• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego kierowcy autobusów mylą drogę?

Ewa Palińska
24 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (365)
Pasażerowi, którzy w czwartek rano podróżowali autobusem linii 179, zostali wywiezieni w pole. Kierująca najpierw pomyliła drogę, a później, podczas manewru, najprawdopodobniej źle oceniła sytuację i pojazd ugrzązł w błocie. Pasażerowi, którzy w czwartek rano podróżowali autobusem linii 179, zostali wywiezieni w pole. Kierująca najpierw pomyliła drogę, a później, podczas manewru, najprawdopodobniej źle oceniła sytuację i pojazd ugrzązł w błocie.

Pomylić drogę - ludzka rzecz. To jednak, że z kursu zbaczają kierowcy miejskich autobusów, którzy, jak mogłoby się wydawać, powinni znać swoje trasy na wylot i pokonywać je rutynowo, budzi już zdziwienie. Tym bardziej że nie są to zdarzenia okazjonalne - tylko w czwartek, 23 lutego, pojawiły się w naszym raporcie wpisy informujące o aż czterech przypadkach zboczenia z trasy.



Czy jechałeś kiedyś autobusem, który zboczył z trasy?

Można by pomyśleć, że kierowcy miejskich autobusów muszą mieć swoje trasy w małym palcu. I że nie sposób pomylić drogi, którą pokonywało się wcześniej wiele razy.

Wpisy, jakie sukcesywnie pojawiają się w naszym raporcie, zdają się temu jednak przeczyć.

Zamiast przejażdżki długi spacer po błocie



Skala jest tak duża, że prośbą o wyjaśnienie sytuacji zwrócili się do nas czytelnicy.

- Co rusz w raporcie pojawia się informacja, że autobus źle pojechał czy gdzieś utknął. Tak jak dziś, kiedy to stanął w polu na Osowej - pisała w mailu do naszej redakcji pani Magdalena. - Może warto byłoby lepiej wyszkolić kierowców lub zamontować nawigację, żeby nie dochodziło do takich pomyłek? I żeby ludzie nie musieli tak jak w czwartek iść pieszo kawał drogi polem, w błocie, żeby złapać inny autobus.


Kierująca się pomyliła, ale czytelnicy okazali życzliwość



Zdarzenie, na które powołuje się pani Magdalena, miało miejsce w czwartek rano. Kierująca autobusem linii 179, wyjeżdżając z przystanku Osowa PKP w kierunku Oliwy Pętli Tramwajowej, pomyliła kierunki i zamiast pojechać w ul. Barniewicką, wjechała w ul. Letniskową i tam się zakopała. Jako że auto zostało - dosłownie - uziemione, z pomocą musiało przyjechać Pogotowie Techniczne ZTM. Kierująca autobusem poleciła pasażerom, aby wyszli z autobusu, bo pojazd nie był w stanie dalej jechać.

Wielu naszych czytelników apelowało o wyrozumiałość:

- Tylko naśmiewać się potraficie - ktoś napisał pod raportem. - Kierowca się zagapił i chciał nawrócić i stało się. Każdy popełnia błędy.
08:05 23 LUTEGO 23

Autobus z Osowej pomylił trasę i utknął na polu (144 opinie)

179 z pkp Osowa wywiózł ludzi nad jezioro i utknął w trawie.
Od Redakcji: Centrala Ruchu przyjęła zgłoszenie o godz. 7:42 , że kierująca autobusem linii 179 wyjeżdżając z przystanku Osowa PKP w kierunku Oliwy Pętli Tramwajowej pomyliła kierunki i zamiast pojechać w ul. Barniewicką wjechała w ul. Letniskową i tam się zakopała, oczekiwała do przyjazdu Pogotowia Technicznego ZTM. Pasażerom poleciła wyjście z autobusu, powiedziała że dalej nie pojedzie, bo autobus zakopał się. ZTM przeprasza za zaistniałą sytuację.
Zobacz więcej
179 z pkp Osowa wywiózł ludzi nad jezioro i utknął w trawie.
Od Redakcji: Centrala Ruchu przyjęła zgłoszenie o godz. 7:42 , że kierująca autobusem linii 179 wyjeżdżając z przystanku Osowa PKP w kierunku Oliwy Pętli Tramwajowej pomyliła kierunki i zamiast pojechać w ul. Barniewicką wjechała w ul. Letniskową i tam się zakopała, oczekiwała do przyjazdu Pogotowia Technicznego ZTM. Pasażerom poleciła wyjście z autobusu, powiedziała że dalej nie pojedzie, bo autobus zakopał się. ZTM przeprasza za zaistniałą sytuację.
Zobacz więcej


Czasem autobusy po prostu się gubią



Tego samego dnia otrzymaliśmy jednak informacje o kilku innych, podobnych przypadkach. M.in. o autobusie, który się zgubił. Na szczęście tylko na chwilę.

15:02 23 LUTEGO 23

Autobus się zgubił przez chwilę (44 opinie)

Autobus zmylil droge skrecajac w ulice Focha
Autobus zmylil droge skrecajac w ulice Focha


W naszym raporcie znalazła się też informacja kierowcy autobusu linii 213, który zamiast na Kowale pojechał do Borkowa i się zgubił czy o autobusie linii 126, który jechał na wstecznym na obwodnicy, bo pomylił zjazdy.



Znajomość trasy jest obowiązkiem kierowcy



Spółka GAiT tłumaczy, że jednym z obowiązków kierowcy jest znajomość przebiegu każdej linii oraz położenia wszystkich przystanków na tej trasie.

- GAiT obsługuje średnio 70 linii autobusowych, wykonując prawie 4 tysiące kursów dziennie - informuje Krzysztof Wojtkiewicz z GAiT. - Przyczyną przedstawionych zdarzeń bywa zwykły ludzki błąd lub nieaktualna wiedza o obowiązującym obecnie przebiegu trasy czy też lokalizacji przystanku. Częste zmiany tras wynikają z dynamiki funkcjonowania miasta - konieczności dostosowywania oferty przewozowej do zmieniających się potrzeb. Oczywiście obie okoliczności nie są usprawiedliwieniem zaistnienia takich sytuacji.

Kierowca otrzyma z komputera informację o przebiegu trasy



Przedstawiciel GAiT podkreśla, że liczba takich zdarzeń w odniesieniu do liczby realizowanych kursów jest minimalna, niemniej celem spółki jest ich całkowite wyeliminowanie. W jaki sposób?

- Prowadzimy testy dodatkowej funkcjonalności autokomputera pokładowego - tłumaczy Krzysztof Wojtkiewicz. - Oprócz obecnie stosowanego wskazywania czasu odjazdu z kolejnego przystanku (monitorowanie punktualności) kierujący będzie otrzymywał informacje o przebiegu następnego odcinka trasy i lokalizacji najbliższego przystanku.

GAiT przeprasza pasażerów



W odniesieniu do przedstawionych w raportach czytelników przypadków GAiT wyjaśnia:
  • system rejestrujący pracę pojazdu obejmujący m.in. położenie pojazdu wg współrzędnych GPS nie potwierdza nieprawidłowości na linii 213,
  • linię 126 obsługuje BP Tour, stąd też nie możemy odnieść się do tej sytuacji,

- Zdarzenia na liniach 179 i 115 były ewidentnym błędem kierujących, za co najmocniej przepraszamy - mówi Krzysztof Wojtkiewicz z GAiT.
A czy kierowców, którzy mylą trasy, spotykają jakieś konsekwencje?

- W zależności od okoliczności zdarzenia i stopnia przewinienia kierującego pojazdem, prowadzony jest dodatkowy instruktaż lub stosowane są sankcje dyscyplinujące - informuje przedstawiciel GAiT.

Opinie (365) ponad 20 zablokowanych

  • moim zdaniem niewybaczalne

    na wstecznym po obwodnicy, przecież to narażanie ludzi na wypadek/smierć. słabe płace, słabe szkolenie, słabe zarządzanie, słabi kierowcy

    • 4 0

  • Ja pamiętam jeden taki kurs autobusu 210, kierowca ciągle mylił drogę, ja i jakis pan siedzieliśmy koło kierowcy i ten współpasażer mówił kierowcy jak ma jechać, jak potem zapytał dlaczego sie tak myli odpowiedział, że ciągle jest przerzucany na inna trase i ma mętlik w głowie

    • 2 0

  • 5 tys netto

    Jak na kierowcę miejskiego autobusu to mało? Ludzie po studiach tyle nie mają!!! Nauczyciel po studiach ma połowę!!! Wiem może iść na kierowcę! Ale skoro Suski może być posłem..

    • 3 3

  • Narzekanie

    Narzekacze, hejterzy, krytykujący , roszczeniowcy. Wasza sytuacja jest bardzo trudna, bo jesteście małymi ludzikami.
    Współczuję natomiast kierowcom, na których te płytkie słowa trafiły. Przez 16 lat byłem kierowcą komunikacji miejskiej w Bochum w Deutchland. Niemcy lubią porządek. Niemcy lubią jak wszystko gra jak w zegarku, są wymagający. Natomiast takie pomyłki zdarzały się wielokrotnie. Mi osobiście 2 razy. Zawsze jednak spotykaliśmy się jako kierowcy ze zrozumieniem od strony pasażerów. Pracodawca natomiast nie karał ale czynił starania do eliminacji takich zdarzeń na przyszłość. Były uaktualniane mapy i lokalizacje, dodatkowo szkolenia.

    • 3 0

  • (1)

    Pytanie brzmi czy kierowcy muszą znać wszystkie trasy w Gdańsku co raczej jest niemożliwe, czy jeżdżą stale na tych samych trasach?

    • 1 1

    • Gdansk to niewielkie miasto

      Wystarczy sie urodzic i po 10 latach znasz wszelkie trasy.

      • 0 0

  • Na wstecznym po obwodnicy?

    Czy tylko mnie się wydaje, że to skrajna nieodpowiedzialność? Rozumiem pomyłkę, tak nowa trasa, objazd, ale cofać autobusem przegubowym na drodze szybkiego ruchu to niedopuszczalne.

    • 3 0

  • Błądzić jest rzeczą ludzką ale te błędy kosztują i to nie tylko GAIT ale i pasażerów którzy mogą przez to spóżnić się do pracy czy na jakieś ważne spotkanie. I tak jak od innych oczekujemy profesjonalizmu w pracy to tu także należy oczekiwać i mówienie że każdy się myli nic nie pomaga.

    • 1 0

  • ups (1)

    po prostu , kierowcy autobusow sa niedouczeni i nie znaja topografi miasta , a to wina dyrekcji , a nie kierowcy.

    • 2 2

    • Czyli Miasta

      i zarzadzajacych tu.

      • 0 0

  • Od razu widać braki organizacji

    Kierowcy nie dość że zarabiają strasznie mało jak na warunki mega dużej miejskiej aglomeracji gdzie chwila nieuwagi i może być wypadek, nie wspominając o ciągłych remontach i zmianach tras, powstają nowe ulice, inne zmieniają nazwę, ciągle jakieś zmiany, to jeszcze na domiar puszcza się na trasy kierowców z bomby bez znajomości nowej dla niego trasy. A wystarczyło by dać mapkę lub nawigacje z wgraną trasą i po problemie. Pomyślcie o tym i cieszcie się że w takich warunkach macie jeszcze tych kierowców bo doskonale wiecie z czego takie nagle akcje wynikają.

    • 1 0

  • Kobieta (1)

    I wszystko jasne, że ludzie się nie boją tak jeździć

    • 0 2

    • nie martw się

      W śmiertelnych wypadkach jako sprawcy królują faceci w statystykach

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane