W mojej dzielnicy mieszkają radni bezradni i jeszcze mają nadejść turyści z dalekiego wschodu?

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane